Domů » Recenze » Recenze LG Optimus 4X HD: Neprávem opomíjený profesionál

Recenze LG Optimus 4X HD: Neprávem opomíjený profesionál

Jeho název mluví za vše. Špička. Je ale nejvýkonější model ze stáje LG skutečně tak dobrý? Dokáže konkurovat Samsungu Galaxy S III či HTC One X?

Společnost LG mnozí z vás znají hlavně jako výrobce ledniček a televizí. Smartphony u nás moc rozšířené nejsou, zejména v posledním roce o nich příliš neslyšíme a tak nějak lze vycítit, že mobilní divizi LG se příliš nedaří.

    

Přiznám se, že v minulosti jsem i já modely ze stáje tohoto druhého největšího korejského výrobce spotřební elektroniky opomíjel. Za prvé mě nezaujaly vzhledově, za druhé většinou běžely na Androidu a za třetí, nadstavba Androidu vytvořená LG se dala s čistým svědomím označit za tragédii hodnou Shakespearova pera. A pak tu byly problémy s neustálým odkládáním softwarových aktualizací na novější verzi systému. Nicméně časy se mění a hodnoty také… Dnes tu máme LG, které dobře vypadá, hardwarově je našlapané, uživatelsky příjemné, nicméně jak už tomu bývá, má i několik „ale“. Jsou natolik výrazná, abych mohl Optimus 4X HD označit za špatný smartphone? Pojďme to zjistit…

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Smarty.cz, kde si telefon můžete zakoupit.

Klady (+)

– konstrukce, rozměry a hmotnost
– velký displej s HD rozlišením
– výborná softwarová optimalizace
– bonusový software
– podpora NFC, dvě NFC samolepky v balení

Zápory (-)

– slabá výdrž baterie
– fotoaparát a kvalita snímků
– zahřívání při vyšší zátěži

LG P880 Optimus 4X HD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení

Telefon mi dorazil v černo-červené a vcelku vkusně a luxusně zpracované krabičce. Už na balení je vidět, že se LG rozhodlo udělat něco se svojí dosavadní pověstí výrobce nezajímavých smartphonů. Matná černá v kombinací s lesklými nápisy a červeným pruhem má prostě šmrnc.

- - -

Po sundání svrchní části na vás „vykoukne“ samotný Optimus 4X HD, kolem dokola oblepený krycími foliemi. Pod ním najdete obvyklý návod, adaptér do zásuvky (je vidět, že ač korejský, nemusí nutně vypadat jako ten pro iPhone), který s USB kabelem tvoří nabíječku, 3,5 mm jack sluchátka, baterku a samolepky LG Tag+, což není nic jiného, než NFC tagy, které si můžete kamkoli nalepit a telefon pak  naprogramovat, jak se má chovat, když s ním přijde do styku.

Celkově je tedy balení standardní, ale dobře udělané a NFC tagy zdarma určitě potěší nejednoho geeka či nadšence.

Design a dílenské zpracování

Patříte-li mezi vcelku početnou skupinu čtenářů SmartManie, kteří sledují můj Twitter, měli jste možnost, ostatně jako u každého mnou recenzovaného telefonu, sledovat mé první dojmy a postřehy z testování. Jeden z prvních dojmů byl, že LG je pro mě stále a pořád nezajímavou značkou a kdyby Optimus 4X HD nesl jméno nějakého „hodnotnějšího“ výrobce, byl by jistě atraktivnější. Postupem času jsem ale tento svůj názor lehce přehodnotil a vzal korejskou dvojku „na milost“. Proč? Protože Optimus 4X HD mi padl do oka, a to nejen po stránce designu.

- - -

Ačkoli se řadí do kategorie telefonů s úhlopříčkou displeje 4,7 palce, je oproti konkurenci v podobě HTC One X (stejná úhlopříčka) a Samsung Galaxy S3 (o 0,1“ větší) rozměrově menší a v ruce subjektivně výrazně příjemnější. Pro představu, je jen nepatrně větší než Sony Xperia S nebo Nokia Lumia 900, které ale mají „jen“ 4,3“ displej.

-  - -

Designově se nový Optimus může zdát nevýrazný a částečně tomu tak je. Černý (případně bílý) obdelník, který na žádné straně nic nenarušuje. Po obvodu boků se táhno dva stříbrné proužky. Záda tvoři plast s výraznou texturou, díky které telefon neklouže z ruky. Pravý bok je prázdný, levý okupuje dvojtlačítko ovládání hlasitosti. Na spodní hraně najdete microUSB konektor, na horní vypínací tlačítko a 3,5 mm jack. Přední straně vévodí zmiňovaný displej a tři oblígátní senzorová tlačítka. Na zádech pak najdete jen čočku fotoaparátu, přisvětlovací diodu, logo výrobce a hlasitý reproduktor. To je vše.

- - -

Příjemně mě překvapilo, že popisky senzorových tlačítek nejsou bez podsvícení moc vidět a nenarušují tak celkový dojem z přední strany telefonu. Zároveň lze nastavit délku jejich podsvětlení.

- - -

Zmínil jsem, že záda telefonu tvoří silně vroubkovaný plast. Stejný najdete i na bocích telefonu, mezi stříbrnými proužky. Příjemný detail.

- - -

Optimus 4X HD má příkladné zpracování a design, který rozhodně neurazí. Je škoda, že výrobce namísto plastu nesáhnul po ušlechtilejších materiálech, ale i tak tu máme další vcelku zajímavý telefon, který ostudu určitě neudělá.

- - -
Srovnání se Samsungem Galaxy S III

Videopohled

Displej: Dostatečně prostorný a s HD rozlišením

Vévodí takřka celé čelní straně, zobrazovač s délkou úhlopříčky 4,7 palce. Marketingově nazvaný True HD IPS. Velmi kvalitní a jemný displej, který vás ničím nepřekvapí, ale ani nezklame. Věrné barvy, široké pozorovací úhly, vcelku dobrá čitelnost na slunci. Na Lumie 800 a 900 v tomto parametru sice nemá, ale rozhodně lepší než konkurence. Osobně bych tento displej zařadil mezi to lepší, co dnes koupíte.

- - -

16 milionů barev a multitouch asi není nutné zmiňovat. To už je dnes standard. Stejně jako automatická regulace jasu, která funguje na výbornou. Čitelnost na přímém sluníčku není úplně ideální a ve srovnání s konkurencí tady telefonu trochu ztrácí. Ani při nastavení maximální úrovně jasu není obraz na sluníčku dostatečně výrazný a pro přečtení informací na displeji jej budeme muset alespoň zastínit rukou.

Výkon a výdrž baterie

Většinou jsem velmi skeptický vůči přehnaným hardwarovým parametrům. Protože mnohdy nedávají smysl a pokud telefon nefunguje jak má, tak o to hůře. LG Optimus 4X HD je v tomto ohledu vcelku v pohodě. Procesor Tegra 3 s 4 + 1 jádrem taktovanými na 1,5 GHz, 1 GB RAM, GeForce grafický čip s dvanácti jádry – to je slušný hardwarový základ. Telefon ani jednou nezamrzl, nerestartoval se, nepocítil jsem žádné citelné zpomalení. Vše klapalo jako na drátkách. A to i přes poměrně velký počet instalovaných aplikací.

Když k tomu přidám GSM/3G, WiFi, Bluetooth, 16 GB interní paměti, všelijaké senzory (světelný, gyroskop, proximity…) a navrch podporu NFC, tak tu máme další moderní smartphone, který nabídne a obstará vše, co od něj můžete požadovat. Má to ale svoji daň a ta není malá…

V první řadě je to nepříjemné zahřívání, když se telefon více „snaží“. Hřeje v horní části zad a ve vedrech, která poslední obou opanovala naši republiku, to bylo opravdu nepříjemné. Telefon cítíte v kapse u kalhot, hřeje jako kamínka.

Druhým mínusem je výdrž. A velkým mínusem. Optimus 4X HD vydrží maximálně den a víc ani ťuk. „To ale není špatné“, řeknete si. Není, na první pohled. Jenže v kontextu baterie s kapacitou 2150 mAh je to špatné a očekával bych víc. Telefon jsem nijak výrazně nezatěžoval, zvládnul se mnou to, co ostatní, včetně dlouhodobě testované Lumie 900. Tam, kde Nokia měla večer zhruba 20 % baterie, LG zkomíralo nebo už bylo mrtvé. Oba telefony fungovaly v plus minus stejném režimu. Nokia obsloužila více hovorů, LG více Twitteru a Fourqsuare. Baterka je sice výměnná a můžete s sebou nosit náhradní, ale to asi není řešení, po kterém bude každý chtít sáhnout.

Na toto téma jsme nedávno vedli zajímavou debatu. Kdyby se výrobci vykašlali na quad-core a podobné nesmysly a raději se zaměřili na lepší technologie dodání energie, udělali by mnohem lépe.

NFC štítky

Jak už jsem psal v úvodu, v balení byly přibaleny dva NFC tagy. Žádná plastová destička, jak má ve zvyku Sony, ale nálepka, kterou si nalepíte dle potřeby. Optimus 4X HD pak disponuje aplikací pojmenovanou LG Tag+, která slouží pro ovládání NFC a nastavování tagů.

 

Aplikace má velmi pěkně zpracovanou nápovědu, takže její použití zvládne i cvičená opice. Vyberete si jeden z přednastavených profilů, nebo zvolíte vlastní uživatelské nastavení, vyberete volbu zapsat na značku a lehce ťuknete zády telefonu do tagu. Telefon potvrdí zapsání a při každém dalším dotyku se telefon přepne do přednastaveného režimu. Jednoduché, funkční, praktické. Jen bych ocenil možnost letmého přejetí telefonem nad tagem, ne nutně klepání či ťukání.

Fotoaparát a záznam videa: Žádná sláva

Ačkoli nabízí vcelku dobré papírové parametry a nepřeberné množství nastavení, je to bída. Však se na výsledné fotografie, které jsou povětšinou foceny na automatiku, podívejte sami. Celkově foťák nezvládá přechody mezi světlejšími a tmavšími místy a pokud nemáte vhodné světelné podmínky (tedy slunečno), ale je lehce pod mrakem nebo zataženo, fotky nejsou zrovna pohledné.

- - -

- - - 

Částečně to zachráníte manuálním nastavením, ale to znamená, že už si musíte s foťákem trochu hrát a to se nehodí, pokud, třeba jako já, fotíte hlavně momentky. Tedy vytáhnu, cvaknu, vrátím do kapsy. Zároveň mi chyběla hardwarová spoušť fotoaparátu. Chápu, že to chce grif, ale při ťukání prstem po displeji nedržím telefon zrovna pevně, a to je v některých situacích značnou překážkou.

- - -

- - -

Zajímavé funkce jako časovač, sledování obličeje, různé scény, ale ty jsou ve světle výše uvedeného mnohdy nevyužité.

Lepší je to s videem, které nabídne velmi zajímavé efekty. Všelijaké deformace obličeje a pozadí, bohužel jen ve VGA rozlišení, což je trochu škoda, protože takový Galaxy Nexus to zvládá i v HD rozlišení. Podívejte se sami na ukázky. V praxi nepoužitelné, ale v partě si s tím nějakou tu chvilku zábavy určitě užijete. Nahrávat samozřejmě můžete i klasické video (maximálně ve fullHD rozlišení). Ve srovnání s fotografiemi je kvalita o něco lepší, ale k dokonalosti to má stále hodně daleko.

Celkově jsou tedy foťák a jeho schopnosti velkým zklamáním a od telefonu této třídy a cenové kategorie bych očekával mnohem víc. HTC One X či Samsung Galaxy S III v tomto směru podávají podstatně lepší výsledky.


Poznámka: Autor se při natáčení a následném zhlédnutí videí s efekty cítil celkem jako pitomec, proto děkuje za vaši shovívavost ;-)

Operační systém Android a uživatelská nadstavba od LG

Android není můj šálek kávy… to už ale víte ;). O to raději ale testuji Android telefony, protože se na ně dokážu podívat velmi kritickým, ale nezaujatým pohledem. A jak čas postupuje a s ním se objevují nové verze tohoto systému v nových telefonech, můj názor se pomalu, ale velmi pomalu mění.

  

Určitě se vzpomenete, jak jsem v recenzi chválil HTC One X a nakonec prohlásil, že je to první Android, který bych byl ochotný používat. A v podobě LG Optimus 4X HD má vcelku obstojného konkurenta, nebo parťáka, chcete-li. Proč? To je jednoduché. LG do toho šlape a jeho nadstavba je opravdu hodně povedená, dobře optimalizovaná a osobně ji hodnotím lépe než čistý Android.

  

  

Nezkušený uživatel to nepozná, ale bude nakonec spokojen. Základ nabídne 7 ploch, na které si umístíte widgety, aplikace a složky dle libosti. Přechod mezi plochami plnými widgetů a aplikací je plynulý a rychlý a je dobře, že v LG nepodcenili softwarovou optimalizaci.

  

V LG dále upravili vzhled nabídky nastavení do decentní podoby. Je přehledné, intuitivní a na rozdíl od konkurence se mi nestávalo, že bych musel někde něco hledat nebo tápat, v které že nabídce se vlastně ukrývá „Obnova továrního nastavení“. Upravený je také vzhled kalendáře, kontaktů či telefonní aplikace a v případě potřeby si v nastavení můžete změnit typ a velikost písma.

  

Co k tomu říct? Jsem spokojen. Android v té podobě, v jaké mi ho nabídlo LG, je pro mě akceptovatelný a dovedu si vcelku bez problémů představit, že ho budu používat.

  

Optimus 4X HD dorazil s Androidem ve verzi 4.0.3 a hned po vybalení z krabice došlo k softwarové aktualizaci (z 16. července), ve které by měla být zlepšena výdrž baterie. Měla…

  

Bonusový software

  • Backup – vcelku jednoduchá aplikace pro zálohování obsahu a nastavení telefonu na SD kartu
  • LG Tag+ – nástroj pro programování NFC štítků
  • Počasí (The Weather Channel, Yahoo) – povedené počasí čerpající data ze služby Yahoo!
  • Polaris Office – kancelářský balík s možností prohlížení a editace dokumentů
  • RemoteCall Service – vzdálená podpora ze strany LG, aneb nastavení telefonu na dálku pro začátečníky
  • SmartShare – sdílení obsahu telefonu v rámci domácí sítě i mimo ni
  • SmartWorld – vlastní obchod s aplikacemi, tapetami a vyzváněním, provázáno s LG ID a dalšími spotřebiči tohoto výrobce

Závěrečné hodnocení

Závěr bude nelehký… ostatně jako vždy. LG pro někoho může být nezajímavá značka, to nechme stranou. Optimus 4X HD však přišel na trh až po dvou největších konkurentech se sebevědomou cenou, která rozhodně hraje v jeho prospěch.

  
Nejvýkonnější čtyřjádra na trhu: LG Optimus 4X HD, HTC One X a Samsung Galaxy S III. Při výběru budou rozhodovat drobné detaily a především cena…

Máme tu tedy smartphone, který se díky hardwarové výbavě může řadit mezi ty nejlépe vybavené Androidy, má ale opravdu na to, udržet se na pomyslné špičce? Podle mě má. Ačkoli má slabší fotoaparát, přehřívá se a výdrž baterky je průměrná, jsou právě toto ty nejvýraznější vady a zbyteku už jsou jen samá pozitiva. A nalejme si čistého vína, obdobnými nebo dokonce i většími chybami trpí i nejbližší konkurence, žádné zařízení zkrátka není dokonalé.

Mezi pozitiva patří příkladné zpracování, na 4,7″ telefon i kompaktní rozměry a nízká hmotnost, perfektně optimalizovaný systém včetně uživatelského prostředí. Dále pak bonusový software, příjemné balení a dostatečná interní paměť pro mnohé z vás bude výhodou i možnost jejího rozšíření v podobě microSD karet. NFC a podobné drobnosti jsou pak jen pomyslnou třešničkou na dortu z korejské cukrárny. A pozor. LG stále ještě používá klasické SIM karty. Ne microSIM.

Graf ceny produktu LG P880 Optimus 4X HD poskytuje server Heureka.cz

Celkově hodnotím Optimus 4X HD velmi kladně. Subjektivně lépe než HTC One X (recenze), který považuji za velmi kvalitní Android. Optimus 4X HD se může směle měřit i se Samsungem Galaxy S III (recenze). Teď ještě doufejme, že se brzy dočkáme aktualizace na nejnovější Android 4.1 „Jelly Bean“.

Kdybych si měl já sám mezi těmito třemi modely vybrat, budu váhat právě mezi One X a Optimem 4X HD, a nakonec dám přednost LG, od kterého jsem tolik neočekával a nakonec mě velmi zaujalo a příjemně překvapilo. Po dlouhé době jsem měl v rukou telefon, se kterým jsem se jen velmi nerad loučil, a pokud LG ještě zapracuje na správě napájení a využití energie, úspěchu se nemusí bát.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments