TOPlist

Rok s Chromebookem: chystám návrat zpět k Windows?

Acer Chromebook uvod

Chromebook. Pro mnohé neznámé slovo, pro jiné úžasná konkurence dominantnímu Windows. Zhruba před rokem jsem neodolal a poslal svůj stroj se systémem z Redmondu do věčných lovišť, přičemž jeho místo zaujal Acer Chromebook 14, který jsem v té době vyhodnotil jako nejlepšího kandidáta.

Přechod na ChromeOS ale neznamenalo pouze změnit stroj a systém, nýbrž se alespoň v mém případě jednalo o kompletní změnu myšlení, která je s Chromebooky spjatá. Jak jsem po roce s ChromeOS spokojen? Chystám úprk zpět k Windows?

Všechny začátky jsou těžké, nebo ne?

Sžít se s Chromebookem a jeho systémem ChromeOS je jednodušší, než by se mohlo zdát. Pokud jste někdy používali webový prohlížeč, nebo dokonce prohlížeč Chrome od Googlu, asi nic zásadního vás nepřekvapí.

Označení „Chrome na steroidech” je velmi platné a sám jsem ho několikrát při popisování, co to Chromebook je (a že se to děje často), použil. Rychlost, jednoduchost a intuitivnost jsou vlastnosti, které mě na Chromebooku učarovaly a nutily mě objevovat tento mladičký systém postavený na Linuxu čím dál tím více.

Acer Chromebook 4
Acer Chromebook 14 je stále spolehlivý stroj

Netrvalo dlouho a už sem se svým notebookem s „alternativním” systémem naplno sžil. Potvrdil se můj předpoklad, že na notebooku primárně trávím nejvíce času v prohlížeči, takže drtivou většinu času je mi v podstatě jedno, co za systém v počítači sídlí. Tady mají Chromebooky obecně jednu velikou výhodu – i na slabším hardwaru běží velmi svižně a bez záseků. Žravost RAM prohlížeče Chrome sice poznáte i tady, nicméně stačí zavřít pár oken a už můžete zase surfovat jako drak.

Nejdůležitější je, jak říkají všichni applisté, změnit myšlení. Chromebooky nejsou primárně stavěny pro použití jakožto klasický desktop – systém nepočítá, že v něm budete dlouhodobě ukládat soubory. Koš tak nikde nenajdete, stejně jako komplexnějšího správce souborů.

Pokud přijmete cloud jako výchozí způsob ukládání věcí, máte vyhráno. Já jsem z toho měl mírné obavy, proto jsem si pořídil miniaturiní flash disk s kapacitou 128 GB, který mi malou interní paměť suploval. Až poté jsem zjistil, že vlastně není až tak potřeba a nikdy jsem jej plně nezaplnil.

Acer Chromebook 3
Na ChromeOS si nijak výrazně stěžovat nemůžu

Jiná je také klávesnice a touchpad. Obojí je závislé na gestech, resp. klávesových zkratkách, které mnohonásobně zrychlí práci. Až s Chromebookem jsem naplno pochopil udivené výrazy uživatelů Macbooků, když jsem jim řekl, ať to „refrešnou F5″. Chce to zkrátka trochu změnit myšlení. Na druhou stranu, dostanete věci jako synchronizace s Android telefonem či Google Assistanta v plné parádě.

Vynucené restarty kvůli aktualizaci na Chromebooku nenajdete

Kdyby měli majitelé Windows zvolit největší zlo v rámci systému, patrně by se hodně vysoko umístily nucené aktualizace systému. Je nepsaným pravidlem, že se systém restartuje kvůli aktualizaci zrovna v tu nejméně vhodnou dobu. Na ChromeOS máte časté aktualizace taky (větší přichází zhruba každý měsíc), nicméně aktutalizovat systém znamená v podstatě pouze restart.

Díky rychlým eMMC pamětím a nenáročnosti systému je tak aktualizace otázkou cca 10 vteřin. Obdobně je na tom uvedení systému do továrního nastavení. Zatímco ve Windows je tato činnost (včetně znovunainstalování programů) až na několik hodin, Chromebook vyčistíte a uvedete do původního stavu dříve, než si dopijete kafe.

Acer Chromebook 2
Práce s periferiemi by mohla být lepší

Má to ale i své stinné stránky. Továrnímu nastavení jsem se ve dvou případech nevyhnul. V jednom případě se jednalo o pravidelné restarty prohlížeče, ve druhém rovnou celého systému. Tak či onak, tovární nastavení problémy vyřešilo. Aktualizace jsou sice časté, mnohdy toho ale více rozbijí, než přidají. Nejednou sem tak musel čekat celý měsíc na to, až vyjde záplata, která znovu zprovozní některou z funkcí. O nic zásadního se naštěstí nejednalo.

S aktualizacemi ale rapidně roste také funkčnost. Během celého roku mi přibyly například Google Assistant, propojení s telefonem, podpora Linux a Android aplikací nebo vylepšení ergonomie systému. Je vidět, že na ChromeOS Google intenzivně pracuje a systém je zkrátka měsíc od měsíce lepší a lepší.

Chromebook
Acer Chromebook 14 je pořád držák

A omílaný argument, že bez připojení online nejde Chromebook používat? Ten není tak úplně pravdivý, pokud využijete aplikací pro Android a Linux. A ruku na srdce – co na notebooku děláte vy, když není připojený k internetu? Psát můžete v Google Docs i ve Wordu, fotky můžete editovat a dokonce můžete i hrát hry pro Android. ChromeOS je pro offline použití připraven, jen je s internetovým připojením mnohem užitečnější. Ale to samé se dá říci i o strojích s Windows.

Problémy s prací? Jak s čím

Velmi častým argumentem, který se vyskytuje nejen na internetu, je, že „Chromebook není pro práci”. To není tak úplně pravda. Hodně záleží na povaze práce, kterou vykonáváte. Pro mě, jakožto redaktora, bohatě stačí prohlížeč a editor fotek. Obojí zvládá Chromebook na jedničku. Občas je nicméně potřeba sestříhat nějaké to video. Tady je malý kámen úrazu – spolehlivý videoeditor na Chromebooky zkrátka není, nicméně online nástroje jsou záchranou.

Chromebook plocha
Plocha zaznamenala oproti prvním dojmům rok nazpět mírných změn

Další pracovní činnosti zahrnují tvorbu webů a e-shopů, na což bohatě stačí prohlížeč. Jednoduchá grafika se dá vytvořit v Canvě, užitečné marketingové nástroje najdete taktéž v online verzi. Povaha mé práce je v drtivé většině onlineová, takže „velké programy nepotřebuji.

Pokud ale při své práci spoléháte na Photoshop, AutoCAD nebo jiné specifické programy, může ChromeOS nabídnout jen virtuální desktop či nepříliš odladěné Linuxové programy. Chromebook zkrátka není pro každého, ale pro většinu.

Multimédia? Chce to trochu kreativity

Pustit si nějaký ten film, nebo si zahrát hru – to je taktéž velmi častá činnost. Pro ChromeOS existuje několik schopných přehrávačů multimédií, včetně populárního VLC, takže se samotným přehráváním to není až tak špatné. Když ale chcete přenášet obraz přes Chromecast na televizi, znamenalo to trochu alchymie, aby vše fungovalo, jak má. Postupem času se ale ChromeOS zlepšuje a skrze prohlížeč můžete do televize posílat i konkrétní soubor, takže většina problémů je zažehnána.

Hry jsou zkrátka pro jiné systémy než pro ChromeOS. Ano, můžete využít bohatou knihovnu Obchodu Play, ale drtivá většina her není optimalizována pro klávesnici a myš. Majitelé Chromebooků s dotykovou obrazovkou mají výhodu v tom, že můžou svůj stroj využít jako tablet, vlastníkům nedotykových zařízení vesměs zůstanou oči pro pláč.

Přitom takový titul jako Star Wars: Knights of the Old Republic by se s klávesnicí a myší na Chromebooku proháněl o sto šest, ale ovládání s myší takřka nepočítá. Snad se situace do budoucna změní a Google začne více tlačit na podporu klávesnice a myši.

Chromebook Google Assistant
Chromebooky mají nativní podporu Google Assistanta

Příslušenství je kapitolou samo pro sebe. Drtivá většina funguje systémem plug and play, někdy to ale není ani tak o samotné funkčnosti, jako o doprovodných programech. Pro práci používám myš Logitech MX Master 2s, což je bezpochyby nejlepší kancelářská myš na světě (nyní překonána nástupcem MX Master 3). Myš sice funguje, ale konfigurační nástroj Logitech Options na ChromeOS nespustíte. Většina funkcí tak zůstává majitelům Chromebooků zapovězena.

Chystám návrat k Windows?

Tady musím říct jasné a rezolutní ne. Ačkoli jsem měl zpočátku obavy, jak si na ChromeOS zvyknu z dlouhodobého hlediska, všechny byly rozptýleny. Systém funguje, jak má, a časem se čím dál tím více zlepšuje, hardware je dostačující a funkční výbava nabízí až na výjimky vše, co potřebuji. Rychlost a spolehlivost jsou vlastnosti, které jsem u Windows dlouhodobě postrádal, takže jsem si na tento luxus u ChromeOS snadno zvykl.

Acer Chromebook 1
Zpátky na Windows prozatím migrovat nehodlám

Ano, co do rychlosti a spolehlivosti jsou konkurenceschopné i stroje s Windows, ale většinou v cenové hladině 20 000 Kč a více. Do deseti tisíc si troufám říct, že se žádný notebook s Windows nechytá. Nemluvě o jedné velmi podstatné výhodě nad systémem Microsoftu – ChromeOS vyžaduje takřka nulovou údržbu. Žádné čištění registrů, defragmentace disků či antivirové kontroly. ChromeOS je jako stvořen pro lidi, kteří nechtějí, aby je technologie zdržovaly. A to mi plně vyhovuje.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku