TOPlist

Recenze reproduktorů KEF LSX II: stylovka s prémiovým zvukem i cenou

KEF LSX II
  • Druhá generace modelu LSX představuje progresivní produkt, který zdaleka nemíří jen na „hifisty“ 
  • Na první pohled zaujmou designem, překvapí ale i širokou konektivitou a podporou různých služeb
  • Sestavu můžete rozšířit o subwoofer nebo o praktické a zároveň hezké stojany 

Reproduktory KEF LSX přišly na trh už v roce 2019 a nyní tedy máme čest s druhou generací. Opět se jedná o všestranné bedny s mnoha možnými způsoby využití především díky relativně subtilním rozměrům, hromadě funkcí i široké konektivitě. Na první pohled ale zaujmou hlavně nevšedním designem.

Ačkoliv jsem si LSX II během chvilky zamiloval, cena 29 990 korun je relativně vysoká a pro jejich koupi je tedy potřeba dát dohromady pádné argumenty. Reproduktory jsme důkladně otestovali a nyní můžeme napovědět, zdali se vyplatí do tohoto kusu techniky investovat a především komu poslouží nejlépe.

KEF LSX II 01

Nevšední design a prvotřídní zpracování

Novinka od KEFu dorazila v opravdu velmi pevné kartonové krabici, není tedy třeba mít obavy o možné neštěstí při přepravě. Po rozbalení jsem byl vlastně trochu překvapen rozměry reprobeden. Čekal jsem je o něco větší, ačkoliv s mírou 240 × 155 × 180 mm se nejedná o úplné drobky. Vedle mých Yamah HS5, které se na stůl vejdou jen s odřenýma ušima, je to ale příjemná změna. Hmotnost páru je úctyhodných 7,2 kg.

Obsah balení:

  • dvojice reproduktorů
  • dvojice napájecích kabelů
  • síťový kabel pro drátové propojení
  • dálkový ovladač
  • papírové manuály

Jak jsem už nastínil v úvodu, design je určitě jeden z dobrých důvodů, proč se po tomto produktu pootočit. Ačkoliv se nejedná o žádné divoké tvary, jak to občas u hi-fi produktů ve snaze odlišit se od šedi konkurence bývá, v řadě oblíbených reproduktorů si je rozhodně nespletete. Vzhled je nápaditý, ale i nadále zůstává velmi decentní.

KEF LSX II 04

Ačkoliv se velmi zhruba stále jedná o kvádr, žádná hrana není ostrá a čelní strana je vyboulená jako luk. V ní se leskne samotný Uni-Q měnič, o kterém si více povíme později. Nad ním je jen velmi nenápadné logo výrobce a pod ním můžeme vidět kruhovou diodu, která signalizuje stav zařízení.

KEF LSX II 12
Detail nožiček i uchycení ke stojanům

Přední strana je z tvrzeného plastu, ale boky jsou potaženy jakousi hrubší tkaninou. Vespod uvidíme čtyři gumové nožky a také závit pro umístění na stojany nebo jinou podložku. Zadní strana se samozřejmě u pravého a levého reproduktoru liší. U levého najdeme pouze vstup pro napájecí kabel, síťový konektor pro případné propojení obou reproduktorů a tlačítko párování.

KEF LSX II 17

U pravého je to hned několik tlačítek, optický vstup, audio konektor, RCA pro připojení subwooferu, HDMI ARC, dvojice síťových portů a opět napájení. V obou případech zeje na zádech temný otvor bassreflexu.

Široká nabídka barev

Kromě líbivých tvarů se ale LSX II pyšní také širokou nabídkou barevných provedení. Já jsem testoval Cobalt Blue, která by se asi v případě nákupu nestala mým favoritem, ale i tak vypadala velmi pěkně, obzvláště kombinace s bronzovou. Šel bych asi do decentnější Carbon Black nebo Mineral White.

kef LSX II colours

Do některých prostor ale mohou sednout i výrazné kombinace Lava Red nebo Soundwave by Terence Conran s příznačným vzorem vln na tkanině. Pokud si nemůžete vybrat, nabízí se využití rozšířené reality, kterou KEF pomocí QR kódu propaguje na svých stránkách. Díky ní si uděláte představu o vzhledu přímo ve vašem domácím prostředí.

Funkce, parametry a bohatá konektivita

Z hlediska zvuku jsou zde osazeny koaxiální reproduktory, což znamená umístění dvou měničů do jednoho koše. Jedná se o technologii Uni-Q, se kterou společnost KEF přišla už v roce 1988 a nyní se bavíme o její 12. generaci.

KEF LSX II 16

Výškový reproduktor má průměr 19 mm a středo-basový 115 mm. Zesilovače dodávají výkon 30 W pro výšky a 70 W pro zbytek spektra. Oba fungují ve třídě D.

Výrobce uvádí frekvenční rozsah 54 Hz až 28 kHz (±3dB při 85 dB/1 m) a maximální SPL ve vzdálenosti jednoho metru 102 dB. Co se týče podporovaných služeb a možností bezdrátového streamingu, výčet je opravdu široký, takže jej uvedu pouze bodově.

Bezdrátový přenos: 

  • Airplay 2
  • Google Chromcast
  • Roon Ready
  • UPnP Compatible
  • Bluetooth 4.2

Streamovací služby: 

  • Spotify Connect
  • Tidal Connect
  • Amazon Music
  • Qobuz
  • Deezer
  • QPlay
  • Internetová rádia a podcasty

KEF LSX II 11

Taktéž podporovaných zvukových formátů je opravdu požehnaně: MQA^, DSD, FLAC, WAV, AIFF, ALAC, AAC, WMA, MP3, M4A, LPCM a Ogg Vorbis. Nabízí se také propojení se systémy pro automatizaci v domácnosti: Elan, RTi, Crestron Home, Savant, Control4. A vyjmenovat musím také veškeré kabelové možnosti připojení:

  • HDMI ARC
  • TOSLINK optika
  • USB-C
  • Audio 3,5mm konektor
  • RJ45 (pro síť)
  • RJ45 (propojení obou reproduktorů)
  • RCA pro subwoofer

Velmi pozitivně hodnotím možnost pořídit si k reproduktorům také odpovídající stojany. Nabízí se opravdu designově zajímavé podlahové stojany, stolní podložky nebo systém pro uchycení na stěnu. Nejvíce mne zaujaly ony podlahové stojany, které jsou v barvě reproduktorů a nabízejí i uschování kabelů. Například u televize v obývacím pokoji tak celá sestava vypadá výborně. Bohužel jejich cena se pohybuje okolo 9 000 korun.

LSXII 10

Zvukový projev

Na úvod zvukového hodnocení musím zmínit, že jsem model LSX II nezkoušel v nijak akusticky ošetřené místnosti a neměl jsem je umístěné na speciálních stojanech. Většinu času stály na stole buď samostatně nebo po boku mých Yamah HS5.

Už od prvního spuštění bylo jasné, že nové KEF nabízí větší porci basů, než by se mohlo na první pohled vzhledem k velikosti zdát. Při poslechu mi nechyběly žádné detaily a rozlišení jednotlivých nástrojů i jejich rozložení ve stereo obraze mi přišlo zřetelnější, než u známých Yamah.

Oba produkty ale nelze srovnávat, protože LSX II jsou stále spíše lifestylové reproduktory s širokou paletou využití nabízející velmi kvalitní zvukové podání s jemným nádechem líbivosti. Kdežto HS5 jsou v podstatě jednoúčelové studiové monitory s co nejrovnější charakteristikou a taktéž mnohem nižší cenou.

Například v úvodu 2am od Foals zní bicí na KEF opravdu plně a velmi přesně, kdežto Yamahy mají spíše plechovější a rovnější přednes. Díky detailnímu a dynamickému zvuku ale vyniknou i jemnější skladby, jako je Ambre od Nilse Frahma. Poslouchal jsem ale v menší místnosti o rozměru zhruba 5 × 4 m, což je řekl bych ideální. Větší prostory by si už patrně zasloužily výkonnější sestavu nebo doplnění o subwoofer.

Co se mi na KEF LSX II obzvláště líbilo byl široký vyzařovací úhel. Nebylo tedy potřeba na stole reproduktory natáčet směrem k posluchači, což jsem zvyklý dělat u Yamah. Zvuk se tím většinou diametrálně zlepší, v tomto případě jsem ale téměř nepozoroval rozdíl. Díky tomu je možné ušetřit místo na stole a také esteticky to vypadá lépe.

Doprovodná aplikace

Pro jednoduchou obsluhu a nastavení je určitě vhodné nainstalovat doprovodnou aplikaci KEF Connect. Ta je designově velmi přehledná, bohužel ale nenabízí jiný jazyk než angličtinu a možností nastavení je v ní opravdu mnoho. Domovská obrazovka nabízí především přepínač zdroje přehrávání, možnost spuštění jednotlivých streamovacích služeb nebo rádií a podcastů.

Další záložka umí suplovat dálkový ovladač, ale nejvíce mne samozřejmě zajímaly možnosti nastavení zvuku. V podkategorii EQ settings ale nenajdete klasický ekvalizér, jako jsme zvyklí od ostatních výrobců. Namísto toho je zde možné vytvářet a ukládat jednotlivé profily, u kterých můžete nastavit řadu parametrů.

Zásadní ale je, zdali na začátku vytváření nového profilu zvolíte mód Normal nebo Expert. Mód Normal nabízí velmi jednoduché nastavení, které pochopí každý lajk. Stačí zadat, kde máte reproduktory umístěny, jak velká je vaše místnost a nastavení je hotovo. Nejedná se ale o běžný ekvalizér, kde si manuálně nastavíte jednotlivá pásma frekvenčního spektra. U expertních profilů se nabízí řada dalších parametrů v podobě různých filtrů nebo nastavení subwooferu. Na webu KEF najdete jednoduchá videa, která ukazují práci s ekvalizérem i různé způsoby připojení.

Pozitivně hodnotím, že prvky na domovské obrazovce můžete stěhovat podobně jako widgety na telefonu. Můžete si ji tedy upravit k obrazu svému podle nejpoužívanějších prvků. To je myslím výborná věc. Celkově jsem se v aplikaci nesetkal s žádnými chybami a kromě chybějících jazykových mutací ji nemám co vytknout.

Závěrečné hodnocení

Na KEF LSX II jsem se těšil, protože bylo zřejmé, že se jedná o zajímavý produkt, který má široké možnosti využití a také z hlediska designu určitě stojí za pozornost. To se potvrdilo. Ladné tvary v kombinaci s množstvím barevných variant snad vyhoví každému a taktéž při sladění s originálními stojany vypadají skvěle.

Další dobrou zprávou je, že na podobné úrovni je i zvuk a konektivita. Obojí mne i v této cenové kategorii pozitivně překvapilo. Množství možných drátových i bezdrátových připojení jen rozšiřuje možné použití tohoto produktu. Já osobně bych KEF LSX II viděl nejradši na pracovním stole, ale uměl bych si představit i využití u televize namísto soundbaru nebo v kombinaci s gramofonem.

KEF LSX II 05

Jako poslední bych rád zmínil otázku ceny. Ano, 29 990 korun je rozhodně dost. Je ale potřeba zvážit, jakým pohledem se na daný produkt dívám. Reproduktory k počítači můžete pořídit za zlomek této ceny. Velmi dobře hrající sestava, která ozvučí váš obývací prostor ale může stát také několikanásobek.

Takže ačkoliv cena není rozhodně nízká, vzhledem ke schopnostem, všestrannosti, kvalitě zpracování i zvukového podání musím říct, že je adekvátní. A jestli bych je doporučil? Po pár týdnech testování nad nimi sám dost vážně uvažuji.

KEF LSX II

kef lxs ii 500x500
8.7

Design a zpracování

9.5/10

Kvalita zvuku

9.1/10

Funkce a konektivita

9.2/10

Doprovodná aplikace

7.7/10

Poměr ceny a výkonu

7.9/10

Klady

  • široké možnosti připojení
  • podpora streamovacích platforem
  • dálkový ovladač v balení
  • množství barev i příslušenství
  • přívětivá aplikace

Zápory

  • vysoká cena
  • ideální spíše do menších a středně velkých prostor
  • dražší příslušenství
  • chybí jednoduchý ekvalizér
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku