Recenze Sony Xperia T: Ve službách agenta 007

Xperii T zná díky masivní reklamní kampani spojené s novou bondovkou SkyFall skoro každý. Telefon ale vyniká i bez agenta 007 a se svou hardwarovou výbavou rozhodně má co nabídnout.

Sony Xperia T možná bude známá také jako „bondphone“. Zajímalo by mě, jestli se mezi čtenáři po úvodní větě někdo otázal „Proč?“. Pochybuji. Ten, kdo poslední bondovku Skyfall viděl, jistě si Xperie T ve službách Jejího Veličenstva všiml a kdo ještě neměl možnost film shlédnout, musel by být schován v černé díře, aby ho minula masivní kampaně nejen T-Mobilu, která Xperii T ve spojení s filmem propaguje. Teď už jen zjistit, jestli mimo Jamese Xperii T používá i královna a pokud ano, můžeme japonskou novinku nazývat HMS (Her Majesty Smartphone).

   
Sony Xperia T na oficiálních renderech

Ale teď už trochu vážně. Telefon jsme pro vás testovali něco málo přes 14 dní a za jeho zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Sunnysoft, kde si telefon můžete zakoupit.

Klady (+)

– design a zpracování
– kvalitní displej
– bohatý obsah balení
– odladěný systém
– výdrž baterie
– slot na paměťové karty 

Zápory (-)

– usazování prachu
– microUSB konektor na boku
– chybějící tlačítka na čelní straně
– nelogičnosti v Timescape
– průměrný fotoaparát
– horší notifikační LED dioda

Sony Xperia T lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení

Vzhledem k tomu, že máme zapůjčen telefon z oficiální distribuce, přišli jsme tak o balení „James Bond style“. Telefon tedy dorazil ve standardní krabičce Sony, která mimo Xperie T obsahuje i sluchátka s náhradními nástavce do uší, microUSB kabel, který s adaptérem do zásuvky tvoří nabíječku, náhradní folii na displej (jedna už je na telefonu nalepena) a nakonec čtyři NFC tagy i s nálepkami pro jejich uchycení kamkoli.

- - -

Sony za tohle musím pochválit, protože zvlášť NFC tagy, pomocí kterých můžete měnit chování telefonu na určitých místech, opravdu potěší. Stejně tak ona náhradní folie na displej. Ve finále to jsou sice korunové položky, ale máte je hned v balení a v případě potřeby je nemusíte nikde shánět. A to se opravdu cení.

Nevím, jaký je reálný stav, ale telefony ve stylu James Bonda od operátorů, by měly mít výrazně chudší balení, a to až tak, že jsou i bez sluchátek. Ať je to, jak je to, pokud nekupujete dotovaný telefon (což snad na našem specifickém trhu nikdo nedělá), je lepší ho koupit ve volné distribuci. V balení dostanete víc.

Videopohled

Design a zpracování: Do ruky padne skvěle

Troufám si tvrdit, že Xperia T bude jedním z telefonů, které nezapadnou do šedi běžně dostupného průměru, ale bude tak trochu vyčnívat. Tak už to ale u telefonů Sony bývá. Možná vás rozdělí na dva tábory. Jedni si ji zamilují, druhým nesedne.

- - -

Pořád je to černý kvádřík se zaoblenými rohy. Ale tentokrát velmi zajímavý. Podíváme-li se na rozměry a hmotnost, Xperia T se řadí ke větším a těžším telefonům. 129 x 67 x 9,4 mm a 139 gramů mluví za vše. Jenže Xperia T klame tělem. Jakmile ji vezmete do ruky, perfektně do ní sedne. Záda telefonu jsou totiž značně prohnutá, což pomáhá lepšímu úchopu v ruce.

- -

Jak už jsem psal na svém Twitteru, můj první dojem z Xperie T byl, že je těžká. Byl to jen dojem, umocněný dosavadním používáním velmi lehkého LG Optimus L9. Těžká není a pokud se vám taková bude zdát, věřte, že si zvyknete.

Telefon jako takový je velmi dobře zpracovaný a použité materiály patří k těm výrazně kvalitnějším. Čelní strana a část boků jsou velmi lesklé. Zadní strana a část boků jsou zase matné, z plastu, který působí, že je pogumovaný. Díky němu Xperia T v ruce neklouže. Největším neduhem zpracování, a to jak lesklé tak matné strany, je, že fungují jako lapač prachu. Jsem jeden z těch, kteří musí mít telefon čistý, vyleštěný, bez škrábanců. Xperia T po každém vytažení z kapsy vypadala jako chuchvalec prachu. Předpokládám, že bílá varianta na to nebude na zadní straně tak náchylná, ale u čelní strany tento neduh jistě zůstane.

- - -

Pokud si telefon prohlédneme za všech stran, tak na čelní straně najdeme kromě nápisu Sony i název brandu Xperia. Dále pak přední kameru při videohovory a všelijaké senzory, ty jsou viditelné jen na ostrém světle a pod určitým úhlem. Nenarušují tedy vzhled telefonu. Záda telefonu obsahují výstupek s čočkou fotoaparátu, která je dobře chráněna proti poškrábání, přisvětlovací diodu a otvor hlasitého reproduktoru, který nabízí překvapivě dobrou kvalitu zvuku.

Na levém boku je microUSB konektor a na pravém všechny ovládací tlačítka, tedy zapínaní/vypínání, ovládání hlasitosti a hardwarová spoušť foťáku. Tlačítka jsou z lesklého plastu a působí velmi kvalitně. Horní strana nabídne 3,5 mm jack konektor a druhý mikrofon pro redukci okolního šumu. Spodní strana pak jen standardní mikrofon.

-   - -

Telefon je koncipován jako unibody. A kde je tedy slot pro SIM kartu a microSD, ptáte se? Ty jsou velmi umně schovány pod plastovou krytkou na pravém boku. Nebýt velmi úzké spáry, krytky si nevšimnete. Nechybí vám něco? Mně ano. Senzorová nebo hardwarová tlačítka na čelní straně, která v tomto případě nahradila ta softwarová. Chybí citelně, ale o tom si řekneme víc až později. 

Displej: Prostorný a s HD rozlišením

Když je zhasnutý, jen velmi těžko poznáte, kde vlastně začíná a kde končí. Když se rozsvítí, zjistíte, že je velký a zabírá skoro celou čelní stranu. Je dobrý, ale jsou tu drobná „ale“. Největší slabinou je pro mě umístění třech systémových tlačítek do systémového pruhu ve spodní části displeje. Proč toto řešení? Byl by takový problém umístit tlačítka pod displej, ať už jako senzorová nebo hardwarová? Někomu toto řešení možná vyhovuje, já jsem si na něj musel několik dní zvykat a občas pro mě bylo toto řešení dost matoucí.

- -

Abych ale jen nehanil, tak musím pochválit grafiku tlačítek. Jakmile se jednoho z nich dotknete, rozsvítí se kolem něj bílý kruh a pomalu pohasne. Vypadá to velmi pěkně.

Další „ale“ směřuje ke světelnému čidlu, respektive k automatickému ovládání jasu displeje. Buď špatně funguje to, nebo je problém s displejem. Jakmile se totiž začtu do textu na bílém pozadí, displej zvláštně problikává, mění jas nahoru a dolu. Upřímně si myslím, že je to vada jen testované kusu a budu rád, pokud to někdo z majitelů v diskusi potvrdí, že podobný problém na své Xperii T nepozoruje.

- - -

Pak už si displej zaslouží jen chválu. Úhlopříčka 4,55 palce je dobrý kompromis pro každodenní používání. HD rozlišení (720 x 1280 px) je u telefonů této třídy již standardem a je dostatečně jemné, abyste i lupou jednotlivé pixely hledali jak jehlu v kupce sena. Xperia T používá Bravia Engine, což je obdoba technologie, kterou známe z televizí Sony. Měla by vylepšit obrazové podání fotografií a videí na displeji telefonu. Fotografie vypadají dobře, videa taky, jen nedokážu říct, jestli je to zásluhou této technologie. Budeme tomu věřit. Jinde v prostředí telefonu je barevné podání displeje vcelku dobré. Ačkoli je displej velmi kvalitní a barevné podání je výborné, nedosahuje kvalit IPS nebo AMOLED displejů. Otázkou je, jestli je to na škodu.

Hardware a výkon: HD displej, NFC a nevyužitá signalizační dioda

Překvapilo mě, že se Sony nedrží stávajících trendů a svoji aktuální vlajkovou loď nevybavilo čtyřjádrovým procesorem, ale „spokojilo“ se s Qualcomm procesorem se dvěma jádry Krait taktovanými na frekvenci 1,5 GHz (což ale naprosto dostačuje). Tomu zdatně sekunduje 1 GB RAM a grafický čip Adreno 225. Dohromady to tvoří dostatečně výkonný celek. Hardware však není vše a je potřeba ho doplnit i dobře odladěným systémem. K tomu se dostaneme ale až v další části recenze.

   

Celkově má tedy Xperia T dostatek výkonu, aby zvládla jak plynulý běh systému, tak i přehrávání videí a náročnější hry. Za celou dobu testování se mi ani jednou nestalo, že by se telefon zasekl, zamrzl, samovolně restartoval nebo něco obdobného. Klobouk dolů. Vnitřní paměť telefonu se pyšní kapacitou 16 GB, ale uživatel má k dispozici „pouze“ okolo 11 GB. Pokud to nestačí, je možné paměť rozšířit za pomoci microSD karty, a to až s kapacitou 32 GB, což by mělo bohatě stačit i náročnému uživateli.

Jak už je u telefonů vyšší kategorie zvykem, i Xperia T disponuje technologií NFC. Tu jsme vyzkoušeli ve spojení s HTC 8X a přenos fotografie proběhl spolehlivě. Kdo by snad nevěděl, tak NFC slouží jen k rychlému spárování dvou přístrojů a samotný přenos pak probíhá za pomoci technologie Bluetooth. NFC samozřejmě můžete použít i pro bezkontaktní platby či programování štítků, které najdete v balení.

  

NFC štítky jsou velice praktické – na nočním stolku se telefon ztlumí nebo přejde do režimu letadla, v kanceláři zapne pouze vibrace, v autě spustí navigaci a nastaví vyšší hlasitost, v běžeckém oblečení spustí sportovní aplikaci nebo třeba hudební přehrávač. Fantazii se meze nekladou a mě osobně to přijde geniální, praktické a použitelné. Jeden NFC tag jsem si například umístil na noční stolek a když jsem k němu Xperii T večer přiložil, automaticky se mi vypnuly push notifikace, data a aktivoval se tichý profil. Štítku, který jsem měl na pracovním stole, jsem naopak nastavit, aby mi data zapnul, aktivovat push a data; to vše jednoduchým mávnutím telefonu. Samotná konfigurace NFC štítků se provádí v aplikaci LiveWare, kterou Sony s telefonem dodává. Kromě toho si v ní můžete nastavit i akce pro připojení nabíječky (dokovací aplikace) nebo sluchátek (spuštění přehrávače).

  

Poslední drobností je LED dioda v levém horním rohu čelní strany. Je až donebevolající, jak je nevyužitá. Když je telefon vybitý, bliká červeně. Když je nabitý, svítí zeleně. Při příchozím hovoru nebo jiné události modře. A jinak nedělá vůbec nic jiného. Není to tak trochu škoda? Proč výrobci nejsou schopni využít potenciál tohoto malého, ale velmi praktického světýlka? Vzpomeňme třeba smartphony BlackBerry, která v základu umí s diodou pracovat velmi dobře a po doinstalování aplikací třetích stran se možnosti diody velmi značně rozšíří. Snad se toho někdy dočkáme i u jiných výrobců. Další vadou diody je její velikost. Je tak drobná, že kolikrát ani nezaregistrujete, že svítí nebo bliká.

Operační systém a bonusový software

V Xperii T zatím běží Android 4.0.4 „Ice Cream Sandwich“. Záměrně píšu zatím, protože i Xperia T by měla dostat aktualizaci na verzi 4.1. Otázkou ale zůstává kdy a tak nějak tipujeme, že letos to bohužel nebude.

   

Sony tento dnes již rozšířený systém „ozvláštnilo“ svým vlastním uživatelským prostředím TimeScape. To od svého počátku prošlo poměrně značnými úpravami a konečně je použitelné a oproti jiným nabízí „fičury“, které se zdají být velmi praktické. Například rychlý přístup do nastavení telefonu v notifikační liště. Miniaplikace v liště, které se zobrazí společně se správcem běžících aplikací po stisknutí pravého systémového tlačítka. A bonusové aplikace, ke kterým se dostanu později.

   

Abych ale jen nechválil, tak třeba rychlé spuštění foťáku ze zamčené obrazovky mi nepřijde jako dvakrát důležitá funkce. Zvlášť když tu samou funkci plní hardwarové tlačítko spouště. Nemluvě o tom, že kontextové tlačítko (tři svislé tečky), které není v každé aplikaci a vyvolává doplňkové funkce, je v každé aplikaci jinde. Jednou dole a jednou nahoře a celkově to na uživatele může působit chaoticky. Pak mi někdo tvrďte, že prostředí Androidu není nekonzistentní. Pokud musím v aplikaci hledat poměrně důležité tlačítko a přemýšlet, kde na displeji vlastně je, tak ano, prostředí je nekonzistentní. Součástí systému Android 4.0 je praktický měřič přenesených dat, který vás dokáže upozornit na blížící se překročení FUP limitu.

   

Jinak je ale Timescape velmi použitelné, telefon nijak nezpomaluje a jakmile si na něj zvyknete, bude vám vyhovovat. Přiznávám, že třeba práci s kalendářem nebo kontakty má LG nebo HTC řešeno lépe, ale jde v podstatě jen o grafické zpracování prostředí. A pro změnu u Xperie mi více vyhovuje práce s e-maily. U nich dokáže Xperia T zobrazit jak seznam zpráv, tak vedle i vybranou zprávu, pokud telefon držíte naležato.

  

Timescape – jako samostatná aplikace je v podstatě prohlížeč sociálních sítí. Aplikace nefunguje nijak rychle, nabídne „jen“ Twitter a Facebook a nenabídne tolik, co aplikace zaměřené přímo na tyto sociální sítě. Vymazat bohužel nejde.

Walkman – přehrávač hudby, který vypadá dobře, dobře se ovládá a nabídne všechny běžné funkce, které od přehrávače očekáváte.

   

TrackID – pomůcka pro rozpoznávání právě přehrávané hudby z jiného zdroje.

McAfee Security – někdo tvrdí, že antivirus je na Androidu potřeba, já si to nemyslím. Podle mě je to jen marketingový tah a blud, ale budiž. Naštěstí je tuto aplikaci možné odinstalovat.

Wisepilot for Xperia – navigace, u které nevidím její smysl. Sice nabídne pokročilejší funkce než standardní Google aplikace, ale ta funguje tak skvěle, že nic jiného snad ani není potřeba.

  

Xperia Link – nástroj, který zjednoduší sdílení internetu skrz WiFi do jiných zařízení.

Office Suite – kancelářský balík, který umožňuje i tvorbu nových dokumentů a editaci.

   

Sony Select – jakási náhražka obchodu Google Play, ale vcelku slabá.

NeoReader – čtečka QR kódů, velmi jednoduchá a použitelná.

EA Games – brána do světa her EA. Některé můžete vyzkoušet, některé hrát zdarma, některé koupit.

Správce LiveWare – nástroj pro sdílení multimediálního obsahu do nebo z telefonu.

Movie Studio – aplikace pro práci s videem, můžete si sestříhat a upravit vlastní.

Přenesená data – najdete v nastavení a ukáže vám objem přenesených dat skrz mobilní síť za vámi zvolení období. Umožňuje nastavení upozornění při dosažení limitu.

Nápověda – dobře zpracovaná nápověda jak k telefonu, tak k systému a doplňkovým funkcím a aplikacím. Pro uživatele – začátečníky poslouží velmi dobře.

Baterie a výdrž

Poslední dobou narážím na telefony, které vydrží. A jejich pohotovostní doba trvá a trvá a trvá… Xperia T se překvapivě zařadila k telefonům, které vydrží můj pracovní den. Jeho průměrnou náplň zkopíruji z recenze LG Optimus L9, protože jsem telefony testoval souběžně.

 • v 7:30 vyndán z nabíječky
 • 2 e-mailové účty IMAP s 30 min intervalem kontroly zpráv
 • 1 push účet v aplikaci Hotmail
 • 2 push účty v aplikaci Gmail
 • 20 – 40 hovorů, některé trvají 45+ minut
 • 20 příchozích/odchozích SMS
 • intenzivní používání Twitteru :)
 • intenzivní používání Foursquare
 • hledání na webu
 • cestování po Praze, velmi často metrem
 • jas nastaven na 60 %
 • Wi-Fi zapnuta cca 5 hodin

V tomto režimu telefon vydrží bez problému celý den a „umře“ mezi devátou a desátou večerní. Tedy o něco dříve než LG Optimus L9, ale Xperia T má baterii s nižší kapacitou (1850 mAh) a má výkonnější hardware. Takže dobrý výsledek. Objektivně hodnotit výdrž nelze, protože každý telefon používáme jinak. Provedl jsem ale test při přehrávání HD videa s poloviční úrovní jasu a telefon se o dobití přihlásil po 6 hodinách 10 minutách. Zvuk byl po celou dobu přesměrovaný do sluchátek a hlasitost nastavena na 50 %. Při testu ve webovém prohlížeči, kdy byl telefon připojený k bezdrátové síti a úroveň jasu byla opět nastavena na poloviční, se přihlásil o dobití po 5 hodinách a 45 minutách.

Internet a multimédia

Internetový prohlížeč v Xperii T podporuje HTML 5, nabídne surfování ve více oknech najednou, umí uložit stránky ke čtení offline a občas spadne, což je poněkud zvláštní. Některé jeho funkce se chovají také zvláštně. Například dvojí poklepání na displej pro zoom in na text funguje divně a nepřiblíží přesně na text, ale část zůstane mimo displej. Takže si nalejme čistého vína, je lepší nainstalovat Google Chrome, který funguje rozhodně lépe.

Kromě FM rádia, které funguje jen s připojenými sluchátky, nabídne Xperia T i přehrávač hudby, o kterém jsem psal výše a také přehrávač videí. Přehrávače bez problému zvládnou většinu hlavních formátů hudebních souborů včetně MP3, WAV, WMA a eAAC+. Videa pak DivX, Xvid, MP4, H. 264, H. 263 a WMV.

Fotoaparát a nahrávání videa

Sony se vždy vyznačovalo kvalitními fotoaparáty. Vzpomeňme na v mobilech dnes už zapomenutou značku Cyber-shot, kterou se pyšnil nejeden Sony Ericsson a na svoji dobu pořizovaly velmi kvalitní fotografie. Pak šla kvalita, subjektivně, dolů a na trhu se objevili jiní hráči, kteří překvapili vynikající kvalitou pořízených fotografií. Za všechny jmenujme třeba Nokie N8 a 808 PureView. Sony si tento nedostatek uvědomuje a pomalu ale jistě své fotoaparáty v mobilech vylepšuje, a to i bez zvučného jména. Srovnám-li výsledky z Xperie T s těmi z Xperie S, přijdou mi subjektivně lepší, ale přesto to ve výsledku není taková sláva, jakou bychom očekávali a výsledné snímky se řadí spíše do průměru. Xperii T je krásnou ukázkou toho, že 13Mpx čip není zárukou kvality a telefony s menším snímačem dokáží vykouzlit podstatně lepší fotografie.

- - -

Nejvyšší rozlišení (13 Mpx) je ale dostupné jen ve výsledném poměru 4:3, pokud chcete fotit v poměru 16:9, musíte se spokojit s 10 Mpix rozlišením. To by ale mělo také stačit. Z nadstandardních funkcí Xperia T nabízí jen detekci úsměvu při pořizování fotek a detekci obličeje při natáčení videa. Ta můžete natáčet jak v HD, tak ve full HD. Připravte se, že vám zaberou dost místa v telefonu nebo na paměťové kartě. Nemile mě překvapilo, že foťák se poměrně dlouho spouští. Nějakou tu vteřinu budete muset počkat. Stejné je to u focení v horších světelných podmínkách. Na bleskové reakce, které jsou jinde v systému standardem, prostě zapomeňte.

- - - 
Další fotografie si můžete prohlédnout v galerii

Pochválit musím dvoustupňovou hardwarovou spoušť. Ta dnes stále není standardem, což nechápu. Výrazně usnadňuje focení jako takové. A u Xperie T funguje skvěle. Xperia T tedy se svým 13Mpx fotoaparátem na špičky na současném trhu zatím nestačí. A nemám teď na mysli výše zmíněné Nokie, ale třeba rivaly v podobě Samusngu Galaxy S III nebo iPhone 4S či nový iPhone 5. V tomto ohledu nás tedy telefon spíše zklamal a rozhodně jsme čekali lepší výsledky.

Závěrečné hodnocení

Xperia T je aktuálně vlajkovou lodí japonského výrobce. Pokud ji porovnám s dříve testovanou Xperií S, jde o velký posun kupředu v mnoha ohledech. Od zpracování, přes výbavu, odladěnost systému až výdrž baterie a cenu. Jen škoda průměrného fotoaparátu.

- - -
Soupeři pro Xperii T: Samsung Galaxy S III, HTC One X a LG Optimus 4X HD

Celkově jde tedy o velmi povedený a funkčně vyvážený telefon s dobře odladěným systémem. Lehkou vadou na kráse může být vyšší cena, která se v době vydání recenze pohybovala okolo hranice 10 500 Kč v případě šedého dovozu, který mnozí zákazníci nejsou ochotni akceptovat. A tím se nám cena šplhá o skoro 2 000 Kč výš a pomalu míří do teritoria Samsungu Galaxy S III a HTC One X, vedle kterých možná může vypadat papírově jako chudý příbuzný, ale může jim být zdatným konkurentem.

Graf ceny produktu Sony Xperia T poskytuje server Heureka.cz

Ačkoli má tedy Xperia T svoje vady, není jich mnoho, nejsou nijak zásadní, a proto byste ji neměli opomenout při výběru nového smartphonu. Počítejte ale s tím, že si něco málo připlatíte za možnost volat ze stejného přístroje jako James Bond.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku