Samsung Galaxy Tab S8: trio tabletů pro zábavu i seriózní práci

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 01

Samsung na dnešní tiskové konferenci nepředstavil jenom smartphony řady Galaxy S22, ale i novou rodinu prémiových tabletů Galaxy Tab S8. Dočkali jsme se celkem tří nových modelů. Největší hvězdou z nich je model Galaxy Tab S8 Ultra s 14,6“ displejem, který dokáže s patřičným příslušenstvím bez obtíží nahradit počítač.

  • Tablety Galaxy Tab S8 zaujmou vysokým výkonem a ultratenkými kovovými těly
  • Galaxy Tab S8 Ultra šokuje obrovským displejem s výřezem pro selfie kamerku
  • Ke všem modelům si můžete přikoupit kryt se stojánkem nebo klávesnicí

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra: největší a nejvybavenější tablet

Galaxy Tab S8 Ultra je jeden z největších tabletů na současném trhu – díky obrovskému displeji se jeho rozměry zastavily na hodnotách 208,6 × 326,4 × 5,5 mm. Takto ultratenké tělo může při takto velkých půdorysných rozměrech vzbuzovat pochybnosti stran odolnosti, ovšem Samsung tvrdí, že na výrobu použil pevný hliník Armor Aluminium, který má poskytovat až o 40 procent větší odolnost proti ohybu než v případě Galaxy Tab S7. Nezbývá než Samsungu věřit. Galaxy Tab S8 Ultra je také na své rozměry příjemně lehký – na váze má jen 726 gramů.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 02
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

Čelní stranu tabletu vyplňuje 14,6“ displej, který obepínají tenké rámečky s tloušťkou 6,3 mm. To s sebou ovšem nese jednu výraznou „applovinu“ – aby se do horního rámečku vešly potřebné kamery, musel Samsung přistoupit k výřezu displeje. Naštěstí není tak hluboký jako v případě nových MacBooků Pro, ale i tak se může v některých situacích jednat o rušivý prvek.

Zobrazovač typu Super AMOLED se pyšní jemným rozlišením 2 960 × 1 848 pixelů a obnovovací frekvencí až 120 Hz. Přímo do displeje je zabudována čtečka otisků prstů.

Galaxy Tab S8 Ultra 3

Ve výřezu displeje se nacházejí hned dvě webkamery: jedna klasická, druhá širokoúhlá. Obě mají rozlišení 12 megapixelů, přičemž tablet mezi nimi umí podle potřeby přepínat; jakmile se v záběru objeví více lidí, přepne na širokoúhlou. K dispozici je i funkce AutoFraming, která automaticky mění kompozici a neustále ostří na uživatele. Pro kvalitní videohovory jsou navíc připravené hned tři mikrofony, které umí odfiltrovat okolní ruchy. K poslechu zvuku jsou pak připravené hned 4 reproduktory s certifikací Dolby Atmos.

Skvělá hardwarová výbava

Dva fotoaparáty najdeme i na kovových zádech tabletu. Ten hlavní má rozlišení 13 megapixelů, ten širokoúhlý pak 6 megapixelů. Všemi čtyřmi kamerami lze natáčet video ve 4K rozlišení, přičemž brzy by měla být uveřejněna aplikace Luma Fusions pro profesionální editaci 4K videa přímo na tabletu s pomocí dotykového stylusu Galaxy S-Pen. Ten je dodávaný přímo v balení s tabletem a lze jej dobíjet magneticky přímo z těla tabletu. Samsung se chlubí tím, že oproti minulé generaci má pero výrazně kratší odezvu.

Srdcem Galaxy Tab S8 Ultra je blíže nespecifikovaný 4nm čipset s 8 procesorovými jádry. Jedná se tak buď o Exynos 2200, nebo Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. V obou případech bychom tak měli být svědky vysokého výkonu, který se bude hodit jak na hraní, tak na práci. Kromě toho nový čipset poskytuje veškerou moderní bezdrátovou konektivitu, takže nebudete ochuzeni o Wi-Fi 6E ani Bluetooth 5.2 a zakoupit bude možné též variantu se slotem na SIM a podporou sítí 5G. Tablet bude nabízen ve dvou paměťových variantách 8/128 GB a 12/256 GB.

Galaxy Tab S8 Ultra 2

O zásobu energie se v případě Galaxy Tab S8 Ultra postará akumulátor s kapacitou 11 200 mAh, o jehož dobíjení se bude starat USB-C port. Maximem pro nabíjení je výkon 45 wattů, z 0 na 100 procent je tablet možné dobít za 80 minut. Adaptér si ovšem budete muset obstarat sami, protože v balení se žádný nenachází. Samsung se chlubí, že z environmentálních důvodů zmenšil balení tabletu na absolutní minimum, navíc jej vyrobil z papíru z udržitelných zdrojů. A aby toho nebylo málo, některé součástky v tabletu jsou vyrobené z recyklovaných rybářských sítí.

Galaxy Tab S8 a S8+: podobná konfigurace v menších tělech

Pokud je pro vás 14,6“ tablet příliš velký, mohou vás uspokojit menší bráškové Galaxy Tab S8 a S8+. Funkčně jsou na tom se svým větším sourozencem podobně, ovšem v zavazadle se tolik nepronesou: menší Galaxy Tab S8 má rozměry 165,3 × 253,8 × 6,3 mm a hmotnost 503 gramů, zatímco větší Galaxy Tab S8+ má rozměry 185,0 × 285,0 × 5,7 mm a hmotnost 567 gramů. I v tomto případě Samsung nasadil kovová těla z odolného hliníku, která by měla něco vydržet.

Galaxy Tab S8 Family 6

Displej menšího tabletu má úhlopříčku 11“; jedná se o LTPS TFT zobrazovač s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů. Větší z dvojice pak dostal 12,4“ AMOLED panel s rozlišením 2 800 × 1 752 pixelů. V obou případech se můžeme těšit na zvýšenou obnovovací frekvenci 120 Hz.

Rámečky nejsou tak tenké jako v případě Galaxy Tab S8 Ultra, což má ale tu výhodu, že v displeji nebylo nutné dělat výřez pro přední kameru. Ta je na obou tabletech pouze jedna, a to ultraširokoúhlá s rozlišením 12 megapixelů. Duální fotoaparát na zádech je pak shodný s modelem Ultra.

S vrcholným modelem sdílejí menší tablety i procesor a základní paměťovou variantu 8/128 GB; jiná na českém trhu do prodeje nepůjde. Těšit se tak můžete na vysoký výkon i plnohodnotnou konektivitu (včetně varianty s 5G modemem). V menším tabletu najdete 8 000mAh akumulátor a ve větším 10 090mAh, přičemž v obou případech je maximální dobíjecí výkon 45 wattů. I zde ale platí, že si nabíječku musíte obstarat sami. V balení ale naštěstí nebude chybět stylus Galaxy S Pen.

I u těchto modelů se můžete radovat ze čtyř reproduktorů s certifikací Dolby Atmos a tří mikrofonů pro záznam zvuku. Oba tablety jsou nabízí autentifikaci čtečkou otisků prstů, ovšem pouze Galaxy Tab S8+ ji má zabudovanou v displeji, kdežto u základního Galaxy Tab S8 ji najdete v postranním tlačítku.

Systém a příslušenství: napůl tablet, napůl počítač

Všechny tři tablety pohání operační systém Android 12 s nadstavbou One UI Tab 4. Jedná se o upravený operační systém ušitý na míru přímo tabletům. V systému si například můžete spouštět několik aplikací vedle sebe nebo v počítačovém režimu DeX pracovat v oknech. Systém je také připraven na spolupráci s ostatními zařízeními od Samsungu, jmenujme funkci Quick Share pro rychlé sdílení nebo funkce Auto Switch pro rychlé přepínání bezdrátových sluchátek mezi zařízeními. Pokud vlastníte počítač značky Samsung, můžete z tabletů Galaxy Tab S8 udělat sekundární monitor.

Počítačový režim oceníte zejména při připojení klávesnice. Tu Samsung prodává ve formě krytu s integrovaným stojánkem, jakým se proslavily tablety Microsoft Surface. U vrcholového modelu Galaxy Tab S8 Ultra navíc klávesnicový kryt obsahuje i malý touchpad, což ještě více zpříjemní práci. K tabletům bude Samsung prodávat i další příslušenství jako ochranné kryty nebo samostatné stojánky.

Cena a dostupnost

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra půjde na český trh v grafitové barvě. Galaxy Tab S8 a S8+ seženete v grafitové a stříbrné barvě. Ceny jednotlivých variant jsou následující:

Model Paměť Konektivita Cena s DPH
Galaxy Tab S8 8/128 GB Wi-Fi 19 499 korun
Wi-Fi + 5G 22 999 korun
Galaxy Tab S8+ 8/128 GB Wi-Fi 24 499 korun
Wi-Fi + 5G 27 999 korun
Galaxy Tab S8 Ultra 8/128 GB Wi-Fi 29 999 korun
Wi-Fi + 5G 33 499 korun
12 + 256 GB Wi-Fi 32 499 korun
Wi-Fi + 5G 35 999 korun

Nové tablety si můžete předobjednat zde. Pokud byste si chtěli zakoupit klávesnicový kryt, vyjde vás na 8 999 korun, ovšem Samsung jej bude dávat jako bonus k předobjednávkám do 24. února zdarma. Tablety se pak objeví na pultech obchodů 25. února. V březnu by pak měly dorazit ještě další konfigurace.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku