TOPlist

Recenze Sony Xperia XA2 Ultra: obr s duální optikou

Sony na lednovém veletrhu CES v Las Vegas představilo kromě dalších dvou levnějších modelů i šestipalcový model XA2 Ultra, který navazuje na svého předchůdce. Pyšnit se může například širokoúhlým duálním selfie fotoaparátem, velkým displejem nebo nejnovějším Androidem Oreo. Novinka je dostupná na českém trhu za doporučenou cenu 10 990 Kč včetně DPH.

Vzhled a konstrukce: žádná revoluce se nekoná

Jednoduchá bílá krabička obsahuje pouze dobíjecí adaptér, pecková sluchátka, USB-C kabel a příručku pro rychlý start – na ochranný obal se místo nenašlo, což je škoda.

Obsah balení je celkem skromný

Sony je známé svým tradičním designem a ani zde neočekávejme zásadnější změnu. Záda jsou tvořena z plastu, boční rámečky jsou hliníkové. Telefon má mírně zaoblené hrany a konstrukčně je na dobré úrovni – nikde nic nevrže a je celkem bytelný.

Na recenzi jsme obdrželi černou variantu, k dostání je ještě stříbrná. První, co při uchopení do ruky postřehnete, jsou větší rozměry a výraznější váha telefonu. Proporce činí 163 × 80 × 9,5 mm, ukazatel hmotnosti ukazuje 221 gramů. To je na můj vkus opravdu hodně a v kapse jej rozhodně ucítíte. Rozměry se odráží i na komfortu při ovládání jednou rukou.

Přední straně dominuje displej. Nad ním se nachází duální selfie kamera (sekundární objektiv se pyšní záběrem 120° a nechybí zde ani přisvětlovací a notifikační dioda). Sony alespoň mohlo ubrat pár milimetrů minimálně ze spodní brady, na které stejně nejsou žádné prvky a alespoň trochu minimalizovat proporce. Plusem jsou naopak rámečky po stranách, které jsou opravdu minimální.

Zadní strana je věnována čočce 23megapixelového fotoaparátu v doprovodu přisvětlovací diody a čtečce otisků prstů. U čtečky, která se nově přemístila z bočního tlačítka, se musím se na moment zastavit. Spolehlivost je příkladná a neměl jsem problém ani v situacích, kdy jsem měl vlhké ruce. Spíš bych očekával o něco vyšší rychlost odezvy, která nyní čítá něco kolem půl sekundy.

Na levém boku nalezneme slot na dvě karty SIM a microSD kartu (rozšiřitelnost do 256 GB). Zde si výrobce zaslouží pochvalu, neboť lze využít současně obě simky a navíc využít rozšiřitelnost interní paměti. Na opačné straně se nachází klasická kolébka hlasitosti, malé vypínací tlačítko s jistým stiskem a také mechanická spoušť fotoaparátu. Horní stranu obsadil 3,5mm jack a dolní straně zbyl jen dobíjecí USB-C konektor společně s výstupem reproduktoru (není stereo). Zamrzí absence krytí proti prachu a vodě.

Srovnání velikosti s Huawei Mate 10 Pro

Displej: šest palců není pro každého

Výrobce se rozhodl nejít s vlnou ostatních výrobců a čelní stranu obsadil displejem o velikosti 6 palců s Full HD rozlišením (1080 x 1920 pixelů) a klasickým poměrem 16:9. Jemnost zobrazovače činí 367 ppi a o ochranu se postará krycí sklo Gorilla Glass 4. Displej je dostatečně jemný a pozorovací úhly jsou dobré, stejně tak čitelnost na přímém slunci. Nechybí samozřejmě možnost adaptivního jasu, nastavení teploty a sytosti barev nebo chytré podsvícení, které vám nezhasne displej, pokud budete sledovat nějaký obsah. Bohužel se zde nepočítá s filtrem modrého světla.

Hardware a výdrž baterie: neúnavný pracant

Uvnitř pracuje osmijádrový procesor Snapdragon 630 (4 x 2,2 GHz a 4 x 1,9 GHz), kterému sekunduje dostačující paměť 4 GB RAM. Interní kapacita úložiště u našeho kusu je 32 GB (po spuštění je volných zhruba 20 GB). V cenové kategorii nad 10 tisíc bych radši viděl kapacitu dvojnásobnou, nicméně i v této konfiguraci se dá telefon pořídit. Systém je dobře odladěný a nenarazil jsem na žádné zamrznutí nebo seknutí ani při hraní náročnějších her. Benchmark AnTuTu ocenil XA2 Ultra na téměř 89 tisíc bodů.

Překvapil mě kvalitní zvukový výstup, který využívá funkce ClearAudio+ pro čistší zvuk. Samotný reproduktor je dostatečně hlasitý. Konektivitu zastupuje NFC, LTE, Wi-Fi (2,4 GHz a 5 GHz), A-GPS, Bluetooth 5.0 a FM rádio, ke kterému je nutno mít připojená sluchátka pro příjem signálu.

Kapacita baterie vzrostla oproti předešlému modelu na 3 580 mAh. Nabíjet je možno pouze přes USB-C konektor, telefon možnost bezdrátového nabíjení nepodporuje. Bohužel jsme nemohli otestovat rychlost nabíjení s originálním příslušenstvím, jelikož nám jej Sony v balení nedodalo, ale sáhli jsme po obdobném 2A adaptéru, se kterým se telefon nabil z nuly na sto procent přibližně za 1 hodinu a 45 minut.

Reálná výdrž se pohybovala kolem jednoho a půl dne, což není vůbec špatná hodnota. Součástí je funkce Ochrana baterie, která prodlužuje životnost pomocí zkracování doby nabíjení. Telefon se jednoduše učí vaše návyky (v jakou dobu a jak dlouho nabíjíte) a podle toho řídí rychlost napájení tak, aby byla baterie nabitá před plánovaným odpojením z nabíječky. Pro případ potřeby je možné využít režimu Stamina nebo úplný úsporný režim, který telefon omezí na základní funkce.

Operační systém: svižné Oreo

V telefonu běží aktuální verze systému Android 8.0 Oreo s nejnovější lednovou úrovní zabezpečení. Jak již bylo řečeno, vše běží naprosto plynule a svižně bez prodlev, reakce jsou okamžité. V základu je nainstalovaný antivirus AVG a bohužel jej nelze odstranit, můžete jej alespoň zakázat a po tomto úkonu vás nebude nijak limitovat. Jinak se zde žádný balast nenachází, jen několik základních aplikací od Google. Sony je známé svým příkladným přístupem k aktualizacím a doufejme, že budoucí podpora bude na dobré úrovni.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 23 megapixelů se světelností f/2.0. V nepříznivých podmínkách vám pomůže přisvětlovací dioda a pořizovat snímky můžete pomocí dvoupolohové spouště. Samotné prostředí foťáku je uživatelům vcelku známé – k dispozici je automatický i manuální režim, HDR, předinstalované aplikace pro pořízení kreativních a panoramatických snímků nebo režim zpomalení videa s frekvencí 120 snímků za sekundu.

S celkovou kvalitou snímků jsem byl celkem spokojen. Za příznivých světelných podmínek je Xperia XA Ultra schopna produkovat velmi pěkné snímky s věrném barevném podáním a ostrostí. Představoval bych si ještě o něco lepší kvalitu nočních snímků, ale pro běžné focení je telefon naprosto dostačující a kupříkladu na sociálních sítích ostudu rozhodně neudělá.

Při pořizování selfies oceníte duální přední kamery a vlastní přisvětlovací diodu. Sony použilo snímač Exmor RS s rozlišením 16 megapixelů, integrovanou stabilizací obrazu a světelností f/2.0.

Pro sekundární fotoaparát je vybaven snímačem Exmor R, který umí širokoúhlý záběr a rozlišení činí 8 megapixelů (f/2.4).

Video natáčí ve standardním režimu v rozlišení Full HD při frekvenci 60 snímků za vteřinu, pomocí předinstalované aplikace však můžete natáčet v rozlišení 4K.

Závěrečné hodnocení

V případě modelu Sony Xperia XA2 Ultra získáte za cenu lehce přesahující 10 tisíc korun svižný smartphone s nejnovějším Androidem Oreo, velkým displejem s pěknými barvami a dobrým fotoaparátem. Zvláště dvojitá přední kamera s širokoúhlým záběrem a přisvětlovací diodou může být dobrým lákadlem ke koupi.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Za závažný prohřešek považuji chybějící ochranu vůči vniknutí vody, která by měla být v dané cenové kategorii standardní funkcí. Pokud pro vás není priorita velikost, hmotnost nebo duální hlavní fotoaparát, je pro vás nová Xperia XA2 Ultra velmi dobrá volba.

Sony Xperia XA2 Ultra

Sony Xperia XA2 Ultra
6.9

design a zpracování

7.6/10

výkon a optimalizace

7.1/10

hardwarová výbava

6.5/10

kvalita fotografií a videa

6.0/10

výdrž baterie

7.2/10

Klady

  • atraktivní vzhled
  • svižný a odladěný systém
  • dobrá výdrž baterie
  • spolehlivá čtečka otisků prstů
  • širokoúhlá selfie kamera

Zápory

  • rozměry a hmotnost
  • absence voděodolnosti
  • chybí filtr modrého světla
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku