TOPlist

Recenze reproduktoru Panasonic SC-TMAX5: nezkazí žádnou párty

Panasonic TMAX5 nahled 1
  • Ačkoliv je nejmenším ze své řady, umí hrát pořádně nahlas
  • Zvládne i světelné efekty, napájení z powerbanky i bezdrátové nabíjení telefonu
  • Má tři zvukové měniče, vynikají především basy

Panasonic SC-TMAX5 (dále též jen TMAX5) patří do rodiny čtyř podobných párty reproduktorů s označením TMAX. Ačkoliv to není žádný drobek, je z nich nejmenší a s cenou 4 490 korun včetně DPH také nejlevnější.

Kromě slibného zvuku by měl nabídnout i užitečné funkce v podobě bezdrátového nabíjení dalšího zařízení, typicky telefonu, nebo napájení z powerbanky. Měl jsem možnost tento zajímavý produkt vyzkoušet a veškeré poznatky jsem shrnul v následující recenzi.

Panasonic SC-TMAX5
Panasonic SC-TMAX5

První dojmy a dílenské zpracování

TMAX5 dorazil ve velké kartonové krabici, uvnitř níž se až na napájecí kabel a papírový manuál nic dalšího nenacházelo. Žádné příslušenství tedy neočekávejte. Hned na první pohled mne překvapily rozměry 250 × 475 × 265 mm i hmotnost 6,5 kg. Rozhodně se už nejedná o nějaký drobný stolní reproduktor, ale o pořádný kus techniky. Kabel má délku 1,5 m a transformátor se nachází uvnitř zařízení. Udávaná spotřeba je 50 W.

Horní a spodní část je plastová, ale tělo ozvučnice působí jako nějaký druh překližky nebo MDF desky. Přední straně dominuje kovový gril pro ochranu reproduktorů a zadní straně zase plastový nátrubek bassreflexu.

Oceňuji dvě madla na horní straně pro jednodušší manipulaci a také gumové nožky, díky kterým se nabízí vertikální i horizontální použití. Mezi madly se nachází pogumovaná podložka, která slouží pro umístění telefonu za účelem bezdrátového nabíjení. Před ní pak najdeme dvě řady tlačítek i informační diody.

Záda ukrývají veškerou portovou výbavu: USB-A a 3,5mm audio jack pro připojení zdroje zvuku, microUSB pro napájení z powerbanky a zdířku pro připojení napájení ze sítě.

Ačkoliv materiály ani design nepůsobí nijak exkluzivně, celkové zpracování zanechává solidní dojem. Vše hezky lícuje. Musím ještě dodat, že jsem testoval černou variantu – dělá se i provedení se zeleným grilem. Co se týče odolnosti vůči povětrnostním vlivům, žádné konkrétní certifikace jsem ve specifikacích nenašel.

Funkce a parametry

Zvukový projev má na starost trojice měničů: největší 16cm woofer uprostřed a dva 5cm tweetery po stranách. Celkový výkon této soustavy činí 150 W RMS (THD 30 %). Pro bezdrátové připojení se používá Bluetooth ve verzi 4.2 (verze z roku 2014) a jediným podporovaným kodekem v takovém případě je SBC. Bohužel jsem nenarazil na žádné možnosti spárování s dalšími reproduktory pro prostorový poslech, a to ani v propagačních materiálech.

Panasonic TMAX5 15

Důležitou funkcí produktu této kategorie je také světelná show, kterou v tomto případě zajišťuje světelný kruh vinoucím se po obvodu největšího měniče. Lze využít přednastavených režimů blikání a svícení, nebo si zvolit svou vlastní barvu, případně efekt úplně vypnout. V aplikaci můžete zvolit i to, aby světlo reagovalo na hudbu. Bohužel jsem velkou spojitost s rytmem nenašel.

Panasonic TMAX5 14

Další příjemnou vlastnost, které jsem občas rád využil, představuje bezdrátová nabíječka telefonu zabudovaná na horní straně. Ta dobíjí výkonem 10 W a rozhodně může přijít vhod především při delších akcích, kdy je hudba nepřetržitě přehrávána právě z tohoto zdroje.

Ačkoliv je TMAX5 určen primárně pro napájení ze sítě, jeho rozměry nejsou až tak velké, aby se nedal vzít pohodlně na chatu nebo někam do tělocvičny, například na skupinové lekce. V těchto případech se často může hodit výrobcem avizované napájení z powerbanky. Má však jít pouze o ty pracující s proudem minimálně 2 A a zvukový výkon je pak nižší než 50 %.

Při testování jsem ale byl docela zklamaný. Ačkoliv moje powerbanka TMAX5 utáhla, zvuk byl krom nižší hlasitosti i o mnoho horší. Ze spektra v podstatě zmizely basové složky, pro které je úbytek energie smrtelný. Z jinak docela slušně hrajícího reproduktoru se tak stal velmi plochý. Navíc jsem se dočkal i několika výpadků zvuku, které mi evokovaly slabý Bluetooth signál, ale s telefonem jsem byl celou dobu ve vzdálenosti jednoho metru. S napájením z powerbanky bych tedy moc nepočítal a používal bych jej pouze jako nouzové řešení.

Zvukový projev

Vzhledem k určení lze očekávat, že TMAX5 bude orientovaný především na basy, což se rovněž potvrdilo. V nízkých hlasitostech byly výšky a středy mírně plechové a nijak výrazně od sebe nevystupovaly. Dynamiku tedy tvořily především nízké frekvence, které se mnohem víc rozehrají při vyšších hlasitostech, kdy jsou už vibrace cítit i na vlastní kůži.

Při vyšší hlasitosti se ale zlepšily také výšky a středy, takže bych řekl, že reproduktor hraje nejlépe v hlasitostech, které nebudete používat nejčastěji (při poslechu doma). Rozsah hlasitosti je ale opravdu velký a neměl bych tedy strach ani s ozvučením větší místnosti. Já jsem zařízení testoval v bytě 2+kk a při zhruba 70% hlasitosti jsem už neměl odvahu jít výše především v zájmu příznivých sousedských vztahů.

Určitě v tomto případě nelze očekávat precizní podání a detailní rozlišení nástrojů, jako je tomu u studiových nebo hi-fi řešení v cenách násobně převyšující testované zařízení. Na druhou stranu musím uznat, že zvuk vzhledem ke svému určení nebyl vůbec špatný a případné nedokonalosti lze částečně kompenzovat ekvalizérem. Má očekávání sice nebyla příliš vysoká, ale rozhodně byla splněna a možná je tento kousek i předčil.

Vyzkoušel jsem všechny tři možnosti připojení zdroje zvuku. Kromě bezdrátového Bluetooth lze do USB připojit flash disk a pouštět hudbu z něj. Bohužel mi fungoval pouze formát MP3, ačkoliv jsem zkoušel také bezztrátový FLAC. Při připojení telefonu nebo jiného zařízení přes 3,5mm audio jack samozřejmě můžete přehrávat všechny formáty, které zvládne vaše audio aplikace. Kvalita zvuku je u obou typů kabelového připojení srovnatelná s bezdrátovým.

Ovládání a aplikace MAX Juke

Kromě doprovodné aplikace jde zařízení ovládat i pomocí hardwarových tlačítek na horní straně. Je jich celá řada: umožní zapnutí a vypnutí, přesun na další nebo předchozí skladbu, pozastavení a spuštění přehrávání, změnu hlasitosti i přepínání zdroje zvuku nebo světelného režimu. Diody informují o aktivním bezdrátovém nabíjení i o zvoleném zdroji zvuku.

Panasonic TMAX5 16

Co se týče softwaru, na úvod musím zmínit, že poměrně často pracuji s doprovodnými aplikacemi různých výrobců. Sluchátek a reproduktorů se u mě střídá poměrně dost, takže mohu pozorovat, že už i například čínský Huawei ke svým sluchátkám FreeBuds nabízí poměrně hezkou a přehlednou aplikaci. O to větším překvapením pro mne byla ta od Panasonicu.

Panasonic TMAX5 04

Nejsem si jistý, jestli výrobce chtěl dosáhnout nějakého retro efektu, nebo prostě jen vzhled uživatelského rozhraní příliš neřeší. Obrázek si ale můžete udělat sami z přiložených screenshotů. Zmínit musím též chybějící jazykové mutace. MAX Juke se dělí do několika sekcí:

  • Music Player: umožní vstup do jednotlivých adresářů v telefonu a spuštění skladeb
  • Jukebox Request: v průběhu testování nefunkční, opakovaně vyvolává chybovou hlášku
  • Remote Control: dálkové ovládání přehrávání, změna zdroje zvuku a vstup do nastavení ekvalizéru, který umožňuje manuální nastavení ve třech pásmech a také volbu přednastavených presetů
  • DJ Illumination: změna barvy podsvícení, synchronizace s hudbou, volba přednastavených režimů
  • Device Settings: základní nastavení automatického vypnutí nebo Bluetooth Standby
  • YouTube: přímý vstup na YouTube
  • Information: zobrazení licenčních informací; bílý text na bílém pozadí bohužel nelze přečíst (viz. screenshot)

Aplikace MAX Juke je z mého pohledu největší nevýhodou testovaného zařízení. Základní nastavení přehrávání i barevného podsvícení zde sice vyřešíte, ale chybí jazyková lokalizace, některé prvky vyhazují chybu a třešničkou jsou nečitelné licenční texty. Celkový vzhled je pro mě v dnešní době nevyhovující a představoval bych si klidně jednodušší software, který ale bude dotažený jak z funkčního, tak z estetického hlediska.

Závěrečné hodnocení

Panasonic SC-TMAX5 je sice nejmenší ze své řady, ale i tak dokáže udělat pořádný rozruch. Zaujme také vizuálně. Ačkoliv jsem se pozastavil nad některými nedostatky v podobě nedokonalého provozu při napájení z powerbanky, na můj vkus obstarožního vzhledu aplikace, podpory pouze jediného kodeku SBC při bezdrátovém připojení a starší verze Bluetooth 4.2, celkově reproduktor plní svůj účel.

Panasonic TMAX5 02

Zvuk je orientován především basově, což se ale dá korigovat v aplikaci. Zásadní tady ale jsou basy a dostatečná hlasitost. Oboje nezklamalo. Pozitivně hodnotím možnost bezdrátového nabíjení telefonu, což se v mnoha situacích hodí. Taktéž široké možnosti regulace světelného efektu jsou přínosem a někdo ocení i kabelové připojení přes USB nebo 3,5mm audio jack.

Za cenu 4 490 korun včetně daně tento kousek určitě není špatný. Sám bych si jej asi nekoupil, protože od zvuku mám vyšší očekávání, ale věřím, že mnoha lidem dobře poslouží. Pokud se navíc dostane do nějaké zajímavé slevy, nákup bude dávat ještě větší smysl.

Panasonic SC-TMAX5

panasonic sc tmax5 katalog
7.3

Design a konstrukce

7.2/10

Kvalita zvuku

7.8/10

Chytré funkce

7.3/10

Poměr ceny a výkonu

8.5/10

Mobilní aplikace

5.8/10

Klady

  • příznivá cena
  • solidní zvuk
  • bezdrátové nabíjení telefonu
  • možnost napájení z powerbanky
  • připojení i přes USB a 3,5mm jack

Zápory

  • doprovodná aplikace
  • slabý přednes při napájení z powerbanky
  • pouze kodek SBC
  • starší Bluetooth 4.2
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku