Domů » Recenze » Recenze reproduktoru na zeď IKEA Symfonisk: obraz, nebo hudba? A proč ne obojí?

Recenze reproduktoru na zeď IKEA Symfonisk: obraz, nebo hudba? A proč ne obojí?

IKEA dávno nevyrábí pouze nábytek, ale v poslední době se snaží prorazit i na trhu s domácí elektronikou. Zdaleka už nenabízí jen kuchyňské spotřebiče, najdete tam i bezdrátové nabíječky, chytré žárovky nebo dokonce čističky vzduchu. Samostatnou kategorií je pak řada reproduktorů Symfonisk, kterou IKEA produkuje ve spolupráci s firmou Sonos. Kromě Wi-fi reproduktorů Symfonisk pak v IKEA pořídíte i levnější Bluetooth reproduktory ze série Eneby.

Řada Symfonisk představuje chytré řešení domácích Wi-Fi reproduktorů, které většinou plní více funkcí, ať už se jedná lampičku nebo o policový reproduktor. Novinkou v nabídce je rám na stěnu, který zastane také funkci reproduktoru. Měli jsme možnost jej otestovat, takže jsme vyzkoušeli, jak doopravdy hraje.

Ikea symfonisk ram reproduktor 02
Jediným rušivým prvkem je bílý kabel

Je to rám, nebo obraz?

Označení „rám na obraz“ je trochu matoucí, protože do nového reproduktoru nemůžete vložit žádný obraz nebo vlastní grafiku. Estetickou úlohu plní polyesterové plátno, které je nataženo přes celé tělo reproduktoru, a ačkoliv je možné je vyměnit, zatím je v nabídce pouze černá nebo bílá varianta jediného univerzálního motivu. Testoval jsem bílou, ačkoliv osobně fandím spíše té tmavé.

IKEA Sonos 3
Tmavá varianta reproduktoru

IKEA do budoucna slibuje přidání dalších grafických variant, které bude možné střídat, což bych osobně určitě ocenil, protože aktuální motiv od Jennifer Idrizi mne osobně nijak zvláště nenadchl. Nicméně chápu, že vytvořit esteticky přijatelný motiv pro tak širokou škálu zákazníků, jaké má IKEA, není vůbec jednoduché.

Ikea Symfonisk ram vymenne platna
IKEA plánuje prodávat i řadu výměnných pláten (Zdroj: IKEA)

Zpracování a obsah balení

Nový reproduktor je zabalen v poměrně velké papírové krabici, přičemž i uvnitř je velká část obalového materiálu z papíru, IKEA tedy v tomto případě hledí na udržitelnost a ekologii. Reproduktor o rozměrech 57 x 41 cm s hloubkou 5,5 cm zabere velkou část krabice.

Ikea symfonisk ram reproduktor 03
Reproduktor mírně odstává od stěny

Kromě něj v balení najdeme 3,5 metru dlouhý napájecí kabel, konzoli pro montáž na zeď i s vrutem a gumové nožičky pro zajištění reproduktoru v momentě, kdy stojí například na zemi a opírá se o stěnu. Samozřejmostí jsou papírové manuály.

Ikea symfonisk ram reproduktor 04
Malinká dioda na kraji rámečku lze deaktivovat

Na první pohled je zřejmé, že dominantním materiálem je plast. I přesto vše působí solidním dojmem a celkové zpracování je na dobré úrovni. Vytkl bych snad jen, že bílá varianta je dost náchylná k upatlání světlého plátna při manipulaci.

Umístění reproduktoru

Hlavní výhoda obrazu/reproduktoru tkví v možnostech jeho umístění. Pokud máte doma dostatek prostoru a chcete si užit kvalitní zvuk, vždycky bude lepší sáhnout po samostatně stojících reproduktorech od nějaké kvalitní značky. Na tyto zákazníky ale IKEA necílí.

Ikea symfonisk ram reproduktor 05
Pověšení na zeď je asi nejlepší variantou umístění

Nový produkt má vyřešit problém malých bytů, kde na věci, jako je právě audio sestava, často nezbývá místo. Proto je možné reproduktor pověsit na zeď (na výšku či na šířku) nebo jej postavit na zem nebo poličku. Neumí ale stát sám o sobě, musí se opírat o zeď. Taktéž horizontální poloha, jakou můžeme využít například u Bang & Olufsen Level, zde nepřipadá v úvahu, především kvůli velkým rozměrům reproduktoru.

Ikea symfonisk ram reproduktor 10
Dobře ale funguje i postavení na zem nebo kus nábytku

Při pověšení na stěnu může být rušivým prvkem bílý napájecí kabel, který jen těžko ukryjete. Dobrou zprávou je, že v zádech reproduktoru je dostatek drážek pro vedení kabelu všemi směry, takže jej můžete jednoduše protáhnout tou správnou stranou.

Funkce, parametry a ovládání

Jak již bylo řečeno v úvodu, propojení probíhá přes Wi-Fi, Bluetooth nebo audio konektor bychom tedy hledali marně. V případě špatného bezdrátového signálu je možné připojení k síti zajistit i pomocí ethernetového kabelu. Kromě síťového konektoru je na zádech reproduktoru vstupní i výstupní konektor pro napájení, takže je možné propojit dva reproduktory do sterea a napájet je z jedné zásuvky.

Ikea symfonisk ram reproduktor 08
Zbývající kabel elegantně schováte v zádech zařízení

Výhodou je také spolupráce s AirPlay 2 nebo Spotify Connect. Jelikož se jedná v podstatě o převlečený reproduktor Sonos, je možné využívat propojení mezi dalšími reproduktory Sonos, ať už chcete docílit prostorového zvuku nebo mít v každé místnosti jinou hudbu.

Ovládání reproduktoru probíhá pomocí tří tlačítek umístěných za hranou rámečku. Konkrétně se jedná o klasickou sestavu play/pause a dvojici tlačítek (+ a -) pro úpravu hlasitosti. Při dvojím stisku pak umí i přepínat skladby. Veškeré další ovládání je poté možné už jen přes aplikaci Sonos, které se budeme věnovat níže.

Ikea symfonisk ram reproduktor 09
Tlačítka na zadní straně reproduktoru

Ačkoliv IKEA na svém webu mnoho technických detailů neuvádí, po sejmutí plátna je zřejmé, že máme tu čest s dvoupásmovým systémem doplněným o pasivní zářič pro lepší podání basů.

Zvukové podání

Hned na první poslech jsem byl překvapen přítomností basů, které nejvíce vynikly na skladbě Limbo od Royal Blood. Nejprve se mi zdálo až zvláštní, že z takto placatého těla vychází opravdu velmi slušný zvuk obsahující i nižší frekvence. Středy a výšky nejsou nijak upozaděny a celkový zvukový přednes působí kompaktně.

Ikea symfonisk ram reproduktor 12
Zvuk zajišťuje dvojice měničů

Detailní a čistý zvuk jsem si pak užíval především u nového alba Johna Mayera Sob Rock. Byl jsem překvapen, že u něčeho, co pravdu nevypadá jako reproduktor, se mohu dočkat takto uspokojivého zvukového podání. Rozsah hlasitosti je uspokojivý a reproduktor má dostatek výkonu i pro naplnění středně velké místnosti.

Ikea symfonisk ram reproduktor 07
Vertikální poloha vzhledem k rozměrům nedává smysl

V průběhu testování jsem přemýšlel o ideálním využití takového reproduktoru a musím přiznat, že ačkoliv zvukově rozhodně není špatný, asi bych ho nepoužil jako hlavní nebo snad jediné zařízení pro poslech hudby.

Hodně se mi ale líbí představa spojení dvou kusů do sterea a pověšení na stěnu po stranách televize. Při opravdu minimálním využití prostoru docílíte uspokojivého zvuku a zároveň to bude vypadat dobře (pokud si nějak poradíte s kabelem).

Trueplay

Stejně jako u ostatních modelů značky Sonos i tady najdeme funkci Trueplay, která zajistí úpravu zvuku podle umístění v místnosti. Je pouze potřeba provést krátkou kalibraci pomocí iPhonu, kdy reproduktor vydává referenční zvuky a mikrofon iPhonu je zaznamenává, zatímco se pohybujete po prostoru. Pokud pak reproduktor přemístíte, je vhodné provést kalibraci znovu.

Doprovodná aplikace

Pro ovládání je potřeba si stáhnout aplikaci Sonos. Ta podporuje veškeré streamovací služby v podobě Apple Music, Spotify, YouTube Music, Audible, Soundcloud a mnoho dalších. Hudbu je však možné přehrávat i z knihovny přímo v telefonu nebo počítači. Zároveň aplikace umožňuje propojení více reproduktorů Sonos dohromady a jejich ovládání.

Dále je možné naladit rádiové stanice nebo si nastavit budík. Aplikace umí také rodičovskou kontrolu, která vyřadí z přehrávání skladby s označením „Explicit“. Nechybí ani úplně základní ekvalizér a oceňuji možnost vypnutí kontrolní diody na přední straně reproduktoru.

‎Sonos
Cena: zdarma
Sonos
Cena: zdarma

Ačkoliv aplikace nabízí poměrně široké možnosti nastavení a ovládání, pohyb v ní je relativně intuitivní. Dobrou zprávou je také možnost instalace nejen na smartphonech (Android, iOS), ale také na noteboocích a stolních počítačích (Windows, macOS). Hlasového asistenta bohužel v aplikaci nenajdete (i když jej jinak produkty Sonosu s mikrofony nabízí), nicméně IKEA reproduktor tuto funkci jednoduše nepodporuje.

Závěrečné hodnocení

Ačkoliv reproduktor z IKEA na zeď působí dobrým dojmem a nenašel jsem u něj žádné zásadní nedostatky, je potřeba zvážit způsob jeho použití. Montáž na tenkou zeď může rušit sousedy, ale pokud vám to ušetří cenné metry životního prostoru v malém bytě, s nákupem bych nijak zvláště neotálel.

Naopak pokud máte prostoru dostatek a nelpíte na tenkém zařízení, podíval bych se i u konkurence, která za dané peníze (4 990 Kč) nabídne často i spolupráci s hlasovými asistenty nebo možnost připojení přes Bluetooth či audio konektor.

Ikea symfonisk ram reproduktor 13
Bílé plátno nevypadá špatně, mnoho uživatelů ale ocení budoucí možnost výměny

Je škoda, že zde není možnost žádného přizpůsobení v podobě použití vlastního motivu na plátno. Taktéž nejsem fanouškem bílého přívodního kabelu, který z reproduktoru vždy vede, a neexistuje moc možností, jak se jej zbavit.

Jinak je ale nutno uznat, že za 4 990 Kč pořídíte kvalitní reproduktor s různými možnostmi připojení (AirPlay 2, Spotify Connect), který zvládá i komunikaci s ostatními reproduktory značky Sonos. Pokud potřebujete ušetřit prostor v obýváku, tento produkt to může elegantně vyřešit.

SYMFONISK reproduktor

4 990 Kč
8.4

Design a zpracování

9.0/10

Kvalita zvuku

7.4/10

Chytré funkce

8.3/10

Mobilní aplikace

8.7/10

Klady (+)

  • dobré zvukové podání
  • propojení s ekosystémem Sonos
  • možnost pověšení na stěnu i postavení na nábytek
  • funkce Trueplay

Zápory (–)

  • chybí podpora hlasových asistentů
  • zatím v prodeji pouze dva motivy
  • nevzhledný napájecí kabel

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

2 komentářů

  1. Já třeba absenci hlasového asistenta považuji za plus.

  2. Za ty peníze nepřesvědčilo. Zkuste lampičku v doprodeji. Za polovinu podobný zvuk a ještě svítí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).