Domů » Články » Rok s Chromebookem: chystám návrat zpět k Windows?

Rok s Chromebookem: chystám návrat zpět k Windows?

Chromebook. Pro mnohé neznámé slovo, pro jiné úžasná konkurence dominantnímu Windows. Zhruba před rokem jsem neodolal a poslal svůj stroj se systémem z Redmondu do věčných lovišť, přičemž jeho místo zaujal Acer Chromebook 14, který jsem v té době vyhodnotil jako nejlepšího kandidáta.

Přechod na ChromeOS ale neznamenalo pouze změnit stroj a systém, nýbrž se alespoň v mém případě jednalo o kompletní změnu myšlení, která je s Chromebooky spjatá. Jak jsem po roce s ChromeOS spokojen? Chystám úprk zpět k Windows?

Všechny začátky jsou těžké, nebo ne?

Sžít se s Chromebookem a jeho systémem ChromeOS je jednodušší, než by se mohlo zdát. Pokud jste někdy používali webový prohlížeč, nebo dokonce prohlížeč Chrome od Googlu, asi nic zásadního vás nepřekvapí.

Označení „Chrome na steroidech“ je velmi platné a sám jsem ho několikrát při popisování, co to Chromebook je (a že se to děje často), použil. Rychlost, jednoduchost a intuitivnost jsou vlastnosti, které mě na Chromebooku učarovaly a nutily mě objevovat tento mladičký systém postavený na Linuxu čím dál tím více.

Acer Chromebook 4
Acer Chromebook 14 je stále spolehlivý stroj

Netrvalo dlouho a už sem se svým notebookem s „alternativním“ systémem naplno sžil. Potvrdil se můj předpoklad, že na notebooku primárně trávím nejvíce času v prohlížeči, takže drtivou většinu času je mi v podstatě jedno, co za systém v počítači sídlí. Tady mají Chromebooky obecně jednu velikou výhodu – i na slabším hardwaru běží velmi svižně a bez záseků. Žravost RAM prohlížeče Chrome sice poznáte i tady, nicméně stačí zavřít pár oken a už můžete zase surfovat jako drak.

Nejdůležitější je, jak říkají všichni applisté, změnit myšlení. Chromebooky nejsou primárně stavěny pro použití jakožto klasický desktop – systém nepočítá, že v něm budete dlouhodobě ukládat soubory. Koš tak nikde nenajdete, stejně jako komplexnějšího správce souborů.

Pokud přijmete cloud jako výchozí způsob ukládání věcí, máte vyhráno. Já jsem z toho měl mírné obavy, proto jsem si pořídil miniaturiní flash disk s kapacitou 128 GB, který mi malou interní paměť suploval. Až poté jsem zjistil, že vlastně není až tak potřeba a nikdy jsem jej plně nezaplnil.

Acer Chromebook 3
Na ChromeOS si nijak výrazně stěžovat nemůžu

Jiná je také klávesnice a touchpad. Obojí je závislé na gestech, resp. klávesových zkratkách, které mnohonásobně zrychlí práci. Až s Chromebookem jsem naplno pochopil udivené výrazy uživatelů Macbooků, když jsem jim řekl, ať to „refrešnou F5″. Chce to zkrátka trochu změnit myšlení. Na druhou stranu, dostanete věci jako synchronizace s Android telefonem či Google Assistanta v plné parádě.

Vynucené restarty kvůli aktualizaci na Chromebooku nenajdete

Kdyby měli majitelé Windows zvolit největší zlo v rámci systému, patrně by se hodně vysoko umístily nucené aktualizace systému. Je nepsaným pravidlem, že se systém restartuje kvůli aktualizaci zrovna v tu nejméně vhodnou dobu. Na ChromeOS máte časté aktualizace taky (větší přichází zhruba každý měsíc), nicméně aktutalizovat systém znamená v podstatě pouze restart.

Díky rychlým eMMC pamětím a nenáročnosti systému je tak aktualizace otázkou cca 10 vteřin. Obdobně je na tom uvedení systému do továrního nastavení. Zatímco ve Windows je tato činnost (včetně znovunainstalování programů) až na několik hodin, Chromebook vyčistíte a uvedete do původního stavu dříve, než si dopijete kafe.

Acer Chromebook 2
Práce s periferiemi by mohla být lepší

Má to ale i své stinné stránky. Továrnímu nastavení jsem se ve dvou případech nevyhnul. V jednom případě se jednalo o pravidelné restarty prohlížeče, ve druhém rovnou celého systému. Tak či onak, tovární nastavení problémy vyřešilo. Aktualizace jsou sice časté, mnohdy toho ale více rozbijí, než přidají. Nejednou sem tak musel čekat celý měsíc na to, až vyjde záplata, která znovu zprovozní některou z funkcí. O nic zásadního se naštěstí nejednalo.

S aktualizacemi ale rapidně roste také funkčnost. Během celého roku mi přibyly například Google Assistant, propojení s telefonem, podpora Linux a Android aplikací nebo vylepšení ergonomie systému. Je vidět, že na ChromeOS Google intenzivně pracuje a systém je zkrátka měsíc od měsíce lepší a lepší.

Chromebook
Acer Chromebook 14 je pořád držák

A omílaný argument, že bez připojení online nejde Chromebook používat? Ten není tak úplně pravdivý, pokud využijete aplikací pro Android a Linux. A ruku na srdce – co na notebooku děláte vy, když není připojený k internetu? Psát můžete v Google Docs i ve Wordu, fotky můžete editovat a dokonce můžete i hrát hry pro Android. ChromeOS je pro offline použití připraven, jen je s internetovým připojením mnohem užitečnější. Ale to samé se dá říci i o strojích s Windows.

Problémy s prací? Jak s čím

Velmi častým argumentem, který se vyskytuje nejen na internetu, je, že „Chromebook není pro práci“. To není tak úplně pravda. Hodně záleží na povaze práce, kterou vykonáváte. Pro mě, jakožto redaktora, bohatě stačí prohlížeč a editor fotek. Obojí zvládá Chromebook na jedničku. Občas je nicméně potřeba sestříhat nějaké to video. Tady je malý kámen úrazu – spolehlivý videoeditor na Chromebooky zkrátka není, nicméně online nástroje jsou záchranou.

Chromebook plocha
Plocha zaznamenala oproti prvním dojmům rok nazpět mírných změn

Další pracovní činnosti zahrnují tvorbu webů a e-shopů, na což bohatě stačí prohlížeč. Jednoduchá grafika se dá vytvořit v Canvě, užitečné marketingové nástroje najdete taktéž v online verzi. Povaha mé práce je v drtivé většině onlineová, takže „velké programy nepotřebuji.

Pokud ale při své práci spoléháte na Photoshop, AutoCAD nebo jiné specifické programy, může ChromeOS nabídnout jen virtuální desktop či nepříliš odladěné Linuxové programy. Chromebook zkrátka není pro každého, ale pro většinu.

Multimédia? Chce to trochu kreativity

Pustit si nějaký ten film, nebo si zahrát hru – to je taktéž velmi častá činnost. Pro ChromeOS existuje několik schopných přehrávačů multimédií, včetně populárního VLC, takže se samotným přehráváním to není až tak špatné. Když ale chcete přenášet obraz přes Chromecast na televizi, znamenalo to trochu alchymie, aby vše fungovalo, jak má. Postupem času se ale ChromeOS zlepšuje a skrze prohlížeč můžete do televize posílat i konkrétní soubor, takže většina problémů je zažehnána.

Hry jsou zkrátka pro jiné systémy než pro ChromeOS. Ano, můžete využít bohatou knihovnu Obchodu Play, ale drtivá většina her není optimalizována pro klávesnici a myš. Majitelé Chromebooků s dotykovou obrazovkou mají výhodu v tom, že můžou svůj stroj využít jako tablet, vlastníkům nedotykových zařízení vesměs zůstanou oči pro pláč.

Přitom takový titul jako Star Wars: Knights of the Old Republic by se s klávesnicí a myší na Chromebooku proháněl o sto šest, ale ovládání s myší takřka nepočítá. Snad se situace do budoucna změní a Google začne více tlačit na podporu klávesnice a myši.

Chromebook Google Assistant
Chromebooky mají nativní podporu Google Assistanta

Příslušenství je kapitolou samo pro sebe. Drtivá většina funguje systémem plug and play, někdy to ale není ani tak o samotné funkčnosti, jako o doprovodných programech. Pro práci používám myš Logitech MX Master 2s, což je bezpochyby nejlepší kancelářská myš na světě (nyní překonána nástupcem MX Master 3). Myš sice funguje, ale konfigurační nástroj Logitech Options na ChromeOS nespustíte. Většina funkcí tak zůstává majitelům Chromebooků zapovězena.

Chystám návrat k Windows?

Tady musím říct jasné a rezolutní ne. Ačkoli jsem měl zpočátku obavy, jak si na ChromeOS zvyknu z dlouhodobého hlediska, všechny byly rozptýleny. Systém funguje, jak má, a časem se čím dál tím více zlepšuje, hardware je dostačující a funkční výbava nabízí až na výjimky vše, co potřebuji. Rychlost a spolehlivost jsou vlastnosti, které jsem u Windows dlouhodobě postrádal, takže jsem si na tento luxus u ChromeOS snadno zvykl.

Acer Chromebook 1
Zpátky na Windows prozatím migrovat nehodlám

Ano, co do rychlosti a spolehlivosti jsou konkurenceschopné i stroje s Windows, ale většinou v cenové hladině 20 000 Kč a více. Do deseti tisíc si troufám říct, že se žádný notebook s Windows nechytá. Nemluvě o jedné velmi podstatné výhodě nad systémem Microsoftu – ChromeOS vyžaduje takřka nulovou údržbu. Žádné čištění registrů, defragmentace disků či antivirové kontroly. ChromeOS je jako stvořen pro lidi, kteří nechtějí, aby je technologie zdržovaly. A to mi plně vyhovuje.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

43 komentářů

 1. Chrome OS jsem chtěl jeden čas zkusit ale zatím zůstávám na Win,tak často ntb zase nepoužívám a
  zvyk je zvyk.
  Pokud je.sle možné jej nahrát na stávající na.zkousku prubnul bych

 2. Dobrý den. Pracovat ve Wordu offline bylo myšleno na kartě, nebo flash disku na započatém souboru ? Bez jejich převodu do Google Docs ?

 3. Autor se sám usvědčil z amatérismu a neznalosti. A to nejen gramatiky, ale i věcí, o kterých sám píše a které kritizuje. Hodně smutné čtení.

 4. Největším problémem Chromebooku je jejich (ne)dostupnost v ČR. Měl jsem Acer R11 a praktický není čím ho nahradit – na trhu seženete pouze modely od Severu, přitom existují tak skvělá zařízení od Asusu, HP nebo Dellu…

  • Viem si predstavit, ze to kupim pre deti ako hracku. Samozrejme by musela byt aj cena adekvatna hracke, ktoru predavaju.

  • S hrackou sa budu chciet hrat hry. Nem dobry napad.

 5. Můžu plně potvrdit to, co píše autor. Mám úplně stejný stroj, je to už můj druhý chrome ntb. Pro mne plně dostačující. Ne každý potřebuje W. Škoda že je Google trochu víc ve zdejším kraji nepropaguje. Návrat na W ntb opravdu neplánuji. A ano, chce to asi trochu změnit myšlení a nebát se. S prvním občas něco nešlo (třeba spustit některé video), ale se současnou generací a podporou android app jsem zatím neměl problém. A co na tom dělám? Pošta, web, konzumace médií ( podcast, youtube, spotify, vlc, čtení-knihy google) denní agenda, on-line komunikace občasná editace dokumentů, úprava obrázků.. Velké plus je okamžitý start, nulová hlučnost, nízká hmotnost, snadná jak obnova tak i případná migrace na jiný stroj. Díky autorovi za článek a propagaci chrome ntb.

 6. Takže to může být max. nástroj spíš pro nějakého instagramového fešáka, co si chce spravovat svůj eshop?
  Ale pokud musíte jet v SAP tak asi smůla. A pokud k tomu tomu máte ve firmě Exel s nehoráznými kontingenčními tabulkami a vzorci přes půl stránky, tak je tahle hračka k ničemu ne? Na doma OK, ale ne do práce.

  • No, mnoho lidí jede v Google Suite a nemyslím si, že je to omezení na instagramového influencera…

  • Lidí ano, ale firem? Taky bych si doma vystačil s google dokumenty na napsání nějakého textu.
   Ale podle mě to rozšíření hodně limitují právě požadavky firem.

  • Treba Ceska Sporitelna jede v GSuite…asi to jde, kdyz se chce…

   …ale opravdu nemam prehled, jen v CS pracuje zena, a jelikoz mame i svou soukromou domenu na GSuite, tak to bylo docela prakticke…

 7. ChromeOS je plnohodnotný moderní systém na práci, ať se to haterum líbí nebo ne. Windows je už roky pro MS jen tolerované nutné zlo kde se na všem šetří ohledne vývoje a podle toho to vypadá. Těžkopádný zmetek bez budoucnosti.

  • a u doktora si bol?

  • Po téměř devíti letech masáže na všech možných serverech (ano, v poslední době trochu ustává) to ChromeOS vytáhl na celých – fanfára – 0,36% penetrace trhu.

   Každá normální firma by to dávno pohřbila jako totální neúspěch.

   Microsoft se před pár lety pokoušel prosadit výrobu levných notebooků jako konkurence ke chromebookům – pak nad tím právem mávl rukou.

 8. Rychlost a eMMC je oxymorón. Defragmentaci disku, tzn. systém na plotně jsem nedělal… no mnoho, mnoho let.
  Ad rychlost v Chrome, předpokládám, že se zavíraly panely, nikoli okna.
  Co se týče provázanost s telefonem, Android, no nevím, např. aplikace od Samsungu činí opravdu mnoho provázání, primárně pak vzdálenou plochu telefonu, toto tedy ChromeOS zvládá nativně?
  Potřeba dvou továrních nastavení a pochvalování si bezúdrtžbovost provozu… eh? 😁

  Díky za praktické info o pro nás stále exotický stroj, protože… Google že, takže tragická distribuce produktu ke koncovým uživatelům.

  • Jak píše autor, není to pro každého, ale pro většinu. Pro běžného frantu uživatele ok. A je fakt, že stačí slabší hardware a tím i míň peněz. Do notebooku s Windows fakt potřebuješ vrazit aspoň 20k.

  • K většině se to nemá ani šanci dostat (tragická distribuce Google). A kdo ví, jak si to poradí s různými národními prostředími. Nehledě na to, že nějaká ta miliarda má totální ban na Google, či velmi omezenou relevanci Google služeb jako takových. Ne, toto skutečně ani náhodou není pro většinu:)

  • Pre vacsinu je Windows. Pre mensinu Mac, Linux, Chrome OS a podobne. Nemusis s tym suhlasit, ale nic s tym nenarobis.

 9. Mám značně výhrady k OS Windows, v rámci objektivity je potřeba říci: instalace Windows se nachází na téměř 1 miliardě zařízení a nepochybně je základním OS ve většině firem na světě. Plnohodnotná náhrada zatím neexistuje, a dokud jiné systémy nepřijdou s něčím podstatně lepším, nic se nezmění. Ve hře je i životnost zařízení a podpora OS po dlouhou dobu minimálně 20 let. Vítězem bude pouze ten, kdo zajistí uživatelskou přívětivost a dlouhodobou podporu dle požadavků uživatelů.

 10. Ja si to neviem predstaviť. Skoro kazdy den sa stretnem s formátom, kde si Chrome book či iPad ani nepípnu. A to niesom ziadny programator, ani IT, ani sa s PC neživím.

  • “ Skoro kazdy den sa stretnem s formátom, kde si Chrome book či iPad ani nepípnu“
   Docela paradox, kazdy pouzivas Chrome book či iPad, ale je to vlastne nepouzitelne. Druhy uni?

  • ???
   Nie nepouživam chrome book ani ipad :D ani ho nemám
   btw na emaily či messenger a rychla uprava fotky taký iPhone postačuje.

 11. V tomto inak nechapem potom čo sa tak strasne vyčitalo Windowsom RT, kedže v rokoch kedy fungoval toho zvladol často viac ako samotny Chrome OS :-) najčastejším argumentom bolo, že si nespustim hento a tamto (stara hra či nejaky hi tech program), pri tom to sa dodnes neda ani na chrome OS.
  Takže ako vždy pokrytectvo

  • Presne tak, ale to sa vycitava dodnes aj W10S a bude sa aj ked pride W10X alebo W10 on ARM. Nevidia si do vlastnej h*by, to preto.

  • Ne, není to pokrytectví, je to o kvalitě produktu. A „wintel“ PC, které je zmrzačeno pro mnohé až do nepoužitelné podoby je prostě mizerný produkt, jakkoli může být HW nebo třeba OS kvalitní. To máš jako např. u aut, jsou prostě automobilky, které neudělají levné auto nebo naopak luxusní, protože prostě nemají danou pozici.

  • Měl jsem rád XP a 7 desítkám jsem na chuť nepřišel….je to stále kočko, prasopes a ks není schopen rozhraní nějak sjednotit stáje se tam prolínají dlaždice s tím z win7.
   Chrome OS zkusím nahodit a nějakou dobu používat a když bude vyhovovat zůstanu.
   Nedělám na Ntb nic a nepoužívám žádné origrwmy které vysloveně vyžadují Windows,kdyby to tak bylo dávno používám Mac OS

  • uni: Ty jednoducho musis zapotit sprostost za kazdu cenu vid?

   Si predstav ze su aj automobilky ako napr Mercedes, ktory robi luxusne auto (SClass/W7Pro, W10Pro, atd), ale chce ten luxus dopriat aj beznym ludom za menej penazi, kde ale poskrta funkcie a vybavu ponecha ale vzhlad (CClass/WinRT, W10S, atd).

  • Tedy: tento tvoj vypot si tu ani pisat nemusel. Si len BFU ktoremu postaci aj kalkulacka ehm, iPad, ChromeOS, atd.

 12. A kde máme odborníka lukasse71 teď? Ještě cca před týdnem tu brečel, jak jsou chromebooky zbytečné a ChromeOS je mrtvý systém, tak bych čekal nějaké oficiální vyjádření: [odkaz]

 13. Díky za objektivní hodnocení OS Chrome , prosím více takových článků

 14. Chromebook Acer 14 for Work mám pro domácí použití už víc jak 3 roky. Muzika, videa, fotky, emaily, banka, internet a mnoho dalšího vč. cloudového texťáku. Jak píše autor, neměnil bych. Beru ho i na dovolenou. A taky je drsně rychlý. Využívám jej i na vzdálené ovládání windows přes internet, či na sledování filmů přes HDMI na TV. Kdo si zvykne na filozofii od Google zjistí, že to fakt na tento druh použití stačí a takovému uživateli jako já jsou Windows jen trápení. PS: v práci samozřejmě využívám Win. protože musím.

 15. ChromeOS používám asi tak měsíc ale na některé činnosti ještě používám starší NTB s Win/Ubuntu. S linuxem a androidem je to už konečně použitelné. Akorát by mohl lépe podporovat USB tiskárny a taky by v linuxu mohla být HW akcelerace, bez které je linux na přehrávání videa k ničemu. Ale na to je tu VLC na Androidu.

 16. Máz zkušenosti s Windows i Linux už od 90 let až doposud, tedy mohu srovnávat. Před 4 roky jsem koupil Chromebook Acer 14 for Work. Je třeba říci, že se jedná o cloudový počítač a srovnání s klasickými Widlemi není úplně šťastné. Je tu třeba podotknout, že to není pro hráče her a třeba pro projektanty, ale jinak je to levnější alternativa k MacBookům. Pravdu tady píše kolega, že hlavně je potřeba přepnout myšlení a rozhodně musím potvrdit, že za chvíli bude na cloudu úplně vše a je to trend kterým se svět ubírá a bude ubírat, včetně závislosti na internetu. Zachránci Widlí si musí uvědomit, že i Microsoft nás nutí do Office365 a kdo tento balík s nájmem zná musí přiznat, že Word, Excel a Power Point je jen tak 5% a zbytek je zamaskovaný cloud kde jakých služeb z venčí. Takže za mě kdo dělá běžné věci jako je internet, banka, emaily, fotky, muzika, filmy, kancl a spoustu běžných věcí, jednoznačně palec nahoru. Fakt drsně rychlý počítač, který se nevypíná, je propojen cloudem s telefonem, jedou na něm i androidí app a pro šťouraly, z Chromebooku se dá připojit k Windows i vzdáleně! Tak že po 4 letech obnovuji flotilu a kupuji Chromebook 13, model 2019 :) PS: a nenosím nabíječku, nabíjím přes USB-C a výdrž cca do 12 hodin. Jo a ještě drobnost, přestal jsem se vrtat v OS, proč taky

 17. „ChromeOS vyžaduje takřka nulovou údržbu. Žádné čištění registrů, defragmentace disků či antivirové kontroly“ – toto dělá dnes, prosím vás, kdo?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).