Domů » Bleskovky » S výřezem, nebo bez něj? Koncepty nového iPadu vypadají slibně

S výřezem, nebo bez něj? Koncepty nového iPadu vypadají slibně

Výřez v displeji bývá u Applu často označován spíše jako nutnost, než jako příklad designerského umění. V Cupertinu se nicméně rozhodli tuto skutečnost veřejně nepřiznat, a proto v tomto duchu hodlají pokračovat i nadále. Otázkou zůstává, zda se k podobné designerské filozofii uchýlí i v případě iPadu, který by měl v příští generaci dostat FaceID.

Společně s výřezem jdou ruku v ruce také tenké rámečky. Zatímco u chytrých telefonů jsou v co možná nejtenčí podobě v současnosti žádány, v případě tabletu jde zcela jistě o záležitost kontraproduktivní. To především kvůli nutnosti držet tablet oběma rukama, čemuž tenké rámečky příliš nepomáhají. U nich totiž hrozí, že nechtěnými dotyky způsobíte něco, co způsobit nechcete.

S výřezem, nebo bez? Na stole jsou dvě varianty

Podle všeho jsou na stole dvě varianty. První varianta v podstatě kopíruje nový iPhone X, druhá varianta přichází s hrubšími rámečky. I přes nesporné výhody druhé varianty může nový iPad dostat výřez, neboť spousta vývojářů je už nyní nucena přidat pro výřez podporu do svých aplikací. Jaký design se více libí vám? Dejte vědět do komentářů.

Nový iPhone SE: předlohou pro design bude iPhone X

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

44 komentářů

 1. Vzhledem k tomu, že FaceID nefunguje naležato, tak ten první obrázek je celkem úsměvnej :D
  Po každym spuštění to zvedat na stojáka aby se to vůbec odemknulo je oprus..

  • Takhle, v telefonu nefunguje v alternativním landscape rozložení. Nicméně pro tablet je alternativní rozložení portrait;)

  • Uni ja Povetsinou videl portrait pouziti iPadu

  • Ja blbec si myslel, ze iPad je navrzeny tak, ze ma primarne celni kameru nahore a home/ctecku dole a ono to ma byt tak, ze ctecka je vpravo a kamerka vlevo. Tak to pak jooooo :)

  • iPad je priparne navrzen pro pouzivani na vysku. Netusim odkud Uni vzal opak.

  • uni: A to jsi vzal kde? Já jen, že na všech produktových obrázcích je iPad zobrazen v režimu portrait a navíc tomu, který režim je ten hlavní, napovídá i umístěni home buttonu. Zase úplně mimo viď? :)

  • Vy ste šaškové???? Kdepak má asi iPad Smart connector či překlápěcí hranu Smart Case/Cover?
   Fakt borci????????????

  • No a? To nic nedokazuj e :)

  • Mohu jednoznacne rici, ze drtiva většina chytne pro bezne pouzivani iPad na vysku a ze jim je jedno, kde je konektor.

   Pak jsou taci, co k tomu maji klavesnici (a opravdu se mi nelibi, ze Applovska reklama říká, ze klavesnice dela z iPadu skutecny pocitac. Nelibi se mi to z toho duvodu, ze si myslim, ze je to pro Apple trapne.) pripadne jej pouziji na sirku při filmu a podobne nebo i na web.

   Mohu vsak rict, ze většinou jej jiste chytne clovek na vysku. O to vsak nejde. Jde o to, ze je tim padem jasne, ze v Applu musi zapracovat na rozpoznani na vysku. Zadna omluva typu ze je alternativni pouziti na vysku zde nemá misto.

   Sakra to jsem se zas rozkecal. :D

  • uni: Na delší hraně. A?

  • uni: „Kdepak má asi iPad Smart connector či překlápěcí hranu Smart Case/Cover?“

   iPad nikde. iPad pro má takový konektor, iPad ne. Ještě něco? :)

   Tudíž ano, otázka o použití v landscape dává smysl, protože iPad, o kterém mluvím ty i já je primárně na portrait orientaci.

  • iPad/PRO na výšku? :DDDD Mein gott

  • Myslím, že je všem jasné, že Pro je kapitola pro sebe.

   Jinak zadej si do googlu ipad hold nebo něco podobného a schválně kolik fotek bude na výšku a na kolik a jej budou držet na šířku.

  • Johny: Takže jsou to v Apple blbci a dali tlačítko home tak, aby bylo na boku? :DDD Neuvěřitelné, ovce békají už od pátečního rána :D

  • Menty: ono tě to možná překvapí, ale muj Wacom MSP má tlačítka taky na boku, ostatně jako všechny Wacom tablety s displejem (nebo intuosy pro). Proč? No zkus se zamyslet, jestli když máš zařízení na šířku, držíš ho dole nebo po stranách. Už ti to došlo? Nebo furt po tolika letech nevidíš rozdíl mezi telefonem a tabletem?

  • Tray, zipiik: Doporučuju vrátit se k prvnímu (iPad) introduction videu, kde Scott Forstall popisuje, že iPad byl navržený tak, že nebylo a není určeno, jestli se primárně drží a používá na výšku nebo na šířku. I proto zvolil Apple od prvního modelu poměr stran 4:3. Jsou appky, které se líp používají na výšku a naopak.

  • JP23: To sice ano, ale to, který režim je ten výchozí, naznačuje právě umístění home buttonu. Třeba Samsung to má dané jasně. Některé jeho tablety mají home na kratší straně, některé na delší – naznačuje tak, který režim je u tabletu výchozí. Takže proto se u iPadu všichni přiklání spíše k portrait režimu jako k tomu výchozímu. A pokud tedy někdo přímo z Applu řekl, že je to u iPadu jedno, tak potom ale pořád neplatí „Nicméně pro tablet je alternativní rozložení portrait;)“ (v souvislosti s iPadem)

  • Menty: Sorry, za matení. Kdepak asi má iPad x, 2kx, Mini, Pro hranu pro Smart Cover/Case a kdepak má iPad Pro Smart Connector?
   Jak se užívají tablety v foldable klávesnicích? V jakém režimu zobrazuji aplikace plný GUI? Atd..????

  • Home button nikdo na iPadech nepoužívá, gesta ???? Já vím, pro ostatní OS sci-fi, zde letitá realita no.

  • JA to povim takto.
   Kdyz se vratime k jadru resene veci, tak UNI tvrdi, ze je jedno jestli tam bude jen rozponani obliceje na sirku protoze je to defaultni pouziti a portrait je alternativni.

   Myslim, ze nasi diskuzi jsme dokazali, ze tomu tak neni a ze se pouziva hojne obojího rozvrzeni a tedy by mel Appl pridat rozpoznani obliceje tak ci onak.

  • uni: Zajímavé, že ty jako věčný teoretik víš, že home button na iPadu nikdo nepoužívá. :) Mně tedy přijde, že pokud držíš iPad v obou rukách na šířku, tak je pohodlnější používat home button, než ho jednou rukou pouštět kvůli gestům, ale chápu že tohle z YouTube nevykoukáš. A pokud jde o ty případy použití, které tady plkáš jako argumenty, tak tam to má lehké opodstatnění. U klávesnice/stojánku je logické, že budeš zařízení používat na šířku, protože buď chceš psát, nebo koukat na film. Pokud jde o GUI, tak tam záleží na konkrétní aplikaci, některé ti jeden z režimů ani nepovolí. Ale to pořád nic nevypovídá o tom, jaký režim je výchozí. :)

  • uni: A pokud bys chtěl náhodou ještě remcat, tak doporučuji podívat se sem. [odkaz]
   A teď si sám polož otázku, jestli je Apple tak hloupý, že svoje vlastní zařízení na svých stránkách prezentuje o 90° pootočené, nebo je vysvětlení jednodušší – ty zas nevíš která bije.? Tak sklop uši jako vždy a naviděnou u dalšího článku. ;)

  • shepii: To, co popisuješ přece nedává smysl – který režim je u tabletu defaultní přece neurčuje tlačítko, ani tablet, ale aplikace. To by znamenalo, že u Samsungu bys měl mít oba tablety pro oba případy. Určujícím faktorem je vždy aplikace – zatímco knihy nebo web se lépe používají na výšku, streamování videí anebo různé hudební aplikace jako Korg Gadget zase spíše na šířku.

  • JP23: Tak jasně, že se řídíš tím, jak je postavena konkrétní aplikace, ale konkrétně iPad je Applem prezentován všude na výšku, tak to zkrátka nemůže být alternativní režim používání, jak se nám tady šašek snaží vysvětlit. Jinak nic proti, mně je jedno jak Apple iPad zamýšlel, používám ho jak mi to vyhovuje.

  • iPad je Applem prezentován všude na výšku? Od prvního introduction videa je iPad prezentovaný tak, že je univerzální, dyť ti to píšu hned v prvním příspěvku. Podívej se na tohle 8 let staré video a pak na web Applu – kde prosím tě vidíš, že by Apple prezentoval iPad na výšku?

   [odkaz]

  • JP23: Ale mně je úplně jedno, co ty píšeš. Stačí kouknout na Apple stránky a je jasno.

  • JP23: Hned v sekci iPad
   [odkaz]

  • Výborně :) je to sice totální nesmysl, ale když ti pro potvrzení vlastní pravdy stačí symbolický zjednodušený obrázek – prosím, nech si chutnat :)

   Znova, je to totální kravina a Apple toto nikdy nedeterminoval, právě naopak.

  • „Nicméně pro tablet je alternativní rozložení portrait;)“

   uni, uni…mal by si dostudovat apple letaky a videa. Jony Ive ti to pekne v JP23 videu na 1:04 vysvetluje. Cize typicky tvoj hlod.

   [odkaz]

  • Mimochodem, na svém Air2 jedu iOS12 Beta1 a vzhledem k tomu, že Apple implementoval všechny gesta z iPhone X je velmi pravděpodobné, že se Home Button u nového iPadu odporoučí. Co budeš říkat pak? :)

  • JP23: To samé – Apple prezentuje iPad na výšku :) Dokud to tak bude, nemám důvod říkat něco jiného.

  • shepii (neregistrovaný): Ty seš fakt mach:D Apple u 7mi obrázků z 8mi v pezentaci ukazuje užití landscape a ty z toho matematicky vyvodíš…portrait:) Fakt tě obdivuji, jak pečlivě udržuješ svou auru zmatence:)

  • uni: Z toho opravdu ne. Abys přišel na to, z čeho jsem to vyvodil, stačí umět číst, nebo klikat na odkazy, když už jsem si s tím dal tu práci. :) Ale chápu, pro tebe nepřekonatelný problém. Člověče, až se divím, že jsi tady tu registraci zvládnul. :D

  • Reklama na první iPad, když už tady byl zmíněn – až na psaní textu a sledování filmu všechna práce v portrait, přesně jak jsem psal. Já nevím, že vás to ještě baví. To už je jen takové to hádání se ze setrvačnosti. :D

  • shepii (neregistrovaný): Milí skutečně neskutečný zmatenče, hádat se s argumentem v ruce z roku 2010 proti prezentaci staré několik měsíců je opravdu masakr! :D

   Ano, být takhle lichý a přesto tě baví se hádat je zajímavý psychologický profil.

  • uni: To byla reakce na JP23 15.6.2018 v 9:50. Zas ten tvůj problém se čtením. Víš, dokud nezačneš alespoň trochu chápat psaný text, tak se chlapče z místa opravdu nehneme. :) Vše hmatatelné potvrzuje to, co píšu já. ;)

  • uni: Ještě pro tebe mám hřebíček do rakve. :) Všiml sis loga Apple na zadní straně iPadu? (na Googlu kdyžtak najdeš obrázek :) ) Já ti nevim, že by ho Apple začal dávat takhle naležato, když je pro tebe na šířku ten správný režim :D

  • Každý máte trochu pravdy. I tlačítkem i logem (Samsung měl na tabletu tlačítko na šířku, po stranách stereo repraky, logo na ležato jednoznačně landscape tablet).

   U iPadu prostě ať chcete nebo ne, i Apple věří, že lidé ten tablet povětšinou chytnou na výšku. Je jedno jaký režim je primární, možná žádný není určen jako primární, ale i v Applu věřili, že jej chytnou uživatelé na výšku po většinu situací.
   Nevěřím, že jak říká shepii, by zrovna Apple udělal takovou chybu, že kdyby věřil opak, že otočí logo a dá home button na opačnou stranu.

  • Microsoft o tomto také hovořil. Na téma umístění homebuttonu podle primárního režimu použití. Teď jsem si vzpomněl.

  • Co jsem tohle to tak rychle procetl, tak proste zaver je takovy, ze je navrzen prave tak, aby vyhovoval i na landscape i na portrait. Coz porad dokazuje to, ze uni tady mele absolutni nesmysly o nejakem „alternativnim rozlozeni portrait“

   uniNahlásit | 14.6.2018 v 17:02
   Takhle, v telefonu nefunguje v alternativním landscape rozložení. Nicméně pro tablet je alternativní rozložení portrait;)

  • „Coz porad dokazuje to, ze uni tady mele absolutni nesmysly…“ Takže klasický výsledek každé diskuse. :)

 2. U varianty s vÿřezem by bylo možné softwarově vypnout možnost dotyku na okrajích a u videa by zde byl obraz navíc

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).