TOPlist

Samsung Galaxy S11 nabídne revoluční fotoaparát: vše, co o něm zatím víme

alaxy s11

Na začátku příštího roku Samsung odhalí nové vlajkové smartphony z řady Galaxy S11, které opět budou chtít dokázat, že korejský gigant umí vyrobit telefony zcela bez kompromisů. Jedním z hlavních taháků chystaných novinek má být především fotoaparát, což je oblast, kde korejský gigant nepatrně zaostává za největší konkurencí. S řadou Galaxy S11 však bude chtít vyjet do nejvyšších fotografických pater.

Galaxy S11: devětkrát větší rozlišení fotoaparátu

Samsung od roku 2016 používá u svých vlajkových smartphonů fotosnímače s rozlišením 12 megapixelů, řada Galaxy S11 však zažije dosud nevídaný skok – rozlišení hlavního fotoaparátu naroste hned devětkrát na neskutečných 108 megapixelů. Takto vysoké rozlišení poprvé přinesl konceptuální smartphone Xiaomi Mi Mix Alpha, v prodejním zařízení se objevil u Xiaomi Mi Note 10. V obou případech se o vývoj 108Mpx snímače staral právě Samsung, ten sám však bude u řady Galaxy S11 využívat jiného senzoru, rovněž z vlastní dílny. Jeho označení má podle informací od leakera Ice Universe být ISOCELL Bright HM1. Výše zmíněné Xiaomi Mi Note 10 využívá první generaci čipu s označením Bright HMX.

samsung 108mpx sensor 2

Fotografie bude patrně možné pořizovat v nativním rozlišení, avšak častěji využívaná bude funkce pixel-binning, tedy slučování informací ze sousedních pixelů do jednoho virtuálního. Tuto technologii využívají i ostatní výrobci, avšak „pouze“ ke slučování informací ze čtyř sousedních pixelů (typicky u 48 nebo 64Mpx fotoaparátů).

Galaxy S11 má takto skládat informace rovnou z devíti sousedních pixelů, což bude ve výsledku znamenat 12megapixelové fotografie, ovšem stvořené z výrazně většího množství informací. Každý takto vytvořený virtuální pixel bude mít fyzickou velikost 2,4 mikronu, což je více, než je běžné – Galaxy S10 má pixely o velikosti 1,4 mikronu, virtuální pixely u 48Mpx fotoaparátů mají velikost 1,6 mikronu.

binning

Nad snímačem se navíc má nacházet pro Samsung typická optika s proměnlivým clonovým číslem, což by mělo vést ve dne k přirozenějšímu bokeh efektu a v noci k lepší kvalitě snímků. K té by měly napomoci i modernější obrazové procesory umístěné v čipsetech Qualcomm Snapdragon 865 a Exynos 990, s nimiž půjde Galaxy S11 na trh.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy S20 Ultra

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Exynos 990, octa-core, 2× 2,73 GHz Mongoose M5 + 2× 2,60 GHz Cortex-A76 + 4× 2,0 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G77 MP11, RAM: 12/16 GB, interní paměť: 128/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 166,9 × 76 × 8,8 mm, hmotnost: 222 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,9", Dynamic AMOLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3200 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 108 Mpx, f/1.8, 26mm, PDAF, OIS, druhý: 48 Mpx, teleobjektiv, f/3.5, 102mm, 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS, 4× optický zoom, 10× hybridní zoom, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 1.4µm, FF, čtvrtý: 0,3 Mpx TOF 3D, hloubkový senzor, selfie kamera: 40 Mpx, f/2.2, 4K video, 26mm, PDAF

Přibližte si vesmír

Samsung Galaxy S11 se ale pochopitelně nebude spoléhat pouze na jednu čočku fotoaparátu, chybět nebude ani ultraširokoúhlý fotoaparát a přibližovací kamerka s rekordním rozlišením 48 Mpx schopná až 5× optického přiblížení. Samsung pro tyto účely využije periskopické konstrukce fotoaparátu, kterou v minulosti použily Huawei a Oppo. Samsung na svém řešení spolupracuje s izraelským startupem Corephotonics, v němž má významný vlastnický podíl.

Samsung údajně vyvíjí svoji přibližovací kameru pod interním označením Hubble, což není náhodně zvolené jméno. V aplikaci fotoaparátu totiž najdeme patentovanou funkci Space Zoom, která má sloužit k pořizování snímků z vesmíru. S tím začal před nedávnem Google, když do svých Pixelů přidal funkci Astrophotography, v případě Samsungu se bude patrně jednat o kombinaci optického a digitálního „zoomu“, údajně až se 100násobným přiblížením.

Hloubková kamera pro kvalitní portréty

Ve fotomodulu Galaxy S11 nebude chybět ani ToF senzor, který si bude moci detailněji „ohmatat“ okolí ve 3D, a pomůže tak hlavnímu fotoaparátu lépe odhadnout hloubku scény, např. pro přirozenější simulaci bokeh efektu, tedy rozmazání pozadí. Samsung již má s ToF senzory zkušenosti, poprvé se stal součástí fotoaparátu Samsungu Galaxy S10 5G, který je podle žebříčku DxOMark dosud nejlépe fotícím Samsungem.

Funkce pro režiséry i noční fotografy

Pochopitelně kvalitní výsledky z mobilních fotoaparátů nezajišťuje pouze hardware, ale i softwarová výbava. Díky rozborkám kódu beta verze výchozí fotoaplikace, které vesměs provádí komunita na webu XDA-Developers, máme tušení, co všechno bude kamera u Galaxy S11 umět.

samsung galaxy s11 4

  • Bright Night mode – speciální režim pro focení za zhoršených světelných podmínek
  • Single Take Photo – po dobu 15 sekund bude telefon pořizovat snímky a natáčet video, přičemž během toho bude nabízet povzbuzující fráze
  • Vertical Panoramas – schopnost zaznamenávat panoramatické snímky i v režimu „nastojato“
  • Custom Filtres – přímo ve výchozí fotoaplikaci bude možné snímky ozdobit sadou filtrů podobných těm z Instagramu
  • Night hyperlapse – superstabilizované video zaznamenávané za zhoršených světelných podmínek
  • Director´s View – možnost záznamu videa z více kamer současně s plynulým přepínáním mezi nimi

Smartphony řady Galaxy S11 by také měly být schopné záznamu videa v rozlišení 8K při 30 fps, popř. 4K v HDR a 120 snímcích za vteřinu.

Fotoaparáty chystaných vlajkových Samsungů budou nepochybně velmi zajímavé, jsme ale také zvědaví, jaké novinky představí konkurence, která rozhodně nebude chtít zůstat pozadu.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku