TOPlist

Redmi 7a: když chcete levný smartphone s Androidem [recenze]

Redmi 7a recenze

Segment nejlevnějších chytrých telefonů byl vždy tak trochu otloukánkem. Není to tak dávno, kdy zakoupení toho nejlevnějšího kusu znamenalo v podstatě vyhozené peníze, neboť telefon samotný byl použitelný jen s obtížemi. Doba naštěstí pokročila a telefony z nejlevnějších pater cenové hladiny lze konečně považovat za použitelné. Je toto případ také modelu (Xiaomi) Redmi 7a? To se dozvíte v naší recenzi.

Obsah balení a design Redmi 7a: šedá myš průměrnosti

O obsahu balení se není třeba dlouze rozepisovat – kromě samotného zařízení v něm najdete pouze microUSB kabel a 2A nabíjecí adaptér. Tady zkrátka není nic navíc, ale to se u takto levného zařízení dá očekávat. Nicméně alespoň silikonové pouzdro by potěšilo.

Redmi 7a 12
Obsah balení příliš neoslní

Když se dostáváme k designu zařízení, asi těžko byste si představili tuctovější smartphone, než je právě Redmi 7a. S designem si evidentně nikdo hlavu nelámal a možná právě proto připomíná spíše plastovou maketu používanou ve filmech od neznámého výrobce než chytrý telefon jednoho z největších výrobců na světě.

S rozměry 146,3 x 70,4 x 9,6 mm je Redmi 7a poměrně kompaktním zařízením, obzvláště na dnešní poměry. Úchop v ruce je pevný a jistý, palcem obsloužíte větší část displeje. Psaní jednou rukou vám taktéž nebude činit potíže. Výtku mám jen k vyšší hmotnosti 165 gramů, která se sice papírově nezdá bůhvíjak vysoká, v souvislosti s menšími rozměry to ale činí telefon nepříjemně těžký.

Redmi 7a 1
Po designové stránce telefon nijak nevyniká

Drobnou výtku mám také k tloušťce – ačkoli dosahuje takřka jednoho centimetru, fotoaparát na zadní straně je mírně vystouplý. V tomto případě se jedná o obtížně pochopitelné designové rozhodnutí – telefon je dostatečně tlustý na to, aby čočku zvládl pohltit celou. Podobných drobných designových přešlapů najdeme na Redmi 7a více, většinu z nich ale nebudete takřka vůbec vnímat.

Výbava a funkce: Redmi 7a: trhač asfaltu to rozhodně není

Přední straně dominuje 5,45″ displej typu IPS s rozlišením HD+. Rozlišení i kvalita displeje je na danou cenovou kategorii v pořádku, pozorovací úhly jsou taktéž dobré. Na tenké rámečky rovnou zapomeňte, některé uživatele ale potěší absence výřezu na přední kameru. Čitelnost na přímém sluníčku je poměrně špatná, ani na maximální jas si toho příliš nepřečtete.

Redmi 7a 3
Přítomnost 3,5mm jacku nám dělá radost

Do tlustých rámečků se zvládla kromě sluchátka, předního fotoaparátu a tradičních senzorů vměstnat také notifikační LED dioda s bílou barvou, což jednoznačně chválíme. Pochvalu zaslouží nano povlak P2i, který zařízení chrání proti stříkající vodě. Oči v noci chrání nastavitelný filtr modrého světla. Absenci NFC snad ani není potřeba zmiňovat.

Uvnitř se nachází slabší osmijádrový procesor Snapdragon 439 doplněný o grafiku Adreno 505. V AnTuTu dosáhl telefon hodnoty 75 705 bodů, což není zrovna vysoké číslo. Při běžném používání nicméně na limity zařízení příliš nenarazíte, jen výjimečně se telefon na chvíli zamyslí či mu něco trvá déle, než by mělo.

Vyplatí se připlatit za 32GB variantu

V námi testované verzi měl Redmi 7a pouhé 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti, nicméně na trhu je k dostání také varianta s 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti. Pokud máte možnost volit, doporučuji si připlatit přibližně 200 Kč za více vnitřního úložiště, neboť ihned po spuštění jsou dostupné jen zhruba 4 GB, což není zrovna mnoho a telefon vám to také brzo dá najevo.

Jako všechny telefony od Xiaomi, je i Redmi 7a dual SIM, pochopitelně s podporou všech našich LTE pásem. Potěší přítomnost plnohodnotného slotu, takže kromě dvou SIM karet o velikosti nano můžete využít také microSD kartu, až do kapacity 512 GB. Kromě GPS a rádia je přítomna také WiFi 802.11 b/g/n či Bluetooth 4.2. Potěší přítomnost 3,5mm jack konektoru, zamrzí starší microUSB.

Redmi 7a 4
Starší microUSB zamrzí, stejně jako absence rychlého nabíjení

V otázce zabezpečení pochopitelně chybí čtečka otisků prstů, nicméně místo ní si můžete nastavit odemykání pomocí obličeje. Nejedná se o žádné extra zabezpečení a rozpoznání také nepatří mezi nejrychlejší, ale pořád je to lepší než nic. Telefonní hovory zvládá Redmi 7a obstojně, žádné potíže jsem neměl ani já, ani protistrana. Zvuk ze sluchátka je sice trochu plechový, nicméně dobře srozumitelný. Spodní reproduktor nehraje zrovna nejlépe, na více než budík či vyzvánění jej nebudete chtít využívat.

Redmi 7a a výdrž baterie

Tady by papírově měl Redmi 7a excelovat na jedničku – baterie s kapacitou 4 000 mAh slibuje, alespoň podle čísla, vysokou výdrž na jedno nabití. V praxi očekáváním dostál, bez potíží zvládne i dva pracovní dny na jeden zátah, při střídmějším používání jsem nicméně neměl potíže dostat se i na 4 dny výdrže. To je na dnešní dobu úctyhodné.

Při přehrávání hodinu a půl dlouhého 720p videa klesla baterie o 17 %, což je více než přijatelné. Horší to bylo s nabíjením – Redmi 7a nedisponuje žádným typem rychlého nabíjení, a tak z 0 na 100 % nabijete telefon za dlouhé 3,5 hodiny. Smartphony s vysokou kapacitou baterie by měly mít rychlé nabíjení, ať už se jedná o prémiové modely, nebo o ty nejlevnější z celého portfolia. Je z podivem, že čínská varianta Redmi 7a rychlým nabíjením disponuje, kdežto evropská nikoli.

Fotoaparát a záznam videa: jako ryba na suchu

Zadní fotoaparát se vydal tradiční cestou jedné čočky, nese rozlišení 13 Mpx, světelnost f/2.2 a doplňuje jej LED blesk. Ze softwarových vychytávek stojí za zmínku HDR a umělá inteligence, která se stará o správné nastavení podle scény. Video lze natáčet při maximálním rozlišení Full HD a chybí mu jakákoli forma stabilizace. Přední fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, podporuje Full HD video a rovněž HDR.

Redmi 7a 2
Fotoaparát je jednoznačně slabinou Redmi 7a

Z vyčtených parametrů jistě pochopíte, že se o žádnou hitparádu nejedná. Hlavní fotoaparát zvládne vykouzli nanejvýš průměrné snímky, pakliže má k dispozici dostatek světla. Makro záběry často trpí na slévání barev, snímkům chybí spousta detailů. Zkrátka s Redmi 7a můžete fotit spíše momentky, nežli umělecké snímky vysoké kvality. HDR ani umělá inteligence výsledné fotografie rozhodně nezachrání. Nicméně i tak dokáže fotoaparát občas překvapit, například při focení v protisvětle.

S ubývajícím světlem se vyplatí fotografovat čím dál tím méně. Do fotek se vkrádá znatelný šum, detaily se kompletně ztrácí a fotografie působí spíše jako rozmáznutý flek. Přisvětlovací LED dioda sice některé druhy scén dokáže dostat na použitelnou úroveň, většinou ale snímky za horších světelných podmínek míří do koše.

Jak je na tom Redmi 7a se záznamem videa?

Záznam videa je na tom podobně jako fotky. Jakmile máte k dispozici dostatek osvětlení, video je použitelné a zvuk je poměrně ucházející. Za šera a horších světelných podmínek je video plné šumu a takřka nepoužitelné. Na natočení dětí či domácích zvířat nicméně poslouží poměrně dobře.

O předním fotoaparátu jen krátce – občasné selfie či rychlý videohovor snese, nicméně výsledky z předního fotoaparátu se rozhodně nebude chtít nikomu pochlubit.

Operační systém a nadstavba: MIUI zkrátka umí divy

Pokud nechcete sáhnout po telefonech s odlehčenou verzí Androidu s přídomkem GO, je nadstavba MIUI pro méně vybavené telefony jako dělaná. MIUI ve verzi 10.2.5 postavená na Androidu 9 je příkladně odladěná a svižná. Pokud něco nefunguje tak, jak má, můžete se spolehnout na časté akutalizace přímo od Xiaomi, čímž se jen tak nějaký výrobce pochlubit nemůže.

MUIU přináší na Redmi 7a funkce z telefonů z vyšších cenových kategorií, jako je například nastavení VPN, sdílení displeje skrze WiFi, systémový tmavý režim, filtr modrého světla, probuzení poklepáním, upřednostnění gest oproti softwarovým tlačítkům, oddělení soukromého a pracovního prostoru, pokročilého správce úložiště nebo duální aplikace.

Co se týče softwaru, jen málokterá společnost může Xiaomi konkurovat, alespoň co se týče funkcionality a optimalizace pro telefony z nižších cenových hladin. Po softwarové stránce jen v málo případech poznáte, že nedržíte v ruce řádově dražší stroj.

Jen na hrách je to poměrně poznat, kdy musíte volit nejnižší detaily a ani tak to mnohdy není úplně optimální. Pokud se ale spokojíte s méně náročnými hrami, nebudete mít sebemenších potíží.

Xiaomi Redmi 7a: solidní základ za minimální náklad

Jak shrnout zařízení Redmi 7a do několika závěrečných slov? Redmi 7a je telefon určený především pro nenáročné uživatele, děti či jako sekundární zařízení. Potěší sympatickými rozměry, celkem kvalitním displejem, dlouhou výdrží na jedno nabití a také odladěnou nadstavbou MIUI 10, která běží na aktuálním Androidu 9.

Redmi 7a 13
Recenze Xiaomi Redmi 7a: základ pro nenáročné uživatele

Za zapůjčení Redmi 7a na recenzi děkujeme společnosti Beryko s.r.o.

Cena 2 790 Kč za 16GB verzi se nicméně musela někde projevit (32GB varianta stojí 2 990 Kč). Slabší procesor, starší konektory nebo lehce podprůměrná kvalita fotoaparátu jsou zkrátka daně za nízkou cenu, se kterými je potřeba se smířit. Designová podoba Redmi 7a je taktéž něco, s čím se buď ztotožníte, či se přes to zkrátka nepřenesete. Pokud se pro Redmi 7a nicméně rozhodnete, udělá vám kvalitní službu.

Redmi 7a mimochodem není nejlevnější smartphone na trhu. Tím je aktuálně model Redmi Go, který seženete za zhruba 1 500 Kč.

Redmi 7a

Redmi 7A
6.8

Design a zpracování

6.2/10

Výkon a optimalizace

7.1/10

Hardwarová výbava

6.3/10

Kvalita fotografií a videa

5.5/10

Výdrž baterie

8.8/10

Klady

  • kompaktní rozměry
  • dobrá výdrž na baterii
  • kvalitní displej
  • nadstavba MIUI 10 a Android 9.0
  • 3,5mm jack
  • nízká cena

Zápory

  • fádní design
  • podprůměrný fotoaparát
  • slabší hardware
  • microUSB konektor
  • absence rychlého nabíjení
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku