Samsung inovoval tablet Galaxy Tab 10.1 a představil menší verzi Galaxy Tab 8.9

Včera Samsung na veletrhu CTIA, který se koná na Floridě, představil inovovanou verzi tabletu Galaxy Tab 10.1, který si svou první premiéru užil v Barceloně na Mobile World Congressu, a zároveň odhalil menšího brášku s označením Galaxy Tab 8.9. Oba dva tablety budou lákat na operační systém Android 3.0 a tloušťku pouhých 8,6 mm. Uvedení na trh je naplánované na červen letošního roku.

Samsung Galaxy Tab 10.1 byl jedním z prvních tabletů s operačním systémem Android 3.0 a zcela po právu na sebe na MWC v Barceloně poutal pozornost. Po představení iPadu 2 se však Samsung rozhodl specifikaci svého tabletu upravit a přepracoval dokonce i samotnou šasi, to vše navíc v extrémně rychlém čase. Nový Galaxy Tab 10.1 se aktuálně může pyšnit titulem nejtenčího tabletu na světě. Kvůli změně tloušťky z původních 10,9 mm na 8,6 mm se výrazně změnila zadní strana a pryč musel jít i 8MPx fotoaparát. Ten nahradil čip s rozlišením 3MPx, který zvládne nahrávat HD video v rozlišení 720p, verze představená na MWC 2011 zvládala záznam videa ve fullHD (1080p), ale kvůli tloušťce musela jít výkonnější optika stranou.

- - -

Jak už název napovídá, displej Galaxy Tabu nabídne úhlopříčku 10,1″ a rozlišení 1280 x 800 px (WXGA). Hnacím motorem operačního systému Android 3.0 bude dvoujádrový procesor s frekvencí 1 GHz. Nikde se neuvádí, kdo za výrobou procesoru stojí, ale vzhledem k tomu, že původní Galaxy Tab 10.1 byl vybavený čipovou sadou NVidia Tegra 2, očekával bych, že stejné řešení bude i zde. Samsung rovněž nepatrně zmenšil kapacitu baterie, původní verze nabízela 6860mAh akumulátor, inovovaná verze má baterii s kapacitou 6800 mAh.

- - -
Nová verze uživatelského rozhraní TouchWiz UX pro Android 3.0

- - -

Obě dvě novinky nabídnou vlastní uživatelské rozhraní TouchWiz UX nové generace, které obsahuje panel s nabídkami a živými náhledy, který si mohou uživatelé přizpůsobit podle svých potřeb, takže na výchozí obrazovku tabletu mohou umístit různý obsah včetně filmů, digitálních fotografií, oblíbených internetových stránek a kanálů na sociálních sítích. Tablet také obsahuje panel s aplikacemi poskytující rychlý přístup k běžně užívaným funkcím, jako je správce úloh, kalendář a hudební přehrávač, které lze pouštět, i když jsou zároveň spuštěné další hlavní aplikace včetně stahování velkých souborů a editace dokumentů. Tyto miniaplikace podporují multitasking a částečně je zde patrná inspirace u prostředí známého z tabletu PlayBook od BlackBerry, který by se měl mimochodem ve světě začít prodávat v polovině dubna.

Menší bráška Galaxy Tab 8.9
Pro všechny, kterým by se zdála desetipalcová verze tabletu příliš velká, připravil Samsung ještě menšího brášku s displejem o úhlopříčce 8,9″ a rozlišením 1280 x 800 px. Hnacím motorem se opět stane dvoujádrový procesor, přičemž každé jádro je samostatně schopné pracovat na frekvenci 1 GHz. Galaxy Tab 10.1 nabídne v základu 16GB microSD kartu s možností rozšíření až na 32 GB, stejné to bude i v případě menší verze.

- - -

Nové tablety od Samsungu na prvních fotografiích
- - -

- - -

Obě dvě verze budou dostupné jak v základní Wi-Fi verzi, tak i v dražší výbavě s GSM/3G modulem pro datové přenosy a telefonní hovory. Původně se očekávalo, že se Galaxy Tab 10.1 dostane na trh v průběhu března, ale kvůli změnám Samsung tento termín nestíhá a oba modely by se na pultech obchodů měly objevit 8. června, v České republice počítejme se zpožděním v řádech několika týdnů. 16GB Wi-Fi verze Galaxy Tabu 10.1 se v USA bude prodávat za 499 USD (8 600 Kč), 32GB za 599 USD (10 300 Kč). 16GB Wi-Fi verze Galaxy Tabu 8.9 bude stát 469 USD (8 100 Kč), 32GB verze 569 USD (9 800 Kč). Uvedené ceny v korunách berte pouze jako orientační, v reálu totiž cena u nás bude o něco vyšší.

Hardwarové parametry

-

Zdroje: tisková zpráva, Engadget

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku