Domů » Recenze » Recenze Teclast Tbook 16 Pro: Čínský konvertibl s Androidem i Windows pro nenáročné

Recenze Teclast Tbook 16 Pro: Čínský konvertibl s Androidem i Windows pro nenáročné

Před několika lety se na trhu objevily malé notebooky nazvané jednoduše netbooky. Jak již název napovídá, jednalo se o stroje určené především pro prohlížení internetu, čemuž odpovídala i hardwarová výbava. Ta byla dimenzovaná jen pro základní úkony jako je již zmiňované prohlížení webových stránek, či přehrávání filmů. S příchodem tabletů a jejich rychlým rozšířením, se netbooky začaly vytrácet z trhu.

V dnešní době se sice ještě stále prodává několik kompaktních notebooků s nízkou cenou a základním hardwarem, výběr ale už není takový. Jejich místo totiž zaujaly tzv. konvertibilní notebooky, které v sobě kombinují výhody jak tabletů, tak klasických notebooků. V dnešní recenzi se podíváme právě na jedno takové zařízení. Konkrétně se jedná o poměrně exotický kousek Teclast Tbook 16 Pro.

Obsah balení

Tablet a dok s klávesnicí jsou baleny zvlášť a zároveň se i prodávají odděleně. Pokud tedy nevyužijete klávesnici s touchpadem, můžete si koupit pouze samostatný tablet. Ten dorazil v poměrně malé krabici, která obsahovala základní příslušenství – kabel microUSB, který může posloužit pro napájení, USB OTG redukci, a ještě samostatný napájecí kabel zakončený konektorem USB. Napájecí adaptér v balení není, budete si jej tak muset přikoupit, nebo využít například adaptér určený k mobilnímu telefonu. K doku s klávesnicí a touchpadem žádné příslušenství nedostanete.

img15

Konstrukce a design: Tablet překvapí, dok zklame

Začneme nejprve konstrukcí tabletu. Jeho základem je kovové tělo dodávající slušnou pevnost a i poměrně pěkný vzhled. Celkové rozměry dosahují hodnot 290 × 181 × 4,8 mm, hmotnost je poměrně vysoká – 772 gramů. Na čelní straně toho není moc co představovat. Většinu plochy zabírá 11,6palcový displej, nad kterým sídlí čelní 2megapixelová kamera. Pod displejem je umístěno lesklé logo Windows, které slouží zároveň jako senzorové tlačítko.

Veškerá konektorová výbava se nachází na levém boku zařízení. Kromě obvyklého microUSB a sluchátkového výstupu je ve výbavě také výstup microHDMI a samostatný konektor pro napájení. Nechybí ani čtečka paměťových karet formátu microSD. Na spodní hraně jsou umístěny kontakty zajišťující komunikaci s připojitelnou klávesnicí.

Tlačítko Power a kolébka pro ovládání hlasitosti sídlí na horní hraně tabletu. Ve výbavě nechybí pochopitelně ani reproduktory, které se ukrývají pod mřížkami na bocích přístroje. Kvalita jejich zvukového výstupu příliš nenadchne, potěší alespoň slušná hlasitost.

Po konstrukční stránce mám v tabletu snad je jedinou výtku týkající se až příliš ostrých hran. Jinak je celkové zpracování až překvapivě kvalitní a rozhodně není na první pohled znát, že se jedná o tablet s cenou v přepočtu kolem 7 000 Kč včetně DPH. Klávesnice, kterou je možné k tabletu připojit je na tom bohužel o poznání hůře. Tělo je kompletně vyrobené z plastu, který se snaží imitovat kov.

img05

Jednotlivá tlačítka jsou poměrně slušně veliká a líbilo se mi také rozložení kláves, které je v rámci daných rozměrů provedené velmi dobře. Kladně hodnotím také font popisků kláves. V horní části je umístěný kloub s upínacím mechanismem. Teclast zvolil jednoduchý koncept v podobě dvou trnů a silného magnetu, který zajistí pevný spoj tabletu a klávesnice.

Pod samotnou klávesnicí se nachází také malý touchpad. Ten byl asi vůbec největším zklamáním z celého testu. Neustále totiž chybně detekoval polohu prstu a ovládání systému prostřednictvím touchpadu bylo zkrátka nemožné.

Maximální úhel rozevření je přibližně 120°, což je poměrně málo. Otevírání ze zavřeného stavu lze s trochou cviku zvládnout i jednou rukou. V těle klávesnice je umístěno závaží zaručující slušnou stabilitu. Je škoda, že výrobce neosadil raději další akumulátor, který by prodloužil výdrž. Potěší alespoň dvojice konektorů USB, které jsou umístěné na bocích.

img04

Připojitelný díl s klávesnicí se příliš nevydařil. Při psaní dochází k velkému prohýbání oblasti kolem tlačítek, touchpad je v podstatě nepoužitelný. Kdyby výrobce tyto chyby vyladil, a ještě by nahradil vnitřní závaží akumulátorem, jednalo by se o výborné příslušenství. V současném stavu si ovšem nezaslouží dok pozornost ani za poměrně nízkou cenu kolem 1300 Kč včetně DPH

Displej: FullHD s nízkým jasem

Většinu čelní strany tabletu zabírá 11,6palcový displej s rozlišením FullHD (1920 × 1080 pixel). Výsledná jemnost tak činí 190 ppi. Telefony v dnešní době nabízejí většinou jemnost přes 300 ppi, ale tablet přeci jen nedržíte tak blízko očí, takže i 190 ppi je dostatečná hodnota.

img07

Teclast zvolil panel typu IPS, takže se můžete těšit na dobré pozorovací úhly, a i celkem slušné barevné podání. Horší je s hodnotou maximálního jasu, která by mohla být na můj vkus o něco vyšší. Během používání venku byste tak mohli mít problémy s čitelností.

Hardwarová výbava: Nenáročným postačí

Hnacím motorem tabletu se stal procesor Intel Atom X5 Z8300 z platformy Cherry Trail. Ten nabízí celkem 4 jádra s taktem 1,44 GHz (Turbo až na frekvenci 1,84 GHz). Grafické operace má na starosti čip Intel HD Graphics s maximální frekvencí až 500 MHz. Společně se 4 GB operační paměti se jedná o slušný základ pro nenáročnou práci. Běžné kancelářské činnosti nečiní testovanému kousku žádný větší problém, na hraní her či jinou náročnější činnost ovšem zapomeňte.

img08

Vnitřní úložiště nabízí celkovou kapacitu 64 GB, což je na první pohled slušné číslo. Má to ovšem jeden háček. Tablet je vybaven dvěma operačními systémy, na které se podíváme v další kapitole. Každý ze systémů má tak přidělený svůj vlastní prostor – Android má k dispozici 20 GB, Windows zbytek. Ve výsledku je tak kapacita úložiště spíše zklamáním. Díky podpoře paměťových karet si můžete naštěstí vnitřní prostor snadno rozšířit. Dalším negativem je také nízká rychlost úložiště.

Výsledky benchmarků:

 • AnTuTu benchmark (Android): 57 347 bodů
 • Cinebench R15: 84 bodů
 • Octane 2.0 (prohlížeč Chrome): 6 324 bodů

Teploty procesoru se při delší zátěži vyšplhaly až lehce nad hranici 70 °C. Při běžném provozu se pohybují spíše kolem 50 °C. Tablet je chlazený pasivně, takže se nemusíte obávat žádného rušivého hluku ventilátorů.

Zklamáním je také konektivita. Uživatelé mají k dispozici technologii Bluetooth a pochopitelně také Wi-Fi. GPS, NFC nebo další technologie bohužel tablet nepodporuje. Wi-Fi si navíc rozumí pouze s 2,4GHz pásmem, což je také škoda.

Hardwarová výbava je tak na první pohled zajímavá, ale má svá úskalí. Nenáročným uživatelům bude ovšem výkon dostačovat. Na střih videa a jiné náročné činnosti si pořiďte jiný stroj.

Baterie a výdrž

Uvnitř kovového těla se ukrývá akumulátor s kapacitou 7200 mAh. Při běžné činnosti s nastaveným jasem displeje na 75 % se výdrž pohybovala zhruba kolem 5 hodin. Tato hodnota platí pro provoz se systémem Windows, po přepnutí na Android se výdrž paradoxně trochu snížila.

Kvůli absenci napájecího adaptéru v balení budete muset použít svůj vlastní. Při použití modelu s maximálním výstupním proudem 2A trvalo nabíjení z prázdného stavu do plna přibližně 3 hodiny. Je opravdu velká škoda, že výrobce nevyužil prostor v doku s klávesnicí pro osazení druhého akumulátoru.

Systém a prostředí: Windows a Android v harmonii

Jak jsem se již zmiňoval, tablet je vybavený rovnou dvěma operačními systémy – Androidem 5.1 Lollipop a Windows 10 Home. Výběr systému probíhá při spuštění tabletu, přepínání za chodu je sice možné, ale stejně se neobejdete bez restartu.

Windows 10 Home

Při testování Teclast Tbook 16 Pro jsem většinu času spoléhal na systém Windows 10 Home. Při prvním spuštění mě překvapilo, že byl systém již nakonfigurovaný. Naštěstí se výrobce nerozhodl do systému předinstalovat žádné své „bonusové“ aplikace, takže máte k dispozici čistý systém.

3

Podrobným popisem systému se zabývat nebudu a raději vás odkážu na jeho kompletní recenzi. Navíc si myslím, že spousta zájemců má již s Windows 10 zkušenosti z jiných zařízení.

Android 5.1 Lollipop

Druhým operačním systémem se stal Android ve verzi 5.1 Lollipop. Je škoda, že výrobce nenasadil novější verzi, protože jak je u většiny méně známých čínských výrobců zvykem, aktualizace se nejspíš nedočkáte.

Ani v tomto případě se Teclast nepouštěl do výrazných experimentů a zvolil čistou verzi systému s výchozím launcherem. Tentokrát je ovšem v systému předinstalováno několik aplikací. Ty jsou bohužel v čínštině, takže jsou v našich končinách nevyužitelné. Naštěstí je lze snadno odinstalovat, takže nebudou zbytečně zabírat místo v interní paměti.

Oba systémy byly po dobu testování velmi svižné a byl jsem s nimi spokojený. Primárně jsem se většinou spoléhal na Windows 10 Home, ale i Android zde má svůj smysl, pro spouštění aplikací, které nejsou na jiné platformy dostupné.

Závěrečné hodnocení

Tablet Teclast Tbook 16 Pro je rozporuplné zařízení. Na jedné straně potěší kvalitním zpracováním, slušným výkonem, dvěma systémy a nízkou cenou, ale zklame nízkým jasem displeje, horší výdrží a konektivitou a špatnou kvalitou zvuku. Hledat pozitiva na připojitelném doku s klávesnicí a touchpadem je těžké. Klávesnice se při psaní prohýbá, touchpad je nepřesný a místo dalšího akumulátoru je v těle pouze závaží.

Celý komplet lze objednat na čínských e-shopech. Cena včetně doku s klávesnicí se pohybuje přibližně kolem 285 amerických dolarů. Po započtení DPH se tak dostáváme na částku zhruba kolem 8 500 Kč.

Konkurence za podobné peníze většinou nabízí pouze plastové tělo a často i jen 2 GB operační paměti. Na druhou stranu také většinou bodují lépe zpracovaným dokem s klávesnicí a touchpadem. Teclast Tbook 16 Pro si své zájemce jistě najde v řadách nenáročných uživatelů, kteří mu odpustí jeho nedostatky.

Teclast Tbook 16 Pro

6.1

design a zpracování

6.1/10

výkon a optimalizace

6.2/10

hardwarová výbava

5.9/10

výdrž baterie

6.1/10

Klady (+)

 • kvalita zpracování tabletu
 • slušný výkon
 • dva operační systémy
 • barevné podání displeje

Zápory (–)

 • nekvalitní dok s klávesnicí a touchpadem
 • horší výdrž akumulátoru
 • špatná konektivita
 • nízký jas displeje
 • stará verze Androidu

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

3 komentářů

 1. Dobrá sonda do současného stavu 2in1 (zajímavé, že tohle přesné označení nezaznělo, ale čteme o konvertblu či tabketu:) ). A očividně stále bída.
  Ono se není co divit, je to hodně konstrukce, dost kompromisů a ještě předpoklad nízké ceny.
  Toto prostě konvertibly evolučně vytlačily.

 2. Za cenu 8.500 bych MNOHEM raději uvažoval o něčem solidnějším, třeba něco z řady HP Pavilion x2…

 3. Timotej Leginus

  základný takt procesora je 1,6GHz a turbo je 2,56GHz. Je to aj na stránke [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).