TOPlist

Recenze Nokia 2: levný Android v precizním těle

Společnosti HDM Global, která vlastní značku Nokia, se v poslední době velmi daří. Za úspěchem smartphonů nesoucí tuto značku stojí především kvalitní zpracování, čistá verze systému Android s pravidelnými aktualizacemi a poměrně příznivá cena. Na veletrhu MWC v Barceloně představil výrobce několik novinek, které pro vás otestujeme později. Dnes se totiž zaměříme na aktuálně zatím nejméně vybavený model. Řeč je o smartphonu Nokia 2, který se na českém trhu začíná prodávat za cenu kolem 3 tisíc korun.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled mile potěší

Konstrukce a dílenské zpracování je hlavní zbraní všech smartphonů značky Nokia. Ani tato novinka není výjimkou. Základem konstrukce je kovový boční rámeček, který zajišťuje příkladnou tuhost. Zadní odnímatelný s černou matnou povrchovou úpravou je plastový a čelní stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass 3.

Se svými rozměry 143,5 × 71,3 × 9,3 milimetrů a hmotností 161 gramů se telefon řadí mezi kompaktnější zařízení na trhu. V ruce se novinka drží velmi pěkně a ovládání jednou rukou by nemělo dělat žádné potíže.

Spodní hrana obsahuje datový konektor microUSB. Je škoda, že si USB-C nechávají výrobci až pro dražší smartphony. Tento oboustranný konektor bych rozhodně u Nokie 2 uvítal. V blízkosti konektoru se ukrývá primární mikrofon.

Tlačítko pro spuštění a kolébka pro regulaci hlasitosti sídlí tradičně na pravém boku. Opačná strana těla je prázdná. Sluchátkový výstup má své místo na horní hraně. Společnost mu dělá sekundární mikrofon.

Tip: Podrobné parametry Nokie 2 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Hlasitý reproduktor je poněkud netradičně umístěný ve spodní části zad. Vedle reproduktoru je malý výstupek, který zabraňuje jeho zakrytí při položení telefonu na stůl. I tak je však nutné počítat s tím, že pokud máte telefon položený na stole, nebude zvukový projev nijak zvlášť hlasitý. Lepší by bylo, kdyby výrobce umístil hlasitý reproduktor na spodní nebo čelní stranu telefonu.

Kromě hlasitého reproduktoru se na zádech nachází čočka hlavního fotoaparátu doplněná o přisvětlující diodu. Zadní plastový kryt je odnímatelný a po jeho sejmutí se dostanete ke dvěma slotům pro karty nanoSIM, ke slotu pro paměťovou kartu microSD a k akumulátoru. Ten však není uživatelsky výměnný.

Displej s úhlopříčkou 5 palců zabírá přibližně 67,5 procent čelní strany. V dnešní době se jedná o značně podprůměrné využití předku. Okolní rámečky kolem displeje jsou zkrátka o poznání masivnější, než je tomu u současných vlajkových modelů. Nad displejem sídlí čelní kamera s maximálním rozlišením 5 megapixelů. V její blízkosti se nachází telefonní reproduktor. Systémová tlačítka jsou zobrazena přímo na displeji. Spodní okraj displeje je však i tak velmi masivní a je možná trochu škoda, že výrobce v tomto případě nezvolil „hardwarové“ řešení tlačítek. Prostor by tu na to byl.

Po konstrukční stránce se Nokia 2 vyrovná klidně i dražším soupeřům. Rozložení většiny prvků je bezchybné, výtku mám snad jen k umístění hlasitého reproduktoru. Pokud položíte telefon na stůl, bude jeho zvukový přednes výrazně utlumen. Kromě testované varianty s bočním rámečkem v měděné barvě bude k dostání i verze s černými boky a také bílé barevní provedení.

Displej

Displej s úhlopříčkou 5 palců se chlubí rozlišením 720 × 1280 pixelů. Výsledná jemnost činí 294 ppi, což je v dané cenové třídě standardní hodnota. Panel typu LTPS IPS nabízí slušné barevní podání, pozorovací úhly i čitelnost.

Automatická regulace jasu pracuje na jedničku, takže čitelnost je velmi dobrá i na přímém slunci. Celou čelní stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass třetí generace.

Výkon nepotěší

Nokia 2 je low-endový telefon, takže nemůžete očekávat špičkový výkon. Výrobce zvolil čipset Qualcomm Snapdragon 212 s celkem 4 jádry Cortex-A7 s maximálním taktem 1,3 GHz. Výkon tohoto čipu je opravdu velmi nízký a postačí jen pro základní operace. Grafické jádro Adreno 304 postačí jen pro hraní graficky jednoduchých her.

Největším omezením je však operační paměť. Ta má totiž kapacitu pouze 1 GB, což je na dnešní dobu žalostně málo. Příliš nepotěší ani 8GB vnitřní úložiště, ze kterého zůstane při prvním spuštění volných pouze 3,8 GB. V tomto případě si ale naštěstí můžete pomoci paměťovou kartou formátu microSD s kapacitou až 128 GB.

Po stránce výkonu Nokia 2 nenadchne. V případě konektivity však novinka nabízí všechny důležité možnosti. Nechybí plná podpora českých LTE pásem, Wi-Fi (2,4GHz), Bluetooth ve verzi 4.1, či FM rádio. NFC bohužel smartphone nenabízí.

Operační systém: čistý a pomalý Android

Smartphony značky Nokia se vyznačují operačním systémem Android v čistém stavu. V tomto případě se můžete těšit na Android ve verzi 7.1.1 Nougat s výchozím launcherem. V brzké době by se měla Nokia 2 dočkat aktualizace na aktuální verzi Oreo.

Součástí systému jsou pouze nezbytné systémové nástroje a sada základních aplikací z produkce Googlu. Žádné zbytečné aplikace výrobce naštěstí neimplementoval. Vzhledem k malé kapacitě vnitřního úložiště se však ani není čemu divit.

Plynulost operačního systému mě bohužel nenadchnula. Telefon velmi pomalu reaguje na povely a jeho používání bylo v některých situacích doslova utrpení. Těžko říci, zda je na vině špatná optimalizace systému nebo slabá hardwarová výbava. Osobně bych tipoval spíše druhou možnost. Při porovnání s telefonem Vodafone Smart N8, který stojí stejně, vychází Nokia jednoznačně poražená.

Baterie a výdrž: hlavní zbraň

Dostáváme se k vůbec největší přednosti novinky a tou je výdrž. Pod zadním plastovým krytem se totiž ukrývá akumulátor s kapacitou 4100 mAh. Ve spojení s úsporným (a slabým) čipsetem a displejem s poměrně nízkým rozlišením, se můžete těšit na velmi dobrou výdrž. I při náročném používání stačilo zamířit k nabíječce jednou za dva dny. Bez většího omezování však není problém dosáhnout i třídenní výdrže.

Pokud zamíříte k nabíječce, budete u ní muset strávit dost času. Dodávaný adaptér nabízí maximální výstupní proud 2 A při napětí 5 V, ale nabití z prázdného stavu do plna trvá přibližně 4 hodiny. V dnešní době, kdy se výrobci předhánějí v rychlosti nabíjení tak Nokia zaspala.

Fotoaparát a záznam videa: jen do počtu

Hlavní fotoaparát nabízí maximální rozlišení 8 megapixelů. Pro fotografování ve špatných světelných podmínkách poslouží přisvětlovací dioda. Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je velmi jednoduchá a obsahuje pouze základní možnosti nastavení. Manuální režim bohužel chybí, i když u takto levného smartphonu to nepovažuji za výrazný nedostatek.

Kvalita fotografií je bohužel podprůměrná. Na displeji telefonu ještě vypadají snímky docela slušně, při prohlížení v počítači však zjistíte, že tomu tak není. Pořízené fotografie totiž mají špatné vykreslení detailů, obsahují dost šumu a nenadchne ani celková ostrost. Jediné, co ujde je tak barevné podání. Snímky pořízené ve špatných světelných podmínkách jsou na tom ještě o poznání hůře.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Maximální rozlišení v případě záznamu videa činí 1280 × 720 pixelů, snímkovací frekvence je 30 fps. Kvalita záznamu videa bohužel odpovídá fotografiím a řadí se k podprůměru. Při natáčení za špatných světelných podmínek navíc dochází ke snižování snímkovací frekvence a pořízené záznamy jsou tak v podstatě nepoužitelné.

Závěrečné hodnocení

Smartphone Nokia 2 má své kladné i záporné stránky. Ty záporné bohužel převažují. Pomalé reakce systému, slabý čipset, dlouhou dobu nabíjení nebo podprůměrný fotoaparát bohužel nevyváží ani kvalitní zpracování konstrukce, povedený displej nebo dlouhá výdrž. Za 3 tisíce korun najdete na trhu několik konkurenčních smartphonů, které si povedou lépe. Jedním z nich může být již zmíněný Vodafone Smart N8 a za nepatrný příplatek můžete pořídit i daleko lépe vybavený Xiaomi Redmi 4X (recenze).

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Nokii 2 by mohla zachránit slíbená aktualizace na aktuální systém Android Oreo. Pokud se výrobci povede zvládnout optimalizaci tak, aby byl systém plynulý, mohly by se naděje testované novinky zlepšit.

Nokia 2

Nokia 2
6.8

design a zpracování

7.7/10

výkon a optimalizace

5.3/10

hardwarová výbava

6.5/10

kvalita fotografií a videa

5.7/10

výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • čistý systém Android
  • slušné možnosti konektivity
  • povedený displej
  • výborná výdrž
  • přislíbená aktualizace na Android Oreo

Zápory

  • nízký výkon
  • malá kapacita vnitřního úložiště i operační paměti
  • podprůměrný fotoaparát
  • špatná optimalizace systému
  • dlouhá doba nabíjení
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku