TOPlist

Samsung C6625: Atraktivní smartphone s proklatě nízkou cenou (uživatelská recenze)

Tuzemský Vodafone nedávno zlevnil cenu smartphone telefonu Samsung C6625 na příjemných 2 777,- Kč, o čemž jsme vás informovali zde. Díky této ceně se telefon rázem stal dostupný pro všechny, kteří o nějakém Windows Mobile zařízení přemýšleli, ale právě finance byly překážkou. Model C6625 spadá do kategorie smartphone telefonů a nedisponuje tedy dotykovým displejem. Postrádá také Wi-Fi, ale zase nabídne podporu sítí třetí generace a integrovaný GPS modul. Pokud vás zajímá, jak se s ním pracuje, přečtěte si tuto uživatelskou recenzi.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Standard CZ
Displej: QVGA (320×240 px), 2,6“, 65k barev
Paměť: 256 MB ROM/128 MB RAM, slot na microSDHC karty
Procesor: STMicroelectronics Nomadik STn8810, 393 MHz
Rozměry: 112 x 63 x 12 milimetrů
Hmotnost: 109 gramů včetně baterie
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12, UMTS/HSDPA
Komunikace: Bluetooth 2.0, USB (USB 1.1)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, AGPS
Digitální fotoaparát: 2,0 MPx
Baterie: Li-Ion 1 300 mAh
Další informace: FM rádio, D-pad, QWERTY klávesnice

Klady
– cena
– dílenské zpracování
– kvalitní klávesnice
– GPS
– česká lokalizace

Zápory
– absence Wi-Fi
– fotoaparát
– nestandardní konektor

Obsah balení
V balení je přítomno jen základní příslušenství. Obsahem krabice ušité operátorovi na míru je standardní instalační CD, které obsahuje trial verzi MS Outlooku a software pro správu zařízení. Najdeme zde i příručku pro „rychlý start“ v českém a anglickém jazyce, nabíječku, kterou výrobce používá i pro jiná svá zařízeni a poměrně krátký synchronizační kabel (80 cm) přes který je možné zařízení nabíjet přímo z počítače. V balení si našla místo i sluchátka, která mají na kabelu malý plastový výlisek s tlačítkem pro příjem hovoru a mikrofonem. Pro náruživého posluchače provedením ani zvukem vhodná nejsou, ale ten, kdo z nich bude občas telefonovat, bude spokojený. Ochranné pouzdro ani folii na displej nehledejte.

- - -

Konstrukce, zpracování a design
Celou horní polovinu zařízení obsadil LCD displej s rozlišením 240×320 px, který je ohraničený, ostatně jako celá polovina zařízení, stříbrným plastem. Ten má navodit dojem luxusního kovového provedení. Na první pohled rozdíl patrný není, takže zařízení skutečně vypadá velice elegantně. Nad displejem je reproduktor s průměrně hlasitým projevem, který slouží jak pro hovory, tak pro vyzvánění / hlasité přehrávání, kamera pro videohovory a světlocitlivý senzor, který umí regulovat podsvícení.

- - -

Na zadní straně je umístěna čočka fotoaparátu s rozlišením 2 MPx a zrcátko pro autoportréty, přisvětlovací dioda chybí. Ohraničení čočky a zrcátka je provedeno vystouplým kovovým elementem, do kterého je objektiv i zrcátko nepatrně zapuštěno, což by mělo zamezit poškození.  Levý bok zdobí klávesy pro úpravu hlasitosti a slot pro kartu. Horní část obsahuje poměrně nešťastně umístěné vypínací tlačítko, které funguje jako zástupce pro spuštění nabídky s možností vypnutí zařízení/uzamčení nebo spuštění správce úloh/správce sítí.Umístění není šťastné pro případ, že by bylo tlačítko použito pro zámku kláves. Při jeho stisku levou i pravou rukou zpravidla stisknete i klávesu k regulaci hlasitosti.  Na pravém boku už najdeme mimo otvoru pro poutko také zmíněný konektor opatřený záslepkou. Pod klávesnicí na spodním okraji zařízení se pak ještě schovává telefonní mikrofon.

- - -

Zbytek zařízení je vyveden v černém plastu s náznakem pogumování. Vzhledem k tomu, že telefon nedisponuje dotykovým displejem, popíšeme si ovládací prvky. Dominantou je stříbrný ovládací kříž, který má čtyři směry a potvrzovací střed. Nalevo od něj je tlačítko pro příjem hovoru, kontextová klávesa a tlačítko Domů, které při delším přidržení spustí správce úloh. Napravo je klávesa pro mazání, druhá kontextová klávesa a tlačítko pro ukončení hovoru, které dlouhým stiskem zařízení uzamkne. Naopak odemknutí se provede stiskem levé kontextové klávesy a hvězdičky, což mne zprvu zarazilo, protože hvězdička je vlastně sekundární znak písmene „S“, takže je třeba ji hledat kdesi v poli ostatních kláves.

- - -

Samotná klávesnice je jeden z důvodů, proč sem si telefon pořídil. Klávesy mají dostatečný rozestup i zdvih, takže se na ní dá dobře psát jak jednou rukou, tak i oběma palci. Ve spodní části jsou klávesy pro rychlé spuštění Internet Exploreru, Windows Media Playeru, editoru zpráv a fotoaparátu. Tlačítko fotoaparátu má dvě funkce; krátký stisk spustí správce obsahu a dlouhý připraví zmíněný fotoaparát. Psaní na klávesnici je velmi pohodlné; snad jediné, co se dá vytknout, je příliš hladký povrch samotných kláves. Občas se stane, že prst sklouzne. K překlepu ale z pravidla nedojde, protože jsou klávesy vyvýšeny nad plochu telefonu, takže stále cítíte tu, kterou chcete stisknout. Klávesnice má jistý stisk a na poměr ceny i výbornou odezvu. Odpor je větší, ale alespoň jste si jisti, že jste skutečně něco stiskli.

- -

Celé zařízení je plastové a velmi pevné. Jeho rozměry jsou 112 × 63 × 12 mm a hmotnost příjemných 109 gramů včetně akumulátoru. Veškeré odnímatelné části (kryt baterie, konektoru a slotu pro kartu) se obsluhují velmi snadno, přesto pevně drží a vše perfektně lícuje. Kryty slotu pro microSDHC kartu a datový/nabíjecí konektor jsou připevněné přímo na zařízení a při jeho navrácení zakrývají pozice pod nimi a elegantní tvary zařízení tak nic nenarušuje.

- - -

Výdrž baterie
Za necelý týden používání (zhruba 30 minut hovoru, několik desítek SMS zpráv a několik minut navigování každý den) se mi nepodařilo zařízení unavit dříve, než za necelé dva dny, což není nijak nadstandardní hodnota a určitě by to mohlo být o něco lepší. K telefonu je dodávaná baterie s kapacitou 1300 mAh, která by podle výrobce měla při běžném provozu udržet telefon v pohotovosti více, jak tři dny.

- -

Prostředí telefonu a dodávané aplikace
Prostředí je stejné jako u jakéhokoli jiného smartphonu s Windows Mobile. Žádný revoluční zvrat se nekoná. Výrobce rozšířil nabídku standardních součástí o několik zajímavých aplikací. Je přítomen ovládací program pro FM rádio, který na rozdíl od fotoaparátu nastartuje velmi rychle. Podmínkou jsou připojené sluchátka, které slouží i jako anténa.

- - -

V nabídce Start je od výrobce přidáno několik složek (část rozvržení bych přikládal i dodavateli – tedy Vodafonu):
– Aplikace
– Zábava
– Internet Services  (Internetové služby)
– Správce obsahu

Složka Aplikace obsahuje zástupce pro ActiveSync, standardního správce souborů, Acrobat reader, organizátor (alarm, časové pásmo, d-den, hlasové poznámky, kalendář, úkoly) a příslušenství (Adobe flash lite, kalkulačka, převodník jednotek, službu pro nastavení rychlé volby z klávesnice, správce datových hovorů, správce úloh a stopky).

- - -

Program Alarm nabídne rychlé řešení, jak si nastavit budíky na celý týden, včetně opakování a šest dalších pozic pro jednorázové upozornění. Utilita Časové pásmo je naproti tomu velmi užitečná aplikace pro člověka, co často cestuje do zahraničí a potřebuje si zjistit čas v dané zemi. D-den ocení ti, kdo často zapomínají na narozeniny, nebo na důležitá data. Vtipně umí nastavit upozornění na narozeniny, výročí a třeba i historickou událost. Hlasové poznámky jsou další příjemnou aplikací od výrobce, opět funguje velice rychle, ukládá do \My Documents\Notes\*.wav a pořízený záznam dokáže nastavit jako vyzvánění. 

- - -

Zábava obsahuje hru Bubble Breaker, fotoaparát, Java emulátor, karty Solitaire a Windows Media player. Složka Internet services (tady se při lokalizaci nějak zapomnělo na překlad) nabídne Internet Explorer, Windows Live Messenger, správce podcastů, průvodce pro nastavení e-mailu, přehrávač streamu, RSS čtečku, sdílení internetu, přímého zástupce na přihlášení do Windows Live a Vodafone links.

Správce obsahuje také alternativou pro správce souborů, která se snaží pod jednou střechou integrovat cesty k médiím a uživatelským datům. Velmi rychlá je i galerie, která při náhledech vždy daný obrázek zvětší a při výběru či zobrazení přes celou obrazovku funguje skutečně velmi bryskně.

- - -

Telefonní seznam
Největším zklamáním je pro mne aplikace pro práci s telefonním seznamem, která pochází zřejmě z dílny samotného Samsungu. Ne že by nebyla dost rychlá, ale degraduje jednu z nejužitečnějších vlastností systému Windows Mobile. Pokud tuto službu spustíte a stisknete například „J“, zobrazí se kontakty začínající odpovídajícím znakem. Přidáte-li ale stisk třeba klávesy „A“, nevyfiltrují se kontakty, které začínají nebo obsahují „JA“, ale položky od „A“. Pro ty, jejichž seznamy obsahují několik set položek, je to zcela zbytečný program. Naštěstí alespoň z domovské Home z obrazovky funguje filtrování kontaktů tak, jak bychom čekali (princip T9).

- -

Přizpůsobení
Samsung telefon vybavil i několika homescreeny. Pozitivní je, že máte možnost volby a že už po rozbalení zařízení si snadno nastavíte vzhled, aniž by bylo třeba cokoli dalšího hledat a instalovat. Je ale škoda, že více jak polovina jich je poměrně zbytečná, některé jsou si podobné jako vejce vejci a některé zase vypadají velmi neužitečně. Poslední z nich – Samsung WizPro je asi nejzajímavější a proto si jej popíšeme detailněji. Má několik položek v levém sloupci; Domů, Kontakty, Hudba, Fotogalerie a zástupci programů.

- - -

Na první pohled velmi zajímavá záležitost. Škoda ale provedení. Přechod mezi záložkami je vždy doprovázen animací, která samotný pohyb zpomaluje. Pohyb ve sloupci funguje standardně směrem nahoru a dolů. Přechod do samotné záložky ale stiskem pravého směru neprovedete. Je třeba potvrdit středem ovládacího kříže, a pokud se budete chtít vrátit zpět k pohybu ve sloupci, je třeba stisknout klávesu Home (Domů), nikoliv směr vlevo, jak by logicky vycházelo. Výrobce si s tímto homescreenem rozhodně mohl dát více práce.

- - -

Fotoaparát
Zařízení je vybaveno 2MPx snímačem, se kterým bohužel moc kvalitní fotografie nepořídíte. Aplikace startuje dlouho, pro nějakou rychlou momentku bohužel až nešťastně dlouho (i s odemknutím telefonu počítejte tak 6 až 8 vteřin). V nastavení je možné upravit rozlišení, vyvážení bílé barvy a k dispozici je i několik efektů, jako třeba negativ, černobílé barvy a další). Zcela ale chybí možnost pořízení portrétu třeba pro fotku k telefonnímu kontaktu nebo aktivace přední kamery pro autoportrét. Musíte se spolehnout na zrcátko vedle čočky snímače. Maximální rozlišení fotografie je 1600×1200 px. Zařízení zvládne zaznamenat i video s různými efekty, nicméně kvalita je stejná jako v případě fotografie = špatná. Pořízené materiály se ukládají buď do vnitřní paměti, nebo na paměťovou kartu.

- - -

GPS navigace
Hlavním argumentem, pro výměnu legendární Motoroly MPx200 za toto zařízení, byl integrovaný GPS modul. Jeho běh jsem ověřoval aplikací Efficasoft GPS Utilities a multiplatformní navigací Sygic Mobile Maps 9. Před koupí zařízení jsem se dočetl, že má zařízení obtíže s intenzitou signálu. Nic takového se mi nepotvrdilo a navigace fungovala tak, jak jsem byl zvyklý z mého předchozího komunikátoru E-ten M700. První spojení se satelity proběhlo za dlouhé 3 minuty a každé další (vždy z pak ze stejného místa, kde byla práce s GPS ukončena) za zhruba minutu.

-- -

Tovární nastavení
Pokud by si někdo nebyl jistý, kde najde při nějakém softwarovém nedopatření funkci pro hardwarový reset (obnova továrního nastavení), tak jsem v telefonu objevil umně skrytou položku Restartování v nabídce Nastavení = > Zabezpečení, což je obdoba továrního nastavení. Operace je chráněna heslem, které nenajdete ani v manuálu a ani u operátora se neshledáte s konkrétní odpovědí. Metodou pokus/omyl bylo zjištěno, že defaultním heslem je kód 0000 :-) (bez smajlíku). Klávesová kombinace pro hard reset je následující: při vypnutém zařízení podržte klávesu nahoru a tlačítko Power.

Závěrem
Samsung C6625 je telefon, jehož nejlepší vlastností je bezkonkurenční poměr cena/výbava. Můžete se na něj dívat z mnoha úhlů pohledu, někdo by ho mohl pochopit jako onu vstupenku k chytrému telefonu s Windows Mobile a pro někoho bude spíš zařízením, které vyžádá několik kompromisů, ale poskytne kvalitní pracovní funkce. Já se na něj dívám jako spojení všeho co od telefonu očekávám. A díky příjemné ceně, která v době psaní recenze (leden 2010) byla 2 777,- Kč (u Vodafone), jsem ochotný dělat kompromisy.

Spoustu dalších užitečných informací a postřehů naleznete v této diskuzi na fóru, kam se můžete obrátit s dalšími dotazy a případným řešením problémů.

Autor článku Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek

Kapitoly článku