Samsung Galaxy S22 Ultra: je lepší Snapdragon, nebo Exynos?

Samsung Galaxy S22 Ultra recenze

Jak to má již Samsung ve zvyku, nová vlajková loď Galaxy S22 Ultra přichází ve dvou čipsetových variantách. Americký model pohání Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, kdežto variantu pro ostatní trhy Exynos 2200. Letošní souboj mezi oběma je poměrně vyrovnaný. Shodně mezi nimi najdeme nejnovější technologie v podobě podpory 5G nebo pokročilejšího strojového učení. Potěší také fanoušky mobilních her.

Oba disponují rychlejšími, středně výkonnými i úspornými jádry. Z hlediska frekvence jsou rozdíly pouze minimální. Výkonné jádro Cortex-X2 u čipu od Qualcommu nabízí mírně vyšší frekvenci, takže lze očekávat lepší výsledky v případě úkonů zatěžujících jedno jádro. Nicméně oba čipsety jsou vyrobeny pomocí 4nm technologie od Samsungu. Hustota tranzistorů i teplotní parametry jsou tedy velmi podobné.



Samsung Galaxy S22 Ultra recenze



Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S22 Ultra: to nejlepší z obou světů

Papírově je zřejmé, že největším rozdílem bude grafický výkon. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 přichází s grafickým čipem Adreno 730 GPU. U Exynosu 2200 najdeme novinku v podobě Xclipse 920 GPU, což je plod partnerství mezi AMD a Samsungem.

Samsung Galaxy S22 Ultra 004
Samsung Galaxy S22 Ultra

Výsledky testů

U klasických benchmarků vychází jako vítěz Snapdragon 8 Gen 1. Poděkovat za to může především výkonné grafice, která poráží i tu v A15 Bionic od Applu. Z hlediska CPU se ale žádná revoluce nekoná a oba čipy vykazují pouze mírné zlepšení oproti svým předchůdcům.

Ačkoliv má Snapdragon 8 Gen 1 papírově nabízet mnohem vyšší grafický výkon, toho není možné dosáhnout bez dostatečného chlazení, které Galaxy S22 Ultra nemůže nabídnout. Podobný problém ale má i Oppo Find X3 Pro.

U Exynosu 2200 je překvapením, že výkon CPU je u některých benchmarků (Geekench 5, PCMark) dokonce nižší než u minulé generace. Během testů byla zaznamenána také některá náhodná zpomalení, což na hodnocení čipu opět nepřidá. Není zcela vyloučeno, že jde o důsledek softwarové chyby.

Ačkoliv Samsung i Qualcomm své nové čipy prezentují jako to nejlepší na trhu, dle testů je zřejmé, že obě společnosti nedosáhly zásadního navýšení výkonu a pokoření konkurence. Spíše to vypadá, že ani jednomu se nedaří přijít na inovativní řešení, která by posunula laťku mobilních čipů opět o něco výše. A nepomohla tomu ani spolupráce Samsungu s AMD, do které mnozí vkládali naděje.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku