Samsung Galaxy Note 10.1: Tablet se speciálním stylusem S-Pen (první dojmy)

Dostali jsme možnost krátce otestovat připravovaný tablet Galaxy Note 10.1, v jehož těle je ukrytý speciální stylus S-Pen. V České republice se oficiálně začne prodávat v průběhu září.

Na největší geek akci roku v Berlíně jsem měl možnost si krátce otestovat nový tablet Galaxy Note 10.1 od Samsungu. Moje první dojmy po několika hodinách používání jsou vesměs pozitivní; samotný tablet (a systém) je rychlý a plynulý. I přes to, že má plno (zbytečných) aplikací od Samsungu včetně nadstavby TouchWiz, která „sedí“ nad čistým Androidem 4.0.4, nesetkal jsem se s žádnými záseky a je vidět, že si Korejci dali s optimalizací záležet. Na těchto vlastnostech se kladně podepisuje také čtyřjádrový procesor Exynos 5250 o taktu 1,4 GHz pro každé jádro, 2GB operační paměti RAM. 

   

Tablet se vyrábí ve verzích s kapacitou paměti 16/32/64GB, navíc zde nechybí podpora microSD(XC) karet až do kapacity 64GB. Každá verze navíc ještě existuje dvou variantách – WIFI nebo WIFI + 3G. U 3G verze je možné i volat ( s pomocí handsfree nebo na hlasitý odposlech) a psát textové zprávy/MMS. Na zadní straně je připravený slot na klasickou SIM kartu. Velkou výhodou je umístění stereo reproduktorů na přední stranu, při držení tabletu v rukou je vůbec nezakrýváte.

  

  

V tabletu je předinstalováno několik aplikací, z nichž část využívá speciální pero/stylus S-Pen. Aplikace jsou přizpůsobeny na psaní poznámek a kreslení. Tou nejzajímavější je aplikace S Note, která zvládá přepis ručně psaného textu a řešení ručně psaných rovnic (Shape Match a Formula Match) pomocí webové služby WolframAlpha.

Dále je v tabletu několik dalších aplikací, které najdeme v každém zařízení řady Galaxy (Samsung huby, ChatOn, …). Bonusovou aplikací je plná verze Adobe Photoshop Touch, který zvládá pokročilejší úpravy obrázků a normálně jej na Google Play najdete za cenu okolo 186 Kč. Screenshoty se dají pořizovat dvěma způsoby – buď tlačítkem na spodní liště nebo pomocí pera S-Pen. Pokud zvolíte druhou možnost, můžete do obrázku rovnou napsat poznámku. 

  

   

Zajímavou funkcí tabletu je tzv. Multiscreen, kdy si při psaní poznámek či kreslení s perem S Pen současně můžete na druhé polovině obrazovky prohlížet webové stránky nebo video. Navíc je možné vyfotit snímek, vložit ho na jednu část obrazovky a na druhé si k němu napsat poznámky.

 

Protože se jednalo o německou distribuci tabletu, tak mě i s českým Google účtem dovolil půjčovat filmy, ale pouze s německou platební kartou. V krabici se kromě tabletu a pera nachází klasická nabíječka, synchronizační kabel, sluchátka a materiály se základními informacemi.

  
Note 10.1 a S-Pen, detail reproduktoru a srovnání s dalšími tablety 

Tablet by měl rovněž disponovat funkcí, kerá vás upozorní na to, když se příliš vzdálíte s perem S-Pen od tabletu. Abyste jej nikde nezapomněli, měl by se Galaxy Note 10.1 rozvibrovat v případě, že vzálenost mezi perem a tabletem přesáhne nastavenou hodnotu. V testovací verzi systému tato funkce ještě nebyla aktivní, nicméně zástupci společnosti Samsung nám potvrdili, že u prodejní verze by fungovat měla.

   
Samsung Galaxy Note 10.1 a Samsung Galaxy Tab 2 “10.1”

V České republice se Samsung Galaxy Note 10.1 začne prodávat v průběhu září, 16GB WiFi verze se bude prodávat za 12 499 Kč, verze s 3G modulem pak za 14 999 Kč.

 

Autor článku Strudl
Strudl

Kapitoly článku