Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia L: Střední třída v elegantním kabátku

Recenze Sony Xperia L: Střední třída v elegantním kabátku

Sony Xperia L útočí na střední třídu 4,3palcovým FWVGA displejem, dvoujádrovým procesorem Qualcomm, elegantním designem, 8Mpx fotoaparátem a dobře odladěným Androidem. Zaslouží si za cenu okolo 7 000 Kč vaši pozornost?

Chytrý telefon Sony Xperia L byl uveden spolu s rozměrnějším sourozencem Xperia SP, od kterého jej odlišuje o 0,3 palce menší displej s nižším rozlišením a horší procesor. Za cenu okolo sedmi tisíc korun ale slibuje přinejmenším podle papírových hodnot poměrně hodně muziky a rozhodně se nejdná jen o další model „do počtu“.

 

Stejně jako předchozí Xperie, i tento kousek na první pohled zaujme pěkně zpracovaným designem, který podtrhuje jemný efekt prohnutí. Elegantně jsou vyřešeny i notifikace, které zastupuje speciální barevný proužek ve spodní části krytu.

  

Klady (+)

 • elegantní design a několik barevných variant
 • dobře optimalizovaný operační systém
 • hardwarová spoušť fotoaparátu
 • notifikační proužek
 • podpora NFC

Zápory (-)

 • průměrný fotoaparát
 • horší citlivost na WiFi
 • povrzávající zadní kryt
 • nevyužité místo pod displejem

Podívejte se, kde můžete Xperii L koupit nejvýhodněji?

Obsah balení

Krabice, ve které si zařízení odnesete z obchodu, je poměrně malá. Důležitější je ale to, co najdeme uvnitř. Do redakce nám dorazilo balení, ve kterém se skrýval pouze samotný telefon v bílém provedení (mimo to je k sehnání ještě černá a červená varianta), nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem a několik příruček.

- -
Obsah balení je tentokrát hodně obyčejný a nic nadstandardního v krabičce nečekejte

V prodejní verzi by ale měla být přítomna ještě sluchátka pecková sluchátka a druhá ochranná fólie na displej. Oproti Xperii Sola nebo Xperii P tak výrobce už trochu pozapomněl na přidanou hodnotu ve formě pouzdra či NFC tagů; vzhledem k ceně telefonu je to ale odpustitelné.

Videopohled

Xperia L mě už od první chvíle svým vzhledem velice zaujala a jakmile jsem ji dostal do ruky, byla to doslova láska na první pohled. Vkusně prohnutá záda doplňuje zkosení na horní a dolní straně, po obvodu se pak táhne stříbrná linka. Mé okolí reagovalo dosti rozporuplně – některým se exotické tvary Xperie L nezamlouvaly, jiní ji pak označovali za překrásný telefon. Osobně si ale přinejmenším cením toho, že se Sony rozhodlo trochu zaexperimentovat a nepřinést jen další nudnou obdélníkovou placku.

- - -     

Na přední straně se má své místo 4,3palcový displej, nad ním najdeme telefonní reproduktor a logo výrobce. Pod displejem už najdeme jen mikrofon a speciální notifikační proužek, který si popíšeme později. Tlačítka jsou softwarová a ukusují si tedy několik pixelů ve spodní části zobrazovacího panelu. Poněkud nepochopitelně je zde také asi centimetr nevyužitého místa, kam by se ovládací klávesy bez problému vměstnaly.

- - -

Alespoň si ale máte při používání na šířku kam odložit palec. V horní části přední strany se vlevo nachází ještě čočka přední VGA kamerky určené převážně pro videohovory, a také čidlo automatické regulace jasu a proximity senzor, který vypíná displej v případě aktivního hovoru (po přiložení telefonu k uchu), aby nedošlo k nechtěnému stisknutí některého z tlačítek.

- - -

Pokud telefon otočíme, tak v levém horním rohu spatříme čočku 8Mpx fotoaparátu. Vedle ní je přisvětlovací LED dioda a nad snímačem nechybí ani druhý mikrofon pro redukci šumu. Lehce nad prostředkem je zasazeno logo brandu Xperia a pod ním se nachází anténa NFC. Vespod pak nalezneme hlasitý reproduktor, který odvádí slušnou práci a se zapnutým vylepšením xLOUD telefon jen tak nepřeslechnete a kvalitní zvuk oceníte i při sledování filmů.

- - -

Rozměry zařízení činí 128,7 × 65 × 9,7 mm, což sice vzhledem k velikosti displeje není úplně málo, oproti letošním vlajkovým lodím s pětipalcovými obrazovkami však stále působí poměrně kompaktně. Díky prohnutým zádům se Xperia L poměrně dobře drží i v ruce a váha 137 gramů je také v normě.

Co nás ovšem trochu zklamalo, byla samotná konstrukce. Zadní kryt sice drží na svém místě pevně, umí ale solidně povrzávat a to samé platí o předním rámečku s displejem, který na jakýkoliv tužší stisk zareaguje velmi nepříjemnými zvuky. Situace se samozřejmě může kus od kusu lišit, v této oblasti si od nás ale Sony plusové body nedoneslo.

- - -
Srovnání velikosti: Sony Xperia Z, Samsung Galaxy S4 a Apple iPhone 5

Za zmínku stojí ještě dioda skrytá ve spodní zkosené části, jež svítí například podle barvy převládající na obrázku v galerii či u alba právě přehrávané skladby (ukázku si můžete prohlédnout ve videopohledu v předchozí kapitole). O přijatých zprávách na Facebooku, zmeškaných hovorech a nepřečtených zprávách ale dává najevo bílým poblikáváním, které je za bílého dne na totožně barevném telefonu téměř nepostřehnutelné. Pomocí některé z aplikací na Google Play by tento problém ale mohl jít vyřešit.

Hardwarové parametry & displej

V Xperii L tepe dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus (MSM8230), jehož součástí je grafický akcelerátor Adreno 305. Velikost operační paměti činí 1 GB RAM. Tato kombinace bez problémů stačí na plynulý chod Androidu ve verzi 4.1 včetně nadstavby TimeScape, trochu nás ale zklamal běh 720p HD videa, které se občas lehce poškubávalo, ačkoliv sledovatelné samozřejmě bylo.

Co se hraní týče, bez problémů si užijete středně náročné tituly, jako třeba NFS: Most Wanted nebo Real Racing 3. Vyzkoušeli jsme i GTA III, které bylo přes občasné zádrhely také hratelné.

    

Změřili jsme výkon ve dvou asi nejoblíbenějších benchmarcích, výsledky jsou následující – Quadrant Benchmark: 4 400 bodů, Antutu Benchmark 10 198 bodů. V dané cenové kategorii se tak jedná o solidní průměr, trhače rekordů před sebou ale nemáme.

- - -

Displej s rozlišením 854 x 480 px nabízí vzhledem k úhlopříčce 4,3 celkem jemný obraz, rastr je patrný až při bližším prozkoumání. I když se jedná o klasický TFT TN panel, překvapilo nás jeho věrné podání barev a také slušná čitelnost na přímém sluníčku. Výborné jsou i pozorovací úhly. Je trochu škoda, že zde Sony nesáhlo po qHD či HD displeji, ale to by se zase negativně projevilo na jinak sympatické ceně telefonu.

Baterie & výdrž

Xperia L dostala do vínku akumulátor s kapacitou 1750 mAh. Ten dokáže telefon bez problému udržet při životě celý den s aktivovanými sítěmi 3G, automatickou regulací jasu a dvěma hodinami prohlížení internetu střídavě přes WiFi nebo mobilní sítě. Zapnutý byl také Stamina režim vypínající při uspání datové přenosy, naposlouchal jsem přes jednu hodinu hudby.

- -

HTC One X se mi při podobném používání podaří vyšťavit do páté hodiny odpolední, u Xperie L mi ale k večeru stále zbývalo přibližně 30 až 40 procent baterie. Při méně náročném používání tak nebude problém nabíjet jednou za dva dny. Mimo Stamina režim je přítomna také zajímavá funkce aktivující WiFi pouze pokud se nacházíte poblíž některé ze sítí, které si předem zvolíte (na základě lokace). Provedli jsme i standardizovaný test výdrže, kdy jsme přehrávali HD video s maximálním jasem a poloviční hlasitostí do sluchátek.

 

Telefon nám vydržel 3 hodiny a 20 minut. Při poloviční úrovni jasu se dostanete na zhruba 5,5 hodiny. To sice není nijak oslnivá hodnota, přesto bych však výdrž do záporů neřadil, stejně tak ale ani do kladů. Je zkrátka průměrná, možná lehce nadprůměrná, omezovat vás však nejspíše nebude. Nabití baterie z „nuly na sto“ dodávaný adaptér zvládne celkem rychle – za 1,5 hodiny.

Přehrávání hudby a videa

Pro poslech hudby je k dispozici přehrávač, o kterém se více rozepíši až v následující kapitole. Samotný zvukový výstup do sluchátek by se dal zařadit do lehkého nadprůměru. Se zapnutým softwarovým vylepšením „Clear Audio+“ byl projev na můj vkus trochu příliš basový, není to ale tako kritické, jako v případě mrvítka „Beats Audio“ u HTC. S vypnutým zlepšovákem byla situace o dost horší, zvuk byl plochý a nevýrazný.

 

Naštěstí nechybí ekvalizér, a tak jsem si vše vyladil podle svých představ a na základě toho hodnotím výstup jako kvalitní. Nebojím se také tvrdit, že většina uživatelů bude naprosto spokojena s aktivovaným Clear Audio+ vylepšením. Základní přehrávač videí poslouží nanejvýše pro shlédnutí VGA videa, jste-li zhýčkaní HD rozlišením, nezbude, než stáhnout jiný z Obchodu Play, i když vzhledem k rozlišení displeje nemá HD stejně až tak velký smysl.

Fotoaparát a záznam videa

Xperia L se chlubí 8Mpx Exmor R snímačem, jenž umožňuje také natáčení videa v HD rozlišení (720p). Nechybí ani hardwarová spoušť fotoaparátu, která se velmi dobře tiskne a je škoda, že u většiny dnešních telefonů se na ni už zapomíná. Všechno se to poslouchá hezky, dokud nedomáčknete spoušť.

 
Aplikace pro ovládání fotoaparátu a kamery nabízí přehledné prostředí

Na obrazovce v telefonu snímky zas tak špatně nevypadají, po přesunu do počítače se ale objeví veškeré neduhy způsobené necitlivým post-processingem.

- - -

- - -

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii

Zapomeňte na jakékoliv detaily, ty se všechny slévají do jednoho celku. Barevné podání je poměrně věrné, dojem však kazí poměrně výrazný šum a nízká ostrost. Reputaci příliš nezachrání ani video, v němž je šum také znatelný, ačkoliv tentokráte je ostrost na slušné úrovni a k barvám také mnoho výhrad nemáme.

Sony Xperia L: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)

Celkově ale Xperii L lze doporučit pouze na momentky nebo jako obrazový zápisník, kompaktní fotoaparát nenahradí ani omylem. A ještě drobná výtka k umístění samotné čočky – ta se totiž nachází v levém horním rohu a snadno se stane, že si část záběru zakryjete prstem. V tomto případě je to ale jen otázka zvyku a po pár zkažených snímcích se vám toto pravděpodobně už nestane. Fotoaparát je pro nás ale zřejmě největším zklamáním, a je to škoda, Sony optiku umí, ale zřejmě si ji šetří na dražší modely.

Konektivita a prohlížení internetu

Telefon má v nabídce snad všechny druhy připojení, na které si dokážete vzpomenout. Výjimkou tvoří LTE, to je v tuzemsku ale nanejvýše pro parádu. Bluetooth je přítomen ve verzi 4.0, WiFi podporuje standard 802.11 b/g/n. Její citlivost řadím spíše k průměru a například HTC One X na signál reaguje podstatně lépe a často se mi stávalo, že v místech kde jsem byl zvyklý se s HTC One X připojovat, Xperia L síť vůbec neviděla. Nechybí ani NFC, které je v zadní části indikováno drobnou samolepkou a v dnešní době pomalu nachází čím dál širší využití. Pochopitelně je přítomna GPS. Její citlivost hodnotím pozitivně, s aktivními mobilními daty byla fixace pozice otázkou několika vteřin. Telefon se tedy dobře hodí nejen pro automobilovou navigaci, ale třeba i pro geocaching.

   

Pro prohlížení internetu je připraven Google Chrome. O tom pojednává spousta jiných článků a tak se zaměřme spíše na rychlost posouvání či ovládání gesty. A nebudeme vás napínat dlouho, je naprosto bezproblémová a surfování po webu je na telefonu jedna radost i díky dostatečně velké 4,3palcové obrazovce.

Operační systém, bonusový software

Jak jsme již zmínili, Xperia L funguje na Androidu 4.1 „Jelly Bean“. O aktualizaci na verzi 4.2 zatím nepadlo ani slovo, starší systém nás ale nijak zásadně neomezoval. Systému vévodí nadstavba TimeScape, která není zdaleka tak rozsáhlá, jako konkurenční TouchWiz od Samsungu nebo HTC Sense a systém mění spíše kosmeticky.

  

  

Na plynulost si rozhodně nemůžeme stěžovat, některá animace byly občas nepatrně trhané, telefon nás svými reakcemi ale rozhodně nebrzdil. S nadstavbou TimeScape dostanete také pořádnou porci bonusového softwaru a i některé standardní aplikace z Androidu prošli úpravou. Pojďme se tedy podívat na přidané aplikace podrobněji:

 

Walkman: Sony zahodilo standardní Android přehrávač a nahradilo ho svým, pojmenovaným Walkman. Ten je velmi elegantně zpracovaný, přehledný a nabídne i několik nadstandardních funkcí, jako ekvalizér nebo automatické stažení album artů a doplnění ID3 tagů. Při přehrávání hudby je vždy vybrána barva převládající na obalu daného alba a ta následně tvoří i pozadí a stejnou barvou svítí i dioda ukrytá na zkosené hraně pod displejem. A vypadá to moc pěkně!

  

Poznámky: Jednoduchá a šikovná aplikace pro poznámky. Ty mohou být textové, zvukové, či obrázkové, můžete také zkombinovat více možností najednou. Bohužel zde chybí jakákoliv možnost synchronizace například s Exchange či Google účtem.

NeoReader: Jednoduchá QR čtečka kódů.

Kalendář: Oproti standardnímu Android kalendáři doznal spíše grafických úprav. Události můžete načasovat, zapnout oznámení a prohlížet v denním, týdenním a měsíčním přehledu. Pokud ho synchronizujete s Facebookem, bude zobrazovat i narozeniny vašich přátel a události, kterých se zúčastníte.

   

Album: Prohlížeč fotografií a obrázků od Sony. Třídí buď podle data pořízení/stažení, nebo tradičněji podle složek.

Filmy: Jednoduchá aplikace pro správu videí, bohužel ale automaticky spouští v defaultním přehrávači, ve kterém například na HD video můžete rovnou zapomenout.

  

Kalkulačka: Oproti standardní kalkulačce pro Android doznala větších změn, nevýhodou je, že pokročilé funkce je nyní možno používat pouze na šířku.

  

FM Rádio: Pochopitelně nechybí FM rádio, které disponuje velmi vydařeným grafickým zpracováním, podporou RDS a možností ukládat oblíbené stanice. Nechybí ani možnost identifikovat přehrávanou hudbu pomocí TrackID. Jen pozor, pro poslech rádia je potřeba mít připojena sluchátka, která slouží jako anténa.

  

TrackID: Aplikace pro rozpoznávání hudby, velmi podobná SoundHound nebo Shazam. Funguje bez problému a relativně slušnou úspěšností.

PlayNow: Obchod s aplikacemi, hrami, tapetami a zvuky. Podobný Zedge, avšak ne tak přehledný a také s menším počtem obsahu.

Smart Connect: Zajímavá utilita, která umožní nastavit telefon tak, aby vykonal nějakou akci po připojení sluchátek, nabíječky či jiných zařízení, eventuelně v určitém časovém období.

Movie studio: Jednoduchý editor videa, umožní jednoduchý střih videa a prokládání záznamu/ů obrázky.

Xperia Reader: Obchod s knihami dostupný pouze ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Jeho přítomnost je tedy naprosto zbytečná, ale nelze odinstalovat.

Office Suite: Základní verze kancelářského balíku umožňující číst dokumenty, tabulky a PowerPoint prezentace, vytvářet je ale už nezvládne (za Pro verzi si budete muset připlatit).

Xperia Link: Aplikace, se kterou můžete jednoduše sdílet internetové připojení v telefonu s počítačem či tabletem od Sony.

Sony Select: Aplikace nepříliš přehledně sdružující nejzajímavější programy z Google Play. Naprosto zbytečná a opět nelze odinstalovat.

Budík a hodiny: Program sdružující aplikaci pro budík, sledování světového času, časovače a stopek.

Některé bonusové aplikace jsou tak spíše ke škodě, než k užitku a chyběl nám alespoň základní správce souborů. Jsou zde ale i programy, které vám mohou usnadnit život a jejich přítomnost je ocenitelná. Osobně bych preferoval přítomnost pouze nejnutnějšího softwaru, jelikož zbytek si každý stáhne podle své vůle z Obchodu Play. Trendy ale velí jinak a výrobci svůj názor pravděpodobně jen tak nezmění.

Závěrečné hodnocení

Sony Xperia L je zařízení, které za cenu okolo 7 000 Kč rozhodně má co nabídnout. Displej sice neláme rekordy v jemnosti, rozhodně ale neurazí a většině uživatelů bude bohatě postačovat. Okolí zaujme velmi elegantní a neotřelý design, vy zase budete mít radost z dobře optimalizovaného Androidu 4.1 s nevtíravou nadstavbou TimeScape.


Konkurence pro Xperii L – Samsung Galaxy S III mini

- - -
Pokud byste raději něco s Windows Phone 8, zkuste HTC 8X. Aktuálně se prodává za velmi zajímavou cenu.

Díky poměrně kvalitnímu procesoru si zahrajete středně náročné hry. Novinka nezradí ani v oblasti výdrže a pokud ji nabijete přes noc, do večera vám další den vydrží naprosto bez potíží. Nepřesvědčil nás pouze 8Mpx fotoaparát produkující spíše podprůměrné snímky a trápila nás také povrzávající konstrukce. Za svou cenu se ale pro mnoho lidí jedná o skvělou volbu a i pro mě se jedná o jednoho ze žhavých kandidátů na budoucí telefon. Navíc se dá očekávat, že cena bude postupně klesat a Xperia L tak bude ještě atraktivnější.

Graf ceny produktu Sony Xperia L poskytuje server Heureka.cz

Ani tak to ale na trhu nebude mít jednoduché a o vaši přízeň se v dané cenové hladině a hardwarové výbavě budou ucházet i další zájemci, například Samsung Galaxy S III mini či Huawei Honor 2, který v redakci aktuálně testujeme a zatím z něj máme velmi pozitivní dojmy (videopohled). Další alternativou může být nový LG Optimus L7 II, který nabízí velmi podobnou hardwarovou výbavu a velkou 2450mAh baterii. A pokud byste náhodou zatoužili po nějakém kousku s Windows Phone 8, může být pro vás nyní velmi zajímavý model HTC 8X, který nyní spadl na naprosto fantastických 5 999 Kč.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

22 komentářů

 1. lol, TN FWVGA vs. IPS HD (Honor 2), ano, bude to mít těžké:-) Sony s těmi TN panely i v hi-endu je opravdu trapné a je to unikát.

  Je smutné, že jsme v době, kdy se spoušť fotoaparátu dává do kladů…

  • Třeba to pro někoho je kladná vlastnost. A popravdě,radši si koupím sony než skaredej čínskej huahnůj

  • Jozin (neregistrovaný)

   to ja radsej ten huahnoj !

  • Tak copak hujahuj, to je aspoň ještě běžná tržní společnost, ale státní komunistický ZTE, to už je dost mazec:-)

   Jinak máš pravdu, pro někoho je to kladná vlastnost-pro Sony, levný panel. Ale zde bych radši bojoval za práva nás, uživatelů.

 2. Pepa (neregistrovaný)

  Pěkná recenze, Vaše videopohledy stojí za to, doufám že v tom budete pokračovat :)

 3. Tomáš (neregistrovaný)

  škoda toho obsahu balenia čakal som aspon kvalitne sluchadla a puzdro kd už nič :) no aj NFC tagy by sa hodili tešim sa na xperiu M kto vie kedy vam pride na recenziu xperia L alebo M bude nastupca mojho galaxyčka ace 2 :) dufam že to nebude take zlé :)

 4. suxxe (neregistrovaný)

  Zdravím, chtel bych poprosit o radu..

  Hodne se mi libila Xperia P, ale fakt se bojim ty baterky a asi do ni nepujdu kvuli baterce..

  Mam k dispozici zhruba 7,5k (maximum) a chtel bych brat nejakou sedivku.. A nevim co vzit..

  Od telefonu chci svizne prostredi, slusnej fotak, wifu a vydrz.. nejnovejsi hry na tom hrat nepotrebuju..

  Mohl by mi nekdo poradit? V,SL pohori na baterii :( L zas na fotaku a displeji a taky bych chtel v baleni sluchatka.. :/

  díky

 5. suxxe (neregistrovaný)

  Zatim jsem rozhodnut pro Xperia SL, nema nekdo zkusenosti? :)

 6. Aneta (neregistrovaný)

  Dobrý den, mám dotaz koukala jsem na video s bílou verzí xperie kde je vidět při zpouštění hudby nebo prohlížení obrázku ty barvy a zajímal by mě jestli je to i hezky vidět u černé verze

 7. Jarda (neregistrovaný)

  Dobrý den, přemýšlím o koupi sony xperia L a chtěl bych se zeptat jak je to s procesorem. Všude inzerují 1 Ghz procesor, ale v recenzi uvádíte 1,5 Ghz. Tak bych se chtěl zeptat kolik má doopravdy. Děkuji za odpověď.

 8. martin (neregistrovaný)

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat.Uvažuji o koupi Xperia L a chtěl bych vědět jestli tento telefon podporuje aplikaci skype.Co jsem se tak díval po různých jiných stránkách tak někde uváděli že ano jinde zase ne.Děkuji když tak za info:-).

 9. Ziklova (neregistrovaný)

  Dobrý den, zvažuji koupi telefonu a nemohu se rozhodnout mezi Sony Xperia L a LG Optimus L9 II. mohli by jste mi prosím poradit? Děkuji.

 10. :D (neregistrovaný)

  l ma lepší čipset

 11. Mates (neregistrovaný)

  Dobrý den dá se svítit diodou aniž bych musel fotit ? mám telefon 2 dny a nemůžu na to přijít a na internetu sem to nenašel

  • A v Google Play obchodu jsi zkousel hledat?Urcite to bude umet jedna z aplikaci pod nazvem FlashLight,Svitilna apod.Najdes jich tam nespocet.

 12. MARCELA (neregistrovaný)

  Ahoj. Pptřebuju jak propojit mobil s rádiem, abych si tam mohla pouštět své písničky a šlo to víc slyšet takže to chci pustit přez věž. Nechce se mi to spustit.? Poradíte mi moc prosím.?

  • Koupit kablik,ktery ma na jedne strane 3.5 jack „male“(to jde do telefonu) a na druhe strane je zakoncen dvema „male“ cinch(L a P kanal),pak staci ,aby mela vez aux vstup a do tech tyto cinche zapojit.

 13. ankastep (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  slyšela jsem, že v žádném balení, co se distribuuje do Česka nejsou obsažena sluchátka. Přitom někteří je v balení našli, někteří zase ne. Poradíte mi prosím, jak to s nimi je? :)

  Děkuji.

 14. lenka (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jsou sluchátka k telefonu v prodejním balení? Děkuji

 15. Martik (neregistrovaný)

  Dobry den, chtel bych se zeptat:Jak se zde dela screen capture a jestli to podporuje hru Puppets Soccer ???Diky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).