Recenze Sony Xperia Tipo: Levný Android pro nenáročné uživatele

Model Tipo je v letošní modelové řadě Xperia tím vůbec nejlevnějším. Neláká na oslnivé hardwarové parametry, zaujmout se snaží spíše cenou. Má ale šanci obstát v konkurenci levných Androidů?

Sony Xperia tipo je některými médii prezentována jako nástupce populárních modelů Xperia mini a mini pro, které v době uvedení na trh slavily úspěch, verze s přídomkem pro navíc přinesla i výsuvnou QWERTY klávesnici, od které už dnes většina výrobců upustila. Ve světě mobilních telefonů jsme zvyklí, že nástupce parametry překoná svého předchůdce.

  

V tomto případě však Xperia Tipo za svými předchůdci ve specifikaci celkem dost zaostává a  sám se spíše přikláním k tomu, že Tipo je nástupce stejně populární Xperie X8 z roku 2010. To ale trochu předbíhám a tento fakt si rozebereme až v závěrečném hodnocení. Pojďme se nejdříve podívat, jaká vlastně Xperia Tipo je. Jedno je jasné, do karet ji hraje poměrně příznivá cena, bude to ale stačit? Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si telefon můžete zakoupit.

Klady (+)

– bohatý obsah balení
– kvalitní sluchátka
– notifikační LED dioda
– výdrž baterie
– paměťová karta v balení
– cena 

Zápory (-)

– podprůměrný fotoaparát
– mizerné video
– slabší procesor
– občasné pomalejší reakce systému 

Sony Xperia Tipo lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení

Xperia Tipo je zabalena v opravdu malé krabičce a balení je na tuto cenovou kategorii poměrně bohaté. Ne tolik, jak jsme si u Sony zvykli u letos představených Xperií, ale i tak je nadstandardní. V krabičce najdete adaptér cestovní nabíječky, který je opravdu jeden z nejmenších, které se v současné době s telefony dodávají. K propojení adaptéru nebo PC s telefonem slouží přiložený USB kabel. K poslechu hudby nebo FM radia, případně jako handsfree, poslouží překvapivě kvalitní špuntová sluchátka.

- - -

Stejně jako u dražších sester, i v tomto případě najdete v balení ochrannou folii na displej. Tentokrát ale nehledejte druhou, již aplikovanou na telefonu, není tam. Na displeji je pouze přepravní folie, která ale překvapivě dobře drží a zpočátku klidně zastoupí ochranou funkci. Poslední položku balení objevíte až po sundání zadního krytu telefonu, abyste mohli vložit baterii. Ve slotu pro microSD kartu je již z výroby zasunuta karta s kapacitou 4 GB. V této cenové relaci je to jistě plus, protože u konkurence najdeme většinou kartu s maximálně poloviční kapacitou. Sluší se také dodat, že Xperii Tipo si můžete pořídit hned ve čtyřech barevných variantách – bílé, modré, černé a červené.

Design a dílenské zpracování

Telefon má díky malé úhlopříčce displeje velmi kompaktní rozměry i příznivou hmotnost. Konkrétně 103 x 57 x 13 milimetrů a 99,4 gramů včetně akumulátoru. Většinu přední části zaplňuje displej, kolem kterého je bílý plastový rámeček, který má dole bradu, ne nepodobnou té z Xperie Sola. Zdobí ji nápis Xperia a na rozdíl od Soly je částečně zaoblená.

- - -

Pod displejem najdeme trojici senzorových kláves (Zpět, Domů a Menu), nad displejem je logo výrobce a nad ním mřížka telefonního reproduktoru a notifikační LED dioda. Zadní a vlastně i boční části telefonu tvoří zadní kryt, který má tvar vaničky a celý přístroj se do ní vkládá, takže zároveň tvoří jakousi ochrannou skořepinu.

- -

Všechna hardwarová tlačítka jsou součástí krytu a na těle telefonu najdete už jen mikrospínače. Na horní straně je umístěné tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje nebo celého telefonu a zdířku 3,5mm konektoru pro připojení sluchátek. Tlačítko je velmi malé a příliš nevystupuje nad povrch. Často se i po delším používání telefonu stane, že ho budete hledat a rozhodně by mohlo být lépe přístupné.

- - - 
Zadní kryt telefonu zároveň tvoří nenápadnou ochrannou vaničku

Na pravém boku je kolébka pro ovládání hlasitosti a v jeho dolní části otvor pro připevnění poutka. Vlevo je pouze netradičně umístěn microUSB konektor pro nabíjení nebo připojení k počítači. Na spodní hraně má své místo pouze mikrofon a vybrání pro snazší sejmutí zadního krytu. V horní části zadní strany už je jen čočka fotoaparátu a v dolní části opět nápis Xperia a mřížka hlasitého reproduktoru, jehož kvalita zpracování zvuku není vůbec špatná. Při prohlídce zadní strany narazíme na logo SonyEricssonu, které dává tušit, že telefon vznikl ještě v době, než se obě firmy vydaly vlastní cestou.

- - - 
Xperia Tipo se svými rozměry řadí do kategorie chytrých telefonů s kompaktními rozměry

Přesto, že je telefon vyroben výhradně z plastů, je jeho zpracování příkladné a vše pevně lícuje a nikde se neozývá žádné nepříjemné skřípání, a to ani při výraznějším promačkání. Zadní kryt je matný, takže na něm neulpívají otisky prstů. To neplatí o rámečku kolem displeje, který je naopak lesklý. Naštěstí je jeho plocha malá a otisky prstů jsou viditelné jen na bradě telefonu.

- -

Hardware a výkon

Srdcem Xperie Tipo je 800MHz procesor Qualcomm Snapdragon MSM7225AA s grafickým čipem Adreno 200 a 512MB paměti RAM. Interní paměť telefonu je 2,9 GB, z toho je necelých 800 MB vyčleněno pro aplikace a zbývajících zhruba 2,2 GB má k dispozici pro svoje soubory uživatel. K dispozici je také slot pro microSD kartu a jak bylo popsáno výše, najdete v něm vloženou kartu o kapacitě 4 GB. Pokud by vát to nestačilo, můžete vložit svojí až do kapacity 32 GB. Podpora 3G sítí, Wi-Fi, Bluetooth, GPS je již standardem i v kategorii nejlevnějších smartphonů s operačním systémem Android.

Zobrazení informací má na starosti displej s rozlišením 3,2 palce s podporou 262 000 barev a nízkým rozlišením 320 x 480 bodů. Je vyrobený technologií TFT a jeho kvalita je dostatečná. Zejména díky použité grafice prostředí dodaného Sony je často viditelný rastr, ale v této cenové kategorii jde stále o lepší průměr a rozhodně bychom čekali alespoň WVGA rozlišení, HVGA už v dnešní době působí hodně zastarale i u těch nejlevnějších telefonů. Největší slabinou je absence automatické regulace podsvícení a s tím spojená horší čitelnost na slunci. Pokud si nastavíte intenzivnější jas, nebudete mít problém ani tam. Pozorovací úhly jsou překvapivě dobré, slabší je to pouze při pohledu shora, při něm obraz degraduje velmi brzy.

- - -
Displej je pouze průměrný a od HVGA rozlišení žádné zázraky nečekejte

Operační systém: Konečně „Ice Cream Sandwich“

Xperia Tipo vstupuje na trh s Androidem 4.0.4 a tak nějak tipujeme, že aktualizace na nejnovější verzi 4.1 „Jelly Bean“ se asi jen tak nedočká. Přesto je to proti konkurenci příjemná změna, protože většina těch levnějších smartphonů disponuje stále jen Androidem ve verzi 2.3. Sony obohatilo Tipo o vlastní uživatelské prostředí Time Scape, a tak na první pohled nepoznáte, jaká verze Androidu v telefonu je. Prostředí je takřka identické s tím, které bylo v letos přestavených Xperiích recenzovaných ještě se systémem ve verzi 2.3.7. Že se v telefonu nachází „Ice Cream Sandwich“ poznáte až po vstupu do nabídky Nastavení.

  

   

Prostředí je po stránce grafiky dost výrazně upraveno a nechybí ani několik barevných témat, funkčnost a logika Androidu 4.0 naštěstí zůstala zachována. Systém je dobře odladěn i pro slabý hardware a pohyb v něm je plynulý, tedy ve většině případů. Čas od času se telefon prostě zadýchá a reakce prostředí jsou trhanější. Spouštění náročnějších aplikací trvá déle než vícejádrových kolegů, ale to by vás v této třídě nemělo překvapit. Hraní populárních her jako Angry Birds nebo Cut The Rope nedělá Tipo žádný problém. Pokud chcete hrát současné 3D pecky, budete muset zvolit model s výkonější hardwarovou výbavou a větší displej také nebude od věci.

   
Výsledky benchmarků

Telefon pohání Android, takže dnes už nikoho nepřekvapí, že vše se točí okolo služeb Googlu. Počínaje kontakty, e-maily, kalendářem, internetovým prohlížečem, mapami, online navigací a konče sociální sítí Google+. Vše můžete samozřejmě synchronizovat, popřípadě z obchodu Play doinstalovat další oblíbené aplikace a hry.

   
Několik podob softwarové klávesnice 

Menší výtku mám k nainstalované klávesnici z dílny Sony. Dát vedle sebe klávesy pro skrytí klávesnice a zástupných znaků není nejšťastnější řešení, zejména když v režimu na výšku jsou klávesy díky malé úhlopříčce displeje opravdu titěrné. Takže se často stane, že vám při psaní místo vyvolání nabídky dalších znaků klávesnice prostě zmizí. V režimu QWERTY nejsou na hlavní klávesnici k dispozici čísla, časté přepínání do nabídky zástupných znaků je tedy denním chlebem.

  
Webový prohlížeč 

Řešením je zapnout si v režimu na výšku místo QWERTY druhou klávesnici telefonu. Ta ale nemusí na dotykovém displeji každému vyhovovat. Pokud vám tato skutečnost bude vadit, doporučuji vyzkoušet jinou klávesnici z obchodu Google Play. Naštěstí je jich tam dostatečné množství.

Videopohled

Sony Xperia Tipo: Obsah balení, design, operační systém a aplikace (videopohled)

Baterie a výdrž

Samostatnou kapitolou a velkou výhodou Xperie Tipo je baterie. Ta má na tak malý telefon úctyhodnou kapacitu 1 500 mAh. Díky malému displeji a slabší hardwarové výbavě z toho plyne velmi dobrá výdrž. Při více než 30 minutách hovoru, častém využívání Twitteru a WhatsApp klienta a občasném použití internetového prohlížeče, jsem se dostal ze 100 % na 9% baterie po 3,5 dnech bez vypínání telefonu na noc. Noční odpočinek jsem dopřál pouze WiFi a mobilním datovým přenosům.

   

Posuzování výdrže je silně individuální záležitost, protože každý užíváme telefon jinak. Není samozřejmě problém Tipo vybít v rámci jednoho dne. Přesto věřím, že běžnému uživateli telefon vydrží 2 až 3 dny. V každém případě bylo velmi příjemné nemuset se každý večer starat o pravidelný přísun energie, který je dnes pro většinu smartphonů naprostá nezbytnost. Opakem dlouhé výdrži je rychlé nabíjení – z 9 procent na  plnou kapacitu pod dvě hodiny je velmi solidní čas.

  

Fotoaparát, záznam videa a multimédia

Fotoaparát disponuje 3,2Mpx snímačem, postrádá autofocus a jakékoliv přisvícení. Pro výsledné fotky a video nemám jiných slov, než že je to bída s nouzí. Snímky trpí výraznou neostrostí a chybí jim detaily. Navíc za ideálních podmínek má fotoaparát problém s automatickým vyvážením bílé. Možnosti nastavení fotoaparátu jsou sice velmi široké – od volby scény, rozlišení a poměru stran fotografie, délky samospouště, expozice, vyvážení bílé, měření expozice, vkládání GPS souřadnic, volbu spouště, vypnutí zvuku závěrky a úložiště fotografií, ale nastavovat můžete jak chcete, lepších výsledků stejně nedocílíte.

- - -

- - -

Video má rozlišení VGA, tedy 640 x 480 bodů a platí o něm to samé co o fotkách. Možnosti nastavení jsou takřka identické, ale k lepším výsledkům vás nepřivedou. Fotoaparát v Xperii Tipo je prostě nouzovka, když nemáte nic lepšího po ruce.

Sony Xperia Tipo: Ukázka záznamu videa ve VGA rozlišení

Oproti možnostem fotoaparátu je přehrávání hudby úplně jiná liga. Jako první je třeba vyzdvihnout kvalitní špuntová sluchátka Sony MH750, která najdete v balení. Takto kvalitní příslušenství není v této cenové katerogii zvykem. Pokud nemáte doma vlastní kvalitní sluchátka, nebudete muset po vybalení telefonu hned běžet nějaká koupit. Další věcí je opravdu kvalitní výstup hlasitého reproduktoru, který hraje dostatečně nahlas bez zkreslení zvuku a nemá problém ozvučit větší místnost. Hlasitost reproduktoru můžete ještě zvýraznit v nastavení zvuku pomocí funkce xLoud.

  

Přehrávači hudby není co vytknout, zobrazuje seznamy skladeb, alba, interprety. K dispozici máte ekvalizér s přednastavenými hudebními profily. Vlastní nastavení jako má například Xperia Sola, zde však nenajdete, a to je škoda. Přehrát můžete širokou škálu formátů (mp3, 3gp, pp4, smf, wav, ota, ogg). V telefonu najdete také radiopřehrávač s podporou RDS. Pro jeho poslech je třeba mít připojená sluchátka, která zastupují funkci antény. Po jejich připojení můžete rádio poslouchat i přes hlasitý reproduktor.

   

S přehráváním videa to už tak slavné není a to zejména kvůli slabému hardwaru. Ona také úhlopříčka displeje 3,2 palce není nejlepší pozvánkou pro sledování celovečerních filmů. Samostatnou aplikaci pro přehrávání videa v programech nehledejte. Je součástí Galerie a kromě přehrávání, posunu popřípadě skoku na další video vás umí jen poslat do Nastavení zobrazení. Podpora formátů také není velká. Pro rozumnější používání telefonu jako přehrávače je potřeba se rozhlédnout po nabídce přehrávačů na Google Play. Nejen že získáte podporu většího množství formátů, ale i podstatně širší možnosti nastavení, například titulků a podobně. V každém případě doporučuji používat videa s výškou rámečku 480p, protože telefon sice filmy 720p přehraje, ale většina z nich připomíná spíše nepovedené „slow motion“.

 

Pro prohlížení obrázků máte v telefonu hned dvě galerie, jednu klasickou systémovou z Androidu 4.0, a druhou nazvanou Xperia Galerie. Není mezi nimi téměř žádný rozdíl a přítomnost obou v systému je trochu nepochopitelná. 

Bonusový software

Bonusový software bývá často spíše přítěží než přidanou hodnotou. V Tipo najdete klienty pro sociální sítě Facebook a Google+, osobně bych dal přednost tomu, aby výrobce nechal uživatele nainstalovat si tu, kterou sám preferuje.
Stejně tak aplikace NeoReader pro čtení QR kódů je v telefonu bez automatického ostření prakticky k ničemu. Mnohem zajímavější a použitelnější je TrackID pro rozpoznávání právě přehrávané skladby. Po nahrání úryvku vyhledá informace o skladbě, interpretovi a umožní vám ji sdílet, popřípadě nabídne odkaz na video na YouTube.

   

Úspora energie je šikovná aplikace, ve které můžete nastavit aktivaci úsporného režimu při zvolených procentech vybití baterie, nebo v určitém časovém období. Díky tomu můžete vylepšit už tak dobrou výdrž telefonu o další hodiny.

  

V nástroji Správce LiveWare si můžete nastavit spuštění konkrétní aplikace při připojení daného příslušenství (například po zasunutí nabíječky nebo sluchátek, což je velmi praktické). V telefonu najdete také aplikaci OfficeSuite ve free verzi, která umí pouze prohlížet dokumenty. V případě, že máte na Google Play zakoupenou plnou verzi OfficeSuite, můžete tuto bezplatnou odinstalovat.

Závěrečné hodnocení

Xperia tipo je kvalitně zpracovaný telefon s dlouhou výdrží, nekvalitním fotoaparátem a bohatým základním balením. Z toho je třeba vyzdvihnout kvalitní špuntová sluchátka a 4GB microSD kartu. Ani jedna z těchto věcí není v této kategorii standardem. Dalším plusem přítomnost Androidu 4.0.4, který se v této třídě zabydluje velmi pozvolna.

Graf ceny produktu Sony Xperia Tipo poskytuje server Heureka.cz

Konkurentů, kteří si brousí zuby na skalp Xperie Tipo je dlouhá řada. A nejen v řadách ostatních výrobců, ale i ve vlastní stáji. Duo Xperia Mini/Mini pro sice nabízí o dvě desetiny menší displej, ale o 200 MHz rychlejší procesor a zejména mnohem kvalitnější fotoaparát. Nepřítomnost kvalitních sluchátek vykompenzují náhradním krytem v balení a v internetových obchodech se jejich cena pohybuje v podobné hladině jako u Xperie Tipo. Obě navíc již prošly upgrade na novější verzi systému.

Z dalších konkurentů má Android 4.0 tchaj-wanský HTC Desire C (recenze, srovnání cen), který má sice lepší fotoaparát, ale kompenzuje to slabším procesorem. Podobné parametry jako má Xperia najdeme také u  Samsungu Galaxy mini 2, ale ten disponuje jen starším Androidem 2.3. Oba konkurenti jsou také dražší. Vyšší cenou disponuje také Huawei Ascend G300 (recenzesrovnání cen), který nabízí větší displej a o něco lepší fotoaparát, i když v případě záznamu videa to také není žádná sláva.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku