TOPlist

Revoluce podle Applu: k novému iMacu s M3 nutně potřebujete Lightning kabel

Generální ředitel Applu Tim Cook s počítači Apple iMac v řadě barevných variant
  • Apple vytáhl do boje proti Lightningu u iPhonů i doplňků pro ně
  • Základní příslušenství pro nový iMac s M3 však jinak než Lightningem nenabijete

Slibem nezarmoutíš. Nestranný pozorovatel musí nutně pojmout podezření, že Apple netlačí port USB-C čistě kvůli zákaznickému komfortu, ale do značné míry hlavně kvůli tlaku regulačních orgánů Evropské unie. Jak jinak si vysvětlit bizarní paradox, že myš a klávesnice k novému iMacu se nabíjí zastaralým Lightning kabelem?

Apple a USB-C

Apple byl neoddiskutovatelně jedním z prvních výrobců spotřební elektroniky, který začal masově používat univerzální port USB-C. Na jaře 2015 dorazil maličký MacBook a jako úplně první masově prodávaný laptop disponoval pouze dvěma USB-C porty a 3,5mm sluchátkovým jackem.

Od té doby čas pokročil, dnes máme USB-C prakticky všude: v kamerách, mobilních telefonech, herních konzolích nebo třeba i v dálkových ovladačích od televize. Také Apple spanile pokračoval v používání USB-C. Po prvním MacBooku následovaly další série počítačů, pak tablety iPad a nakonec letos, po obstrukcích Evropské unie, také iPhone.

Originální příslušenství k iMacu M3
Snímek přímo z webu Applu – co najdete v balení nového iMacu M3…

Rétorika Applu je taková, že USB-C je výborný a univerzální port a jednoznačně volá po jeho rozšiřování. I zde ale občas platí, že „kovářova kobyla chodí bosa“. Zbrusu nový all-in-one počítač iMac s čipem M3 přímo v balení disponuje klávesnicí Magic Keyboard a myší Magic Mouse, případně velkým trackpadem (za příplatek). Veškeré příslušenství však k nabíjení vyžaduje kabel Lightning.

Obstarožní kabel vrací úder

Apple tedy v tomto ohledu nezměnil nic. Myš i klávesnice se od prvního uvedení nabíjejí právě kabelem Lightning a nic se na tom nezměnilo ani při velkém upgradu série iMac v roce 2021. Zákazník nového iMacu tak v balení kromě zmíněného příslušenství stále dostane Lightning kabel, navíc pěkně opletený v barvě iMacu.iPhone 15 (2)Nepřehlédněte

iPhone 15 a USB-C: vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat

A největší paradox? iMac jako aktuálně jeden z nejmodernějších počítačů v nabídce Applu si s portem USB-C rozumí naprosto výborně. Na zadní straně se totiž nacházejí 2–4 porty USB-C Thunderbolt, v závislosti na vámi zvolené konfiguraci. Klasické velké USB-A už je tedy pro Apple dávno mrtvou platformou, tak proč ani na samém sklonku roku 2023 nemůžeme totéž prohlásit o Lightning portu…

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku