Domů » Recenze » Recenze IKEA Förnuftig: cenově dostupná čistička vzduchu

Recenze IKEA Förnuftig: cenově dostupná čistička vzduchu

Švédský nábytkářský gigant IKEA je znám především pro dostupný designový nábytek a masové kuličky. Ačkoli bych se s chutí pustil do recenze druhého jmenovaného, vrhl jsem se na testování trochu jiného produktu. IKEA totiž už nějaký ten pátek experimentuje s chytrou domácností a její součástí je nově také čistička vzduchu s krásným švédským názvem Förnuftig, což v překladu znamená „rozumný“. Kolik rozumu ale IKEA Förnuftig pobrala?

Design a konstrukce

Čistička vzduchu je povětšinou vcelku velký předmět, který se hodí mít umístěný tam, kde se nacházíme nejčastěji. Jedním z prvních nápadů může být obývací pokoj, kde nejenže trávíme čas, ale taktéž přijímáme návštěvy. Právě proto bychom zde ale neradi měli velkou nevzhlednou krabici, která čističky vzduchu charakterizuje.

Ikea Fornuftig 8
Design je elegantní a minimalistický

IKEA Förnuftig je stejně jako všechno zboží švédské firmy vysoce designové. Kvádr o velikosti 45 x 31 x 11 centimetrů a hmotnosti skoro 4 kilogramy bezpochyby zapadne do každé moderní domácnosti. Kombinace plastu a kovových nožiček by sama o sobě nebyla až tak elegantní, nicméně přední stranu kryje šedivá látka, za kterou se skrývají důležité filtry. V jednoduchosti je krása – za designem stojí David Wahl a na výběr je černá a bílá varianta, která se ovšem týká pouze plastu.

Ikea Fornuftig 7
IKEA Förnuftig můžete také připevnit na zeď

Sestavení a zapojení je extrémně snadné. Zacvaknout nožičky do podstavce zvládne každý, nicméně v případě potřeby můžete čističku zavěsit i na zeď. Na horní straně je poté poutko, které lze odejmout. Dominantním prvkem je otočný knoflík, kterým čističku zapnete či vypnete, případně zvolíte jednu ze tří intenzit čištění vzduchu.

Parametry a funkce

Asi není velké překvapení, že čistička vzduchu má primárně jednu funkci, tedy čištění vzduchu. Kromě toho IKEA Förnuftig nic jiného neumí. Čištění vzduchu lze nastavit na tři různé intenzity – malou, střední a velkou. Na malou intenzitu můžete mít čističku zapnutou v podstatě neustále, neboť je takřka neslyšitelná (29 dB/1,5 W).

Ikea Fornuftig 6
Výdech čistého vzduchu je nenápadný

Střední intenzita je o něco hlučnější (49 dB/6,5 W), nicméně pokud sledujete televizi či děláte úklid, dá se to snést. Maximální intenzita je opravdu hlučná (60 dB/14 W) a doporučuji ji používat buď když nejste doma, nebo pokud kupříkladu vaříte. Právě pro tyto činnosti se hodí mít doma čističku vzduchu, i když nebydlíte zrovna v oblasti zasažené nepříznivou smogovou situací či netrpíte alergiemi. V závorkách jsem uvedl také údaj o typickém odběru elektřiny. Pro srovnání – domácí router má odběr zhruba 15 W.

Ikea Fornuftig 5
Otočný knoflík pochopí úplně každý

IKEA Förnuftig zvládne vyčistit až 140 metrů krychlových za hodinu dle metriky CADR, což je úctyhodné množství. Vzhledem k velikosti je čistička vhodná spíše do menších prostorů okolo 10 metrů čtverečních. HEPA 12 filtr odstraní ze vzduchu až 99,95 procent částeček o velikosti 2,5 mikronu a větších, což je ideální na prach a pyl. Pro představu – průměrný lidský vlas má průměr 70 mikronů. Druhý filtr plynných částic je poté určen pro pachové částice, které vznikají například při vaření.

Používání a údržba

IKEA Förnuftig je na používání jednoduchá. Zamrzela mě jakákoli absence chytrého ovládání, ať už jde o samotné spuštění či ovládání intenzity. I na výměnu filtru vás upozorní jednoduchá stavová dioda na těle čističky, takže s chytrým telefonem opravdu nepochodíte. Na jednu stranu je to škoda, na tu druhou to pro mnoho uživatelů může být výhoda.

S trochou snahy si z IKEA Förnuftig můžete udělat chytrou čističku, jen budete muset trochu improvizovat. Dovedu si představit, že čističku zapojíte do chytré zásuvky a společně s interiérovým senzorem prachových částic vytvoříte rutinu, která po překročení nastaveného limitu automaticky Förnuftig spustí. To už je nicméně výzva pro mírně pokročilé vlastníky chytré domácnosti.

Ikea Fornuftig 4
Větrák zvládne čistit vzduch třemi rychlostmi

Osobně bych uvítal alespoň nějaké základní možnosti ovládání, jako je třeba časovač, kdy by se čistička po hodině čistění vypnula nebo přepnula na nižší režim. Ze sféry pokročilých funkcí by určitě bylo skvělé, kdyby čistička sama rozpoznala stav ovzduší v místnosti a alespoň doporučila vhodný stupeň čištění. Nicméně vzhledem k ceně bych toho od IKEA Förnuftig chtěl opravdu příliš mnoho.

Údržba je vcelku jednoduchá – jednou za čas je potřeba vyměnit dva filtry, jak na pevné, tak na plynné částice. Jejich výměna je otázkou několika vteřin, stačí jen odloupnout látkové krytí a vytáhnout oba filtry ven. Jak často je potřeba filtry měnit, závisí na prostředí, ve kterém čističku používáte. V mé domácnosti jsem se za zhruba měsíc aktivního testování nedostal do bodu, kdy by bylo potřeba filtry vyměnit. Ty je třeba střídat zhruba jednou za čtyři měsíce.

Závěrečné hodnocení

IKEA Förnuftig je dostupnou vstupenkou do světa čističek vzduchu. Ty mají pověst drahých a nevzhledných krabic, které jsou sice užitečné, ale hyzdí naše domácnosti. IKEA na to šla s typickým švédským přístupem, tedy nízkou cenou, krásným designem a jednoduchým používáním. Pro začátečníky je švédská čistička ideální.

Ikea Fornuftig 1
Pokud IKEA Förnuftig doplníte o chytrou zásuvku, budete mít skvělého a levného společníka do chytré domácnosti

Předností IKEA Förnuftig je jednoduché ovládání, krásný vzhled a cenová dostupnost nejen samotné čističky, ale také výměnných filtrů. Nevýhodou je úplná absence jakýchkoli chytrých funkcí, chybějící alespoň základní funkce, jako například plánování vypnutí, a hlučnost na nejvyšší stupeň čištění.

Přečtěte si takéČistička vzduchu Electrolux Pure A9: vypadá skvěle, funguje skvěle [recenze]

Za cenu 1 290 korun se jedná o skvělou investici pro každého, komu se za podobné zařízení nechce příliš utrácet. Ať už máte v domácnosti alergika nebo málo výkonnou digestoř, základní možnosti čističky IKEA Förnuftig rozhodně oceníte. Náhradní filtr pro pevné částice stojí přijatelných 149 korun, zatímco filtr na plynné částice vás vyjde na 249 korun. Filtry je potřeba měnit zhruba co čtyři měsíce (při velmi aktivním používání), z čehož vycházejí roční náklady cca 1 200 korun.

IKEA Förnuftig

8.6

Design a zpracování

9.2/10

Ovládání a údržba

8.2/10

Čištění vzduchu

8.5/10

Klady (+)

 • jednoduché ovládání
 • krásný design
 • cenová dostupnost čističky a náhradních filtrů

Zápory (–)

 • absence chytrých funkcí
 • hlučnost na nejvyšší stupeň čištění

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

 1. Ide cisticku spinat smart zasuvkou? ked necham ten otocny menic v polohe napr 1. zapne sa ?

 2. Michael Chrobok

  Dobrý den, ano, s pomocí chytré zásuvky lze čističku integrovat do chytré domácnosti.

 3. Hezký popis produktu, ale co testy? Vše co je v recenzi umím vyčíst i z příbalového letáku.

 4. Koupil jsem. Účinnost těžko posoudit, vzduch z celé místnosti to filtrem rozhodně neprotáhne. Mám to pořád zaplé, na jedničku není slyšet. Jen nechápu co na krabici s větrákem stojí 1300 Kč ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).