Zdroj: Michael Chrobok

Redmi Note 11: vyzkoušeli jsme, jak fotí a nahrává video

  • Hlavní fotoaparát láká na 50Mpx rozlišení a clonu f/1.8
  • Fotografie pořízené za dne jsou vzhledem k ceně zařízení na slušné úrovni
  • Kvalita jde výrazně dolů především při focení v noci

Hardwarové parametry a nabíjení Redmi Note 11 jsme rozvedli v našem předchozím článku, takže nyní se zaměříme na jeden z nejdůležitějších aspektů každého chytrého telefonu – fotoaparát. Ten je z hlediska parametrů poměrně solidní. Jaké výkony však podává v praxi?

Fotoaparáty jsou ukryté v mírně vystouplém modulu na zádech. Hlavní fotoaparát má snímač Samsung S5KJN1 typu ISOCELL o velikosti 1/2,76”, rozlišení 50 Mpx a velikost pixelů 0,64 µm. Dále se pyšní clonou f/1.8, automatickým ostřením či HDR. Druhým do party je širokoúhlý typu CMOS BSI, konkrétně Sony IMX355 o velikosti 1/2,8”, rozlišením 8 Mpx, světelností f/2.2 a velikostí pixelů 1,14 µm. Fotovýbavu na zadní straně uzavírá známá dvojice makro/bokeh, která má shodně 2 Mpx a světelnost f/2.4. Na přední straně ještě najdeme 13Mpx selfie kameru se světelností f/2.4.

Redmi Note 11 7
Fotoaparát překvapí především svými snímky za dobrých světelných podmínek

Fotoaplikace je jednoduchá a přehledná, přesto disponuje celou řadou užitečných vychytávek. Mezi ně patří například 14 filtrů, možnost zapojit do tvorby snímků umělou inteligenci (která analyzuje scénu a provede vhodné nastavení), HDR, rychlý přepínač pro Google Lens, zkrášlení, focení panoramat či natáčení časosběrných videí.

Hardwarové parametry Redmi Note 11

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Qualcomm Snapdragon 680 4G, octa-core, 4× 2,4 GHz Kryo 265 Gold + 4× 1,9 GHz Kryo 265 Silver, GPU: Adreno 610, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,9 × 73,9 × 8,1 mm, hmotnost: 179 g, zvýšená odolnost: IP53

Displej, konektivita a baterie

6,43", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.8, 26mm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 118˚, třetí: 2 Mpx, makro, f/2.4, čtvrtý: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 13 Mpx, Full HD video

Redmi Note 11 disponuje také profesionálním režimem, v rámci nějž nechybí histogram, focení v plném rozlišení, kompenzace expozice, nastavení ISO, rychlosti závěrky i clony, vyvážení bílé či ostřením na střed, v rámci matice, případně bodové. Zajímavostí je zebra pro označení přeexponovaných a podexponovaných míst, zvýraznění zaostřených částí snímku nebo dávkové snímání.

Fotografování ve dne i v noci

Za dobrých světelných podmínek pořizuje smartphone až překvapivě dobré snímky. Jsou vcelku ostré a barevně odpovídají realitě, mají velmi příjemný dynamický rozsah a problém pro ně není ani protisvětlo. Občas si sice lze všimnout neostrostí, především na okrajích, ale to lze vzhledem k ceně telefonu odpustit. Použitelné je také 2× digitální přiblížení, které podává úctyhodné výkony vzhledem k tomu, že se jedná o pouhý výřez. V praxi se nemusíte bát jej použít, jen občas netrefí teplotu bílé barvy.

Širokoúhlý objektiv je na tom o něco málo hůř, ale stále podle mého vytváří úsudku kvalitní fotky. Snímky jsou sice trochu vybledlé a stíny méně výrazné, okraje trpí znatelným rozmazáním a v protisvětle je patrná chromatická aberace, přesto jsou fotky na danou cenovou kategorii poměrně dobré.

Notorická dvojice makro/bokeh, kterou firmy nasazují do smartphonů především kvůli marketingu, je přítomna jen do počtu a její použití je vhodné pouze za velmi dobrých světelných podmínek.

S úbytkem přirozeného světla jde kvalita snímků rychle dolů. Redmi Note 11 není smartphonem, který by v noční fotografii obzvláště vynikal, a pokud rádi fotíte po setmění, nebudete z výsledků příliš nadšení. Noční fotografie jsou rozmazané, barvy se výrazně odchylují od reality, šum je viditelný na první pohled a detaily se slévají do sebe.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit/stáhnout zde

Jakmile se vzdálíte od zdroje umělého osvětlení, algoritmy telefonu vám bohužel nepomohou a až příliš často vám smartphone vyprodukuje velmi tmavou fotografii. A to dokonce i v případech, kdy konkurenti nemají v podobných situací problém ze scény vymáčknout dostatek světla. Širokoúhlý objektiv vám telefon v nočním režimu pro jistotu nenabídne vůbec, na rozdíl od 2× digitálního přiblížení. To ale používejte pouze v případech, kdy budete mít k dispozici dostatečné množství umělého osvětlení.

Záznam videa

Natáčení videa je Achillovou patou Redmi Note 11. Zařízení zvládá pouze Full HD při 30 snímcích za sekundu, což je na dnešní dobu prostě málo. U telefonu z nižší střední třídy bychom 4K nečekali, ale alespoň 60 snímků ve Full HD by Redmi uživatelům nabídnout mohlo. Zamrzí také nemožnost plynule přepínat během natáčení mezi hlavním a širokoúhlým fotoaparátem.

Za dobrého světla vytváří telefon průměrně kvalitní záznamy. Vyvážení bílé má tendenci příležitostně zmatkovat a záznamy nejsou příliš bohaté na detaily. Optika na druhou stranu drží zaostření a roztřesení není na záznamech nijak zásadní. Zvuk je vcelku plochý a nevýrazný, mikrofon si bohužel neporadí se silnějším větrem. Digitálnímu přiblížení se pro jistotu vyhněte, neboť i sebemenší úroveň rapidně snižuje kvalitu videa.

Redmi Note 11 camera test (Full HD, 30 fps)

Ve zhoršených světelných podmínkách jsou na tom videa víceméně stejně špatně jako fotografie. Telefon má potíže zaostřit, vyvážení bílé není přesné, záznamy jsou citelně roztřesené, detaily splývají a šum straší doslova všude. O chromatické aberaci raději nemluvě. Natáčení v noci se hodí maximálně pro nouzové použití a rozhodně se s těmito záznamy nebudete chtít nikde chlubit.

Závěrečné hodnocení

Redmi Note 11 nabídne v nižší střední třídě poměrně obstojné fotoaparáty, nicméně od nich nesmíte očekávat zázraky. Za dobrých světelných podmínek umí velmi příjemně překvapit, ale jakmile se setmí, jsou výsledky už o poznání horší. To ovšem neznamená, že nemůžete v noci pořídit dobrý snímek – jen musíte myslet na to, že je potřeba mít k dispozici silné pouliční osvětlení.

Redmi Note 11 9
Redmi Note 11

Za cenu 5 290 Kč (4 GB RAM / 64 GB vnitřního úložiště), respektive za 5 790 Kč (4/128 GB) se jedná o velmi zajímavou volbu v nižší střední třídě. Pokud hledáte smartphone, který svými fotografickými schopnostmi neurazí a zároveň nezruinuje váš rozpočet, stojí Redmi Note 11 rozhodně za zvážení.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku