Google před nedávnem představil svůj referenční tablet, který láká nejen na slušné hardwarové parametry, ale i na nejnovější verzi Androidu 4.1 “Jelly Bean” a příjemnou cenu.
Tabletů vybavených operačním systémem Android najdeme na trhu nepřeberné množství, počínaje “noname” přístroji čínské provenience takřka za pár korun (o kvalitě nemluvě) a konče nekompromisně vybavenými značkovými zařízeními s cenou, za kterou koupíte slušně nadupaný notebook.
Ale ani značková zařízení se přes vysokou cenu nevyhýbají problémům s odladěním operačního systému, což rozhodně nepřispívá k získání přízně uživatelů. Dalším nepříznivým faktorem je stále malý počet aplikací optimalizovaných pro provoz na tabletu. Google si je toho vědom a proto na konci června v rámci konference Google I/O 2012 v San Franciscu představil spolu s novou verzí operačního systému Android 4.1 “Jelly Bean” také referenční tablet Nexus 7. Zařízení, jehož cena v USA začíná na bezkonkurenčních 199 dolarech, rozšíří modelovou řadu zařízení řady Nexus dodávaných společností Google s čistým operačním systémem Android.
V České republice bychom se zahájení prodeje měli dočkat v průběhu září. V redakci jsme dostali možnost zapůjčit si Nexus 7 od vývojářské společnosti Inmite, které tímto děkujeme. Pro účely recenze jsme měli k dispozici developerskou verzi tabletu, která byla k dispozici pro účastníky výše zmíněné konference v San Franciscu. Ta se od produkčních kusů liší pouze bílou barvou zadního krytu a místo plastového rámečku kolem displeje (imitace kovu), je u bílé verze vyveden v barvě černé. Vývojářská verze disponuje 8 GB vnitřní paměti, ve volném prodeji bude dostupná ještě varianta se 16 GB.
Klady (+)
– čistý Android 4.1 “Jelly Bean”
– dílenské zpracování, hmotnost
– hardwarové parametry (Tegra 3, NFC…)
– velmi příznivá cena
– zaručeny nejnovější aktualizace
– výdrž při běžném používání
Zápory (-)
– absence slotu pro pam. karty a HDMI výstupu
– rychlejší vybíjení při zátěži
– chybějící fotoaparát
– chybí 3G modul
– některé aplikace zatím na Androidu 4.1 nespustíte
Obsah balení
My jsme k tabletu bohužel kompletní balení neměli, proto se omlouváme za chybějící fotografie, ale alespoň vám prozradíme, co všechno společně s tabletem dostanete. Nečekejte žádné překvapení v podobě nadstandardního příslušenství, balení je pouze základní a kromě uživatelské příručky v něm najdete už jen microUSB/USB kabel pro nabíjední a adaptér cestovní nabíječky.
Zdroj fotografie: Mashable
Ve formě volitelného příslušenství si k tabletu můžete přikoupit ochranné pouzdro, fólii na displej či dokovací stanici (více informací).
Design a dílenské zpracování
Nexus 7 je elegantní tablet s displejem o velikosti sedm palců. Jeho rozměry 198,5 x 120 x 10,45 mm a hmotnost 340 gramů prozrazují, že se jedná opravdu o kompaktní zařízení, i když tloušťka by mohla být ještě o něco menší. Přední strana je osazena IPS displejem, nad kterým je umístěna přední kamerka pro videohovory a když pořádně zaostříte, uvidíte vpravo od čočky ještě ukryté světelné čidlo pro automatickou regulaci jasu. Jinak je ale přední strana zcela čistá a žádné další prvky ji nijak neruší.
Na horní hraně najdeme první z dvojice mikrofonů, druhy je potom spolu se čtyřmi piny pro připojení dalšího příslušenství umístěný na levé straně. Pravý bok poskytl prostor pro tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje nebo celého zařízení. Pod ním je kolébka pro ovládání hlasitosti. Ve spodní části je microUSB konektor pro nabíjení a spojení s počítačem, vpravo už jen 3,5mm výstup pro připojení sluchátek či reproduktorů.
Zadní strana byla v našem případě vyvedena v bílé barvě a díky jemnému pogumování tablet skvěle drží a neklouže. S trochou nadsázky by se dalo říci, že povrch má imitovat kůži, celá záda tabletu jsou jakoby „perforovaná“ a i na pohled trochu evokují kožený vzhled, a to zejména u bílé (vývojářské) varianty, u černé už to tak výrazné není.
To vše přispívá k tomu, že se Nexus 7 velmi dobře drží v ruce a máte mnohem jistější pocit, než u zařízení, kde jsou záda vyrobena z obyčejného hladkého plastu. K dokončení popisu zbývá zmínit už jen vytlačené logo Nexus a v dolní části menší logo Asus provedené stejným způsobem. Pod ním už je jen široká mřížka reproduktoru, který hraje velice slušně a při sledování filmů nebo poslechu hudby se za něj nebudete stydět.
Celkově na mě tablet po stránce dílenského zpracování působí velmi dobrým dojmem. Záda dokonale lícují a ani při hrubším promačkání nikde nic nevrže.
Videopohled
Hardwarová výbava: S Tegrou 3 v čele
Aby se cena dostala pod hranici 200 dolarů, je jasné, že někde se šetřit muselo, i když na první pohled to tak ale nevypadá. Nexus pohání quad-core procesor NVidia Tegra 3 taktovaný na 1,2 GHz a jedním úspornějším jádrem s frekvencí 1,3 GHz, kterému sekunduje dvanáctijádrový grafický čip GeForce a 1 GB operační paměti RAM. Výkonu je tedy na rozdávání.
O zobrazení se stará sedmi palcový IPS panel s rozlišením 1280 x 800 pixelů. Obraz je dostatečně jemný s přirozeným podáním barev a širokými pozorovacími úhly. Displej je krytý tvrzeným sklem, přesto na něm bylo několik viditelných menších škrábanců. Je pravda, že testovaný tablet je v neustálé permanenci a než k nám dorazil, vystřídal už spousty rukou, přesto si myslím, že s ochranou folií neuděláte chybu.
Datovou konektivitu zajišťuje WiFi a Bluetooth, které doplňuje GPS a technologie NFC. Tím se pomalu dostáváme ke kompromisům, díky kterým se podařilo stlačit cenu zařízení pod hranici dvou set dolarů. Interní paměť má totiž kapacitu pouze 8 GB, z nichž je uživateli přístupných 5,58 GB, a to u multimediálně zaměřeného přístroje není rozhodně mnoho. Vzhledem k absenci slotu pro microSD kartu už vnitřní paměť není možné nijak více rozšířit. Většina tedy pravděpodobně dá přednost dražší, 16GB variantě.
Dalším často vytýkaným kompromisem je nepřítomnost microHDMI výstupu, navíc tablet nepřipojíte k televizoru ani přes MHL redukci do microUSB konektoru. Funkce USB Mass Storage vám bez rootu přístroje zůstane také nepřístupná, Nexus 7 se k počítači připojuje pomocí protokolu MTP. USB Host zařízení naštěstí podporuje, takže prostřednictvím redukce můžete připojit třeba externí myš či klávesnici. Výtky směřují i k absenci 3G modulu, i když to už bychom opravdu za koncovou cenu chtěli moc. Je ale nutné počítat s tím, že budete závislí na připojení skrze bezdrátové sítě.
Výsledky benchmarků: Zleva Quadrant Bench, CF-Bench a SmartBench 2012
Baterie a výdrž
Baterie Nexusu 7 má kapacitu 4 325 mAh a celková výdrž zařízení je velmi individuální a je třeba přihlédnout, k jaké činnosti tablet používáte. Podle toho se nutnost připojení nabíječky pohybuje od řádů jednotek až po desítky hodin. Náročná 3D hra v HD rozlišení vycucne baterii za 4 až 5 hodin nepřetržitého hraní. Při sledování filmů se dostanete o necelé 2 hodiny výše. Při občasném surfování na webu nebo sledování sociálních sítí a večerním čtení se bez problému dostanete na 2+ dny výdrže.
Měl jsem k dispozici samotný tablet bez originální 2A nabíječky (stejně by měla koncovku pro americké sítě) a jediný dostupný byl adaptér s výstupem 550 mAh od telefonu Sony Ericsson Spiro, se kterým trvalo nabíjení samozřejmé mnohem déle (5+ hodin), berte tedy tento údaj s rezervou. Na Xda-developers se mi podařilo dohledat, že s originální nabíječkou trvá dobíjení zhruba 3 hodiny a v případě připojení/dobíjení přes USB kabel z PC až 9 hodin).
Na Twitteru byl vznesen dotaz, zda není problém s nabíjením v autě. Vyzkoušel jsem to s obyčejným autoadaptérem Samsung a Nexus 7 se bez problémů začal nabíjet. Stejně tak po připojení k počítači pomocí USB kabelu se tablet začal nabíjet, na rozdíl od nedávno testovaného Galaxy Tabu 2.
Operační systém: Čistý Android 4.1 “Jelly Bean”
Nexus 7 byl prvním zařízením, které poháněla nová verze operačního systému Android 4.1 s kódovým označením “Jelly Bean”. Díky vysokému výkonu a zvýšení snímkovací frekvence animací systému, které Google představil jako „Project Butter“, mohu Nexus 7 s přehledem označit jako nejrychlejší a nejplynulejší zařízení s Androidem, jaké jsem měl zatím v ruce.
Project Butter v akci
Reakce systému jsou okamžité, rychlé je i nahrávání náročných aplikací včetně 3D her. Z dalších novinek si zaslouží pozornost služba Google Now, se kterou zařízení sleduje vaše aktivity včetně záznamů v kalendáři a vaší polohy, a na základě toho vám poskytne relevantní informace, o kterých předpokládá, že by se vám mohly hodit.
Ke službě se dostanete přímo z nově přepracované odemykací obrazovky, nebo přímo v systému přes lištu vyhledávání (ukázku si můžete prohlédnout v přiloženém videu). Některé funkce ale zatím nejsou pro Českou republiku dostupné.
Nejvíce diskutabilní na Nexusu 7 je pro mě fakt, že ač je prezentován jako tablet, je jeho prostředí zastřešeno „telefonním“ launcherem a zařízení ovládáte v portrait režimu, tedy na výšku (platí to pro hlavní obrazovku a lockscreen). Na spodní liště najdete jen tři softwarová tlačítka (Zpět, Domů a Naposledy spuštěné aplikace), nikoli lištu na kterou jsme byli zvyklí z tabletů se systémem “Honeycomb” (3.x) nebo “Ice Cream Sandwich” (4.0), kde jsme tyto klávesy našli v levém rohu. Na opačné straně byla pro změnu umístěna praktická vysouvací lišta s hodinami, notifikacemi a rychlým přístupem k dalším funkcím.
Přetočení do landscape režimu zařízení umožní až po spuštění aplikací, které tento mód zobrazení podporují. Ze systémových funkcí je to možné pouze v nabídce Nastavení, při pohybu po plochách a v seznamu aplikací si musíte vystačit s režimem na výšku. Řešením je instalace alternativního launcheru z nabídky obchodu Google Play, tím ale ztratíte výhodu čistého Androidu. Pravdou je, že po pár dnech používání jsem si po počáteční nejistotě na tento způsob ovládání zvykl.
Výchozí launcher můžete nahradit libovolným jiným, který s landscape režimem nebude mít problémy
Obrovskou výhodou modelové řady Nexus je čistý systém bez zbytečného balastu, kterým své výrobky často doplňují jiní výrobci. Po prvním spuštění v tabletu najdete jen aplikace pro služby poskytované Googlem a další si doinstalujete z obchodu Play podle vlastních potřeb. Připravte se také na to, že při prvním spuštění budete muset být v dosahu bezdrátové sítě, v opačném případě neprojdete úvodním konfiguračním dialogem. Vzhledem k tomu, že se jedná o referenční tablet Googlu, máte na dlouhou dobu zajištěnou dostupnost nejnovějších aktualizací operačního systému Android.
Webový prohlížeč a multimédia
Výchozím internetovým prohlížečem je od Androidu 4.1 Chrome, který známe z desktopu a pro potřeby použití na sedmipalcovém tabletu je více než dostatečný. Načítání a navigace po stránkách je bezproblémová a rychlá. Pokud používáte desktopovou verzi, můžete prohlížeče mezi sebou synchronizovat. Jelly Bean oficiálně nepodporuje Adobe Flash Player, nicméně pomocí tohoto postupu to lze obejít. Otázkou ale zůstává, zda Flash v tabletu opravdu potřebujete?
Velikost a rozlišení displeje svádí k použití Nexusu 7 jako mobilního video přehrávače na cestách. Tablet toho po prvním spuštění mnoho nepřehraje, protože je přítomný pouze přehrávač, který je součástí Galerie. Po nainstalování přehrávače z obchodu Play jsem zaznamenal problém pouze při přehrávání ukázkových videí ve formátu WMV, kde zvuk a obraz nebyl správně synchronizovaný. Zřejmě za to může nedostatečná odladěnost kodeků pro “Jelly Bean”.
Ostatní testovací videa přehrál tablet bez mrknutí oka, a to včetně populárního FullHD videa Samsung Demo Oceanic Life ve formátu MKV a s datovým tokem 40 Mbps. Při takové zátěži musíte počítat se zvýšeným odběrem energie z baterie. V praxi k dobrému zážitku bohatě postačí videa s výškou rámečku 720p. V základu samozřejmě nechybí ani aplikace Youtube pro přehrávání filmů z této populární služby.
Je zajímavé, že u Nexus zařízení je výchozím přehrávačem hudby aplikace Hudba Play i přes to, že služba je v České republice oficiálně nedostupná a do zařízení jiných výrobců ji oficiálně nenainstalujete. To nic nemění na tom, že je to aplikace povedená a většině uživatelů pro přehrávání hudební sbírky bude vyhovovat. A kdyby ne, na Google Play opět najdete řadu alternativ.
Rozepisovat se o aplikaci Mapy a Navigace by bylo nošením dříví do lesa. Obě aplikace fungují dobře. Mapy se nově mohou pochlubit možností uložení mapových podkladů pro použití v offline režimu. To se u tabletu vybaveného pouze WiFi může v terénu hodit. V Navigaci tato funkce ještě bohužel není dostupná.
Pro organizaci volného a pracovního času poslouží Google Kalendář a aplikace Lidé, stejně jako aplikace Gmail a Email pro vaši emailovou komunikaci. Vše v té nejčistší androidí podobě. Zajímavá je aplikace Aktuality pro čtení internetových magazínů, nabídka je hodně široká. Zatím bohužel chybí český obsah, ale není problém přidat si vlastní RSS zdroje.
Tablet zvládne základní zobrazení kancelářských dokumentů. Pokud budete chtít s těmito soubory pracovat, zejména jestli chcete dokumenty v Nexusu 7 vytvářet nebo upravovat, budete si opět muset stáhnout některý z kancelářských balíku na Google Play.
Závěrečné hodnocení
Nexus 7 se rozhodně povedl a za svoji cenu toho nabízí více než dost. Je samozřejmě nutné počítat s kompromisy a někde se zkrátka muselo trochu šetřit. Pokud oželíte přítomnost hlavního fotoaparátu, HDMI výstupu a na dnešní dobu poměrně malou interní paměť, a to i v případě dražší 16GB verze, je Nexus 7 zařízení přesně pro vás a můžu vám jeho koupi s čistým svědomím doporučit. Asusu se společně s Googlem podařilo vytvořit velmi kvalitní tablet, který bude děsit konkurenci především díky sympatické ceně.
Jedním z největších konkurentů pro Nexus 7 je nedávno testovaný Samsung Galaxy Tab 2 7.0 WiFi, který je velmi blízko také cenou. Nevýhodou pro Nexus 7 je, že se na rozdíl od svého konkurenta na českém trhu ještě neprodává a dostupný by měl být v průběhu září s cenu 6 390 Kč (16GB verze). Je tedy na vás, zda dáte přednost méně výkonnému zařízení s komplexní výbavou, nebo zařízení s vysokým výkonem, který je vykoupen kompromisy ve výbavě. Pokud se pro Nexus 7 rozhodnete, určitě vás nezklame a bude vám věrným pomocníkem nejen na cestách.