TOPlist

Recenze Vodafone Smart E8: Android pod dva a půl tisíce

Vodafone obměnil nabídku smartphonů prodávaných pod jeho značkou za novější modely, z nichž základ nabídky tvoří Smart E8. K dostání je za základní cenu pouhých 2 277 Kč, přesto ale nabídne čtyřjádrový procesor, pětipalcový displej, LTE a Android 7.1. Zbytek specifikací nijak oslnivý není, nicméně pro nenáročného uživatele, kterému stačí používat na telefonu pár aplikací a základní internetové funkce, se potenciálně jedná o naprosto odpovídající možnost.

Nešetřilo se ale i na věcech, které pohled do parametrů neodhalí? Není nějaký ten příplatek zkrátka nutný? Ano i ne. Podrobili jsme novinku redakčnímu testu, kde na své otázky naleznete odpovědi.

Konstrukce a design: na nic si nehraje

Po stránce designu se výrobce nepouštěl do žádných experimentů. Telefon je vyveden zpředu v černé barvě, zadní kryt je pak tmavě modrý s mírně vroubkovanou texturou, jež zabraňuje vyklouzávání. Jediným designovým prvkem je pak už jen logo Vodafone. Zadní kryt je odnímatelný a nachází se pod ním sloty na nanoSIM a microSD spolu s vyjímatelnou baterií.

Konstrukce je pochopitelně vyhotovena z plastu a to již na omak velmi laciného. Na druhou stranu, vše příkladně lícuje a žádné prapodivné zvuky se neozývají, otisky ani škrábance s výjimkou displejové plochy také nebudou na denním pořádku. Dodávaná fólie pak situaci jistí i v případě obrazovky.

Prostor pod displejem by mohl mást s tím, že se zde nachází tlačítka, ta jsou ale ve skutečnosti přímo na obrazovce. Jde o jeden z důvodů, proč je telefon s ohledem na úhlopříčku displeje poněkud objemnější, což podtrhuje i hmotnost 169 gramů.

Všechna hardwarová tlačítka najdete na pravém boku, dosáhnout na ovladač hlasitosti pravým palcem je však náročné, protože je až téměř nahoře. Jinak ale ergonomicky není co vytknout, zaoblená konstrukce spolu s povrchovou úpravou zad do ruky jednoduše padne. Potěší také výrazná barevná notifikační dioda v pravém horním rohu přední strany.

Displej: návrat v čase

Jestli někde cenu poznáte opravdu na první pohled, pak je to displej. Pětipalcový panel totiž disponuje rozlišením 480 x 854 px, což znamená jemnost 196 pixelů na palec. Rastr je tak zřetelně viditelný, použitá zobrazovací technologie má navíc velice mdlé barvy, které se ještě zhoršují při pohledu z úhlu a maximální jas také neoslní. Na přímém světle tak nemáte šanci cokoliv spatřit, s trochou nadsázky se však nabízí myšlenka, že to vlastně v tomto případě není ke škodě.

Hardware a konektivita: účel splní

Telefon je vybaven čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 210 s taktem 1,1 GHz a 1GB operační pamětí. Na rozdíl od displeje se zde tak setkáváme s celkem příjemnými parametry, na běh Androidu v čisté podobě zcela postačují. S hraním jakkoliv náročnějších her raději nepočítejte, ale k tomu Smart E8 opravdu určen není. To ostatně potvrzuje i skóre v AnTuTu, které činí 16 705.

K dispozici je také 8GB paměť, uživateli je z toho dostupných asi 3,22 GB. Tento prostor však lze o dalších 128 GB zvýšit díky podpoře paměťových karet microSD. Špatně na tom určitě není nabídka konektivity. K dispozici je ale WiFi, Bluetooth 4.0 i LTE. Přes to dokonce můžete nativně i telefonovat. Co bych v této cenové kategorii opravdu nečekal, je NFC, bezkontaktní platby tak s telefonem nejsou problém.

Tip: Kompletní parametry Vodafone Smart E8 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Baterie a výdrž: úsporný po všech stránkách

Kapacita akumulátoru činí 2200 mAh, což na současné poměry vskutku není mnoho. Na druhou stranu, díky velmi úspornému čipsetu a nenáročnému displeji se reálná výdrž nijak nevymyká z normálu. Při skromnějším používání, které bude pro majitele tohoto telefonu nejspíš typické, se spolehlivě dostanete na dva dny, s trochou skromnosti si dovedu představit i tři. Naopak ani při náročném provozu by nemělo hrozit, že s vámi telefon nevydrží den.

Systém a aplikace: skoro čistý Nougat

Příjemným překvapením, které často nebývá zvykem ani u výrazně dražších zařízení, je nejnovější Android 7.1.1. Vodafone se navíc dušuje, že zajistí podporu po další dva roky od spuštění prodeje, nakolik se svého slibu bude držet si netroufám odhadovat.

Systém prošel menšími úpravami, při nichž byla zachována grafická podoba, doplněno ale bylo několik praktických funkcí. Jde třeba o zkratky na zamykací obrazovce, rovnou tak můžete spouštět třeba svítilnu či kalkulačku. Dále je k dispozici několik aplikací nad rámec základního balíku, především alternativní adresář a SMS zprávy. Pokud ale nejste zákazníkem Vodafonu, musíte přepnout na výchozí Android rozhraní. Po prvním spuštění na vás také čeká podrobný průvodce, který vysvětlí i ty nejzákladnější funkce a způsob ovládání.

S ohledem na to, že jde o volbu zajímavou jako první chytrý telefon, jde určitě o chytrý krok. Nezahlcenost systému příjemně přispívá k jeho plynulosti, která ač není úplně perfektní, netrpí ani zásadními nedostatky. Pokud telefon nebude přehlcen aplikacemi běžícími na pozadí, není důvod si myslet, že by měl svého uživatele nějak zásadně zdržovat.

Fotoaparát a video: foťte na vlastní nebezpečí

Fotoaparát je spolu s displejem další oblast, kde si uvědomíte, jak moc se telefony za posledních pár let posunuly. Rozlišení pět megapixelů sice samo o sobě není nijak určující, kvalita snímače je nicméně naprosto katastrofální. Připočtěte k tomu skutečnost, že má telefon pevné zaostření a zblízka tak nevyfotíte zhola nic a nezbude než konstatovat, že ani nabídka barevných filtrů či HDR mód situaci nezachrání.

U videa zaznamenávaného v HD rozlišení není situace o nic lepší, stejně jako u fotografií se veškeré detaily slévají do prapodivných mazanic plných šumu a barvy vypadají jako kdybyste fotku vytiskli a deset let nechali každý den na sluníčku.

nouObávám se, že ani pro účely sociálních sítí není tento výkon dostačující a kromě přečtení QR kódu nevidím pro fotoaparát příliš dalších využití. Na druhou stranu je ale pravdou, že lépe fotící telefon se za podobnou cenu asi nikdy neprodával a nikdo, kdo by byl náruživým mobilním fotografem, se asi v těchto cenových vodách stejně pohybovat nebude.

Závěrečné hodnocení recenze Vodafone Smart E8

Ačkoliv jsem v recenzi kritikou úplně nešetřil, ospravedlňování cenou dává v tomto případě naprostý smysl. Kdo si jde pro smartphone se dvěma tisíci a pár drobnými, neměl by očekávat nic víc, než co od Vodafone Smart E8 dostane. Ba naopak mne telefon příjemně překvapil svižným a aktuálním systémem, přítomností LTE a NFC a vcelku obstojnou výdrží baterie. Zásadní ústupky se nekonají ani u konstrukce, jakkoliv cenu příliš maskovat nedokáže.

Vodafone Smart E8 je pro to nejzákladnější použití zcela vhodné. Dovedu si jej představit jak jako první smartphone pro dítě, které na něm spustí základní komunikační platformy i nějakou tu hru, tak třeba pro seniora, jenž nechce usínat na vavřínech a chce si osahat svět smartphonů.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Skype na telefonování s vnoučaty na něm spustí, stejně tak zkontroluje mail, najde si spoj či pustí rádio. A protože si nejspíše stále bude pamatovat éru Flexaretů a černobílých obrazovek u televizí s ne o mnoho větší obrazovkou, než má tento smartphone, ani tyto dva nejzásadnější vroubky by nemusely být úplně na překážku.

Vodafone Smart E8

Vodafone Smart E8
6.2

design a zpracování

6.4/10

výkon a optimalizace

7.2/10

hardwarová výbava

5.1/10

kvalita fotografií a videa

4.6/10

výdrž baterie

7.5/10

Klady

  • Android 7.1.1
  • velice příznivá cena
  • plnohodnotná konektivita včetně NFC
  • dobrá výdrž baterie
  • podpora VoWiFi a VoLTE

Zápory

  • podprůměrný fotoaparát
  • nízké rozlišení displeje
  • hůře ovladatelné tlačítko hlasitosti
  • malá interní paměť
Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku