Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia P: Hliníkové tělo a poctivá výbava

Recenze Sony Xperia P: Hliníkové tělo a poctivá výbava

Xperia P je součástí modelové řady NXT (Next), kterou Sony označuje novou generaci smartphonů, které lákají na atraktivní design a slušnou hardwarovou výbavu.

Společnost Sony představila letos v Barceloně na Mobile World Congressu trojici nových smartphonů s označením Xperia S, Xperia P a Xperia U. Model Xperia S už jsme recenzovali a v dnešním testu se podíváme na zoubek o něco „slabší“ sestřičce – Xperii P.

  

Jedním z hlavních lákadel je hliníkové tělo, se kterým telefon vypadá velmi elegantně. My jsme v redakci testovali stříbrnou variantu, ale k dispozici je také černá a červená verze. Xperia P se nemusí stydět ani co se hardwarových parametrů týče – nabízí dvoujádrový procesor, prostorný qHD displej, kvalitní fotoaparát, microHDMI výstup či podporu technologie NFC. 

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si telefon můžete zakoupit. 

Klady (+)

– atraktivní design, dílenské zpracování
– dvoujádrový procesor, qHD displej
– kvalitní fotoaparát
– výkonný reproduktor, microHDMI výstup, NFC
– nadstandardní obsah balení

Zápory (-)

– Android ve verzi 2.3
– slabší výkon v náročných hrách
– hloupě vyřešený slot na microSIM
– nevyměnitelný akumulátor, absence microSD slotu 

Sony Xperia P lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nadstandardní obsah balení

Sony se tradičně vyznačuje tím, že k telefonu přidává celou řadu bonusového příslušenství, a jinak tomu není ani v případě Xperie P, kde najdete snad vše, na co si vzpomenete. Kromě telefonu v balení najdete cestovní nabíječku, odnímatelný USB/microUSB kabel, špuntová stereo sluchátka, druhou fólii na ochranu displeje (jedna už je z výroby nalepena), sadu uživatelských příruček, dva NFC tagy, kožené pouzdro a propojovací microHDMI – HMDI kabel pro připojení k televizi. 

- - -

Žádný jiný výrobce takhle komplexní obsah balení ke svým produktům nenabízí a Sony v tomto drží velice slušný standard.

- - - 

- -

Design a dílenské zpracování

Subjektivně se mi Xperia P jeví jako jeden z nejpovedenějších smartphonů poslední doby. A není to jen díky hliníkovému tělu, ale celkově dotaženým detailům, které jako celek působí příjemně.

- - -

Přiznám se, že když jsem Xperii P poprvé uchopil do ruky, měl jsem pocit, že si z nás výrobce dělá legraci – kryt totiž na první pohled působí spíše jako plast, a u stříbrné varianty jsem byl opravdu na rozpacích. Po bližším zkoumání jsem ale dal výrobci za pravdu, skutečně nás nevodil za nos a tělo je z hliníku.

- - -

Velice zajímavým designovým prvkem je spodní brada telefonu, kde se v průhledném proužku nachází trojice senzorových tlačítek (Zpět, Domů a Menu). V recenzi Xperie S jsme klávesám vytýkali nepříliš dobrou citlivost; u Xperie P tomu tak naštěstí není a tlačítka na dotek reagují pohotově. Při stisknutí zavibrují a bíle se podsvítí, přesto světlo není nijak výrazné (ani ve tmě). 

- - -

Pokud mě paměť neklame, Sony nám na tiskovce v Barceloně prezentovala ještě jednu novinku, která měla souviset s průhledným proužkem. A sice, že proužek bude svítit několika různými barvami podle zobrazeného obsahu na displeji (například při prohlížení fotky s oblohou v galerii měl proužek svítit modře). Stejně tak se měl využívat k notifikačním účelům, ale u prodejní verze telefonu nic takového nenajdete. Proužek se zkrátka rozsvítí pouze při stisku tlačítek, ale jinak nesignalizuje vůbec nic. Přiznám se, že jsem se na tuhle funkci po MWC velice těšil, ale spokojit se musíme jen se signalizační diodou umístěnou v horní části přední strany (na druhou stranu, buďme rádi alespoň za ni).

- - -

V zahraničních recenzích jsem narazil na informaci o tzv. „death gripu“, kdy při uchycení telefonu za okraje a překrytí zadní strany dlaní dojde ke ztrátu signálu (a zejména pak datových přenosů). Přiznám se, že jsem telefon zkoušel všemožně „ohmatávat“, ale nikdy se mi nepodařilo srazit více, než jednu čárku. Možná šlo jen o problém předprodukčních kusů, které měly zahraniční redakce k dispozici. 

- - -

Kvůli unibody konstrukci se do útrob telefonu nedostanete a případnou výměnu baterie budete muset svěřit servisu. Na levém boku se kromě microUSB a microHDMI konektoru (nejsou nijak kryté) nachází také slot na microSIM kartu, který je opatřený plastovou záslepkou. Kartu do slotu vložíte snadno, ale vyndat už ji bude problém. V redakci jsme to zkoušeli různými sponkami, pinzetou, ale nakonec pomohl až nebezpečně vyhlížející hrot nože. Vyndat SIM pouze za pomoci nehtu je nemožné. 

- - -

Protější bok zdobí hlavní systémový reproduktor, vedle kterého se nachází tlačítko Power, dvojklávesa pro regulaci hlasitosti a chválabohu také hardwarová spoušť fotoaparátu. Někdo si možná bude muset zvykat na trochu ostřejší hrany, ale mě se telefon v rukou držel dobře a vyhovovala mi i jeho velikost. 

Výkon a paměť

Hnacím motorem se stal dual-core procesor STE U8500 s taktem 1 GHz pro každé jádro, v případě grafického akcelerátoru padla volba na úspornější čip Mali-400. Čipové sadě dělá společnost 1 GB operační paměti RAM (po startu je volných zhruba 605 MB) a 16 GB ve vnitřním úložišti. Uživateli je bohužel přístupných jen zhruba 11,26 GB a vzhledem k absenci paměťových karet už prostor není možné nijak rozšířit. 

Papírově na tom Xperia P není vůbec špatně, nicméně reakce v samotném systému už tak svižné nejsou. A nemyslím si, že by za to mohl Android; vinu bych sváděl spíše na uživatelské prostředí TimeScape. A abych to trochu rozvedl, telefon je plynulý  a reakce jsou vesměs okamžité, ale čas od času se při přecházení mezi jednotlivými obrazovkami nebo při procházení programů objeví drobné zaseknutí. Troufnu si tvrdit, že kdyby zde TimeScape nebylo, byl by telefon mnohem svižnější.

Při testování některých náročnějších her jsem rovněž zaznamenal občasné zpomalení (Shadowgun, Grand Theft Auto III), ale neznámená to, že by tituly byly nehratelné, spíše se občas trochu zaškobrtnou. U méně náročných her je vše bez problémů. V AnTuTu Benchmarku jsem po zprůměrování výsledků ze tří testů získal hodnotu 5 246 bodů, v Quadrant Benchmarku 2 239 bodů, ve SmartBenchi 2 292 bodů (productivity) a 1 986 bodů (gaming) a v nástroji CF-Bench 5 312 bodů

Displej se povedl

Xperia P se může pochlubit kapacitním displejem s úhlopříčkou rovné čtyři palce a qHD rozlišením (540 x 960 px). Jedná se o TFT panel, který Sony vylepšilo pomocí jejich nové technologie WhiteMagic, kde se ke klasické matici RGB subpixelů přidává ještě další bílý subpixel (RGBW), což se pozitivně projevuje při používání na přímém slunečním světle. V případě, že světelný senzor vyhodnotí intenzivní světlo, aktivuje se bílý subpixel a tím dojde ke zvýšení svítivosti (až na 935 nit). Technologie WhiteMagic s sebou však přináší jednu drobnou nevýhodu – u velmi tmavých obrázků přicházíte právě o bílý subpixel, který není aktivní. S klidným svědomím ale mohu prohlásit, že při běžném používání tohle nijak nepoznáte a nemusíte se tedy bát, že by byl obraz nějak zkreslený.

- - -

Celkové podání barev je na velmi dobré úrovni, dostatečné jsou i pozorovací úhly, i když většina z nás stejně na displej kouká zpříma. Podsvícení je rovnoměrné a čitelnost na přímém sluníčku je díky výše zmíněné inovaci také výborná. Někdo by mohl namítat, že HD rozlišení by Xperii P slušelo více. To je samozřejmě pravda, ale i qHD poskytuje na úhlopříčce 4″ dostatečně jemný obraz (275 ppi).

NFC: Začít můžete se štítky

Společně s telefonem v balení najdete dvojici SmartTagů – stylových NFC přívěsků v černé a červené barvě (další varianty si můžete dokoupit, nejsou ale příliš levné (jeden vyjde zhruba na 100 Kč). Smyslem těchto „placiček“ je vybuzení telefonu k přednastavené akci. Záleží tedy jen na vás, kde si SmartTags rozmístíte a jak telefon pro každou placičku disponující unikátním ID nastavíte. Na nočním stolku se telefon ztlumí nebo přejde do režimu letadla, v kanceláři zapne pouze vibrace, v autě spustí navigaci a nastaví vyšší hlasitost, v běžeckém oblečení spustí sportovní aplikaci nebo třeba hudební přehrávač. Fantazii se meze nekladou a mě osobně to přijde geniální, praktické a použitelné. A v praxi to tak skutečně funguje.

  - - -

Jeden NFC tag jsem umístil na noční stolek a když jsem k němu Xperii P večer přiložil, automaticky se mi vypnuly push notifikace, data a aktivoval se tichý profil. Štítku, který jsem měl na pracovním stole, jsem naopak nastavit, aby mi data zapnul, aktivovat push a data; to vše jednoduchým mávnutím telefonu. Samotná konfigurace NFC štítků se provádí v aplikaci LiveWare, kterou Sony s telefonem dodává. Kromě toho si v ní můžete nastavit i akce pro připojení nabíječky (dokovací aplikace) nebo sluchátek (spuštění přehrávače).

 

 

Výdrž baterie

Xperia P je vybavena poměrně slabým akumulátorem s kapacitou 1 305 mAh, takže se připravte na to, že při běžném používání se nevyhnete každodennímu dobíjení. Pokud budete neustále hrát hry nebo surfovat na internetu skrze datové přenosy, zkrátí se výdrž zhruba na 6 – 8 hodin. Obdobný výsledek čekejte i při sledování filmů. 

 

Mezi programy najdete šikovnou utilitu s názvem „Šetření energie“, která umí vypnout nastavené moduly v případě, že kapacita baterie klesne pod určitou úroveň. Při poklesu na 25 % kapacity lze například snížit úroveň jasu, vypnout Wi-Fi, GPS či automatickou synchronizaci na pozadí. Stějne tak si můžete nechat aktivovat speciální noční režim, kdy se v nastaveném čase rovněž vypnou nepotřebné moduly a služby. Šetření energie jsem otestoval během víkendu, kdy jsem nepotřeboval mít aktivní push notifikace a telefon pak bez problémů vydržel od pátečního večera až do neděle. 

Telefon se poměrně rychle nabíjí a Sony se na obalu chlubí tím, že po 10 minutách připojených do sítě se akumulátor dobije tak, že zvládne 60 minut hovoru.

Fotoaparát

Xperia P nedělá modelové řadě NXT žádnou ostudu ani co se týče fotoaparátu. 8Mpx čip Exmor R dokáže vytvářet dostatečně kvalitní snímky s výborným podáním barev a výraznou ostrostí. Nejlepší fotky pořídíte za dobrého světla, tady si troufám tvrdit, že se Xperia P může srovnávat s levnějšími kompakty a nebál bych se s ní fotit ani snímky na dovolené. Kvalitní jsou rovněž makro snímky.

- - -

  

Při focení se můžete přepínat mezi několika režimy. Pokud necháte zvolenou automatiku, bude software automaticky detekovat scénu a nastavovat hodnoty (normální, panorama, 3D panorama, detekce úsměvu, marko). I když Xperia P disponuje hardwarovým tlačítkem spouště, lze si v nastavení navolit focení přes displej.

   

- - -
Další snímky najdete v naší galerii

Nastavení expozice, ISO citlivosti, vyvážení bílé barvy a dalších hodnot už asi nikoho nepřekvapí, ale pokud patříte mezi pokročilejší uživatele, můžete pomocí ručního nastavení vykouzlit ještě zajímavější snímky. Aplikace Fotoaparát reaguje poměrně svižně a pořízení snímku v maximálním rozlišení je téměř okamžité. Prodleva se objevuje pouze při startu, kdy spuštění trvá zhruba dvě vteřiny.

Sony Xperia P Test Video / Sample Video (FULL-HD)

Na své si přijdete i při nahrávání videa. Xperia P zvládá nahrávat ve fullHD rozlišení při 30 FPS a kvalita je opět velice dobrá. Přisvětlovací diodu na zadní straně nevyužijete jen při focení, ale dobře může posloužit také při nahrávání videa, i když je pravda, že její dosah je zhruba na vzdálenost 2 metrů. Při focení v horších světelných podmínkách je nutné počítat s výraznějším šumem. Kromě klasického focení zvládá Xperia P „sestavovat“ 3D snímky a 3D panorama, které si pak můžete prohlédnout třeba na 3D televizi, ke které telefon připojíte skrze dodávaný HDMI kabel.

Stará verze operačního systému

Je obrovská škoda, že Xperia P dorazila na pulty obchodů s Androidem ve verzi 2.3.7. Čtyřkový Ice Cream Sandwich by telefonu slyšel mnohem více a vůbec by nevadilo, kdyby výrobce vynechal uživatelské prostředí TimeScape. Podle oficiálního vyjádření Sony se v průběhu léta dočkáme uvolnění aktualizace na Android 4.0, tak doufejme, že se jej povede dobře optimalizovat, aby vše běhalo svižně a plynule. 

  

Samotné uživatelské prostředí nabízí několik barevných schémat a klade důraz na provázání se sociálními sítěmi, i když to není tak komplexní jako v případě HTC Sense. V prostředí TimeScape se nachází stejnojmenná aplikace, která zobrazuje příspěvky z různých sociálních sítí (Twitter, Facebook…). V kontaktech se kromě položek z Exchange či Gmailu zobrazují i přátelé z Facebooku. V případě, že by vám to nevyhovovalo, provázání s Facebookem jednoduše zrušíte. 

  

TimeScape předělává vzhled všech systémových nabídek. Upravena je nejen hlavní obrazovka, na kterou si můžete umístit widgety, zástupce nebo složky, ale také nabídka s programy, nastavení, notifikační oblast či dialogové nabídky. 

  

Výchozí systémové aplikace už asi není potřeba nijak představovat, jsou stejné jako u jiných Androidů, jen opět převlečené do kabátku od Sony. Webový prohlížeč si poradí s Flashem, ale s RSS zatím nekamarádí. Sony do systému přidalo i spoustu „balastu“. Neustále otravující anitivirus McAfee Security je zářivým příkladem aplikace, která by v základu neměla být. Od prvního spuštění telefonu vás neustále otravuje hláškou v notifikační oblasti a dokud mu nezačnete věnovat pozornost, nezbavíte se ji. 

  

Všechen bonusový software naštěstí můžete odinstalovat, a to poměrně elegantním způsobem. V nabídce progamy stačí tapnout na ikonku v pravém spodním rohu; rázem se u odinstalovatelných položek objeví křížek, na který stačí kliknout a program se smaže. Rychlé a účinné, v případě McAfee Security dvojnásob. Abych ale jen nehanil, v programech najdete i užitečné nástroje. Za zmínku stojí navigace Wisepilot (trial verze), kancelářský balík OfficeSuite či QR čtečka kódů NeoReader).  

Závěrečné hodnocení

Sony opět ukazuje, že chytré telefony dělat umí a model Xperia P je toho jasným důkazem. Papírově má jít o slabší sestru Xperie S, která je v modelové řadě NXT vůbec nejvýkonnější, ale subjektivně na mě právě Xperia P udělala větší dojem díky zajímavějšímu designu a lépe vyřešené konstrukci. Především senzorová tlačítka pod displejem jsou o poznání lépe zpracována a reagují přesněji. Také se mi zdá, že Xperia P o něco lépe fotí, ale možná jde jen o můj subjektivní dojem.

Graf ceny produktu Sony Xperia P poskytuje server Heureka.cz

Pokud se vám nové portfolio telefonů od Sony líbí a 4,3″ displej Xperie S je pro vás nevyhovující, zřejmě budete více sympatizovat s dnes testovaným kouskem, který má displej o něco menší (4″), ale zase nedisponuje HD rozlišením. Je veliká škoda, že inženýři v Sony nestihli čtyřkový Android optimalizovat do doby uvedení na trh, rozhodně by všem modelům slušel o poznání lépe. Doufejme, že až Sony aktualizaci na Ice Cream Sandwich uvolní, dostane se uživatelům do rukou dostatečně dobře optimalizovaný systém se svižnými reakcemi.

Je škoda, že se zapomnělo na slot pro paměťové karty, protože velikost interní paměti nemusí každému postačovat. Vyšší kapacitu by si zasloužila vestavěná baterie, protože při aktivnějším používání jsem měl problémy, abych vydržel jeden celý den a pro jistotu jsem s sebou nosil ještě externí modul s akumulátorem, ze kterého jsem telefon několikrát dobíjel.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

46 komentářů

 1. Az na tu bateriu a ten idiotsky slot na microSIM podareny telefon :)

  A pochvala autorovi recenzie :)

  • JaroB (neregistrovaný)

   chcem sa opýtať čo robíte s tými fotkami, že su tak neskutočne zašumelé/odporne/ až sa na to nedá pozerať? Toto som sa chcel opýtať už dávnejšie nieje to len u tejto recenzie, pretože je to fakt nepozerataľné…to používate tak silnú kompresiu alebo čo?

  • Jste první, kdo si na to stěžuje. Komprese je u JPG nastavena na 90/100 a ať se dívám jak se dívám, tak tam žádný výrazný šum nevidím. Můžete dát link na konkrétní snímek? Díky.

  • Mathew (neregistrovaný)

   Jarob, porid si brejle, ja na fotkach zadny sum nevidim a prijdou mi ok.

  • JaroB (neregistrovaný)

   AHA pardón…OSPRAVEDLŇUJEM SA

   mal som NB na baterku a úsporný režim spravil svoje…teraz som sa pripojil na nabíjačku a je to bez chybičky :D

   EŠTE RAZ SORRY :D

  • No proto :) já už jsem úkoloval programátora, ať to prověří, jestli vážně není nějaká chybka u nás…

  • Vojta553 (neregistrovaný)

   Dobrý den,

   bude k této recenzi i video?

  • Dobrý den, bohužel při tvorbě této recenze jsme neměli kameru k dispozici, takže jsme video nepřipravovali.

  • komi (neregistrovaný)

   dobrý den, takže se nedá android aktualizovat na 4.0?

  • a (neregistrovaný)

   Dá ;) Uplně bez problému, a bude update i na Jelly Bean, ale později..

 2. JaroB (neregistrovaný)

  No recenzia sa celkom podarila,aj keď je trocha krátka a cítiť u autora nesympatizovanie s touto značkou…ale vzhľadom na toto celkom objektívna recenzia…

  inak ten displej na priamom slnečnom svetle je excelentný a medzi telefónmi nemá konkurenciu…pozorovacie uhly sú tiež vynikajúce skoro 180° … ale nieje to Samsung tak nemôžeme až tak veľmi chváliť..:)

  Aby som len nechválil tak podanie čiernej nieje tak excelentné/ako Amoled/ a to práve kvôli bielemu subpixelu a hlavne pri nastavení na svetlý režim/bolo by dobré doplniť recenziu aj o špecifické nastavovanie a rozpísať režimy práce displeja/

  kto chce kvalitnú a podrobnú recenziu tak tu je: [odkaz]

  • Jarob, ty budes fakt asi trochu paranoidny… nechapem, preco by Jirka nemal symaptizovat s touto znackou, prave naopak, pochvaly je tam viac nez dost a to, ze je tam niekolko blbosti – slaba bateria, ten idiotsky slot na simku, z ktoreho ju musis vyndavat nozom, zastarala verzia Androidu- to si davku kritiky naozaj zasluzi…

  • Kde jste přišel na to, že nesympatizuji se Sony? To je pěkná blbina, naopak nové modely se mi líbí a jsem rád, že Sony jde po stránce designu vlastní (a originální) cestou. A co si kritiku zaslouží, to zmíním, od toho je to přeci recenze.

  • JaroB (neregistrovaný)

   JA som veľký fanúšik Sony/Ericssonu od čias T10 tak to možno takto vnímam…každý má svoju obľúbenú značku…aj autor /a Sony to nieje/ :)

   Inak ja som nič nekritizoval na tejto recenzii iba konštatoval skutočnosť a navrhol niečo doplniť pre skvalitnenie…

   čo sa týka kritiky autora nemám jednu jedinú výhradu a je to presne tak čo kritizoval stojí za kritiku :)

   Vnímam to tak, že každý sa ide pokakať nad S Amoled displejmi pri podaní čiernej ale veľmi malú kritiku smerujú na podanie bielej/teda ona to biela nikdy nebola je stále šedá/ ale tomu, že SONY ako jediný na svete vyslišal prosby o to aby sa tieto mobily dali používať aj vonku za slnečného dňa nielen doma tak to si už takú pozornosť nezaslúži…

   Verím tomu a som presvedčený, že keby s niečim takým prišiel APPLE alebo Samsung tak tu čítame mesiace ódy aký je to super displej a na toto sme všetci čakali atď.

   O toto mi ide…

  • Tak to potom ano. Já jako recenzent musím mít objektivní názor, tzn. měřit všem stejným metrem, což myslím dělám, protože kdyby ne, čtenáři by mi to pod recenzemi vrátili v komentářích, a něco už jsem jich napsal, tak si myslím, že by se to snad i projevilo :-)

   Jsem ale rád za vaše komentáře. Je vidět, že se o Sony zajímáte a alespoň mi pak do recenze můžete doplnit poznatky, které jsem přehlédl a čtenáři pak mají ucelenější informace.

   P.S.: Jediné, za co jsem Sony (Ericsson) kritizoval, bylo laxní a pomalé vydávání aktualizací na nové verze Androidu, tam pánové opravdu „chrápou“ :o)

  • JaroB (neregistrovaný)

   :D

   čo sa týka tých aktualizácií..ako keby mali nedostatok vývojárov pretože sa termíny medzi jednotlivými telefónmi prekrývajú a tak potom nestíhajú…ako by všetok/alebo aspoň väčšinu/ venovali prechodu starších modelov roku 2011 a keď to prebehne/čo sa už stalo okrem MINI/ tak sa pustia na tohoročné modely…takto to ja vnímam

   Chcú byť najlepší v podpore/za čo im ďakujeme/ ale potom nestíhajú a vyzerá to zle.

   Takže upgrade telefónov 2011 je u konca tak poďme na tohoročné modely…šup šup :DDD

 3. Boldri (neregistrovaný)

  ..dobrá recenze zajímavého kousku, upřímně nechápu proč si to vždycky výrobci něčím (s prominutím) poserou. Vadí mi tu absence microSD, ano to by se ještě dalo skousnout, ale proč proboha použili tak slabou baterii? Chjo, už jsem chtěl jásat že sem konečně našel něco co by stálo za kauf, ale zase se člověk musí s něčím smiřovat.

  Po definitývním rozhodnutí opustit potápějící se Badu (škoda, hw je výtečný, ale Sam kašle na podporu a poslední dobou čím dál tím víc narážím na tohle má android, na badu to není) se marně rozhlížím po kovovém (Děkuji Motorole a Smasungu za tuhle moji fetiš.:D) 4″ androidu. Všichni si učůrávají na třeskutě drahém (PLASŤÁK ZA 16K?!!!!!..:-o )Galaxy S 3, možná je super, ale design a použité materiály rozhodně neodpovídají ceně a čtyřjádro to u mě nezachrání. Nicméně se půjdu na tohodle Soňáka podívat, recenze podnítila zvědavost :)

  • No učůrávají…stačí se podívat např. na Heuréku:-D No telefon rozděluje na dva tábory podobně jako iPhone, jedni zbožňují, druhým nevyhovuje snad nic:-) Jedna z nejsmutnějších věcí je, že zatímco u iOS lidem vadí omezení systému, u Androidu „jen“ nekonečné nedodělky….

  • Taky jsem nad tim castokrat premyslel. Skutecnost je ale takova, ze snad KAZDY telefon ma nejakou ZASADNI a casto VELMI SMESNOU chybu/nedostatek :( Ze by proto, aby prodaly i ostatni svoje modely? Ale TOP model by mel mit preci vsechno… fakt NEVIM, proc to tak vyrobci delaji, ale pamatuji si, ze to delaji uz od dob, kdy jsem se hloubeji ponoril do sveta telefonu (2001/2002).

  • Boldri (neregistrovaný)

   Nikdy jsem android nepoužíval, tak nebudu kritizovat páč nevím o co jde přesně, ale časem určitě budu chytřejší..:D Upřímně, nejradši bych vzal tohodle krasavce od Sony, šoupnul do něj lepší baterii, čtečku na microSD a je to :)

   Kdybych si jó mohl vymýšlet, tak v modré, prosím…:D

   Čtyřjádro a výkonnou grafiku v telefónu nepotřebuju. Takže z Galaxy S3 bych si asi vypůjčil jen TouchWiz vrstvu..:D

   A co se týče displeje, klidně bych nechal tenhle, čitelnost venku je pro mě osobně důležitější než barevné podání.

  • Mno pro me je citelnost displeje venku na displeji to NEJDULEZITEJSI (tzn. co nejvetsi kontrast; tedka si rikam ze Windows Paskvil 7.x ma v tomhle VELKOU vyhodu a je jedno na jakem displeji :) ).

   Jinak tedka jako vyrobce bych se asi bal uvest telefon, ktery by mel vse, protoze ihned by po me sel APPLE, ze patent na „super mobil“ maji oni :D :D :D

  • jj, je to „deprimující“, buď se tomu vypaluje obrazovka nebo to nemá výdrž a vyměnitelnou baterii nebo miniaturní kapacitu paměti. Pak se diví, že se iPhone prodává jak housky (IPS, miliarda jacketů s baterií, až 64GB kapacita) k tomu špičkový zvuk, fotoaparát, výkon. Jen ten displej, kdyby byl větší. No a jsme zase u toho:-)

  • u iPhone je to neco jineho, tam neni na vyber… jak je na vyber, tak si uzivatele pak jenom vymrcuji :D A ja si vzdycky najdu neco co se mi nelibi nebo mi chybi :) Tak ono pravda castokrat ani nemusim hledat :D

 4. Telefon pekny ako je to u Sony obvykle. Skoda tej micro sd karty( u novych modeloch uz od tejto jablcnej, guglackej a mrkvo uchyloviny nastastie Sony odstupil) a hlavne ako obvykle u Sony slabej baterky(este k tomu nevymenitelnej). Ked uz ostatni vyrobci pochopili, ze maju davat akumulatory okolo 2000 mAh u drahsich modelov, tak by mohol aj Sony.

 5. Opet musim POCHVALIT JIRKU za skvelou recenzi ;-) Ale bohuzel Sony (uz jsem psal SE :) je to nezvyk :) ) nepochvalim. Design… no to si necham nakonec… Procesor horsi prumer, uzivatelska pamet 11 GB, bez pametovych karet, smesna kapacita baterie… cena 9.200… Ani se nemusime divat ke konkurenci a najdeme Xperii Arc S, ktera je v mnoha smerech stejna nebo i lepsi (napr. baterie – Arc S vydrzi asi 2 dny), ale JEN za 7.700!!! (tj. o 1.500 mene). Arc S ma jen dva minusy oproti tomuhle modelu (jestli si nekdo vsiml vice, tak at napise) a to jen 320MB pameti (to resi pametove karty; v baleni je 8 GB) a jen 512 MB RAM (otazka, jak moc to bude vadit; GTA3 se svym prisernym enginem jede na Arc S plynule). Tak a ted design, ale to bude velmi rychle :) Podivejte se na Arc S a na tohle… vubec… podivejte se na Arc S a na design VSECH soucasnych (i starych) telefonu… myslim ze neni co resit. Podle me lepsi pomer ceny a vykonu ma Arc S.

  • martin (neregistrovaný)

   Rozhodoval jsem se mezi temadle dvema a nakonec mam P. Rozhodly asi o malinko mensi rozmery, hmotnost a vetsi rozliseni displeje a dvoujadrovy procak, vetsi ramka. Ta baterka je ale opruz.

 6. martin (neregistrovaný)

  Telefon jsem zakoupil jako dotovaný u Vodafonu a v obsahu balení není pouzdro, HDMI kabel, NFC tag, folie. Vyndávání SIM je v pohodě, jen ta krytka mohla být líp zpracovaná. Absence SD karty mi zatím nevadí, spíš mi vadí výdrž akumulátoru a problémové zasouvání USB pro napájení.

  • Hmm, takze Vodafone „šidí“ balenie?

  • Daniel (neregistrovaný)

   Šidí všichni..T-mobile to samý. Jenom 1 folie už nalepená na displeji, nabíječka a handsfree. Jinak je telefon výbornej, nemůžu si stěžovat. V práci i doma mám nabíječku, tak mě nižší výdrž ta netrápí. Kdybych potřeboval nutně, aby mi vydržel dýl, mám s sebou vždycky ještě powerpack (už z doby co sem měl galaxy s). Ta paměť – myslím celková – je trochu menší no..je to tak tak na to, dát si tam nezbytnou část z mýho hudebního archivu a nechat tam prostor na 2 top hry (jenom Nova 3 má asi 2GB), spoustu aplikací a nějaký to volný místo na focení a nahrávání videa. Foťák je hodně slušnej, a makro umí DOKONALE, ne jenom dobře ;)

  • Boldri (neregistrovaný)

   Upřímně chlapi, tlefón do operátora už nikdy více, po zkušenostech kdy jsem musel tel flešnout ihned po nákupu U800 Soul, protože t-mobile místo aby jen upravil grafiku, tak tam domrvil pár dalších věci, blbnul boudík, hovory se samy pokládaly atd. Na diskusích tenkrát s tím měly problémy jedině brandované t-mobile verze. To že ošidí balení mě vůbec nepřekvapuje, shcválně se mrkněte do eshopu operátora, ale moc bych se nedivil kdyby zbytek balení byl k dispozici za patřičný obnos jako příslušenství :( Konkrétně t-mobile je liška podšitá a nákup dotovaného tel u nich se rozhodně „vyplatí“. na závazku ve finále zaplatíte po dvou letech mnohem víc než při nákupu tel jakoby ušetříte. Kdepak Sunnysofti to jistí :)

 7. Daniel (neregistrovaný)

  Vzal sem ho právě kvůli slevě na prodloužení smlouvy, galaxy s byl co se týká GPS skoro nepoužitelnej a potřeboval sem náhradu. Dostal sem ho nakonec za 2800 s DPH s nejlevnějším tarifem s námi 590 (ve slevě 413 po celou dobu smlouvy) na dva roky..to už se blbě odmítalo :) A ohledně toho příslušenství..na jejich e-shopu o příslušenství nic nepsali, tak sem čekal, že bude standardní. No není. Volal jsem tam, chvíli se to zjišťovalo a nakonec prostě smůla, tak sem jim řek, ať to aspoň napíšou na shop, ať nejsou lidi naštvaný pak. Nevím, jestli to už napravili.

 8. Vojta553 (neregistrovaný)

  Strašně velká škoda je, že sony nedodala k xperii p, to co zvětší z microSIM na Normální SIMku… :( ale jinak dobrá recenze… :)

 9. Martin (neregistrovaný)

  Zdravim poradte chcem kupit novy mobil a rozhodujem sa medzi Sony Xperia S a P. Co by ste mi poradili? Najradsej by som S-ko ale citam ze ma kopec problemov a je kazovy tak neviem. Vdaka vopred za radu.

  • Boldri (neregistrovaný)

   zajdi do krámu a mrkni se na ně naživo. mě se Sko nelíbí a Pčko má slabou baterii a málo paměti..:(

   Na kazovost se vykašli, kazový je dneska všechno když to má sloužit jen po dobu záruky..:D

 10. nemate medzi telom a displejom taku malu sparku tam kde je ovladanie hlasitosti ?

  vid foto

  [odkaz]

  dik

 11. robert (neregistrovaný)

  Ahoj, telefon jsem si koupil předevčírem a jsem max spokojený. výkonný reproduktor, kvalitní foťák a displej… doporučuju

 12. Kvirda (neregistrovaný)

  moba mam super 100% spokojen hry vše cajk !! luxus mali m400 :) oola :)

 13. Slike... (neregistrovaný)

  Suprová recenze, máte nejlepší recenze všech recenzí… :) A myslíte, že bych na Sony rozjel hru Spider-man nebo Minecraft demo? Předem díky za odpověď…

 14. AdamK (neregistrovaný)

  Dobrý den, bude ta aplikace „setření baterie“ i v Androidu 4.0.4 pro modelové portfolio 2011? Děkuji za odpověď.

 15. Don-pepe (neregistrovaný)

  Zdravím všechny,

  dost jsem si o Xp přečetl. Osobně uvažuji o tomto telefonu,ale .Pouze v jednom příspěvku jsem se dočetl o natáčení videa ve fullHD . Potřeboval bych vědět, jak toto video vypadá při spuštění třeba v PC. Zatím co jsem viděl ( cca 4 videa ), tak žádný zázrak – záznam je dost trhaný, pomalu jako sekvence. Jaká je tedy pravda a Vaše zkušenost?

  Dále se chci zeptat, jestli budík se pustí i při vypnutém telefonu ?

  Mockrát děkuji za infa.

 16. Robert (neregistrovaný)

  Zdravim, telefon jsem si koupil na konci června a jsem s ním spokojen. Jen mě mrzí ta absence SDkarty a otvor na mikroSIM (tu bez ňečeho tenkého vážně nevindáte). Chci se zeptat jestli má také někdo problém s hudebním přehrávačem, že mu vždy nejde odstranit jedna z písní( pro někoho zanedbatelná věc, ale já chtěl perfektně fungující telefon). Jinak děkuji za odpověd.

 17. Jíří, chci se zeptat, jestli fotí tato X peria P lépe jako Vivaz , díky.

 18. Pavlína (neregistrovaný)

  dobrý den, váhám mezi xperia P a xperia sola….. co mi doporučíte? hry nehraju, preferuji lepší foťák….taky nevím jak je to s výdrží baterky a pamětí (karta SD, micro?) díky za radu !

 19. Petra (neregistrovaný)

  Dobrý den,prosím o radu jaký telefon je lepší xperia p nebo xperia l. Deuji

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).