TOPlist

Samsung Galaxy Watch 4 s Wear OS vás upozorní na chrápání, změří tuk a ještě s nimi zaplatíte

Samsung Galaxy Watch 4 clanek

Po měsících plných spekulací konečně korejský gigant Samsung na své akci Unpacked odhalil dvojici chytrých hodinek s novým operačním systémem Wear OS. Ačkoli jsme se o hodinkách již stihli dozvědět první poslední, není nad to si vše ještě jednou zopakovat. Co Samsung Galaxy Watch 4 a Galaxy Watch 4 Classic nabídnou a čím se od sebe liší? Novinek je tentokrát opravdu hodně a konečně s nimi bude možné platit skrze Google Pay.

Samsung Galaxy Watch 4

Prvním pánem na holení jsou hodinky, které duchovně navazují na předchůdce s přídomkem Active. Samsung Galaxy Watch 4 cílí primárně na sportovce a aktivní lidi, kteří upřednostňují funkce před vzhledem. Hliníkové tělo dostalo rovnou dvě velikosti – 40 mm o rozměrech 40,4 x 39,3 x 9,8 milimetrů a hmotnosti 25,9 gramů a 44 mm o rozměrech 44,4 x 43,3 x 9,8 milimetrů a hmotnosti 30,3 gramů.

Samsung Galaxy Watch 4 14
Samsung Galaxy Watch 4

Dominantou je kruhový Super AMOLED displej, který má v případě menších hodinek 1,19″ (396 x 396 pixelů, 330 ppi) a v případě větších 1,36″(450 x 450 pixelů, 330 ppi). Na dýnku se nachází Samsung BioActive Sensor, který obsahuje optický a elektrický monitor srdeční činnosti a bioelektrický odporový sensor.

Díky tomuto senzoru si uživatelé mohou měřit krevní tlak, detekovat nepravidelnosti v srdečním rytmu či monitorovat stav kyslíku v krvi. Jako jediné umí hodinky měřit také stavbu těla, podobně jako chytré váhy. Dozvíte se tak, kolik máte vody v těle, jak těžké jsou vaše kosti či jaký máte poměr tuku a svalů. Stačí dva prsty na zápěstí a senzor změří všechny potřebné údaje, kterých je přibližně 2 400. Celé měření trvá zhruba 15 vteřin.

Uvnitř hodinek se nachází 5nm čipset Exynos W920, 1,5 GB RAM, 16 GB interního úložiště či baterie o kapacitě 361 mAh, respektive 247 mAh v případě menšího modelu. Maximální výdrž na baterii je až 40 hodin, přičemž bezdrátové dobíjení zvládne doplnit šťávu na 10 hodin provozu za pouhých 30 minut. Nabití z 0 do 100 procent by poté mělo trvat zhruba hodinu a tři čtvrtě.

Samozřejmostí je Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 2.4 a 5 GHz, NFC, kombinace GPS/Glonass/Beidou/Galileo, LTE pro větší modely skrze eSIM či odolnost proti vodě a prachu podle standardů IP68 a MIL-STD-810G. Kompatibilita je zajištěna u chytrých telefonů s Androidem 6 a vyšším a alespoň 1,5 GB RAM. Kromě dotykového ovládání lze využívat i digitální lunetu (tahem prstu po obvodu hodinek).

Samsung Galaxy Watch 4 Classic

Druhá varianta hodinek Galaxy Watch 4 s přídomkem Classic cílí na manažery a fanoušky klasických hodinek. Dominantou čelní strany je totiž fyzická otočná luneta, kterou můžete znát z předchozích hodinek od Samsungu se systémem Tizen. Je sympatické, že v Soulu na tento typický prvek nezapomněli.

Samsung Galaxy Watch 4 Classic 08
Samsung Galaxy Watch 4 Classic

Tělo hodinek je vyrobeno z nerezové oceli a stejně jako jeho souputník také Classic dostanou dvě velikosti – menší 42 mm o rozměrech 41,5 x 41,5 x 11,2 milimetrů a hmotnosti 46,5 gramů a větší 46 mm o rozměrech 45,5 x 45,5 x 11 milimetrů a hmotnosti 52 gramů.

Přední stranu taktéž okupuje kruhový Super AMOLED displej o dvou velikostech, konkrétně 1,19″ (396 x 396 pixelů, 330 ppi) v případě menší varianty a v případě větší je to 1,36″(450 x 450 pixelů, 330 ppi). Na dýnku se rovněž nachází Samsung BioActive senzor, který stejně jako v případě Galaxy Watch 4 kombinuje optický a elektrický monitor srdeční činnosti a bioelektrický odporový sensor.

Vnitřnosti hodinek jsou totožné – čipset Exynos W920, 1,5 GB RAM, 16 GB interního úložiště a baterie o kapacitě 361 mAh, respektive 247 mAh v případě menšího rozměru. Maximální výdrž na baterii je až 40 hodin, přičemž bezdrátové dobíjení zvládne doplnit šťávu na 10 hodin provozu za pouhých 30 minut. Nabití z 0 do 100 procent by poté mělo trvat zhruba hodinu a tři čtvrtě.

Při pohledu na výčet specifikací (Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 2.4 a 5 GHz, NFC, GPS/Glonass/Beidou/Galileo, LTE pro větší modely skrze eSIM či odolnost proti vodě a prachu podle standardů IP68 a MIL-STD-810G) je jasné, že výbavou se od sebe Galaxy Watch 4 a Watch 4 Classic nijak neliší a změny tak hledejte pouze v designu.

Operační systém Wear OS s One UI Watch 3

Velkou změnou pro Samsung je operační systém Wear OS s nadstavbou One UI Watch 3. Samsung na vývoji systému začal spolupracovat s Googlem a zajímavé je, že celý název platformy pro hodinky Watch 4 je Wear OS Powered by Samsung.

Korejci dali po letech vale svému vlastnímu systému a upřednostnili řešení od Googlu. Ten na první pohled díky nadstavbě One UI Watch 3 vypadá jako Tizen, aby se věrní uživatelé cítili jako doma. To ovšem není jediná vychytávka, kterou nový systém v hodinkách od Samsungu přinese.

Samsung Galaxy Watch 4 Classic 02
Díky systému Wear OS na hodinkách budete moci používat například Google Mapy

Samsung si vydupal podporu pro hlasovou asistentku Bixby, který doplní řešení od Googlu v podobě Assistanta, jenž je pro českého uživatele lepší variantou – je zde větší pravděpodobnost, že se dříve dočkáme podpory naší mateřštiny. Vlastní obchod s aplikacemi ale Samsung v hodinkách mít nebude – nedávalo by to ani smysl.

K dispozici zde bude klasika v podobě Google Play, kdy se kompatibilní aplikace z vašeho telefonu automaticky stáhnou také do hodinek Galaxy Watch 4/Classic, a synchronizace nemine ani systémová nastavení jako plánovaný režim Nerušit či blokované kontakty.

Samsung Galaxy Watch 4 06

Ve spolupráci se sluchátky Galaxy Buds funguje také Auto Switch, který v závislosti na používání přepíná přehrávání hudby mezi telefonem a hodinkami. K hovorům, které lze provádět buďto skrze Bluetooth, případně nezávisle na chytrém telefonu díky eSIM u modelů s LTE, se váže také nové ovládání gesty. Pohyb zápěstím nahoru a dolů dvakrát přijme hovor a otočení zápěstím dvakrát hovor odmítne. Gesta fungují rovněž v případě notifikací či budíku.

Konečně placení hodinkami skrze Google Pay

S příchodem Google Play se na hodinky od Samsungu dostaly také populární aplikace jako Google Mapy, Adidas Running, Calm, Strava či Spotify (včetně offline přehrávání). Zároveň Samsung nabídne své aplikace SmartThings a Bixby. A chybět konečně nebude ani placení hodinkami skrze technologii Google Pay, a to od 27. srpna.

Cena a dostupnost

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, tedy ceně a dostupnosti hodinek. Samsung Galaxy Watch 4 budou dostupné v černé a stříbrné barevné variantě pro obě velikosti, přičemž menší 40mm varianta dostane navíc růžovo-zlatou barvu, zatímco 44mm verze se bude pyšnit zelenou barvou. Menší varianta s Bluetooth bude dostupná za 6 999 korun, větší varianta poté stojí 7 599 korun. Větší 44mm verze bude dostupná také s LTE za 8 999 korun.

Samsung Galaxy Watch 4 Classic 06
Samsung Galaxy Watch 4 & Galaxy Watch 4 Classic

Samsung Galaxy Watch 4 Classic budou dostupné pouze v černé a stříbrné variantě. Menší 42mm verze vás přijde na 9 499 korun, větší 46mm varianta je jen o něco málo dražší a stojí 9 999 korun. LTE varianta větších hodinek je z nabídky Samsungu nejdražší a její cena je 11 499 korun.

V prodeji budou chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 4 a Galaxy Watch 4 Classic od 27. srpna a pro předobjednávky si korejský gigant připravil malý bonus v podobě duální bezdrátové nabíječky v hodnotě 1 599 Kč, kterou zájemci dostanou zdarma.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku