Domů » Články » Samsung Galaxy Note 10.1: Tablet se speciálním stylusem S-Pen (první dojmy)

Samsung Galaxy Note 10.1: Tablet se speciálním stylusem S-Pen (první dojmy)

Dostali jsme možnost krátce otestovat připravovaný tablet Galaxy Note 10.1, v jehož těle je ukrytý speciální stylus S-Pen. V České republice se oficiálně začne prodávat v průběhu září.

Na největší geek akci roku v Berlíně jsem měl možnost si krátce otestovat nový tablet Galaxy Note 10.1 od Samsungu. Moje první dojmy po několika hodinách používání jsou vesměs pozitivní; samotný tablet (a systém) je rychlý a plynulý. I přes to, že má plno (zbytečných) aplikací od Samsungu včetně nadstavby TouchWiz, která „sedí“ nad čistým Androidem 4.0.4, nesetkal jsem se s žádnými záseky a je vidět, že si Korejci dali s optimalizací záležet. Na těchto vlastnostech se kladně podepisuje také čtyřjádrový procesor Exynos 5250 o taktu 1,4 GHz pro každé jádro, 2GB operační paměti RAM. 

   

Tablet se vyrábí ve verzích s kapacitou paměti 16/32/64GB, navíc zde nechybí podpora microSD(XC) karet až do kapacity 64GB. Každá verze navíc ještě existuje dvou variantách – WIFI nebo WIFI + 3G. U 3G verze je možné i volat ( s pomocí handsfree nebo na hlasitý odposlech) a psát textové zprávy/MMS. Na zadní straně je připravený slot na klasickou SIM kartu. Velkou výhodou je umístění stereo reproduktorů na přední stranu, při držení tabletu v rukou je vůbec nezakrýváte.

  

  

V tabletu je předinstalováno několik aplikací, z nichž část využívá speciální pero/stylus S-Pen. Aplikace jsou přizpůsobeny na psaní poznámek a kreslení. Tou nejzajímavější je aplikace S Note, která zvládá přepis ručně psaného textu a řešení ručně psaných rovnic (Shape Match a Formula Match) pomocí webové služby WolframAlpha.

Dále je v tabletu několik dalších aplikací, které najdeme v každém zařízení řady Galaxy (Samsung huby, ChatOn, …). Bonusovou aplikací je plná verze Adobe Photoshop Touch, který zvládá pokročilejší úpravy obrázků a normálně jej na Google Play najdete za cenu okolo 186 Kč. Screenshoty se dají pořizovat dvěma způsoby – buď tlačítkem na spodní liště nebo pomocí pera S-Pen. Pokud zvolíte druhou možnost, můžete do obrázku rovnou napsat poznámku. 

  

   

Zajímavou funkcí tabletu je tzv. Multiscreen, kdy si při psaní poznámek či kreslení s perem S Pen současně můžete na druhé polovině obrazovky prohlížet webové stránky nebo video. Navíc je možné vyfotit snímek, vložit ho na jednu část obrazovky a na druhé si k němu napsat poznámky.

 

Protože se jednalo o německou distribuci tabletu, tak mě i s českým Google účtem dovolil půjčovat filmy, ale pouze s německou platební kartou. V krabici se kromě tabletu a pera nachází klasická nabíječka, synchronizační kabel, sluchátka a materiály se základními informacemi.

  
Note 10.1 a S-Pen, detail reproduktoru a srovnání s dalšími tablety 

Tablet by měl rovněž disponovat funkcí, kerá vás upozorní na to, když se příliš vzdálíte s perem S-Pen od tabletu. Abyste jej nikde nezapomněli, měl by se Galaxy Note 10.1 rozvibrovat v případě, že vzálenost mezi perem a tabletem přesáhne nastavenou hodnotu. V testovací verzi systému tato funkce ještě nebyla aktivní, nicméně zástupci společnosti Samsung nám potvrdili, že u prodejní verze by fungovat měla.

   
Samsung Galaxy Note 10.1 a Samsung Galaxy Tab 2 „10.1“

V České republice se Samsung Galaxy Note 10.1 začne prodávat v průběhu září, 16GB WiFi verze se bude prodávat za 12 499 Kč, verze s 3G modulem pak za 14 999 Kč.

 

Strudl

17 komentářů

 1. Miniaplikace, multiscreen…Android je Samsungu očividně dost malej:-)

 2. ElektroNcz (neregistrovaný)

  5250 spíš 4412 ne?

 3. Teď jsem kouknul na video, kdepak jsme viděli změnu rozvržení klávesnice miltigestem…. no snad nemaluji čerta na zeď:-)

  • jo, umí to, asi bude další soud ;)

  • marcoama (neregistrovaný)

   ale to je trosku neco jineho, ze ano, jde o zmenu polohy a velikosti, nikoliv jen roztazeni do stran a rozpuleni, na cez asi narazite.

   PS: jinak tohle je konecne tablet pro praci a smyslupne vyuziti a jsem si jist, ze tohle jsou skutecne invoace, ktere posouvaji tablet uplne do nove urovne pouziti!

  • No za uplne neco jineho bych to neoznacoval, jen variace na jiz existujici:)

   TouchWiz vychytavky vypadaji super, ale rozhodne bych si u tohoto hiend? modelu 2012 dovedu predstavit 1920×1200 rozliseni… Takto proti prvnim tabletum podobneho strihu po dvou letech pribyl….stylus pro vyhranenou skupinu uzivatelu. Nic mnoho…

 4. marcoama (neregistrovaný)

  14.999 za 3G s 16GB :-/

  Jsem zvedav na cenu 32GB WiFi.

 5. Honza (neregistrovaný)

  Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli je znám (např. z mobiltabletu Galaxy Note) formát ukládání poznámek. Ptám se protože by mě zajímalo jestli jsou pak kompatibilní s windows nebo jestli se dají exportovat třeba do PDF.

  • Honzo, formát ukládání poznámek zatím neznáme, to jsme v Berlíně netestovali, nicméně jakmile se nám dostane do rukou Note II znovu (na recenzi), mrkneme na to :)

  • Honza (neregistrovaný)

   Díky moc ;-) chci tablet zakoupit a používat ho na VŠ místo sešitů a tak, Galaxy Note 10.1 podle mě umožňuje plnohodnotné vedení zápisků. Dnes jsou skripta v el. podobě takže si myslím že tento tablet by mohl být velmi dobrým pomocníkem napříč studiem.

  • Verča (neregistrovaný)

   Také bych chtěla tablet využít místo sešitů ve škole, pokud by měl někdo zkušenosti a zjistil jestli to stačí do školy aniž bych musela tahat s sebou sešity, prosím dejte vědět.

 6. IDLY (neregistrovaný)

  Tak zítra už bude doma :) mám 3g šedou verzi. Před pár měsíci jsem byl vlastníkem asusu tf prime, měl jsem 3 a všechny šli na reklamaci tak doufám že to nebude stejné…

 7. Pajzl (neregistrovaný)

  Ahoj mám dotaz jak zapnu tu funkci „handwriting recognition“ ? nějak to nemůžu najít

 8. Karolína (neregistrovaný)

  Dobrý den ráda bych se vás zeptala zdali je lepší si pořídit tuto novinku samsung galaxy note 10.1 nebo dosavadní špičku nový apple ipad ? Tablet by se používal na brouzdání internetu,hraní her,focení,sled ování filmů,občas psaní poznámek a na školu (neboli obrázky v podobě příloh)

  Předem děkuji za odpověd :)

  • Neslyším tam jedinou věc, která by využila stylus:-) Zato hromadu, kde se využije lepší displej iPadu. Tedy se mi zdá, že iPad za 12290,- (16GB verze) bude lépe sloužit. Co se týče hraní, iOS je a ještě dlouho bude značně dále než Android, kde je velká potíž s pirátstvím, což odrazuje od nákladného vývoje/portace her na tuto platformu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).