- Apple musel v Rusku odstranit z App Store aplikace Rádia Svobodná Evropa
- Nejde o první podobný případ tlaků stran Ruska na velké západní společnosti
- V minulosti došlo například k umělému zpomalení Facebooku nebo YouTube
Apple oficiálně z Ruska odešel – minimálně jako prodejce telefonů a poskytovatel platební služby Apple Pay. Nicméně za uživatele na ruském trhu stále nese zodpovědnost, například řeší schvalování aplikací v obchodě App Store. A právě v tomto ohledu musí často podléhat tlakům ruských regulátorů.
Z ruského App Store mizí aplikace
Mediální regulátor Roskomnadzor, mimo jiné zodpovědný za četnou cenzuru médií v Ruské federaci, nařídil Applu odstranit některé aplikace nezávislých novin a magazínů. Dotklo se to například i Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL), což je nezávislá zpravodajská organizace založená v USA a sídlící v Praze.
„Americký technologický gigant Apple oznámil RFE/RL, že na žádost ruského mediálního regulátora Roskomnadzor odstranil další z našich aplikací. […] Roskomnadzor společnosti Apple oznámil, že aplikace obsahují materiály organizace, jejíž činnost v Rusku byla prohlášena za ‚nežádoucí‘,“ uvádí Svobodná Evropa ve svém vyjádření.
U.S. technology giant Apple has notified RFE/RL that it has removed several of its apps following a request from Russia's media regulator, Roskomnadzor. Roskomnadzor notified Apple that the apps contain materials from an organization whose activities in Russia have been declared…
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) November 15, 2024
Konkrétně se mělo jednat o aplikaci Russian Service, přes kterou mohli uživatelé konzumovat zakázané zpravodajské weby Siberia.Realities a North.Realities. Nejde přitom o první případ cenzury, již v minulosti byly odstraněny zpravodajské aplikace Kyrgyz Service a Current Time, rovněž provozované Rádiem Svobodná Evropa. Cenzura se dotkla i prozápadního podcastu Mediazona.
Apple musí poslouchat
Co se týče Applu ve vztahu k regionálním regulacím, musí tzv. hrát podle nich, jinak mu na trhu hrozí sankce a pokuty. Platí to nejen pro Rusko, ale i pro Evropskou unii nebo Čínu, jak se ukazuje v posledních letech. V minulosti musel Apple přizpůsobit své produkty místním předpisům, včetně povinné instalace ruských aplikací na nová zařízení.
V celé Ruské federaci je pomocí legislativních nástrojů zaveden tzv. RuNet, tedy státem regulovaný internet. Některé webové stránky, včetně západních zpravodajských serverů, jsou zcela blokovány a sociální sítě jako Facebook, X nebo platforma YouTube jsou uměle zpomalovány, aby Kreml odradil uživatele od jejich používání.