TOPlist

Recenze Samsung Galaxy A5 (2017): odolná elegance

Modelová řada Galaxy A od Samsungu se řadí v portfoliu jihokorejského giganta hned pod vrcholnou řadu Galaxy S, a proto si Samsung pro letošní rok připravil novou, v pořadí již třetí generaci těchto smartphonů. Na náš trh se v letošním roce dostanou pouze dva modely, a to konkrétně Samsung Galaxy A3 (2017) a Galaxy A5 (2017).

V dnešní recenzi prověříme vybavenější model Galaxy A5 (2017), který staví na základě úspěšného loňského modelu, ale přináší i několik významných vylepšení – kromě nového designu a inovovaného fotoaparátu je to především odolnost vůči vodě, na kterou by zákazníci i přes vyšší cenu mohli slyšet.

Tip: Srovnejte si parametry všech tří novinek řady Galaxy A (2017) přehledně vedle sebe.

Video recenze Samsung Galaxy A5 (2017)

Sklo všude, kam se podíváš

Samsung u svých prémiových modelů často vsází na kombinaci kovu a skla a nejinak je tomu i v tomto případě. Základ konstrukce tvoří kovový boční rámeček, na který plynule navazují skleněná záda i předek telefonu. Rozměry i hmotnost jsou v podstatě identické jako u loňské generace, lehce narostla pouze tloušťka na celkových 7,9 milimetrů.

samsung_galaxy_a5_2017

Čelní straně vévodí 5,2palcový displej, který zabírá 71,5 % plochy, což není zrovna nejlepší hodnota. Domovské tlačítko umístěné pod displejem zároveň obsahuje čtečku otisků prstů. Její rychlost není špatná, ale konkurence přesto nabízí přesnější a rychlejší modely.

Samsung zajímavě vyřešil umístění hlasitého reproduktoru, který není umístěný na spodku, ale na pravém boku, hned nad tlačítkem Power. Hlasitost není ani při nastavené nejvyšší úrovni nijak vysoká a ani kvalita reprodukce neoslní – spadá zkrátka do běžného průměru.

Na levém boku najdeme také slot pro kartu nanoSIM. Samsung nezanevřel ani na paměťové karty. Slot pro microSD je netradičně zvlášť a je umístěný na horní hraně. Šuplíky karet jsou doplněné o gumové těsnění, což naznačuje jediné – Galaxy A5 (2017) je stejně jako vlajková loď Galaxy S7 odolný vůči vodě i prachu (certifikace IP68). Právě tato vlastnost bude asi jedním z největších lákadel testovaného kousku. My jsme odolnost prověřili několika koupelemi a telefon neutrpěl žádná poškození.

Záda krytá sklem mají zaoblené boky a díky tomu se telefon velmi dobře drží v ruce. Kromě čočky hlavního fotoaparátu je zde přisvětlovací LED a nesmí chybět ani logo výrobce. Skleněná záda sice vypadají na pohled pěkně, ale praktická příliš nejsou. Telefon snadno klouže v podstatě na jakémkoliv povrchu a přesto, že se jedná o odolné sklo, časem se nejspíš nevyhnete škrábancům.

galaxya5_2017_07

Povedený Super AMOLED a funkce AlwaysON

Displej s úhlopříčkou 5,2 palce disponuje rozlišením 1920 × 1080 pixelů. Jak je u Samsungu zvykem, jedná se o panel typu Super AMOLED. V dřívějších dobách bylo barevné podání tohoto typu panelů velmi přesycené a neodpovídalo realitě. V současné době si naštěstí výrobce dává záležet na správné kalibraci a výsledný obraz je tak opravdu perfektní. Samsung do systému implementoval i režim pro omezení modrého světla, který můžete aktivovat ručně nebo si nastavit automatickou aktivaci ve stanovený čas.

galaxya5_2017_03

Novinkou proti loňské generaci je funkce AlwaysON. Pokud je telefon v pohotovostním režimu, na displeji se zobrazuje čas, datum a notifikace. Díky panelu typu Super AMOLED jsou aktivní pouze jednotlivé pixely, takže energetická náročnost tohoto režimu je velmi nízká a na celkové výdrži se podepíše minimálně. AlwaysON nahrazuje funkci notifikační diody a z vlastní zkušenosti můžeme říci, že jde o velmi návykovou záležitost.

galaxya5_2017_02

Systém svižný, ale zatím jen Marshmallow

Hnacím motorem Galaxy A5 (2017) se stal čipset Exynos 7880, který disponuje osmi jádry s maximálním taktem 1,9 GHz. Grafické výpočty obstarává čip Mali-T830MP3. Rekordy v benchmarcích s novinkou trhat nebudete, v AnTuTu jsme naměřili 59 293 bodů. Výkon je ale naprosto dostatečný pro všechny běžné činnosti a telefon si bez problémů poradil i s hrami jako Asphalt 8, či Real Racing 3.

Z celkových 3 GB operační paměti zůstává při běžném používání volná přibližně třetina. Z 32GB vnitřního úložiště zůstane při prvním spuštění volných 23,1 GB. Další prostor můžete snadno získat dokoupením paměťové karty formátu microSD s kapacitou až 256 GB. Bezproblémová je i konektivita. K dispozici je dvoupásmová Wi-Fi, NFC, Bluetooth, plná podpora českých LTE pásem a nechybí dokonce ani FM rádio.

Tip: Kompletní parametry Galaxy A5 2017 včetně srovnávače naleznete v našem katalogu smartphonů. Specifikace modelu Galaxy A3 2017 můžete zobrazit zde.

Lehkým zklamáním může být operační systém. Ten je doplněný o nadstavbu TouchWiz a jako celek je velmi svižný i stabilní. Zklamáním je ovšem základ, který tvoří „starý“ systém Android 6.0.1 Marshmallow. U nově vydaného smartphonu bychom očekávali aktuální Android 7.0 Nougat. Aktualizace na tuto verzi dorazí na přelomu března a dubna.

galaxya5_2017_06

Prostředí TouchWiz prošlo v poslední době velkou proměnou. S hromadou předinstalovaných aplikací se již nesetkáte, v telefonu je pouze několik aplikací od Googlu, Microsoftu a samozřejmě i přímo od Samsungu.

Zabezpečená složka: „Dva životy“ v jednom telefonu

Za zmínku stojí nástroj Zabezpečená složka. Nenechte se zmást jednoduchým názvem, rozhodně se nejedná jen o zaheslovanou složku, do které si můžete přesunout zástupce aplikací, ale o podstatně sofistikovanější řešení. Aplikace, které si přidáte do této složky jsou kompletně oddělené od zbytku systému a jsou navíc šifrované (KNOX).

screenshot_20170130-153415

V praxi tak můžete mít v Zabezpečené složce například emailového klienta, kde budete mít pracovní účet, či fotogalerii s citlivými fotografiemi. Stejně tak zde můžete mít druhý Facebook, Instagram, Galerii a další služby, vše zcela odděleně.

Pro přístup do této aplikace je nutná identifikace pomocí otisku prstu či pomocí hesla. Tohle se Samsungu opravdu povedlo a v nastavení lze dokonce aktivovat skrytí Zabezpečené složky, aby zbytečně nebudila pozornost.

Dva dny bez větších potíží

Akumulátor ukrytý v útrobách smartphonu nabízí kapacitu 3000 mAh, což je v dané třídě standardní hodnota. Nabíjení probíhá prostřednictvím konektoru USB-C umístěného na spodní hraně těla. S dodávaným 2A adaptérem nabijete akumulátor z prázdného stavu do plna zhruba za hodinu a půl.

galaxya5_2017_13

Díky úspornému čipsetu se celková doba výdrže vyšplhala na dva dny běžného používání. I při náročném nasazení vydržela novinka běžet celý den. Je škoda, že výrobce nevybavil tento kousek také bezdrátovým nabíjením, který zatím zůstává výsadou vlajkového modelu Galaxy S7.

Fotografie nadchnou, video o něco méně

Hlavní fotoaparát s rozlišením 16 megapixelů a světelností f/1,9 je příslibem dobrých výsledků. Proti předchůdci ale letošní model nepochopitelně nedostal optickou stabilizaci senzoru. Při fotografování tento hendikep tolik nepocítíte, ale při záznamu videa nám stabilizace obrazu scházela.

galaxya5_2017_11

Aplikace fotoaparátu by si také zasloužila vylepšit. Ne že by byla vyloženě špatná, ale chybí zde manuální režim. Je zde sice režim nazvaný Pro, ale můžete si ručně upravit pouze hodnotu citlivosti ISO, vyvážení bílé a hodnotu expozice.

Kvalita fotografií je až překvapivě dobrá. Líbila se nám ostrost, vykreslení detailů i barevné podání. Špatné výsledky nepodával telefon ani v horších světelných podmínkách, za což vděčí velmi dobré světelnosti objektivu. Na špičkové modely sice Galaxy A5 (2017) nemá, ale ztráta je minimální.

Všechny snímky v plném rozlišení naleznete v této galerii

O něco horší je situace v případě záznamu videa. Maximem je rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů) a frekvence 30 snímků za sekundu. Kvalita pořízených videí není špatná, ale chybějící stabilizace obrazu je na výsledku znát. Fotografie nás potěšily, záznam videa už ale o něco méně.

Na své si přijdou i příznivci selfie fotografií, jelikož Samsung stejný fotoaparát s 16Mpx rozlišením a dobrou světelností objektivu přidal i na přední stranu. Kvalita autoportrétů je tak výborná nejen za dobrého světla, ale i v šeru. K dokonalosti tady chybí snad jen přisvětlovací dioda.

Závěrečné hodnocení recenze Samsung Galaxy A5 (2017)

Samsung Galaxy A5 (2017) si v našem testu vedl velmi dobře. Tato novinka nabízí dostatečný výkon, výborný displej, povedený fotoaparát a navrch přidává také elegantní design a odolnost vůči vodě a prachu.

Obsah balení
Obsah balení

Největším zklamáním je tak asi cena, která byla stanovena na 11 990 korun. Za podobnou částku se prodává například OnePlus 3T, Huawei P9 (recenze), nebo třeba starší vlajkový model Samsung Galaxy S6 (recenze), který je pro letošní „á-pětku“ velkým konkurentem. V případě loňské generace byla počáteční cena stejná, ale díky silné konkurenci velmi rychle klesla na přijatelnější částku. Pokud by stejný osud potkal i testovanou novinku, vůbec bychom se nezlobili – s nižší cenou by Galaxy A5 mohl být slušný bestseller, ale startovací cena byla nastavena hodně sebevědomě. I přes vyšší cenu má Samsung Galaxy A5 (2017) rozhodně co nabídnout a osud této žhavé novinky nemáme strach.

Samsung Galaxy A5 (2017)

Samsung Galaxy A5 (2017)
8.2

design a zpracování

8.6/10

výkon a optimalizace

7.6/10

hardwarová výbava

8.1/10

kvalita fotografií a videa

8.2/10

výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • dílenské zpracování
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP68)
  • skvělý displej s AlwaysON
  • povedený fotoaparát
  • výborná výdrž a rychlé nabíjení
  • prvotřídní konektivita
  • Soukromá složka
  • kvalitní selfie kamera

Zápory

  • vyšší startovací cena
  • nižší výkon
  • chybí stabilizace obrazu
  • starší Android 6.0 (Nougat přijde později)
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku