Značka Vernee v našich luzích a hájích není příliš známá, přesto má ve svém portfoliu jeden poměrně zajímavý smartphone Mars, který jsme se rozhodli prověřit. Vernee je mezi čínskými značkami nováčkem a svůj první model představila teprve loni v létě. Prodej zajišťuje výhradně skrze čínské internetové obchody, kde jej seženete v akci za 170 dolarů, což je zhruba 4 350 Kč. K výsledné ceně je ještě nutné připočítat DPH ve výši 21 %, čímž výsledná cena smartphonu poskočí na 5 260 Kč.
Povedený displej a línější čtečka otisků prstů
Za tuto částku dostanete velmi slušně vybavený telefon, u kterého nás nejvíce překvapil 5,5″ displej od Sharpu s Full HD rozlišením (401 ppi), jehož ochranu zajišťuje Gorilla Glass 3. Ten totiž disponuje velmi dobrými barvami, dostatečným jasem a slušnými pozorovacími úhly, což u zařízení v této cenové hladině nebývá zvykem. Už z výroby je na něm navíc nalepena fólie, která poskytne základní ochranu proti poškrábání.
Kvalitní je také dílenské zpracování, kterému dominuje hliníková šasi a velmi tenké rámečky okolo zobrazovacího panelu (zhruba 1,2 mm), který díky tomu vyplňuje 81 % přední strany. V ruce se Mars drží dobře a nemá tendenci vyklouzávat. Tloušťka 7,6 mm je přijatelná, díky hmotnosti 165 gramů o něm ale při nošení v kapse budete vědět. Chválíme za přítomnost notifikační diody, která má své místo hned vedle 5Mpx selfie kamerky, která za dobrého světla poskytuje celkem slušné výsledky, v šeru ale focení autoportrétů už tak dobré výsledky nemá.

Na levém boku najdeme pouze hybridní slot, do kterého umístíte jednu microSIM + microSD kartu (max. 128 GB), nebo dvě SIM (micro a nano). Smartphone podporuje téměř všechna evropská LTE pásma, chybí mu pouze 900 MHz, které u nás používá Vodafone, ale naštěstí z něj postupně přechází na „osmistovku“.

Tlačítko Power a klávesy pro regulaci hlasitosti najdete na pravém okraji, a kromě nich je zde umístěna čtečka otisků prstů. Ta je rychlá, ale s přesností už trochu pokulhává. V mém případě jsem měl 7 úspěšných pokusů o odemknutí z celkových deseti.
Svižný nugát
Hnacím motorem se stal osmijádrový čip Helio P10 s taktem 1,8 až 2 GHz (jádra Cortex-A53, 64bit), který plně postačuje pro běh systému i hraní náročnějších her. Grafickou akceleraci zajišťuje čip Mali-T860 MP2. Zkoušel jsem Real Racing 3 a Asphalt 8 a ani v jednom případě nebyl obraz trhaný. V AnTuTu benchmarku jsme sice naměřili jen 48 512 bodů, což není nijak závratná hodnota, ale důležité je, že při běžném používání je Mars dostatečně svižný.
Svůj podíl na tom mají i 4 GB operační paměti RAM, což je na smartphone střední třídy královská hodnota. Velikost interní paměti je 32 GB a při prvním spuštění je pro vaše data dostupných okolo 25 gigabajtů. Výbavu uzavírá Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 a/b/g/n (2,4 a 5 GHz), GPS a FM rádio. Jeho poslech si ale užijete až po připojení vlastních sluchátek, která slouží jako anténa (v balení bohužel žádná základní nejsou).
I když se telefon prodává s Androidem 6.0.1, krátce po zapnutí a připojení do bezdrátové sítě vám dorazí aktualizace na verzi 7.0 Nougat, což opět u smartphonů této cenové hladiny nebývá příliš časté a rozhodně za to výrobce chválíme. Systém je čistý, bez zbytečného balastu, úprav či čínských aplikací.
Dva dny při šetrném provozu
Smartphone je vybavený 3000mAh Li-pol baterií, která se dobíjí skrze USB-C konektor, který rovněž nebývá u levnějších smartphonů příliš častým jevem. V případě, že budete používat jednu aktivní SIM kartu a telefonu nebudete dávat moc zabrat, vydržíte s ním i dva dny na jedno nabití. Při aktivnějším provozu bez problémů zvládne jeden pracovní den, a to i se dvěma SIM kartami.

Díky podpoře rychlého nabíjení navíc není problém poměrně rychle doplnit šťávu a za 30 minut jej dobijete na 50 procent kapacity baterie, do plného nabití budete potřebovat zhruba hodinu a 15 minut.
Video potěší, od fotoaparátu zázraky nečekejte
Největším zklamáním pro nás byl fotoaparát. Výrobce sice láká na fotomodul Sony IMX258 s 13Mpx rozlišením, nicméně výsledná kvalita snímků je pouze podprůměrná. Za dobrého světla se vám čas od času povede vykouzlit použitelný snímek, ale přesto je míra detailů dost nízká a zlepšit by potřebovala také ostrost. Ideální není ani focení makra nebo například jízdních řádů. Drobný text sice přečtete, ale na focení dovolené raději sáhnete po nějakém jiném zařízení.
Ve tmě a v šeru počítejte s ještě nižší úrovní detailů a velkou mírou šumu. Při nočním focení v ulicích města se občas menší objekty vedle sebe slévají do jednoho a i když na displeji telefonu snímky vypadají celkem obstojně, při podrobnějším zkoumání na monitoru počítače ihned odhalíte chyby.
Podobné výsledky jsme čekali i u videa, ale zde je situace odlišná. Nahrávat můžete maximálně ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu (formát 3GP, kodek H.264) se stereo zvukem a za dobrého světla jsou výsledné klipy celkem slušné. Ve tmě a v šeru už záznam není tak ostrý a opět je zde výrazný šum, ale naštěstí neklesá snímkovací frekvence a záznam tak je plynulý, o čemž se můžete přesvědčit z výše přiložené ukázky.
Závěrečné hodnocení
Vernee Mars nabízí celkem hodně muziky za málo peněz. Za částku lehce převyšující čtyři tisíce korun získáte smartphone s kovovým tělem, velmi pěkným designem, tenkým rámečkem kolem displeje, jehož zobrazovací kvality také patří k těm lepším, dobře odladěným Androidem (a to rovnou v sedmičkové verzi), slušnou výdrží a podporou rychlého nabíjení.
Jako celek se telefon používá velmi dobře, ale samozřejmě je nutné počítat s několika nešvary. Tím hlavním je fotoaparát, který rozhodně neprodukuje tak kvalitní snímky, jak výrobce slibuje na svých stránkách; alespoň že video je celkem koukatelné. Výtku mám také k přesnosti čtečky otisků prstů, která má oproti konkurenci o něco horší úspěšnost v rozpoznávání.
Za ty peníze a co to dokáže si myslím,že je to na celkem slušné úrovni.Jsou i aparáty ve vyšších cenových relacích a jsou srovnatelné s tím co se tu předvádí.
170 dolarů, což je zhruba 3 450 Kč??? Urcite :D Kurz jste vzali kde?
Mají to správně, když dají +1000,-Kč :D
Ve finále je to za 5300 a to už zas takovej šlágr není :-)
Máte pravdu, omylem jsem se při psaní uklikl a místo čtyřky napsal trojku, už je to opravené :)
S cenou je to poněkud jinak, než se píše. Záleží, zda se mobil objedná ze skladu EU nebo z HK. Ten ze skladu v HK je sice za 170 dolarů, ale k tomu zhruba za dalších 20 ještě musíte zaplatit přepravu. Tu dělá DHL, která je rychlá a spolehlivá, ale vyřízení celních formalit stojí dalších 500 Kč. Clo se samozřejmě neplatí (ale řízením projít musí), zaplatíte ale dalších 21 % DPH. Výslednou cenu si sečtěte sami. Pokud objednáte ze skladu EU, tak se doprava platí jen asi 2 dolary, ale cena mobilu je pak místo 170 dolarů, asi 240 dolarů.
To nic nemění na tom, že pořád jde o velice dobře vybavený mobil, který svojí výbavou hledá ve střední třídě jen obtížně konkurenta. Jako jeho majitel bych ne se vším, co je napsáno v recenzi souhlasil. Je to ale věc diskuse, tato recenze je samozřejmě subjektivní. Zda je poměr cena/výkon výhodný, záleží tedy zejména, za jakou cenu se vám podaří mobil koupit. Mimochodem v UK se mobil prodává za cenu v přepočtu asi 8,5 tisíc.
Zase 5,5″ to je přiblblej trend
Mám problém spárovat mobil se selfie tyčí pomocí kabelu. Funkci tlačítek hlasitosti nelze nijak měnit. Je defaultně nastavena při zapnutí fotoaparátu na spoušť. Přesto tlačítko na tyči nijak nereaguje. Samozřejmě by pomohla tyč se spouští přes Bluetooth. Ale může někdo poradit, jak na spárování přes kabel a konektor 3,5?
Když se na Vernee Mars rozbilo sklo, dá se sehnat u nás?
Hádej:-D