V posledních letech se mobilní výrobci předhánějí v tom, kdo představí lepší telefon se zaměřením na hráče. Jedním z nejviditelnějších výrobců v tomto ohledu je Xiaomi, které své telefony Black Shark drží nízko cenou a vysoko výbavou. Nástupce prvního modelu, Black Shark 2, se nyní konečně dostal i k nám do redakce, abychom ho mohli vyzkoušet v podrobném testu. Smartphone zaujme brutálním výkonem, nekompromisní hardwarovou výbavou a originálním designem s podsvícenými prvky.
Novinka nabízí i atraktivní vzhled nebo vylepšený operační systém Android 9 Pie. Nechybí ani kvalitní displej s integrovanou čtečkou otisků prstů, rychlé 27W nabíjení nebo 48MPx duální fotoaparát. Xiaomi Black Shark 2 se prodává na oficiálních stránkách za velmi sympatickou cenu, vzhledem k jeho parametrům. Je telefon vhodný pouze pro hráče? A jaké další vlastnosti a funkce novinka nabízí, vám prozradí naše recenze Xiaomi Black Shark 2.
Videorecenze Xiaomi Black Shark 2
Tip: nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru YouTube kanálu
Xiaomi Black Shark 2 & obsah balení
V rozměrném balení se nachází samotný telefon s ochranou fólií na displeji, metr dlouhý kabel pro nabíjení či přenos dat, větší 27W napájecí adaptér, redukce z USB-C na 3,5mm audio konektor, spona pro vyjmutí slotu pro dvě nanoSIM karty, kouřový gumový obal, uživatelská příručka a několik samolepek s logem Black Shark.
Xiaomi Black Shark 2: robustní konstrukce a originální vzhled
Už při prvním pohledu na Xiaomi Black Shark 2 je jasné, že se nejedná o běžný telefon. Asi nejvíce každého zaujme zadní strana, která je hodně odvážná. Výrazným prvkem a středobodem zad je logo Black Shark, které je podsvícené a dokáže tak vizuálně zpestřit záda světelnými efekty podle vašich představ. Záda jsou zhotovena ze skla a hliníku a díky svým křivkám se smartphone perfektně drží.
Na zadní straně si můžete povšimnout dvou fotoaparátů, přisvětlovací diody nebo mikrofonu. Jen doplním, že Black Shark 2 je dostupný v námi testované konzervativní variantě Shadow Black, v atraktivní Frozen Silver nebo ve výrazné Glory Blue.
Podsvícené prvky jsou skvělým doplňkem
Na kovových bocích se také nacházejí prvky, které na telefonech jen tak nenajdete. Řeč je o dvou podsvícených proužcích. Každý je umístěn na jedné straně a dohromady vás dokáží blikáním upozornit na příchozí notifikace či zpestřit zážitek z hraní. Zdířku USB-C doplňuje ještě kolébka pro ovládání hlasitosti, vypínací tlačítko, předěly antén a slot na dvě nanoSIM karty.
Na pravém boku se navíc nad vypínacím tlačítkem nachází přepínač, který je, stejně jako diamantem řezané hrany, zelený. Zdrsněný povrch pak dopomáhá k lepšímu ovládání. K tomuto speciálnímu tlačítku se ještě vrátíme v kapitole o něco níže, kde si blíže představíme funkce tohoto herního telefonu.
Na přední straně se kromě velkého displeje bez výřezu nachází dva stereo reproduktory, které hrají vcelku hlasitě, ale jsou mírně nevyvážené (telefonní sluchátko hraje tišeji) a postrádají výraznější basy. Vepředu najdete i selfie kamerku nebo čtečku otisků prstů, která je umístěna v displeji. Potěšilo mě, že je přesná a vcelku rychlá.
Pro autentizaci můžete využít i odemykání obličejem, které je bleskurychlé. Na závěr doplním, že telefon je díky svým rozměrům 163,6 x 75 x 8,77 mm a všem komponentám dost těžký (205 gramů), proto je v kapse jeho přítomnost znát. Dalším mínusem je absence 3,5mm výstupu na sluchátka, který bych u herního zařízení uvítal a určitě by se hodila i chybějící zvýšená odolnost proti vodě a prachu.
Black Shark 2 sází na prostorný displej bez výřezu
Abyste si mohli herní zážitek vychutnat na maximum, telefon nabízí velký 6,39palcový AMOLED displej. Jeho rozlišení je dostatečných 1 080 × 2 340 pixelů (jemnost 403 pixelů na palec) s poměrem stran 19,5:9. Zobrazovací panel láká na skvělé barevné podání, absolutní černou a schopnost zobrazit až 108,9% gamutu DCI-P3.
Kromě toho slibuje Black Shark 2 extrémně nízkou latenci dotyku, která činí pouhých 43,5 ms. TrueView displej se zakulacenými rohy je perfektně čitelný na přímém světle (maximální jas je 430 nitů) a podporuje i HDR, včetně konverze v reálném čase z SDR formátu. Super cinema mode umí upravit počet snímků za sekundu, aby video bylo plynulejší.
Vlastnosti displeje (kontrast, teplotu barev) si můžete libovolně měnit v nastavení. Nechybí ani funkce ambientního zobrazení (na „vypnuté“ obrazovce se stále ukazují informace o datu, čase a přijatých notifikacích). Nezapomnělo se ani na noční režim (filtr modrého světla), adaptivní jas nebo možnost probuzení dvojím poklepáním či zvednutím.
Hardwarová výbava: herní bestie
Black Shark 2 je dostupný ve dvou verzích. V redakci jsme měli možnost vyzkoušet tu „méně výkonnou“, která nabídne 8 GB RAM a úložný prostor s kapacitou 128 GB (uživateli je dostupných zhruba 115 GB). V případě prémiové varianty se o plynulý chod her a systému postará 12 GB operační paměti v doprovodu vnitřního úložiště o velikosti 256 GB. V obou modelech se nachází velmi rychlé dvoukanálové LPDDR4X operační paměti taktované na 2,133 MHz a interní úložiště nabízí rychlé UFS2.1 paměti.
O masivní výkon se stará čipset Qualcomm Snapdragon 855 s grafickým akcelerátorem Adreno 640 GPU. Výrobce se navíc chlubí inovativním způsobem chlazení. Konkrétně se jedná o „přímý vícevrstvý kapalný chladící systém“, který nejen pokrývá veškeré zdroje tepla, ale zároveň dokáže v porovnání s konkurencí snížit teplotu CPU o 14°C.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 163,6 × 75 × 8,8 mm, hmotnost: 205 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Ve výbavě dále nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, Wi-Fi 5 (o novém značení jsme psali zde), Bluetooth 5.0, GPS a ani NFC. V AnTuTu benchmarku jsme průměrem tří testů dosáhli na hodnotu 359 677 bodů, což jej řadí mezi TOP 3 nejvýkonnější telefony současnosti. Z toho je patrné, že výkonu má telefon na rozdávání. Optimalizace je také perfektní, nikdy se mi nestalo, že by se něco zaseklo, nebo že bych musel na něco dlouho čekat.
Xiaomi Black Shark 2 a výdrž baterie
Uvnitř telefonu se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s vysokou kapacitou 4 000 mAh. Smartphone se může pochlubit podporou rychlého 27W nabíjení Qualcomm Quick Charge 4.0, díky kterému se zařízení z nuly na 50 % nabije za zhruba 20 minut a do plna to trvá dalších 40 minut. Proto stačí 5 minut nabíjet a poté 30 minut hrát, což je super.
Délka výdrže baterie na jedno nabití je vcelku dobrá. Při běžném používání se dostanete na dvoudenní výdrž, ale pokud budete více zatěžovat telefon hraním her, budete se muset smířit s jedním dnem na jedno nabití. Telefon má velmi dobře zvládnutou správu napájení, kde nechybí základní spořič baterie nebo možnost uspat aplikace, které příliš vytěžují baterii.
Operační systém Android 9 Pie a nadstavba JOYUI
Xiaomi nic nepodcenilo a nový model vybavilo nejnovějším operačním systémem Android 9.0 Pie doplněným o nástavbu JOYUI, která se dost liší od klasického prostředí MIUI, které Xiaomi používá u většiny svých modelů. Systém je ale bleskurychlý a nabízí mnoho vylepšení, zejména v oblasti hraní, čemuž se věnuje následují kapitola.
Prostředí je vzhledově velmi povedené a příliš se neliší od čistého Androidu. V systému nenajdeme ani žádné předinstalované aplikace nebo bloatware, za což výrobce chválím. Jedinou aplikaci, kterou si Xiaomi připravilo samo je fotoaparát. Tato aplikace je perfektně zpracována, nechybí v ní plno režimů, různá gesta a bohaté nastavení.
Xiaomi Black Shark 2 je stvořen ke hraní
Black Shark 2 je smartphone s hardwarem vlajkové lodi a pro plynulé hraní her má optimalizovaný i software. Speciálním tlačítkem na boku se dostanete do herního režimu Shark Space a zároveň je vymazána operační paměť pro maximální herní výkon. Naleznete zde všechny vaše nainstalované hry a pokud vlastníte i speciální herní ovladač Black Shark Portable Gaming Kit (je potřeba jej dokoupit zvlášť za cca 2 300 Kč), tady ho můžete spravovat.
V každé hře můžete vyvolat potáhnutím prstu z pravého horního rohu do středu obrazovky Gamer Dock. V této vyskakovací nabídce vidíte připojený gamepad, připojení k Wi-Fi, můžete si aktivovat MasterTouch, vypnout upozornění na notifikace, zapnout zobrazení přehledu o fps, teplotě baterie nebo o frekvenci procesoru, zkontrolovat aktuální výkon, vyčistit operační paměť nebo se dostat do nastavení.
Gamer Studio: zaměřeno na hráče
Pro otevření Gamer Studia je zapotřebí zmáčknout tlačítko při horním okraji obrazovky (viz. na screenshotu nahoře tlačítko „Asphalt 9 – Gamer Studio“). V tomto menu lze upravovat výkon (lze zapnout maximální výkon, který výrobce nazývá Ludicrous Mode), zobrazení displeje (režim výchozí, herní HDR nebo si můžete přizpůsobit vlastnosti displeje podle svého), citlivost dotyku a jeho odezvu, zvuk, připojení nebo si zapnout barevné efekty, které reagují na hudbu a dění na obrazovce.
Hráči uvítají i výborné přední stereo reproduktory, které jsou o 25% větší než standardní reproduktory ve smartphonech. Uvnitř se nacházejí i pokročilé vibrační motorky pro haptickou odezvu ve hrách, což můžete využít například při zapnuté funkci MasterTouch, která do her přidá vlastní dotykovou zónu. V této oblasti je displej citlivý na tlak, takže můžete silnějším stiskem spustit nějakou akci navíc a zároveň dostanete haptickou odezvu, což je skvělé.
Xiaomi Black Shark 2: fotoaparát a záznam videa
Xiaomi Black Shark 2 disponuje duálním fotoaparátem, který je složen z primárního 48MPx snímače se světelností f/1.8 a sekundárního 12MPx snímače se světelností f/2.2. Hlavní fotoaparát nabízí funkci skládání 4 pixelů do jednoho, takže výsledné fotografie jsou v rozlišení 12 MPx. Druhá kamerka slouží k pořizování portrétních snímků a k dvojnásobnému přiblížení.
Přední selfie kamerka má rozlišení 20 MPx a světelnost f/2.0. Nechybí jí funkce HDR, různé filtry, vylepšení obličeje nebo portrétní režim. Zadní fotoaparát také nabízí portrétní režim, přepínač pro dvojnásobné přiblížení, profesionální mód, HDR nebo panorama.
Hlavní fotoaparát umí za dobrých světelných podmínek pořídit velmi kvalitní fotografie plné barev s velkým detailem. Ani scén s protisvětlem, velkým dynamickým rozsahem nebo zataženou oblohou se nemusíte bát. Makro snímky jsou také na vysoké úrovni, nechybí jim ostré detaily, ani přirozené rozostření pozadí.
Spolehlivě funguje i dvojnásobné optické přiblížení (za horších světelných podmínek jde kvalita snímků dolů). Příjemně mě překvapily i fotografie optimalizované umělou inteligencí, která dokáže rozpoznat fotografované předměty a danou scénu upravit. Vše funguje velmi dobře a snímky jsou o něco málo živější.
Nezapomnělo se ani na portrétový režim
Duální fotoaparát se chlubí i portrétním režimem, který obstarává kýžený bokeh efekt. Při pořizování je potřeba počítat s tím, že je použito dvojnásobné přiblížení a je nutné stát maximálně dva metry od fotografovaného objektu. Výsledné snímky nejsou vůbec špatné, telefon umí velmi dobře rozlišit popředí a pozadí, hlavně u statických scén.
Při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek v budově a ve tmě je potřeba počítat s vyšší mírou šumu a horší ostrostí. Ke zlepšení snímků bohužel nelze využít nočního režim, což je škoda. Ale i tak jsou výsledné snímku vcelku povedené.
Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
Black Shark 2 zvládá natáčet video v rozlišení až 4K při 30 snímcích za vteřinu. U videa je přítomná i elektronická stabilizace obrazu. Hned na úvod musím říct, že dvojnásobného optického zoomu u videa využít nelze, což je škoda.
Kvalita záznamu je velmi dobrá, video má pěkné barvy a obraz je vcelku stabilní. Bohužel zvukové podání je ve velmi rušném prostředí otřesné, ale snad se to podaří vyřešit softwarovou aktualizací. Za horších světelných podmínek se u videa začíná projevovat větší výskyt šumu.
Xiaomi Black Shark 2 recenze: závěrečné hodnocení
Xiaomi Black Shark 2 je velmi vydařeným smartphonem, který nadchne zejména hráče. Nabízí výkonný hardware, který je navíc doplněn o skvělé chlazení a softwarovou optimalizaci. Telefon zaujme i povedeným designem, kombinace kovu a skla je perfektní. Cool vychytávkou je barevné podsvícení loga a proužků na boku, které lze navíc využít jako notifikační diodu. Bohužel jsem si musel dlouho zvykat na větší rozměry, což je především dáno prostorným displejem. Zklamáni budete i z vyšší hmotnosti, takže vás při delším hraní budou bolet ruce.
Kvalitní AMOLED displej je jedním z hlavních kladů tohoto telefonu. Nabízí skvělé podání barev, bezproblémovou čitelnost na přímém slunci, dostatečně jemné rozlišení, nízkou latenci nebo rozpoznání míry tlaku. Na přední straně se velmi dobře vyjímají stero reproduktory, které hrají opravdu hlasitě. Nesmím zapomenout zmínit rychlou čtečku otisků prstů v displeji nebo odemykání obličejem. Ve výbavě mi hodně chyběl 3,5mm výstup na sluchátka, naštěstí ale dostanete v balení redukci z konektoru USB-C.
Pochválit musím velmi rychlé nabíjení a dvoudenní výdrž při běžném používaní. Schopnosti fotoaparátu nepatří k tomu nejlepšímu ve své cenové kategorii, ale i tak dokáže za dobrých světelných podmínek pořídit velmi kvalitní fotografie. Vhod přijdou i hrátky s hloubkou ostrosti, dvojnásobné přiblížení nebo vylepšení umělou inteligencí. Použitý operační systém Android 9.0 Pie v téměř čisté verzi je bleskurychlý.
Hlavní devízou smartphonu Black Shark 2 je hraní her, má k tomu nejen patřičný výkon a uzpůsobený hardware, ale i perfektní herní režim, který vyvoláte speciálním přepínačem na boku. Gamer Studio nabízí vskutku hodně možností nastavení a vylepšení. Xiaomi Black Shark 2 bych doporučil všem herním příznivcům, kteří z něj budou nadšeni.
Smartphone si můžete objednat z oficiálních stránek za 549 euro (cca 14 200 Kč) v případě námi testované 8/128GB varianty nebo za 649 euro (cca 16 800 Kč) v případě 12/256GB verze. Jelikož se jedná o EU distribuci je možné záruku uplatnit i na území České republiky.
Xiaomi Black Shark 2
Klady
- povedený design, podsvícené prvky
- výborný displej
- velmi vysoký výkon a perfektní optimalizace
- herní režim
- dobrá výdrž baterie a rychlé nabíjení
- přední stero reproduktory
- čtečka otisků prstů v displeji a rozpoznání obličeje
- kvalita fotografií za dobrého světla
Zápory
- vyšší hmotnost
- chybějící 3,5 výstup na sluchátka
- gamapad není součástí balení
- horší kvalita videa