Domů » Články » Samsung C6625: Atraktivní smartphone s proklatě nízkou cenou (uživatelská recenze)

Samsung C6625: Atraktivní smartphone s proklatě nízkou cenou (uživatelská recenze)

Tuzemský Vodafone nedávno zlevnil cenu smartphone telefonu Samsung C6625 na příjemných 2 777,- Kč, o čemž jsme vás informovali zde. Díky této ceně se telefon rázem stal dostupný pro všechny, kteří o nějakém Windows Mobile zařízení přemýšleli, ale právě finance byly překážkou. Model C6625 spadá do kategorie smartphone telefonů a nedisponuje tedy dotykovým displejem. Postrádá také Wi-Fi, ale zase nabídne podporu sítí třetí generace a integrovaný GPS modul. Pokud vás zajímá, jak se s ním pracuje, přečtěte si tuto uživatelskou recenzi.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Standard CZ
Displej: QVGA (320×240 px), 2,6“, 65k barev
Paměť: 256 MB ROM/128 MB RAM, slot na microSDHC karty
Procesor: STMicroelectronics Nomadik STn8810, 393 MHz
Rozměry: 112 x 63 x 12 milimetrů
Hmotnost: 109 gramů včetně baterie
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12, UMTS/HSDPA
Komunikace: Bluetooth 2.0, USB (USB 1.1)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, AGPS
Digitální fotoaparát: 2,0 MPx
Baterie: Li-Ion 1 300 mAh
Další informace: FM rádio, D-pad, QWERTY klávesnice

Klady
– cena
– dílenské zpracování
– kvalitní klávesnice
– GPS
– česká lokalizace

Zápory
– absence Wi-Fi
– fotoaparát
– nestandardní konektor

Obsah balení
V balení je přítomno jen základní příslušenství. Obsahem krabice ušité operátorovi na míru je standardní instalační CD, které obsahuje trial verzi MS Outlooku a software pro správu zařízení. Najdeme zde i příručku pro „rychlý start“ v českém a anglickém jazyce, nabíječku, kterou výrobce používá i pro jiná svá zařízeni a poměrně krátký synchronizační kabel (80 cm) přes který je možné zařízení nabíjet přímo z počítače. V balení si našla místo i sluchátka, která mají na kabelu malý plastový výlisek s tlačítkem pro příjem hovoru a mikrofonem. Pro náruživého posluchače provedením ani zvukem vhodná nejsou, ale ten, kdo z nich bude občas telefonovat, bude spokojený. Ochranné pouzdro ani folii na displej nehledejte.

- - -

Konstrukce, zpracování a design
Celou horní polovinu zařízení obsadil LCD displej s rozlišením 240×320 px, který je ohraničený, ostatně jako celá polovina zařízení, stříbrným plastem. Ten má navodit dojem luxusního kovového provedení. Na první pohled rozdíl patrný není, takže zařízení skutečně vypadá velice elegantně. Nad displejem je reproduktor s průměrně hlasitým projevem, který slouží jak pro hovory, tak pro vyzvánění / hlasité přehrávání, kamera pro videohovory a světlocitlivý senzor, který umí regulovat podsvícení.

- - -

Na zadní straně je umístěna čočka fotoaparátu s rozlišením 2 MPx a zrcátko pro autoportréty, přisvětlovací dioda chybí. Ohraničení čočky a zrcátka je provedeno vystouplým kovovým elementem, do kterého je objektiv i zrcátko nepatrně zapuštěno, což by mělo zamezit poškození.  Levý bok zdobí klávesy pro úpravu hlasitosti a slot pro kartu. Horní část obsahuje poměrně nešťastně umístěné vypínací tlačítko, které funguje jako zástupce pro spuštění nabídky s možností vypnutí zařízení/uzamčení nebo spuštění správce úloh/správce sítí.Umístění není šťastné pro případ, že by bylo tlačítko použito pro zámku kláves. Při jeho stisku levou i pravou rukou zpravidla stisknete i klávesu k regulaci hlasitosti.  Na pravém boku už najdeme mimo otvoru pro poutko také zmíněný konektor opatřený záslepkou. Pod klávesnicí na spodním okraji zařízení se pak ještě schovává telefonní mikrofon.

- - -

Zbytek zařízení je vyveden v černém plastu s náznakem pogumování. Vzhledem k tomu, že telefon nedisponuje dotykovým displejem, popíšeme si ovládací prvky. Dominantou je stříbrný ovládací kříž, který má čtyři směry a potvrzovací střed. Nalevo od něj je tlačítko pro příjem hovoru, kontextová klávesa a tlačítko Domů, které při delším přidržení spustí správce úloh. Napravo je klávesa pro mazání, druhá kontextová klávesa a tlačítko pro ukončení hovoru, které dlouhým stiskem zařízení uzamkne. Naopak odemknutí se provede stiskem levé kontextové klávesy a hvězdičky, což mne zprvu zarazilo, protože hvězdička je vlastně sekundární znak písmene „S“, takže je třeba ji hledat kdesi v poli ostatních kláves.

- - -

Samotná klávesnice je jeden z důvodů, proč sem si telefon pořídil. Klávesy mají dostatečný rozestup i zdvih, takže se na ní dá dobře psát jak jednou rukou, tak i oběma palci. Ve spodní části jsou klávesy pro rychlé spuštění Internet Exploreru, Windows Media Playeru, editoru zpráv a fotoaparátu. Tlačítko fotoaparátu má dvě funkce; krátký stisk spustí správce obsahu a dlouhý připraví zmíněný fotoaparát. Psaní na klávesnici je velmi pohodlné; snad jediné, co se dá vytknout, je příliš hladký povrch samotných kláves. Občas se stane, že prst sklouzne. K překlepu ale z pravidla nedojde, protože jsou klávesy vyvýšeny nad plochu telefonu, takže stále cítíte tu, kterou chcete stisknout. Klávesnice má jistý stisk a na poměr ceny i výbornou odezvu. Odpor je větší, ale alespoň jste si jisti, že jste skutečně něco stiskli.

- -

Celé zařízení je plastové a velmi pevné. Jeho rozměry jsou 112 × 63 × 12 mm a hmotnost příjemných 109 gramů včetně akumulátoru. Veškeré odnímatelné části (kryt baterie, konektoru a slotu pro kartu) se obsluhují velmi snadno, přesto pevně drží a vše perfektně lícuje. Kryty slotu pro microSDHC kartu a datový/nabíjecí konektor jsou připevněné přímo na zařízení a při jeho navrácení zakrývají pozice pod nimi a elegantní tvary zařízení tak nic nenarušuje.

- - -

Výdrž baterie
Za necelý týden používání (zhruba 30 minut hovoru, několik desítek SMS zpráv a několik minut navigování každý den) se mi nepodařilo zařízení unavit dříve, než za necelé dva dny, což není nijak nadstandardní hodnota a určitě by to mohlo být o něco lepší. K telefonu je dodávaná baterie s kapacitou 1300 mAh, která by podle výrobce měla při běžném provozu udržet telefon v pohotovosti více, jak tři dny.

- -

Prostředí telefonu a dodávané aplikace
Prostředí je stejné jako u jakéhokoli jiného smartphonu s Windows Mobile. Žádný revoluční zvrat se nekoná. Výrobce rozšířil nabídku standardních součástí o několik zajímavých aplikací. Je přítomen ovládací program pro FM rádio, který na rozdíl od fotoaparátu nastartuje velmi rychle. Podmínkou jsou připojené sluchátka, které slouží i jako anténa.

- - -

V nabídce Start je od výrobce přidáno několik složek (část rozvržení bych přikládal i dodavateli – tedy Vodafonu):
– Aplikace
– Zábava
– Internet Services  (Internetové služby)
– Správce obsahu

Složka Aplikace obsahuje zástupce pro ActiveSync, standardního správce souborů, Acrobat reader, organizátor (alarm, časové pásmo, d-den, hlasové poznámky, kalendář, úkoly) a příslušenství (Adobe flash lite, kalkulačka, převodník jednotek, službu pro nastavení rychlé volby z klávesnice, správce datových hovorů, správce úloh a stopky).

- - -

Program Alarm nabídne rychlé řešení, jak si nastavit budíky na celý týden, včetně opakování a šest dalších pozic pro jednorázové upozornění. Utilita Časové pásmo je naproti tomu velmi užitečná aplikace pro člověka, co často cestuje do zahraničí a potřebuje si zjistit čas v dané zemi. D-den ocení ti, kdo často zapomínají na narozeniny, nebo na důležitá data. Vtipně umí nastavit upozornění na narozeniny, výročí a třeba i historickou událost. Hlasové poznámky jsou další příjemnou aplikací od výrobce, opět funguje velice rychle, ukládá do My DocumentsNotes*.wav a pořízený záznam dokáže nastavit jako vyzvánění. 

- - -

Zábava obsahuje hru Bubble Breaker, fotoaparát, Java emulátor, karty Solitaire a Windows Media player. Složka Internet services (tady se při lokalizaci nějak zapomnělo na překlad) nabídne Internet Explorer, Windows Live Messenger, správce podcastů, průvodce pro nastavení e-mailu, přehrávač streamu, RSS čtečku, sdílení internetu, přímého zástupce na přihlášení do Windows Live a Vodafone links.

Správce obsahuje také alternativou pro správce souborů, která se snaží pod jednou střechou integrovat cesty k médiím a uživatelským datům. Velmi rychlá je i galerie, která při náhledech vždy daný obrázek zvětší a při výběru či zobrazení přes celou obrazovku funguje skutečně velmi bryskně.

- - -

Telefonní seznam
Největším zklamáním je pro mne aplikace pro práci s telefonním seznamem, která pochází zřejmě z dílny samotného Samsungu. Ne že by nebyla dost rychlá, ale degraduje jednu z nejužitečnějších vlastností systému Windows Mobile. Pokud tuto službu spustíte a stisknete například „J“, zobrazí se kontakty začínající odpovídajícím znakem. Přidáte-li ale stisk třeba klávesy „A“, nevyfiltrují se kontakty, které začínají nebo obsahují „JA“, ale položky od „A“. Pro ty, jejichž seznamy obsahují několik set položek, je to zcela zbytečný program. Naštěstí alespoň z domovské Home z obrazovky funguje filtrování kontaktů tak, jak bychom čekali (princip T9).

- -

Přizpůsobení
Samsung telefon vybavil i několika homescreeny. Pozitivní je, že máte možnost volby a že už po rozbalení zařízení si snadno nastavíte vzhled, aniž by bylo třeba cokoli dalšího hledat a instalovat. Je ale škoda, že více jak polovina jich je poměrně zbytečná, některé jsou si podobné jako vejce vejci a některé zase vypadají velmi neužitečně. Poslední z nich – Samsung WizPro je asi nejzajímavější a proto si jej popíšeme detailněji. Má několik položek v levém sloupci; Domů, Kontakty, Hudba, Fotogalerie a zástupci programů.

- - -

Na první pohled velmi zajímavá záležitost. Škoda ale provedení. Přechod mezi záložkami je vždy doprovázen animací, která samotný pohyb zpomaluje. Pohyb ve sloupci funguje standardně směrem nahoru a dolů. Přechod do samotné záložky ale stiskem pravého směru neprovedete. Je třeba potvrdit středem ovládacího kříže, a pokud se budete chtít vrátit zpět k pohybu ve sloupci, je třeba stisknout klávesu Home (Domů), nikoliv směr vlevo, jak by logicky vycházelo. Výrobce si s tímto homescreenem rozhodně mohl dát více práce.

- - -

Fotoaparát
Zařízení je vybaveno 2MPx snímačem, se kterým bohužel moc kvalitní fotografie nepořídíte. Aplikace startuje dlouho, pro nějakou rychlou momentku bohužel až nešťastně dlouho (i s odemknutím telefonu počítejte tak 6 až 8 vteřin). V nastavení je možné upravit rozlišení, vyvážení bílé barvy a k dispozici je i několik efektů, jako třeba negativ, černobílé barvy a další). Zcela ale chybí možnost pořízení portrétu třeba pro fotku k telefonnímu kontaktu nebo aktivace přední kamery pro autoportrét. Musíte se spolehnout na zrcátko vedle čočky snímače. Maximální rozlišení fotografie je 1600×1200 px. Zařízení zvládne zaznamenat i video s různými efekty, nicméně kvalita je stejná jako v případě fotografie = špatná. Pořízené materiály se ukládají buď do vnitřní paměti, nebo na paměťovou kartu.

- - -

GPS navigace
Hlavním argumentem, pro výměnu legendární Motoroly MPx200 za toto zařízení, byl integrovaný GPS modul. Jeho běh jsem ověřoval aplikací Efficasoft GPS Utilities a multiplatformní navigací Sygic Mobile Maps 9. Před koupí zařízení jsem se dočetl, že má zařízení obtíže s intenzitou signálu. Nic takového se mi nepotvrdilo a navigace fungovala tak, jak jsem byl zvyklý z mého předchozího komunikátoru E-ten M700. První spojení se satelity proběhlo za dlouhé 3 minuty a každé další (vždy z pak ze stejného místa, kde byla práce s GPS ukončena) za zhruba minutu.

-- -

Tovární nastavení
Pokud by si někdo nebyl jistý, kde najde při nějakém softwarovém nedopatření funkci pro hardwarový reset (obnova továrního nastavení), tak jsem v telefonu objevil umně skrytou položku Restartování v nabídce Nastavení = > Zabezpečení, což je obdoba továrního nastavení. Operace je chráněna heslem, které nenajdete ani v manuálu a ani u operátora se neshledáte s konkrétní odpovědí. Metodou pokus/omyl bylo zjištěno, že defaultním heslem je kód 0000 :-) (bez smajlíku). Klávesová kombinace pro hard reset je následující: při vypnutém zařízení podržte klávesu nahoru a tlačítko Power.

Závěrem
Samsung C6625 je telefon, jehož nejlepší vlastností je bezkonkurenční poměr cena/výbava. Můžete se na něj dívat z mnoha úhlů pohledu, někdo by ho mohl pochopit jako onu vstupenku k chytrému telefonu s Windows Mobile a pro někoho bude spíš zařízením, které vyžádá několik kompromisů, ale poskytne kvalitní pracovní funkce. Já se na něj dívám jako spojení všeho co od telefonu očekávám. A díky příjemné ceně, která v době psaní recenze (leden 2010) byla 2 777,- Kč (u Vodafone), jsem ochotný dělat kompromisy.

Spoustu dalších užitečných informací a postřehů naleznete v této diskuzi na fóru, kam se můžete obrátit s dalšími dotazy a případným řešením problémů.

Lukáš Krpálek

16 komentářů

 1. Chválím za dobře napsanou recenzi. Jen bych se zeptala, jak je to s diakritikou? Na fotce kontaktů jsem si všimla, že jména jsou bez háčků a čárek. Třeba v Poznámkách, emailech nebo Wordu by se hodily. Má ji tenhle founek?
  Jinak bych chtěla dodat, že už jej VF neuvádí ani na svém webu, takže se dá sehnat jen v bazarech (např. MP.CZ).

 2. Také jsem si ho koupil, kvůli ceně jsem neodolal, ale jsem v podstatě dost zklamaný.
  Problém není v samotném telefonu, ale v OS, Windows mobile standard.
  Jelikož nemám s telefony s WM téměř žádné zkušenosti, myslel jsem, že na něj půjdou nahrát aplikace určené pro Windows mobile a QVGA.
  Ale ouha, na telefon se mi nepodařila nahrát žádná aplikace, kterou jsem chtěl zkusit. A to dokonce ani hra, která byla přímo pro smartphone.
  Opravdu jsem netušil, že mezi WM pro smartphone a dotykače je tak hrozný rozdíl, že nejsou kompatibilní aplikace. V popisech programů je většinou jen uvedeno, že jsou pro WM5, WM6 atd… ale o edici ani slova.
  Čili otevřenost systému je úplně na nic a v podstatě to je jen telefon s klávesnicí a dlouhým startem.

  Na to, že jinde stojí i 6tisíc, tak tedy hrůza.

 3. Neboj, do toho se časem dostaneš. Já taky nadávala ze začátku na WM, a to jsem začínala na WM2002 pro smartphony. Tehdy byly a v podstatě ještě nedávno aplikace jen za dolárky nebo ojra, a to ještě někam do čajny. S 6.1kama už je to lepší. Jen nesmíš zapomínat, že potřebuješ verzi pro smartfony.

 4. jedine co mi u tohto zariadenia chyba je Wi-Fi.. vsetko ostatne je len kompromis a podla mna dobry kompromis. Skoda toho Wi-Fi. Mne pred par dnami odisiel Samsung i780, takze silne uvazujem nad novym smartphonom (resp. PDA).

 5. Lukáš Krpálek

  monikash: Děkuji za pochvalu ;-) Pokud je do telefonu vložen třeba kontakt s diakritikou, není v zobrazení žádný obtíž. Vkládat je také umí, nicměně cesta je docela krkolomná. Při vkládání textu je třeba zvolit hw tlačítko SYM, z nabídky pak vybrat „symboly“ ( je možné i sym + d(4) ) a zobrazí se mřížka „nestandardních znaků“. Zde je možné dohledat a po potvrzení i vložit snad večkerou diakritiku, kterou český jazyk používá :-)

  trizzo: absence wi-fi je diskutabilní, já jí třeba nepostrádám vůbec ( pro datové přenosy používám služby operátora a pro moje mobilní potřeby plně dostačuje edge ), schází mi ale MiniUSB.

 6. trizo: problém je, že i780 prakticky nemá náhradu. dobrá klávesnice, solidní výdrž (2. baterka s externí nabíječkou je extrémně návyková záležitost), s přepínám na kurzor/touchpad jsem jednou rukou ovládal Operu jako na ničem jiném… Ale je jasné, že člověk nechce kupovat to samé znovu. Ale co místo ní, to netuším. Tohohle formátu je málo, nejlepší by byl přímí nástupce od Samsungu, ale ten se vydal cestou Omnie, škoda.

 7. Škoda toho nestandartního konektoru, no hlavně, že se 6 výrobců dohodlo v rámci EU pro microUSB :-(!

 8. Tak už jen k ceně je jasné, že se jedná o nějaký vejškrabek ze skladu/kreslícího prkna, nic, co by asi mělo mít nějakého delšího trvání na trhu, nebo ambice.

 9. Výborně napsaná recenze.Jako bych ten foun držel v ruce.Vlastním i600,tak jsem ho vyhledal a porovnal.Ono je to úplně stejné!Teda-i600 nemá FM,ale naopak Wi-fi.Dík za recenzi!

 10. Ja mam jeho sikovnejsiho brasku Omnia Pro B7330 a ac ho prodavam, je to velice slusne zarizeni. Nevim, jak je na tom tento model, ale kvalita zpracovani je prikladna. Schazi mi hlavne 3,5mm jack a obecne, asi nejsem staven na qwerty klavesnice, mam sice male ruce, ale tluste prsty :-)

 11. Kamil Pulicar

  Recenzi chválím, není to nic lehkého napsat tolik řádků. :-)
  Možná mohla být obsáhlejší, ne delší!
  Jirka by se mohl inspirovat, myslím že toto je přiměřená délka recenze a sáhodlouhé popisování není schopen nikdo přečíst až do konce, ale možná se pletu a je to jen názor mé pomatené hlavy.

  Pěkná přítelkyně. =D

 12. Kamil Pulicar: Na délce svých recenzí nic měnit nebudu, protože pak by se zase někdo ozval, že to není dostatečně podrobné. Když nechci psát dlouhou recenzi, napíšu kratší článek nebo natočím video; vybrat si pak může každý.

 13. kolik je volny RAM po spuštění? měl sem dříve HTC S730 a s 16MB RAM to bylo na vyhazov do koše, rychle sem se ho zbavil

 14. Kamil Pulicar

  Přes 70MB takže se rozhodně hlášky o nedostatku ram nesetkáš.

 15. Cao povedlo se někomu dát do C6625 neplacenou GPS ze zvukem.A také nějakou hru??! [odkaz]

 16. Tak telefon se normálně prodává na stránkách electro worldu za 2990,- takže koupit se dá. A asi do něj půjdu. Popravdě za cenu necelé tři tisíce lepší telefon není. A už vůbec ne jiný s operačním systémem. Škoda toho wifi, ale za tu cenu? To už by jsme chtěli asi moc :-) Další nejlevnější telefon s vlastním OS, ale symbianem je Nokia 5230, ta se dá na netu sehnat i za 3400,- ale také nemá wifi. Takže to je asi moc drahá součástka pro takové přístroje :-)
  Navíc mi přijde WM lepší než Symbian i když zase dotykový display nokie taky hodně láká, určitě se to bude ovládat lépe. Ale jsem zvyklý na psaní na qwerty klávesnici, takže to je pro mě také plus toho samsungu. Navíc nokia má dětské barvy.
  U takového telefonu s takovou cenou není nad čím uvažovat. Ať už to má být telefon pro někoho, kdo chce zkusit chytrý telefon nebo jako pro mě, druhý telefon sloužící jako pracovní nástroj pro plánování času, sem tam nějaké pdf a doc a možná i navigace když by se mi nechtěla tahat velká :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).