Včerejší den byl velmi bohatý na nové smartphony. Své novinky představily čínské značky Realme a Redmi, ovšem pozadu nezůstal ani korejský Samsung. Ten světu ukázal dalšího pokračovatele své odolné řady Xcover s pořadovým číslem 5. A jedná se o pořádného obrněnce. Nicméně zas takové překvapení se nekoná, jelikož většina parametrů a několik tiskových snímků Xcoveru už v předchozích dnech uniklo.

Samsung Galaxy Xcover 5: titěrný displej a vyměnitelná baterie
Představená novinka je telefon stvořený do nepohody. Splňuje krytí IP68, stejně tak i vojenský standard MIL-STD810H. To znamená, že jej můžete potopit do hloubky 1 metru po dobu 30 minut, popřípadě jej vystavovat výkyvům teplot a nepředvídatelným pádům z výšky až 1,5 metru. O tom, že tento telefon něco vydrží, svědčí pogumované tělo s šokovými absorbéry v rozích.
Galaxy Xcover 5 je i přes svoji robustní konstrukci docela střízlík; má fyzické rozměry 147,1 × 71,6 × 9,2 mm. Svůj díl na tom nese displej, který má diagonálně pouze 5,3“. Překvapivě se jedná o LCD panel, který příliš neoslní nízkým HD+ rozlišením.

Čtečku otisků prstů byste na tomto zařízení hledali marně, biometrickou autentizaci zajišťuje 5Mpx kamerka na přední straně. Červeně ohraničené tlačítko na straně pravé totiž neumí číst otisky, ale jedná se o univerzální tlačítko Xcover Key pro vyvolání různých akcí – spuštění vysílačky, popř. libovolné aplikace.
Srdcem Galaxy Xcover 5 je čipset Exynos 850, který se opírá o 4 GB RAM. Pro ukládání dat slouží interní paměť o kapacitě 64 GB, o podpoře paměťových karet se výrobce nezmiňuje. Hlavní fotoaparát má překvapivě pouze jednu čočku, za kterou se ukrývá 16Mpx snímač. Energii telefonu dodává akumulátor s kapacitou 3 000 mAh, který lze uživatelsky vyměnit. To je ve světě dnešních smartphonů poměrně velká rarita.
O nabíjení baterie se postará buď USB-C port, nebo dvojice pinů na spodní straně, pro které Samsung dodává speciální nabíjecí kolébku. Telefon bude k dispozici s jedním nebo dvěma sloty na SIM, a nechybí mu ani podpora mobilních plateb skrze NFC.
Cena a dostupnost
Samsung Galaxy Xcover bude na českém trhu dostupný od 5. března za doporučenou maloobchodní cenu 7 499 Kč včetně DPH.
Výbava nic moc teda :(
Kdyz potrebujete k praci.Tak muzete mit jen xcover uz mam 2 po nekolika letech a nic jineho nechci a ten displej vymenite doma sami za 15minut.Baterka je opravdu desna opravdu tak na pul dne.
by mě zajímalo kdo si dneska ještě kupuje odolný telefony?
Já.
Ale musí mít rozumnou baterku.
K tomuhle můžou dávat zrovna powerbanku zdarma.
Já si myslim, že právě na tohle spousta lidí čeká. Xcover byl vždycky celkem malý a lehký telefon, navíc s vyměnitelnou baterkou. Jasně, za stejný prachy pořídím třeba Doogee, ale to je strašnej šrot. Váha začíná na 250g a o rozměrech nemá cenu ani mluvit. K tomu příšernej SW a otřesná spolehlivost. Ne každej jde po parametrech…
Souhlas žravej procesor a baterka 3000 mAh od rána do večera max- spíš už nevím v době powerbank k čemu výměnitelná baterie a ty rozměry mohli jít na té velikosti LCD ještě dolů
Sory ale spousta testů ukázalo že tyhle rádoby odolný telefony vydržej míň než obyčejný telefon v lepším pouzdru z aliexpressu s nalepeným tvzeným sklem. Druhá věc je že až tohle omlátíš a prdneš sklo , tak ti v ruce zbyde hromada s**ček. Zatím co u obyčejnýho telefonu si objednáš jinej obal, sloupneš staré sklo a nalepíš nové. A co se týče výbavy, máš za stejný prachy uplně jinou ligu. Je to jen marketing.
Spousta lidí. Třeba lidi pracující na stavbách. Nebo outdooroví nadšenci.
Venca – Bych chtěl vidět jak pouzdrem člověk dožene voděodolnost, odolnost proti extrémnímu chladu nebo horku, vibracím atd… Doporučuji si nastudovat co to vlastně norma MIL-STD810H je.
Kulhavec – Bavil sem se o pádech ale nevadí, voděodolnost-ip67 a prachotěsnost má dneska už hromada midrange mobilů. Beztak si tyhle telefony kupujou různý individua co se chcou jen pochlubit tím že můžou mobil vymáchat v pivě, strčit do mrazáku, nebo si pod peřinou měří teplotu žaluda. Protože do podmínek co ty popisuješ se 99% těhle telefonů nikdy nedostane. Btw starej Xiaomi Max2 co nemá žádné ochrany jsem před pár lety několikrát vymáchal na sázavě o týdnu na kanoích. Do těď mi šlape jako navigace v autě.
Tyhle telefony ale často fungujou jako pracovní někde v provozu. Tam to nikdo nemá na nějaký machrování, ale na to že tam prostě nic jinýho nevydrží. Třeba v místní továrně na výrobu plynosilikátů používají jenom odolný telefony. Je tam vedro, vlhko, práší se tam, pracuje se tam s různejma chemikáliema. Kde neni signál tak se daj použít jako vysílačka, kde je naopak rušení mezi mašinama a nefungujou vysílačky tak zase jako normální telefon. Já bych si to nekoupil, nevyužiju to, ale nikdy bych netvrdil že to nevyužije ani někdo jinej a necpal mu normální telefon…