Rusové nemohou obchodovat s kryptoměnami. Coinbase jim zmrazila peněženky

quantitatives ethereum cryptocurrencies kryptoměny bitcoin unsplash

Online burza Coinbase zablokovala tisíce účtů, které patří Rusům a ruským subjektům, na něž dopadají sankce. Společnost se tím brání tvrzením, že by Rusko mohlo obejít sankce skrze kryptoměny.

Burza prozatím nezakáže přístup všem ruským klientům ke svým službám, ale jen některým vybraným entitám. „Někteří Rusové používají kryptoměny jako záchranné lano ve chvíli, kdy hodnota jejich měny padá. Mnozí z nich jsou pravděpodobně proti tomu, co jejich země dělá. Plošný zákaz by ublížil především jim,“ osvětlil generální ředitel Brian Armstrong rozhodnutí nezablokovat svou službu plošně v rámci celé Ruské federace. Blokované adresy představují podle údajů z roku 2021 asi 0,2 % z 11,4 milionů uživatelů Coinbase, kteří provádějí transakce každý měsíc.

„Coinbase dnes zablokovala více než 25 tisíc adres souvisejících s ruskými jednotlivci a subjekty, o kterých se domníváme, že se podílejí na nezákonné činnosti. Mnohé z nich jsme identifikovali prostřednictvím našeho vlastního proaktivního vyšetřování. Seznam jsme sdíleli s vládou, abychom podpořili vymáhání sankcí,“ uvedl Paul Grewal, vedoucí právního oddělení v Coinbase.

Bitcoin
Sankce se podle Coinbase budou vztahovat pouze na účty, které se podílejí na nezákonné činnosti

Ačkoli kryptopeněženky mohou být anonymní a nevyžadují jednání s tradičními bankami, je potřeba nezapomínat na to, že transakce jsou vysledovatelné, což může potenciálně usnadnit zásahy proti nezákonným účtům a bránit jim v nákupu i prodeji kryptoměn. „Sankce hrají zásadní roli v podpoře národní bezpečnosti a odrazování od nezákonné agrese. Coinbase plně podporuje úsilí vládních úřadů,“ dodal Grewal.

Dopad nemusí být velký

Ne všechny burzy kryptoměn ale vidí v sankcích smysl. Například Changpeng Zhao, zakladatel konkurenčního Binance, pronesl že „kryptoměny jsou pro Rusko příliš malé.“ Tím odkazoval především na extrémně malé rozšíření digitálních měn mezi obyvateli Ruské federace a tedy i nižší ochotu jimi platit v běžném platebním styku.The Famous Saint Basil's Cathedral in RussiaNepřehlédněte

Svět vs. Putin: sestavili jsme přehled technologických firem, které to v Rusku zabalily

„Pokud se dnes podíváme na rozšíření kryptoměn, asi 3 % celosvětové populace s nějakou z nich přišlo do styku. Většina z nich má v kryptoměnách uloženo pouze malé procento svého bohatství, v průměru méně než 10 %. Dnes je tedy v digitálních měnách pravděpodobně méně než 0,3 % celosvětového bohatství, což pochopitelně platí také pro Rusko,“ řekl Zhao. Ve svém prohlášení rovněž uvedl, že by se média i politici měli zaměřit na konvenční věřitele a trh s ropou i plynem, kde mají sankce mnohem větší dopad.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku