TOPlist

Recenze LG G2 mini: Kompaktnější bráška s řadou kompromisů

Móda „mini” telefonu je v plném proudu. LG se do těchto řad také rozhodlo vyslat svého zástupce, ale udělalo to tak trochu po svém. Má zmenšená G2 šanci na úspěch nebo zapadne do šedivého průměru?

O LG je v oblasti mobilních telefonů slyšet stále častěji. Mou pozornost si tento jihokorejský výrobce poprvé získal s modelem Optimus 4X HD (recenze). Jako správný mobilní nadšenec vždy tíhnu k top telefonům, které jsou aktuálně dostupné na trhu, ale právě LG tak trochu změnilo moje vnímání aktuální nabídky a LG Optimus L9 (recenze) a následně L9 II (recenze) byly první telefony střední třídy a s cenou hluboko pod 10 000 Kč, které jsem opravdu rád používal.


LG G2 mini je dostupný ve čtyřech barevných variantách

Následně se LG dostalo do popředí a svým způsobem „na bednu“ loňským modelem G2 (recenze), který se díky výbornému poměru cena/výkon stal pro mnohé jedničkou na trhu. Nic naplat, že prodeje nebyly takové, jak by si mnozí přáli a konkurenční Samsung dál válcuje světový trh se svými Galaxy Sx modely. Dnes holt prodává hlavně marketing.

LG G2 je i přes velmi tenké okraje kolem displeje pětipalcové „monstrum“, jehož rozměry nevyhovují každému a do dámské ručky se hodí ještě méně. O pětiapůlpalcové novince LG G3, kterou před pár dny recenzoval Jirka Hrma, nemluvě. A tak jak se rozmohla móda „mini“ nebo „compact“ smartphonů, ani LG nemohlo zaváhat a ačkoli s drobným zpožděním, i na náš trh uvedlo „miniaturu“ povedené G2. LG G2 Mini se na českém trhu nějaký ten pátek prodává a my jsme ho podrobili několikatýdennímu intenzivnímu testování. Nutno přiznat, že naše původní očekávání byla mnohem větší a první pohled na parametry telefonu nás značně zklamal. Nicméně právě důkladné testování nakonec ukázalo, že sůl je nad zlato a nikdy není tak zle, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dost bylo ale metafor, pojďme se na malou „gédvojku“ podívat.

Klady (+)

  • rozměry hmotnost
  • kvalitní zpracování
  • nadprůměrná výdrž
  • povedený displej
  • kvalita fotografií za dobrého světla
  • slot pro pam. kartu
  • nízká cena

Zápory (-)

  • nižší rozlišení displeje
  • kvalita snímků v horších světelných podmínkách
  • optimalizace prostředí, lagování
  • absence automatické regulace jasu
  • nižší výkon

Obsah balení

Kromě samotného telefonu a vyjímatelné baterie dostanete ještě microUSB kabel, adaptér do zásuvky a vcelku nadprůměrná sluchátka s ovládacím centrem na kablíku. Ta dobře drží v uších a mají k dispozici několik dalších gelových nástavců, pokud by vám základní velikost nevyhovovala. Kvalita reprodukce zvuku je velmi dobrá – počítat můžete s vyváženými středy i výškami a lehce výraznější basovou linkou.

Design a dílenské zpracování

Vzhled telefonu jsme už někde viděli. Zepředu je to opravdu věrná kopie větší „gédvojky“. Zůstala brada pod displejem s logem výrobce, velmi tenké okraje na stranách a „kovová“ mřížka sluchátka, čočka předního fotoaparátu a senzory nad displejem. Boky lemuje tenký kovový proužek, jinak jsou ale prázdné. Ano, tušíte správně, veškerá tlačítka se opět přestěhovala na záda telefonu.

Horní hrana nese 3,5mm výstup na sluchátka, druhý mikrofon a infraport, na spodní straně najdeme microUSB konektor, mikrofon a reproduktor, který produkuje spíše průměrný zvuk. Záda telefonu zdobí logo výrobce a již zmiňovaná tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapnutí či vypnutí zařízení. Tlačítka jsou designově uzpůsobena do jednoho bloku společně s čočkou hlavního fotoaparátu. Vedle nich své místo zaujala přisvětlovací LED dioda, která je překvapivě silná.

 

Stejně jako u G2/G3, také u mini varianty loňského modelu jsou ovládací tlačítka na zadní straně hodně návyková. Jejich primární funkce jsou jasné, ale málokdo ví, že dlouhým stiskem horního tlačítka při zamknutém telefonu spustíte aplikaci QuickMemo a dlouhým stiskem spodního zase fotoaparát. Co je opravdu škoda, je absence notifikační diody u prostředního tlačítka, kterou loňský model G2 nabízel, ale G2 mini i letošní G3 ji vypustily.

Velmi mile mě překvapily dvě věci. Záda telefonu lze sundat, abyste se dostali k baterii, microSIM a microSD kartám, ale i přesto plast pevně drží na svém místě a nevykazuje žádnou vůli, a to i po několika týdnech každodenního používání. Zároveň je, v případě naší tmavé varianty, vroubkovaný a matný. Nezůstávají na něm tedy otisky prstů a také výrazně méně klouže v ruce než větší G2. Kromě námi testované černé varianty seženete i bílou, červenou a zlatou.

  

Co je na malé „gédvojce“ jednoznačně nejlepší, jsou rozměry a hmotnost. Po záplavě telefonů s úhlopříčkou pět palců a více najednou testuji zařízení, které má sice 4,7“ displej, ale je malé a kompaktní, dobře sedne do ruky, nepřekáží v kapse a celkově se velmi příjemně a pohodlně používá. A jak léta ubíhají, zjišťuji, že ocením spíše tyto uvedené vlastnosti, než přemíru výkonu a pixelů na displeji.

  

LG G2 mini je akorát tak velký přístroj, aby dobře sedl do průměrně velké ruky, neměl tendenci z ní vypadávat a palec levé nebo pravé ruky pohodlně obsáhl celý displej. To hlavně díky velmi tenkému rámečku kolem a zaobleným zádům z hrubšího materiálu. Po pár dnech pak zjistíte, že G2 mini používáte častěji než jiné telefony, protože je to prostě příjemné.

  

Jedinou výtku mám k celkově plastovému dojmu, který telefon hned na první dobrou nabídne. Použité materiály jsou sice kvalitní, pořád však máte dojem, že v ruce nedržíte nic extra unikátního. To je ale vzhledem k určení telefonu a jeho ceně vcelku logické a netřeba se nad tím moc pohoršovat. Celkové rozměry zařízení jsou 129,6 x 66 x 9,8 mm, hmotnost pak příjemných 121 gramů.

Hardwarová výbava

V oblasti hardwaru už se dostávám do míst, kde si G2 mini již není tak jisté a potácí se na velmi tenkém ledě. Kdo by očekával, že LG vezme G2 a pouze ji „zdrcne“ do menšího těla, bude na velkém omylu. V G2 Mini je vše menší, tedy i výkon, bohužel.

Slabší čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 s jádry Cortex A7 taktovanými na frekvenci 1,2 GHz je určitě lepší volbou než konkurenční méně známé produkty, nicméně je to spíše střední třída, a proto nelze říci, že by G2 mini oplýval kdo ví jak ucházejícím výkonem. 1 GB RAM je dostačující, i když slušnou část si z operační paměti ukrojí uživatelské prostředí výrobce. 8 GB interní paměti je vcelku odpovídající této kategorii a nelze konstatovat nic jiného, než zaplať bůh za přítomnost slotu pro microSD kartu, který zvládne kapacitu až 32 GB.

 

Výkonově nemá LG G2 mini v běžném používání výraznější problémy, bohužel se občas „zamyslí“ při procházení systémem, což připisuji horší optimalizaci nadstavby a některé náročnější operace, jako je přehrávání hudby při hraní her, mu činí lehké potíže. Hry se nám povedlo spustit všechny, včetně Asphalt 8 nebo Real Racing 3, nicméně nastavení grafiky nebylo v maximální možné míře, což ale výslednému zážitku z hraní nevadí tolik, jako displej s nižším rozlišením.

4,7“ IPS panel krytý sklem Gorilla Glass 2 disponuje qHD rozlišením 540 x 960 pixelů (neplést s QHD), což upřímně příliš nechápu. Stejné rozlišení dostal do vínku téměř dva roky starý LG Optimus L9. Jeho nástupce LG L9 II už disponoval HD rozlišením a ačkoli LG G2 mini není přímým nástupcem těchto modelů, jde o v oblasti rozlišení o zcela nepochopitelný krok zpět. Ano, po čase si na hrubší rastr a pouhým okem viditelné pixely zvyknete, ale je to opravdu škoda. G2 mini by si zasloužila více, protože v dalších oblastech, jako je čitelnost na slunci, věrnost podání barev nebo pozorovací úhly, není displeji co vytknout.

  

A abych nezapomněl, tak G2 mini, stejně jako další nižší modely z dílen LG, neumí automatickou regulaci jasu. Takže buď na displeji neuvidíte nic, nebo vám maximální jas vypálí sítnice, nebo budete posuvným jezdcem v notifikační roletě jezdit sem a tam při každé změně světelných podmínek. Jedna z největších chyb tohoto modelu. V AnTuTu benchmarku jsme mimochodem naměřili 17 362 bodů. Výsledky jsou lepší než třeba u staršího Nexusu 4 nebo Motoroly Moto G, nicméně G2 mini prostě není tak rychlý a plynulý jako třeba tyto dva zmíněné smartphony. Vliv na to má optimalizace nadstavby LG UI 3.0.

Nechybí ani podpora LTE sítí (pásma 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz) či NFC. Potěší přítomnost infraportu, který využijete k ovládání domácích spotřebičů. V ostatních parametrech se G2 mini nijak nevymyká zaběhnutým dobrým mravům a ani nevystupuje z šedého průměru. Citlivost na signál Wi-Fi, GPS i ten ze sítě operátora je dobrá, stejně jako kvalita zvuku při hovoru a „odstínění“ okolního hluku za pomoci druhého mikrofonu. Využití jako navigaci se také bránit nemusíte, protože fixace za pomoci datového připojení probíhá bleskurychle.

Baterie a výdrž

U velké G2 LG ukázalo, že udělat smartphone s dostatečnou výdrží, není dnes zase takový problém, jak nám někteří výrobci tvrdí. Velká očekávání pak naplnila také zmenšená verze G2. Baterie s kapacitou 2 440 mAh sice na první pohled nepůsobí nijak překvapivě, ale vzhledem k nenáročnému hardwaru dokáže divy. Nutno podotknout, že G2 mini v rámci svého segmentu patří k modelům s nejvyšší kapacitou baterie.

Můžete se tak připravit na dva dny intenzivního používání bez nutnosti shánět zdroj energie. Výsledek je tedy zhruba stejný, jako u velké G2. Pokud polevíte a G2 mini budete používat hlavně na volání, SMS, občasnou kontrolu mailové schránky a minimální využití webu, sociálních sítí a dalších žroutů energie, pak se připravte na výdrž okolo třech dnů.

 

V náročnějších úkonech ale G2 mini nijak nevyniká, protože zapnutý displej a výkon hardwaru prostě energii potřebují. Při přehrávání HD videa s maximálním jasem počítejte zhruba s 8,5 hodinami. S plnou kapacitou baterie dále zvládnete 9,5 hodiny surfování po webu přes Wi-Fi a zhruba 18 hodinami nepřetržitého přehráváni hudby (s vypnutým displejem), což jsou opět velmi slušné výsledky.

Důležité tedy je, že se na G2 mini můžete spolehnout a s největší pravděpodobností se vám nestane, že byste ho ráno vytáhli z nabíječky a odpoledne byli bez šťávy. To nemá tenhle telefon ve zvyku. Stát se to může, ale pouze po tak náročném využití, u kterého přísun další energie prostě musíte předpokládat.

Operační systém, prostředí a software

Dobro zprávou je, že G2 mini již od začátku dostalo do vínku Android 4.4.2. A ještě lepší je, že LG UI 3.0 vychází z vybavenějších modelů a obsahuje téměř všechny funkce a vlastnosti, které známe z G2 a dalších.

 

Na úvod jmenujme „revoluční“ odemknutí obrazovky Knock Code, kterému LG dělá masivní promo a staví na něm část úspěchu svých nejen letošních modelů. Následuje možnost volby mezi klasickým rozhraním chytrého telefonu a tím zjednodušeným, které vám z G2 Mini udělá jednoduchý – „hloupý“ telefon. Zajímavý je také režim Host, který se zpřístupní jiným gestem/heslem ze zamknuté obrazovky a značně omezuje využití telefon a přístup k datům v něm uloženým.

 
Notifikační nabídka a softwarová klávesnice, na které můžete psát i metodou swype

Nesmím zapomenout na aplikace jako je QuickMemo (poznámky), QuickRemote (dálkový ovladač) či Q-Slide (plovoucí miniaplikace). Nejeden z nových majitelů jistě ocení možnost změnit pořadí a počet tlačítek na spodní systémové liště. Nově nemusíte vybírat jen z předpřipravených složení, ale můžete si tlačítka poskládat podle svého uvážení a na lištu se jich vejde celkem pět.

 

Příjemná je také možnost změny velikosti widgetů na domácích obrazovkách nebo vzhledu ikon aplikací. Bohužel můžete vybírat jen z těch, které LG předpřipravilo, případně se podívat, ve které systémové složce jsou tyto ikony uložené a nahrát si nějaké vlastní. Balíčky ikon dostupné v Google Play pro alternativní launchery zatím použít nelze, ale šušká se o tom, že některé z budoucích verzí LG UI by měla umět i toto. Nechme se tedy překvapit.

 
Aplikace pro ovládání domácích spotřebičů a správce souborů

Z pokročilejších funkcí jsou k dispozici Chytrá obrazovka a Chytré video. Obě sledují, kam zrovna koukáte a pokud váš pohled směřuje na displej, první funkce ho nenechá zhasnout a pokud mimo displej, tak druhá zase pozastaví video. O užitečnosti obou těchto fičur bychom mohli dlouze diskutovat a osobně bych je raději okamžitě vyměnil za automatickou regulaci jasu.

  

Celé uživatelské prostředí je značně upraveno, jak už u LG bývá zvykem. Bohužel na optimalizaci se asi nepracovalo tak, jak by bylo potřeba a ve spojení se slabším hardwarem není G2 mini žádný rychlík. Občas se systém „zamyslí“ při základních operacích jako je procházení mezi plochami, nastavením či dalšími místy v rámci systému. Úkony jako je psaní SMS nebo mailů mu potíže naštěstí nedělají, to už by bylo nesnesitelné.

 
Konfigurace uzamčené obrazovky

Co mě osobně mrzí, je vzhled uživatelského prostředí. Přiznejme si, že tenhle styl barev, plastických tlačítek a přepínačů má svá nejlepší léta dávno za sebou. U LG G3 výrobce ukázal nový směr a grafický jazyk, kterým se vydá, a musím uznat, že moderní „flat“ design novince opravdu sedl. Škoda je, že u starších modelů se ho nejspíš nedočkáme. A zrovna malé „gédvojce“ by tento styl opravdu slušel.

 
Nabídka Nastavení

Fotoaparát a záznam videa

Podvědomě pořád G2 mini porovnávám s velkou G2. To je samozřejmě nesmysl, ale člověk se tomu prostě nevyhne, zvlášť když G2 několik měsíců používal. A proto je pro mě fotoaparát G2 mini mírným zklamáním. Pokud ale nejste zmlsáni kvalitou fotek z lepších modelů, pravděpodobně s výsledky budete spokojeni – minimálně u fotek pořízených za dobrého světla.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Parametry na papíře vypadají tak nějak normálně. Rozlišení 8 Mpx, autofocus, přisvětlovací dioda a drobnosti jako geotagging, možnost ukládat na paměťovou kartu, panorama režim, HDR a další. Video lze natáčet maximálně ve Full HD, ale pouze při snímkovací frekvenci 30 FPS.

- - -

Výsledky pak nejsou špatné, ale ani takové, aby vás usadili do židle, jako to na začátku podeje uměla velká G2. Jak už to tak bývá, hodně záleží na aktuálních podmínkách, za kterých obrázky pořizujete. Je-li slunečno, podává G2 mini dobré výsledky. Fotky jsou ostré, s dobře vykreslenými detaily a věrnými barvami. Šum je minimální. Nicméně jakmile se světelné podmínky zhorší, rapidně klesá a kvalita výsledných fotografií. Citelně narůstá hodnota šumu a ostrost detailů je ta tam. Za pěkného počasí určitě doporučuji použít HDR režim, který dokáže vykouzlit velmi povedené obrázky.

Obdobná situace platí i pro nahrávané video. Celkově z fotoaparátu G2 mini zklamaní nebudete, ale nesmíte od něj očekávat zázraky a už vůbec ne ho porovnávat s velkou G2 nebo dražší Sony Xperia Z1 Compact. Ty jsou prostě o několik úrovní výše.

Konkurence

Pokud někdo hledá konkurenci k Sony Xperia Z1 Compact, tak z výše uvedeného je snad jasně patrné, že LG G2 mini to nebude. Sony má parametry srovnatelné se svým větším bratříčkem a G2 mini, bohužel, velké „gédvojce“ smutně kouká na záda. LG mohlo vkročit do segmentu, ve kterém je volno a zároveň velká poptávka – malé telefony s dostatečným až vysokým výkonem. Této šance bohužel nevyužilo a pustilo se tak do souboje spíše s takovými, jako je Samsung Galaxy S4 Mini, nebo LG L9 II z vlastní stáje.

-
Alcatel OneTouch Idol Alpha

Dále je konkurence poměrně široká a z těch opravdu zajímavých modelů jmenujme například starší Samsung Galaxy SIII, který má jen nepatrně větší displej a výkonnější hardware. K zahození nejsou ani Huawei Ascend P6, Motorola Moto G, stylový Alcatel OneTouch Idol Alpha nebo Xiaomi Hongmi Red Rice.

-
Xiaomi Hongmi

Pokud nechcete Android, tak je jednou z velmi zajímavých voleb Nokia Lumia 925. Za zhruba stejnou cenu dostanete skvěle zpracovaný smartphone s kvalitním displejem, špičkovým fotoaparátem a rychlým operačním systémem.

 -

Závěrečné hodnocení

LG G2 mini dokáže zaujmout. Lví podíl na tom má jeho vzhled, rozměry, hmotnost a to, jak dobře padne do ruky a pohodlně se používá. Jenže to je po mnoha a mnoha měsících s velkými telefon velmi subjektivní pohled a mnozí z vás toto mé nadšení sdílet nebudou.

Objektivně má G2 mini mouchy a v některých případech dokonce masařky, které někdo prostě nepřekousne, zvláště ve světle toho, jak široká a silná konkurence aktuálně na trhu je. Rozlišení displeje mohlo být vyšší a výkon také. G2 mini se nemusela tlačit do top segmentu, ale mohla nabídnout o něco více a být tak o krůček napřed před konkurencí i z řad starších telefonů. Čidlo automatické regulace jasu by také díru do kapsy nikomu neudělalo, ale i na něj se zapomnělo.
Shrnuto podtrženo, G2 mini je zdařilý smartphone, který má svoje chyby a bude záležet na každém konkrétním uživateli, zdali tyto chyby spadají do kategorie „vadí“ nebo „nevadí“. Výběrem tohoto modelu chybu určitě neuděláte, ale v tomto segmentu telefonů od 5 do 8 tisíc Kč dnes více než kdy jindy platí „dvakrát měř a jednou řež“. A proto, než se pro G2 mini vydáte do obchodu, ujistěte se, že je to nejvhodnější volba právě pro vás. Trh dnes (naštěstí) nabízí mnohem více.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku