Domů » Recenze » Recenze Ultra HD televize Samsung UE65HU8500: Zakřivený obr

Recenze Ultra HD televize Samsung UE65HU8500: Zakřivený obr

Na test jsme si půjčili to nejlepší, co Samsung nabízí – zakřivenou TV s Ultra HD rozlišením a cenou okolo 136 000 Kč. Vyplatí se investice do této netradiční TV? Nejen na to, ale i na novinky, které modelová řada pro rok 2014 přináší, se podíváme v následujícím testu.

Společnost Samsung patří k největším výrobcům televizorů na světě a díky nabídce aplikací patří k vyhledávanému zboží i na pultech českých obchodů. Nabídku na test Ultra HD novinky jsme tedy ihned přijali, a to zvláště díky ohlášení exkluzivního Ultra HD obsahu dostupného zdarma přes videotéku Topfun (informovali jsme zde). Jelikož jsme měli možnost otestovat předchozí model z minulého roku (recenze), těšili jsme se u novinky na inovace, které si výrobce přichystal. Těch ale nakonec není tolik, kolik bychom očekávali.

Dalším z lákadel nového televizoru je jeho výrazné zakřivení, které na 164cm úhlopříčce opravdu vynikne. Za kvalitu a inovace se ale platí a v případě tohoto modelu to platí dvojnásob. Tahle televize rozhodně není pro každého, o čemž svědčí i cena atakující hranici 140 000 Kč.

Klady (+)

 • zdvojené tunery
 • funkce Multiscreen
 • povedené Smart dálkové ovládání
 • One Connect umožňující upgrade rozhraní & výkonu
 • bohatá nabídka aplikací (včetně českých) 

Zápory (-)

 • aktivní chlazení
 • automatická detekce 3D obrazu
 • obyčejné dálkové ovládání
 • vysoká cena
 • nepříliš povedený režim Fotbal
 • komplikované zprovoznění HbbTV

Padla vám tahle netradiční TV do oka? Podívejte se, kde ji seženete za nejlepší cenu.

Balení a montáž

Když si člověk představí zakřivenou televizi, tak ho logicky napadne, že se prohnutí projeví i na balení a krabice bude výrazně větší. To však neplatí, krabice není nějak nápadně větší než u plochých televizorů obdobné úhlopříčky. V krabici je vše výborně uspořádané, takže se žádná část vybavení nemůže hnout a poškodit tak například obrazovku při převozu.


V takto velké krabici vám TV dorazí, pro srovnání velikosti u pravého rohu vidíte položený Galaxy S5

Televizor svou hmotností a rozměry potřebuje na dopravu a následnou montáž minimálně dvě osoby, ideální je to ve třech. Následné sestavení není nijak náročné a spočívá pouze ve složení stojanu, který je poměrně kompaktní a designově povedený. Jeho instalace spočívá ve spojení dvou kusů kovu a následné nasazení obrazovky. Vše pak jistí osm šroubů, které konstrukci dodají pevnost a stabilitu.

Pokud byste uvažovali o montáži televize na zeď, tak si raději televizi před koupí dobře prohlédněte. Prohnutí obrazovky je totiž natolik výrazné, že by to na zdi nemuselo vypadat dobře a navíc by obrazovka mohla nebezpečně trčet do prostoru, což není zcela ideální v případě, že se kolem stěny potřebujete pohybovat. Nový trend přináší nové problémy, nad kterými člověk dříve tolik přemýšlet nemusel. 

Tunery a instalace

Televizor vychází z předchozí modelové řady, kde jsme testovali Samsung UE65F9000. Proto již nepřekvapí, že obrazovka neobsahuje běžné konektory, na které je člověk zvyklý. Místo toho nabízí jen otvor pro napájecí kabel a speciální zdířku pro připojení jednotky One Connect. Ta je mozkem celé televize – obsahuje totiž veškeré tunery a umožňuje připojit další periferie. Jelikož je tato jednotka umístěna mimo obrazovku, jedná se o zajímavou možnost do budoucna. Pokud by se objevila nová technologie či vysílací standard, nebudete muset kupovat nový televizor, ale necháte si současnou obrazovku, ke které dokoupíte novější One Connect, což bude výrazně levnější. Nevýhodou aktuální verze je však fakt, že je aktivně chlazená. A ventilátor, který se o chlazení stará, je slyšitelný, což často působilo rušivě.


One Connect: mozek celého zařízení

Stejně jako již zmiňovaný předchůdce je také tento model vybavený zdvojenými tunery. To znamená, že můžete nahrávat jeden televizní pořad a jiný zároveň sledovat, nebo díky funkci obraz v obraze (PIP) sledovat současně dvě různé stanice. V takovém případě ale zvuk hraje pochopitelně jen u jedné z nich.

 

Instalace začíná výběrem jazyka menu, volbou země, kde se nacházíte, a pokračuje přes připojení k síti a ladění televizních kanálů. Ty není možné nijak řadit hned po naladění, ale můžete tak učinit později v menu televizoru nebo pomocí aplikace pro PC, kam si můžete seznam kanálů přenést na USB disku. Pro dokončení instalace televizoru je nutné souhlasit s podmínkami služeb společnosti Samsung, bez toho vám software nedovolí televizi používat.

Ovládání & komunikace s chytrými telefony

V balení s televizí naleznete celkem dva dálkové ovladače. Jeden je klasický a poměrně lacině vypadající, druhý je chytrý, zajímavě vypadající a s minimem tlačítek. Klasický ovladač vypadá stejně jako u loňské modelové řady. Tedy s tím rozdílem, že nám dorazil v korejské verzi a tak jsme si museli domýšlet, co se pod jednotlivými tlačítky skrývá. S tím jsme si však poradili a tak můžeme říci, že změny proti loňskému ovládání jsou, ale jsou spíše kosmetické.


Klasický a chytrý ovladač

Loni nám chyběla tlačítka pro nahrávání a přímé ovládání PiPu (obrazu v obraze). Tato tlačítka nejsou k dispozici ani u letošní verze a navíc zmizelo tlačítko pro 3D. To by nebyl až takový problém, kdyby televize nepoužívala automatickou detekci 3D videa, která rozhodně nefungovala ideálně a přepínala obraz do 3D u herní konzole nebo set-top boxu kabelové televize (vše samozřejmě nabízelo obsah ve 2D). Naštěstí se tato funkce dá zakázat.

 

Oproti tomu chytré dálkové ovládání se změnilo velmi výrazně. Kompletně přepracovaný byl nejen design, ale také ovládací prvky. I nadále se zde nachází touchpad, po kterém můžete pohybovat prstem, ale pracuje se s ním už trochu jinak. Když na touchpadu necháte položený prst, tak se vám na obrazovce zobrazí modrý bod signalizující kurzor. Nakláněním ovladače (s přiloženým prstem na touchpadu) se kurzor začne pohybovat – jedná se o zajímavé využití akcelometru zabudovaného v ovládání. Můžete si to představit jako laserové ukazovátko, se kterým ale nemusíte mířit na obrazovku. Tato funkce nám přišla velmi sympatická a po nějaké chvíli si na ní tak zvyknete, že nebudete chtít používat druhé ovládání. Například při psaní na klávesnici to umožňuje velmi rychlý pohyb. A nejen tam.

Kromě touchpadu se na ovládání nachází také klasický směrový kříž, stejně tak běžná tlačítka pro rychlé přepnutí kanálu a změnu hlasitosti. Ovládání opět obsahuje mikrofon, který můžete použít pro hlasové ovládání. K jeho aktivaci je nutné použít tlačítko umístěné v horní části. Naopak ve spodní pozici jsou dvě další klávesy pro „nové“ funkce. Nové je v uvozovkách záměrně. Volba Fotbal je sice novinkou, ale nahrazuje režim Sport loňské modelové řady, která byla ukrytá v menu. Stiskem tlačítka s míčem dojde k úpravě obrazového a zvukového režimu a automatickému zapnutí módu Time-shift (pouze pokud máte připojené zařízení vhodné a zformátované pro nahrávání).

Je potřeba zmínit, že obrazový režim se změní natolik, že většinou rychle přepnete zpět do standardního nastavení – barvy jsou totiž nepřirozeně přepálené a tráva vypadá pomalu jako neonově zelená. Další novinkou je takzvaný multiscreen, o něm se ale rozepíšeme až v dalších odstavcích. Zajímavé je, že obě funkce najdete pouze na chytrém ovládání, na tom obyčejném byste tlačítka pro přímou aktivaci hledali marně.


Na obrazovce lze vyvolat i velký virtuální ovladač

Televizor se pyšní podporou vzdáleného ovládání a možností sledování obrazu na mobilním zařízení (včetně počítače). K tomu je potřeba aplikace Smart View 2.0 a ačkoliv jsme si stáhli poslední verzi dostupnou na webu výrobce, tak se nám ani jednou nepovedlo s televizí spojit. Budeme tedy doufat, že se jednalo o problém pouze u nás, protože loňská modelová řada s touto aplikací pracovala naprosto bez problémů. 

  

Obraz a zvuk (nastavení, upscaling, 3D)

V této části rovnou odpovím na otázku, kterou jsem během testování slýchal nejčastěji – zda má zahnutí televize nějaký význam, co se obrazu týče. Zde bohužel mohu odpovědět pouze to, že subjektivně nemá. Zahnutí lepší obraz nedělá, ba naopak zde dochází k problémům s odrazem světla. To vás moc trápit nebude u zapnuté televize při pohledu zepředu, při pozorování z boku již budete vnímat odrazy okolí na obrazovce, které rozhodně nepůsobí příliš přirozeně.

  

Rád bych také napsal, že televize nabízí špičkový obraz. Bohužel to ale platí jen pro velmi kvalitní nahrávky a 3D zobrazení. Pokud si pustíte nějaký SD kanál, kterých je u nás bohužel většina, tak budete trpět. Stěžovali jsme si na to u loňského modelu, musíme to zopakovat i letos. Zvláště u televizoru s úhlopříčkou 65“ jsou nepřesnosti dobře viditelné a věřte mi, že u SD obrazu budete chtít sedět co nejdále od obrazovky, aby nekvalitní obraz nebyl tak patrný.


Zakřivení TV je opravdu výrazné

Tímto neduhem však trpí více Ultra HD televizorů (i od jiných výrobců), a proto byste si před koupí takové televize měli odpovědět, zda sledujete především videa špičkové kvality (například z Blu-ray disků) nebo máte k dispozici své oblíbené televizní kanály alespoň v HD rozlišení. V opačném případě se totiž v dnešní době nevyplatí připlácet a vystačíte si s levnějším Full HD modelem.

Velká očekávání jsme měli i od zvukového projevu, kde televizory Samsung většinou poskytují výborné podání. Těšili jsme se hlavně z důvodu, že loňský model měl výborný zvuk a letošní model obsahuje 2 subwoofery. Bohužel to ale v praxi moc nepocítíte. Ani u filmů, ani u hudebních stanic a koncertů se prostě výraznějších hlubokých tónů nedočkáte. Přesto zvuk svou kvalitou neurazí a hlasitost je také více než dostatečná. 

Výbava a funkce: EPG, HbbTV, DLNA

Jelikož se jedná o jeden z nejvyšších modelů, ve výbavě nenajdete mnoho kompromisů. To se týká i podporovaných technologií. Díky vestavěnému Wi-Fi adaptéru se můžete nejen připojit do počítačové sítě, ale také využít funkci Wi-Fi Direct (Miracast) pro sdílení obrazu z mobilních zařízení na větší televizní obrazovku. Tuto možnost jsme testovali s novým LG G3 a Samsungem Galaxy S5.

  
Wi-Fi Direct na Galaxy S5 v praxi

Zatímco s LG se nám nepovedlo ani jednou připojit, u Galaxy S5 vše fungovalo na jedničku. K propojení mobilního telefonu můžete využít i kabel díky technologii MHL. Ta by měla být implementována ve verzi 3.0, tedy s podporou pro přenos 4k videa (konkrétně do formátu 2160p30).

U testovaného modelu najdeme dnes už celkem běžnou funkci HbbTV, tedy hybridní televizi. Samsung se stále ještě nepoučil a pro aktivaci si v České republice musíte stáhnout widget, pomocí kterého hybridní TV aktivujete. Návod jsme vám přinesli již dříve a je škoda, že výrobce takto komplikuje používání této technologie. Oproti tomu má však Samsung výborně zpracovaného elektronického průvodce programem (EPG). Ten se oproti předchozím modelům moc neliší a ani není důvod. Zobrazení všech informací je praktické a ovládání pohodlné. Snad si tak můžete nastavit pořad pro nahrávání nebo automatické přepnutí kanálu v době začátku vysílání pořadu.

  

Aplikace, Smart TV a přehrávání multimédií

Televizory Samsung patří k tomu nejvybavenějšímu, co se doplňkových aplikací týká. A tím nemyslíme jenom různé video aplikace, galerie fotek, aplikace pro přístup k sociálním sítím a podobně, ale myslíme i čistě české aplikace. Ty jsou zde zastoupeny od zpravodajství přes videopůjčovny až po hry.

Díky partnerství videopůjčovny Topfun a společnosti Samsung si také můžete vyzkoušet přehrávat obsah v Ultra HD. K dispozici během našeho testování bylo několik krátkých dokumentů – většina z nich byla nabízena naprosto zdarma a bez nutnosti registrace. Aby vám však video hrálo plynule, připravte se, že je potřeba být připojen k internetu alespoň 25Mbit linkou.

Pokud by vám však online video obsah nestačil, lze si pustit multimediální soubory z USB zařízení. K tomu je možné konečně využít rozhraní USB 3.0, které má dostatečnou propustnost pro přehrávání Ultra HD obsahu. Televize totiž konečně zvládá přehrávat Ultra HD obsah přímo z USB zařízení, což vítáme. Přesto jsme u našich testovacích videí zjistili, že podporuje jen určitý typ souborů; u některých nám například nefungoval zvuk. Běžné videoformáty však televize přehrává bez problémů a to i s českými titulky v externích souborech.


Seznam podporovaných formátů

Zajímavě působí dříve zmíněný multi-screen, který lze aktivovat přímo z chytrého dálkového ovládání. To vám umožní lépe využít velkou televizní obrazovku a kromě samotného vysílání lze využívat další funkce. Při sledování TV tak zároveň lze třeba surfovat na internetu, využívat chytré aplikace (pouze některé, například Zpravodajství) nebo používat YouTube. Toto je novinka, která nás příjemně překvapila a už se těšíme, co vše s touto funkcí výrobce vymyslí do budoucna.

 

Díky duálním tunerům je také možné využít PiP (obraz v obraze) a sledovat tak dva různé televizní kanály zároveň. Zvuk poté hraje jen u jednoho z nich. V nastavení si můžete zvolit umístění a velikost druhého obrazu a k dispozici je i možnost zobrazení dvou obrazů ve stejné velikosti vedle sebe (dříve se pro tuto funkci používalo označení PaP – obraz a obraz).

  

Stejně jako u předchozí modelový řada, i v tomto případě se nabízí ovládání hlasem a pohybem. Pohyb snímá vestavěná kamera na horní hraně, kterou lze v případě potřeby skrýt zpět do těla. Nepříjemným zjištěním je, že kamera současného modelu má jen jednu pozici, při které míří poměrně vysoko. U předchozího modelu bylo alespoň možné náklon kamery nastavit.


Ovládání TV pohybem skrze webovou kameru

U ovládání pohybem došlo ke změně gest, kdy se nově musí pohybovat rukou se vztyčeným ukazováčkem. Potvrzení se následně provádí sevřením všech prstů do dlaně. Taktéž přibyla různá pohybová gesta pro situace, které byste mohli při ovládání využít. U hlasového ovládání již nefungovaly příkazy pro automatickou aktivaci. Ta se dříve prováděla vyslovením Hi TV (nebo Smart TV, podle nastavení). Dnes je tedy možné využívat mikrofon přímo na chytrém dálkovém ovládání, kde je i samotné tlačítko aktivující tento režim. 

Nastavení, konektivita a další zajímavosti

Jak jsme zmínili v samotném úvodu, tak na samotné obrazovce nenajdeme moc konektorů. Jsou zde vlastně jen dva – jeden pro připojení napájecího kabelu a druhý, který slouží pro připojení externího boxu nazývaného One Connect. Tato jednotka je celým srdcem televizoru, neboť obsahuje tunery a veškeré konektory.

Jak již bylo zmíněno, televizor obsahuje duální tunery, což znamená, že každý přijímač je v televizi zastoupen dvakrát. Tunery pro kabelou a pozemní televizi mají společný anténní konektor, zatímco satelitní přijímače mají dva oddělené přívody. Dále jsou k dispozici tři USB porty, přičemž jeden z nich je USB3.0 s maximálním možným proudovým odběrem 1 A. Zbylé dva porty jsou USB2.0 a poskytují maximálně 0,5 A.

 

Box obsahuje 4 HDMI porty, CI slot, konektor RJ-45 na připojení do počítačové sítě, digitální audio výstup a speciální konektory, které přes redukci poskytují možnost připojení analogového video signálu. K dispozici je i konektor pro připojení externího infračerveného čidla, které vám umožní ovládat set-top box ovladačem od televizoru. Toto čidlo je součástí balení. 

Závěrečné hodnocení

Možná vám připadá, že jsme v této recenzi byli až příliš kritičtí. Nenechte se ale zmýlit, testovaný televizor po zásluze patří k tomu nejlepšímu, co si dnes můžete pořídit, a oproti konkurenci nabízí výraznou přidanou hodnotu, za kterou si však musíte připlatit. Velmi kladně hodnotíme režim Multiscreen, který umožňuje využívat chytré aplikace a zároveň sledovat televizní vysílání. Pozitivní také je, že lze přehrávat Ultra HD videa z USB disků, a to hlavně díky použití USB 3.0. Některé nedostatky a problémy, které jsme nastínili, může výrobce vyřešit úpravou firmware televizoru, který si do televize stáhnete přes internet. Věříme tedy, že některé neduhy brzy zmizí.

Rozpaky v nás stále zanechává prohnutí obrazovky, které nepřineslo žádné výrazné výhody. Nejčastěji se hovoří, že výhody by se měly projevit u 3D režimu, kdy by měl mít pozorovatel stejnou vzdálenost od všech bodů obrazovky. Nemusíte mít vysokou školu, abyste věděli, že takové místo se nazývá ohnisko a existuje jen jeden bod, kde se nachází. Pochybujeme, že si do tohoto bodu přesunete pohovku a celá rodina se pak namáčknete hlavou k sobě, abyste tomuto bodu byli nejblíže.


Padla vám tahle netradiční TV do oka? Podívejte se, kde ji seženete za nejlepší cenu.

Necháváme na vašem zvážení, zda dokážete využít výhody vysokého rozlišení. Zvláště v případě, kdy upscaling nekvalitního obrazu nepracuje ideálně a televizor s odpovídající výbavou se vyrábí i ve Full HD, avšak za výrazně nižší cenu.

Tomáš Kápl

Fanoušek moderních technologií, který svůj volný čas i prostředky utápí v budování chytré domácnosti a věří, že jí jednou opravdu dokončí. Kromě toho hledá způsoby, jak efektivně pracovat s vlastním časem a automatizovat maximum rutinní práce.

9 komentářů

 1. To je divný, že ve Smartmanii testují smart TV :D ale na testy televizorů bych si přeci jen ještě chvíli počkal, až bude v TV skutečný operační systém, třeba ten od Google.

  • Nebojte se, situaci ohledně televizorů s operačním systémem od společnosti Google bedlivě sledujeme a jakmile to bude možné, budeme chtít takové televize taktéž otestovat.

 2. JaroB (neregistrovaný)

  No neviem kam až siaha marketing tejto firmy a kam smeruje táto redakcia, ale…robiť na stránke o mobiloch recenziu televízora??? Som zvedavý na vysvetlenie „nezávislosti“ redakcie …

  • Frank (neregistrovaný)

   Ty Jarob si spadl z jakého vesmíru? Vždyť tohle není první test telky tady, už jich bylo několik tak s čím máš problém? Oh wait, ty si ten uznávaný odborník na Sony co brečí skoro na každém webu a diskuzi :-D [odkaz]

  • be2 (neregistrovaný)

   kdyz je to smartmanie, proc by se tady nemohli delat testy chytrych tv? Ti slovaci jsou vazne obcas chytri jak radio.

  • Jarob „choď“ radsi delat svůj web a tam si pis o cem chces.Tady není třeba zadneho vysvetleni od redakce.

 3. Konečne!!! Konečne to niekto napísal, že UHD Tv sú pre väčšinu Tv vysielania poskytovaného operatormi nepoužiteľné. Áno.. pre demo nahrávky, pre tých pár uhd videí eventuálne ešte tak pre blue ray……SD obraz…zabudnite. HD vysielanie…občas + zdiaľky. Ďakujem, neprosim.

 4. Radsej 85″ FHD ako 65″ UHD, ak to ma byt rodinny TV na stene v obyvacke, t.j. pozorovacia vzdialenost cca 4m, tak je UHD pod 100″ uplna zbytocnost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).