Samsung má další prvenství. V Jižní Koreji rozjel výrobu 3nm čipů

3nm chips samsung

Rivalita mezi výrobci procesorů především v posledních letech nabírá velkou intenzitu. Nyní se zdá, že Samsung předběhl TSMC s nasazením nové 3nm technologie. Podle agentury Bloomberg už začal se zkušební výrobou a prezentuje i první výsledky nových čipů. Tchajwanský konkurent TSMC má 3nm výrobní proces zavést až v druhé polovině letošního roku.

Podle Samsungu jsou nové procesory o 45 % efektivnější než ty předchozí vyráběné 5nm technologií. Výkon vzrostl o 23 % a plocha čipu je o 16 % menší. Do budoucna je v plánu také snížení energetických nároků, a ještě větší úspora prostoru i výkon.

Samsung signage
Ilustrační obrázek

Pro korejského výrobce je aktuální náskok před TSMC zásadní. TSMC má přeci jen už delší dobu navrch i díky kontraktům na výrobu čipů pro Apple. Bavíme se tedy o všech zařízeních iPhone, iPad, MacBook nebo Mac. Podle Bloombergu ale Samsung ani tak nemá vyhráno. Jeho podíl na trhu může začít zásadně růst až v momentě, kdy prokáže, že 3nm výrobní proces zvládl z hlediska ekonomiky a efektivity.chip cip cipset chipset procesor jeremy bezanger unsplashNepřehlédněte

TSMC brzy přejde na novou technologii. Mobilní čipy budou výkonnější a úspornější

Nové procesory nyní Samsung vyrábí v Jižní Koreji. V plánu je zapojit také novou továrnu v Texasu, byť masová produkce tam bude možná až v roce 2024. Vzhledem k aktuálním problémům s nedostatkem čipů, který jde na vrub i komplikacím v dopravě, je lokalita ožehavé téma. Většina výrobců se nyní snaží zajistit si výrobu čipů co nejvhodněji.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku