Domů » Články » Ruslan Botsyurko: Kudy vedly mé kroky ke SmartManii a jaká zařízení používám?

Ruslan Botsyurko: Kudy vedly mé kroky ke SmartManii a jaká zařízení používám?

Zajímá vás, jaká zařízení aktuálně používají naši redaktoři, která mobilní platforma zakotvila na jejich primárním telefonu a jaký systému jim dělá společnost na desktopu?

V redakční poště i v komentářích pod články nám často necháváte dotazy ohledně toho, jaká zařízení redaktor používá? Rozhodli jsme se proto připravit malý seriál, ve kterém vám postupně všichni členové redakce představí svá zařízení, která využívají nejen pro práci, ale i pro zábavu a krácení volného času. Každý z nás má nějaké své favority, které si vybral pro každodenní používání. V minulém díle se vám představil náš šéfredaktor Jirka Hrma, dnes padla řada na mě…

Pár slov úvodem

Má cesta ke SmartManii vedla přes eskapádu neuvěřitelných náhod, které se tou dobou zdály jako poměrně nepříjemné, ale zpětně mohu říci, že se opravdu vyplnilo rčení „Vše zlé je k něčemu dobré“. Spoustu z vás možná zarazí mé jméno, které v místních luzích a hájích není přece jen příliš obvyklé. Narodil jsem se na Ukrajině a do České republiky se přestěhoval koncem roku 1999, kde jsem nejprve dokončil základní školu, poté navázal gymnáziem a nyní šestým rokem studuji na Lékařské Fakultě v Plzni Univerzity Karlovy v Praze.


Napříč časem: HTC Wallaby, HTC Universal, Motorola MPx200 a BlackBerry Z10

Od malička mě bavila veškerá technika, takže jsem ozbrojen šroubovákem rozebíral všechno, co mi přišlo pod ruku, abych zjistil, jak to funguje. Opětovné složení už byl ale větší oříšek a nezřídka mi zůstávaly „náhradní díly“. V roce 2008 mě v bazaru zaujalo PDA s na tu dobu obrovským displejem, stylusem a operačním systémem Pocket PC 2002; na zádech telefonu bylo pyšně natištěno logo Microsoft Windows, umělo „to“ přehrávat filmy, hudbu všech možných formátů, otevírat dokumenty sady Office, byly zde plnohodnotné programy namísto Java aplikací a já věděl, že je to přesně moje srdcovka.


HTC Universal mi natolik přirostl k srdci, že jsem se rozhodl jej neprodávat a dodnes je plně funkční

Až po koupi jsem zjistil, že se jedná přesně o model HTC Wallaby (též T-Mobile MDA I), původně jsem si jej pořídil jen jako gadget na zkoumání, ale ve stejnou dobu jsem si po chybičce při sestavování vlastní univerzální nabíječky s nastavitelným napětím odpálil primární telefon SonyEricsson k810i, musel jsem se tedy rychle adaptovat a začít používat PDA naplno. Právě tehdy jsem zadal do Googlu název zařízení a dostal se poprvé na české fórum SmartMania.cz, kde jsem se záhy zaregistroval a díky příjemné a ochotné komunitě začal fórum navštěvovat pravidelně.


Se „šéfem“ (vlevo) si občas vyrazíme zalétat na flyboardu, v říjnu je přece ideální počasí na koupání :)

Nejprve jako začátečník, který se neustále na něco ptal, později po nasbírání zkušeností jsem začal sám aktivně radit a pomáhat příchozím nováčkům a zhruba za půl roku jsem v reakci na vyhlášený náběr moderátorů fóra napsal první zprávu místnímu „capo di tuttiJirkovi, se kterým jsme se následně potkali osobně na srazu SmartManie a od té doby nás spojuje nejen SmartMania, ale i pevné přátelství.

Na čem pracuji

Stejně jako drtivá většina uživatelů jsem začínal se stolním počítačem s operačním systémem Windows, postupem času ale přibývalo různých problémů, nevyhnutelných reinstalací systému a dalších zádrhelů, které vedly k tomu, že jsem v roce 2012 přesedlal na Mac OS X, jenž mi podobně jako zmíněné PDA na první pohled padnul do oka; po několika týdnech adaptace se Mac stal mou pravou rukou a dodnes jsem s ním maximálně spokojený. Konkrétně používám Mac Mini v kombinaci s 24″ monitorem LG, Apple Wireless klávesnicí a Magic Mouse.


Vzhledem k tomu, že jsem zároveň fotograf, patří k mým pracovním nástrojům i zrcadlovka Nikon D90, nejedná se sice o nejnovější model na trhu, ale slouží mi spolehlivě a navíc jsem se vždy snažil vybírat techniku, která vyhovuje mým potřebám, spíše než abych musel mít široko daleko nejvíc megapixelů a gigabajtů. Kromě dokumentace recenzovaných zařízení a pořizování ilustračních snímků do článků na SmartManii se zaměřuji na poměrně široké spektrum fotografických žánrů od ateliérových portrétů lidí po přírodu nebo abstrakci a mou tvorbu si můžete prohlédnout na Flickru.

Aplikace na desktopu

Po přechodu na Mac jsem se nejvíce obával, že mi budou scházet programy, na které jsem byl zvyklý z Windows. Poměrně rychle jsem však našel buďto přímo jejich verze vyvinuté pro OS X, nebo stejně kvalitní alternativy od jiných autorů.

Největším skokem byl pro mě přechod z kancelářského balíčku Office, který jsem léta používal, na iWork od Applu. Microsoft sice nabízí Office i ve verzi pro Mac, nicméně aplikace z iWork (nejčastěji používám Pages a Keynote) mi více vyhovují minimalistickým UI, který neruší od obsahu všudepřítomnými lištami nebo vyskakovacími okny a veškeré nástroje pro formátování textu i rozložení celého dokumentu najdu vždy v samostatném okně zvaném „inspector“. Pro správu emailů jsem vyzkoušel řadu různých aplikací, ale nakonec jsem zůstal u nejjednoduššího řešení a veškerou korespondenci vyřizuji přes webové rozhraní Gmailu v Chrome.

Pro práci s PDF soubory používám nativní Preview, pro organizaci času taktéž integrovaný kalendář v OS X synchronizovaný přes Google s telefonem a na poslech i nákup hudby iTunes. Při postprodukci fotografií je pro mě nenahraditelným společníkem Photoshop a několikrát mi při nechtěném smazání dat zachránil kůži nativní program Time Machine, který v pravidelných intervalech zálohuje veškeré úpravy, nastavení systému i aplikací a nově uložené soubory na externí harddisk.

Mobilní společník

Po zmíněném HTC Wallaby mi i díky SmartManii prošla rukami řada chytrých telefonů, za časů velké slávy operačního systému Windows Mobile jsem dlouhodobě používal například HTC Universal s nezapomenutelnou otočnou konstrukcí nebo výsuvnou stylovku SonyEricsson Xperia X1. Poté bylo jasné, že oblíbenému „WinMo“ zvoní hrana a musel jsem se rozhlížet po jiné platformě. Hodně se mi líbil Palm Pre s WebOS, který jsem si (naštěstí) nevybral kvůli slabé výdrži baterie; svým designem mě zaujal i iPhone 4, ale tehdy jsem si nedokázal představit telefon bez fyzické klávesnice, a tak jsem vyplul do neznámých vod a pořídil si BlackBerry Bold 9700.


Vlevo BlackBerry Bold 9700 – moje první ostružina, vpravo BlackBerry PlayBook

Ostružinový operační systém byl na první pohled strohý, omezenější z pohledu uživatelských úprav, ale já si jich užil dost na Windows Mobile a potřeboval jsem hlavně svižný a za každých okolností spolehlivý telefon, tudíž jsem se s BlackBerry poměrně rychle spřátelil. Později jsem ještě stihl povýšit na novější model Bold 9900, ale čím dál více jsem cítil, že BlackBerry OS vybudovanému na platformě Java dochází velice rychle dech a podruhé jsem byl v pokušení přejít na iOS nebo slibně vypadající Windows Phone. V březnu tohoto roku mi ale domů dorazilo na testování BlackBerry Z10 se zcela novým operačním systémem BlackBerry 10 a po počátečních rozpacích jsem si tuto ostružinu natolik zamiloval, že ji používám dodnes. Nemyslím si, že bych nějak slepě následoval kteroukoliv značku, konec konců v mé domácnosti jich najdete celou řadu.

Současná výbava: Mac Mini, iPod Nano, BlackBerry PlayBook a BlackBerry Z10

Vždy rád vyzkouším a zvážím všechny alternativy a vyberu si tu, která mně osobně vyhovuje nejvíce – momentálně mi pro každodenní aktivity nejvíce „sedne“ BlackBerry Z10, za půl roku to bude možná zase nějaké jiné ovoce, kdo ví. Zhruba přes rok jsem aktivně používal i tablet BlackBerry PlayBook, nicméně po přechodu z Bolda na větší displej Z10 a především mnohem svižnější a lépe promyšlený systém BlackBerry 10 se na PlayBook trochu práší a používám jej momentálně jen jako záložní budík, případně prohlížeč internetu pro návštěvy.

A co mobilní aplikace?

Jak jste si mohli všimnou v odstavci věnovaném desktopovým programům, preferuji spíše nativní řešení zabudované do systému a k plné spokojeností mi stačí poměrně málo aplikací. Tedy rozhodně nepatřím mezi ty, kteří testují neustále nové a nové vychytávky a počet stran s ikonkami na jejich telefonech poměřuje sílu se Shakespearovými romány. BlackBerry mi v tomto vychází vstříc a nabízí poměrně bohatý balíček plnohodnotných nástrojů rovnou v systému. Používám tedy nativní internetový prohlížeč i správce souborů, který v základu nabízí připojení k účtům Box, Dropbox a bezdrátový přístup k disku na mém počítači (i mimo domácí WiFi).

Dále aktivně používám komunikační protokol BBM a systémový poznámkový blok a úkolovník Remember, který mé poznámky synchronizuje se službou Evernote, tudíž si poznámky a uložené odkazy či články z mobilu mohu doma rovnou otevřít na Macu v aplikaci Evernote. Po alternativě jsem ale sáhnul u správce hesel, aplikace Enpass totiž oproti nativnímu Password Manageru nabízí přehlednější třídění kategorií a posílá šifrované zálohy databáze na můj účet Dropbox, tudíž hesla nemusím ručně zálohovat.

Absenci několika potřebných aplikací v BlackBerry World jsem vyřešil takzvaným portováním verze z Androidu, patří mezi ně například kvalitní Google Mapy nebo Instagram, kde mě můžete sledovat pod přezdívkou @f4r0kh. Pro odreagování se občas rád proženu po trati ve hře Real Racing 3 nebo roztočím „hvězdná kola“ v pěkně zpracované DJ aplikaci Pacemaker.

Tímto bych tedy zakončil své poněkud rozsáhlejší představení, doufám, že vás článek nenudil, a pokud na mě máte jakékoliv dotazy, neváhejte se ptát v komentářích, pokusím se na všechny odpovědět. V příštím díle našeho seriálu se vám představí kolega Marek Hajn.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

4 komentářů

 1. T.Z. (neregistrovaný)

  Ahoj Ruslane článek byl super. Rád bych se tě zeptal jak často nabíjíš Z10 dost o něm přemýšlím a hodně negativních recenzí bylo právě na časté nabíjení.btw co říkáš na Z30 ?

  • Ahoj, výdrž Z10 jsem kritizoval i já ve své recenzi, ale časem se díky aktualizacím výrazně zlepšila a nyní vydrží celý den ostrého provozu, při mírné zátěži bych se dostal i na den a půl, ale telefon celkem aktivně v průběhu dne používám, takže nabíjím vždy přes noc. Z30 je zajímavý telefon, zatím jsem jej neměl osobně v ruce, ale prý má kvalitní konstrukci a přibyla i podpora USB host. Já osobně bych si jej asi nekoupil, protože 5 palců už je na mě moc, Z10 mi perfektně padne do ruky a dá se dobře ovladat i jednou rukou.

 2. Fion (neregistrovaný)

  Nazdar Ruslane.

  Uvažuji nad Mac mini a trochu se bojím výkonu na úpravu fotografií. Jakou verzi Mac mini používáš? Já upravuji fotky zřídka. Postačí slabší aktuální nabízená verze?

  • Ahoj, mám právě tu základní verzi, mid 2011, jen jsem rovnou dokupoval 8GB RAM kit v Alze (od Applu je upgrade zbytečně drahý). Sice nehraju hry, kde by ten výkon asi chyběl, ale na běžnou práci a úpravu fotek mi bohatě stačí a funguje bez záseků. Asi nejslabším článkem sestavy je paradoxně disk, takže Miniho jednoznačně doporučuju, ale pokud bys z něj chtěl dostat víc, tak bych zvážil SSD disk (dá se buď vyměnit místo HDD, nebo připojit jako druhý disk) a přidat RAMky, které jsou dneska už hodně levné.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).