Recyklovatelná elektronika? Desky plošných spojů půjde rozpustit ve vodě – SMARTmania.cz

Recyklovatelná elektronika? Desky plošných spojů půjde rozpustit ve vodě

Deska plošných spojů
  • Desky plošných spojů Soluboard je možné rozpustit v horké vodě, to zjednoduší i recyklaci ostatních součástek 
  • Zásadní je také mnohem menší uhlíková stopa 
  • Novinka přispěje k naplnění Zelené dohody o uhlíkové neutralitě Evropské Unie do roku 2050 

Recyklace je žhavé téma v mnoha odvětvích a velkou ekologickou zátěž samozřejmě představují i počítače a elektronika obecně. Naštěstí žijeme v době neustálého pokroku a objevují se nové a nové metody nakládání s odpadem, například v podobě elektronických součástek, které je možné rozpustit v horké vodě.

S touto technologií aktuálně začíná pracovat německá společnost Infineon technologies AG, která využívá rostlinné desky plošných spojů s označením Soluboard. Taková deska má hned dvě zásadní výhody. Kromě možnosti recyklace pomocí rozpuštění ve vodě vykazuje také mnohem menší uhlíkovou stopu než klasické desky ze skelných vláken. Za vývojem této novinky stojí britský start-up Jiva Materials.

Biodeska Soluboard
Rozpuštění v horké vodě trvá jen několik minut

Biodegradovatelná deska plošných spojů je vyrobena z přírodních vláken a polymeru bez halogenu. Kromě jednoduchého rozložení samotné desky umožní proces recyklace ve vodě lepší zachycení ostatních materiálů a komponent. Jednoduše stačí vodu přefiltrovat a vyjmout z ní čipy i elektrické obvody. Na Washingtonské univerzitě už dokonce vyrobili myš právě s použitím zmíněného materiálu Soluboard. Ten se v horké vodě rozložil za pouhých 6 minut.

Snížení uhlíkové stopy

Podle ředitele a spoluzakladatele společnosti Jiva Materials Jonathana Swanstona vede nahrazení FR-4 PCB materiálu biodeskou Soluboard k redukci 60 % emisí oxidu uhličitého. Konkrétně se má jednat o 10,5 kg uhlíku a 620 g plastu na metr čtvereční desky plošných spojů.

Dlouhodobá strategie je jasná. Pokud se podaří v budoucnu velkou část materiálů použitých při výrobě elektroniky recyklovat, bude to mít značné výhody nejen ekologické, ale také ekonomické. Společnost Infineon zároveň cílí na větší rozšíření použití technologie Soluboard, aby do roku 2050 splňovala závazky programu Zelená dohoda pro Evropu, který míří k uhlíkové neutralitě.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku