TOPlist

Revoluce v ekologii? Bioplast z bavlny se v moři rozloží patnáctkrát rychleji než papír

Budou jednou moderní plasty vyráběné z bavlny (ilustrační obrázek)?
  • Celulóza diacetát by mohla být klíčem k čistějším oceánům
  • Rostlinný bioplast se totiž rozkládá rychleji než papír
  • Tento revoluční plast dokáže za 36 týdnů rozložit až 70 % své původní hmotnosti

Každý rok se do oceánů dostávají miliony tun plastového odpadu, což představuje jednu z největších ekologických hrozeb naší doby. Vědci po celém světě usilovně hledají plasty, které by se v moři dokázaly rozkládat rychleji a snížily tak dlouhodobý dopad na životní prostředí. Nedávný objev vědců z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) může být průlomem v boji proti plastovému znečištění. Bioplast známý jako cellulose diacetate (CDA), používaný více než 100 let, se ukázal jako nejrychleji degradující plast v mořském prostředí. Navíc tým přišel na způsob, jak proces rozkladu ještě urychlit.

Bioplast s rychlostí rozkladu převyšující papír

Celulóza diacetát (CDA) je bioplast získávaný z celulózy, přírodního polymeru hojně se vyskytujícího v rostlinných buněčných stěnách, zejména v bavlně a dřevní hmotě. Od svého objevu na konci 19. století našel CDA široké uplatnění v různých oblastech, včetně výroby cigaretových filtrů, fotografických filmů a textilních vláken.

Nedávné studie vědců z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) odhalily, že CDA vykazuje pozoruhodnou schopnost biodegradace v mořském prostředí. Zejména proces zvaný foaming, který materiál činí porézním, může urychlit jeho rozklad až 15krát ve srovnání s pevnou formou. Tato porézní struktura zvyšuje povrchovou plochu materiálu, což usnadňuje přístup mikroorganismů a enzymů, které rozkládají polymerní řetězce celulózy.

Mikroskopický snímek pěny z diacetátu celulózy před a po 36 týdnech v mořské vodě
Mikroskopický snímek pěny z diacetátu celulózy před a po 36 týdnech v mořské vodě

V kontrolovaných laboratorních podmínkách, které simulovaly reálné mořské prostředí, vědci zjistili, že pěnový CDA ztratil během 36 týdnů 65–70 % své původní hmotnosti, což naznačuje rychlou biodegradaci. Pro srovnání – běžné plasty, jako je polystyren, během stejného období nevykázaly žádné známky rozkladu. Tato zjištění naznačují, že pěnový CDA by mohl být životaschopnou ekologickou alternativou k tradičním plastům, zejména v aplikacích, jako je potravinářské balení, kde je rychlá biodegradace v mořském prostředí žádoucí pro snížení plastového znečištění oceánů.

Vědci věří, že CDA by mohlo nahradit některé z nejproblematičtějších plastů, které se běžně používají. Ve spolupráci se společností Eastman, výrobcem bioplastů, již WHOI testuje komerční aplikace pěnového CDA. Společnost Eastman dokonce uvedla na trh biologicky odbouratelný a kompostovatelný tácek z pěnového CDA jako alternativu k polystyrenovým táckům, které se v přírodě nerozkládají.

Autor článku Josef Novák
Josef Novák

Kapitoly článku