TOPlist

Recenze Lenovo Moto M: kvalitně zpracovaná střední třída

Společnost Lenovo v roce 2014 koupila od Googlu mobilní divizi společnosti Motorola. Mnozí příznivci této značky se obávali, že dojde k jejímu kompletnímu zániku. Jak se ovšem ukázalo na konci loňského roku, s kulatým logem Moto se budeme setkávat i nadále.

Lenovo to se značkou Moto myslí opravdu vážně, což naznačil mimo jiné i nedávno testovaný model Moto Z (recenze), který zaujme především díky doplňkovým modulům. Tentokrát nám do redakce zavítal model nesoucí označení Moto M. Ten míří svou cenou i výbavou do konkurencí nabité střední třídy. Dnešní recenze prozradí, zda má novinka šanci se prosadit.

Video recenze Lenovo Moto M

Kov ve střední třídě

Moto M se v případě konstrukce spoléhá především na kov, ze kterého je nejen boční rámeček, ale také záda přístroje. Tento materiál již není výsadou pouze prémiových modelů, což je jedině dobře.

Testovaný kousek se řadí spíše ke větším telefonům. Celkové rozměry jsou 151 × 75 × 7,9 mm a hmotnost 163 gramů. Většinu čelní strany zabírá 5,5palcový Full HD displej. Kromě něj je na přední straně pouze logo, mřížka telefonního reproduktoru, čelní 8megapixelová kamera a okénko se senzory. Přesto, že je část pod displejem poměrně rozměrná, senzorová tlačítka zde nenajdete. Výrobce vsadil na softwarové řešení v podobě tlačítek přímo na displeji.

Vydařený displej

Co se týče zobrazovacího panelu, Lenovo vsadilo na jistotu. Displej s úhlopříčkou 5,5 palců a rozlišením 1080 × 1920 pixelů využívá technologii IPS. Ta je zárukou slušného barevného podání, dobrých pozorovacích úhlů a v tomto případě také skvělé čitelnosti i na přímém slunci. Kromě plastových předělů antén jsou záda kompletně z kovu. Pod vystouplým modulem fotoaparátu a přisvětlující LED je umístěna kruhová čtečka otisků prstů. Její rychlost a přesnost bohužel nepatří k nejlepším.

Datový konektor USB-C je umístěný mezi dvěma mřížkami. Reproduktor se bohužel nalézá pouze pod pravou z nich, pod levou je umístěný mikrofon. Zvukový přednes reproduktoru ovšem není vůbec špatný. V systému je navíc funkce Dolby Atmos, díky které si můžete upravit zvukový přednes na míru vašim požadavkům. Pecková sluchátka dodávaná v balení poslouží jen k nouzovému poslechu.

lenovomotom12

Tlačítko pro spuštění telefonu, která sídlí na pravém boku, je vroubkované, takže jej snadno rozeznáte od kolébky pro ovládání hlasitosti. Slot na levém boku pojme dvě karty nanoSIM, z nichž je jednu možné nahradit paměťovou kartou microSD.

Po konstrukční stránce působí Moto M velmi dobrým dojmem. Nejvýraznějším designovým prvkem je vystouplý modul fotoaparátu. Ten ovšem není příliš praktický, protože může snadno dojít k jeho poškrábání. Kromě námi testované zlaté varianty bude k dostání také šedočerná a stříbrná verze.

Výkon většině postačí

Výpočetní výkon v případě Moto M obstarává čipset Mediatek Helio P10. Osm jader Cortex-A53 s taktem 1,95 GHz dosáhlo v AnTuTu výsledného skóre 59 293 bodů. Na běžné operace bude výkon čipsetu dostatečný. Jediné, kde můžete výkon postrádat jsou náročnější hry. Asphalt 8 smartphone sice rozjel, ale hra neběžela příliš plynule.

lenovomotom16

Operační paměť s kapacitou 3 GB je v dané kategorii již zažitým standardem. Při běžném provozu zůstává volná zhruba třetina. Vnitřní úložiště s kapacitou 32 GB je možné rozšířit paměťovou kartou formátu microSD s kapacitou až 128 GB.

Moto M nabízí slušné možnosti konektivity. Plná podpora českých LTE pásem je samozřejmostí a stejně tak i dvoupásmová Wi-Fi, FM rádio či Bluetooth. Jediné, co nás mrzí, je tak chybějící technologie NFC a nepohrdli bychom ani infraportem.

S čistým Androidem

V případě operačního systému není moc co popisovat. Lenovo vsadilo na čistou verzi systému Android 6.0 Marshmallow a to včetně výchozího Google launcheru. Předinstalovány jsou jen některé aplikace od Googlu a od Microsoftu.

Zklamáním byla ovšem optimalizace, která nepatří k nejlepším. Občas docházelo k zásekům, což kazí jinak velmi dobrý dojem. Pro někoho může být nevýhodou také starší verze Androidu. Předpokládáme, že by v brzké době mělo dojít k aktualizaci na novější verzi 7.0 Nougat.

Dva dny výdrže chtějí velkou snahu

Akumulátor s kapacitou 3050 mAh je v dnešní době standardní výbava i daleko levnějších kousků. Čipset Mediatek Helio P10 není nijak energeticky náročný, takže jsme očekávali velmi dobrou výdrž. Naše předpoklady se však nepotvrdily. Moto M vydrží bez problémů celý den, ale k večeru jsme většinou zamířili k nabíječce s akumulátorem nabitým zhruba na třetinu. Dvoudenní výdrž tak sice není nereálná, ale vyžaduje velkou snahu.

lenovomotom05

Nabíjení probíhá prostřednictvím konektoru USB-C, který je umístěn na spodní hraně. Díky dodávanému 2A adaptéru je nabíjení velmi rychlé – z prázdného stavu do plna za přibližně 1 hodinu a 40 minut.

Fotografie potěší, videa už tolik ne

Hlavní 16megapixelový fotoaparát umístěný na zádech telefonu je doplněný o přisvětlovací diodu. Aplikace pro jeho obsluhu obsahuje také manuální režim, díky kterému můžete dostat z telefonu opravdové maximum. Upravit si může hodnotu citlivosti ISO, vyvážení bílé, čas závěrky, expozici a dokonce můžete manuálně zaostřovat.

lenovomotom11

Výsledné fotografie se řadí k nadprůměru. Jejich kvalita na špičku rozhodně nestačí, ale věrohodné barevné podání, slušný dynamický rozsah a dobré vykreslení detailů potěší. S ubývajícím světlem se bohužel kvalita rapidně horší a snímky pořízené ve tmě už nejsou téměř použitelné.

V případě záznamu videa je maximem rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů) a frekvence 30 snímků za sekundu. Vykreslení detailů není příliš dobré a podobné je to i s dynamickým rozsahem. Často se také stávalo, že telefon během záznamu přeostřoval, a to jak ve dne, tak i v noci. Vůbec největším nedostatkem je ovšem chybějící stabilizace. U smartphonu s cenou 6 990 korun nečekáme optickou stabilizaci, ale alespoň elektronická by rozhodně potěšila.

Vzhledem k ceně telefonu hodnotíme fotoaparát jak povedený. Záznam videa příliš nepotěší, ale problémy s přeostřováním může vyřešit některá z následujících aktualizací. Největší výhodou je již zmiňovaný manuální režim, se kterým se zkušenějším uživatelům může povést vykouzlit velmi slušné snímky.

Závěrečné hodnocení recenze Lenovo Moto M

Lenovo Moto M se svou cenou 6 990 korun míří do konkurencí nabité střední třídy. Hlavními zbraněmi do této bitvy bude především kovové tělo s výborným dílenským zpracováním, povedený displej, kvalitní fotoaparát a čistá verze systému Android bez předinstalovaných zbytečnost.

Xiaomi Redmi Note 4 (recenze) se u nás prodává zhruba o 1 500 korun levněji. Jeho největší nevýhodou je absence LTE na frekvencích 800 a 900 MHz. Kvalita zpracování je na obdobné úrovni a stejně tak i displej. Xiaomi vítězí v otázce výkonu a někoho může nalákat také operační systém s grafickou nadstavbou MIUI.

Huawei P9 Lite (recenze) se může s Moto M rovnat i po stránce konektivity. Jeho konstrukce je sice plastová, což ale neznamená, že je nekvalitní. Zamrzí snad jen 2 GB operační paměti. V ostatních parametrech se ovšem jedná o zdatného konkurenta, který se navíc prodává aktuálně kolem 6 000 korun.

lenovomotom01

Testovaný kousek to bude mít na trhu opravdu těžké. Pokud se podaří výrobci brzy připravit aktualizaci na novější verzi systému a pokud se povede odstranit i další softwarové nedostatky, bude mít Moto M šanci na úspěch o mnoho vyšší. I tak se jedná o povedený smartphone, který byste neměli vynechat z vašeho výběru.

Lenovo Moto M

Lenovo Moto M
7.4

design a zpracování

8.2/10

výkon a optimalizace

7.1/10

hardwarová výbava

7.4/10

kvalita fotografií a videa

7.2/10

výdrž baterie

7.1/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • slušný displej s dobrou čitelností
  • kvalita fotografií
  • zvukový projev reproduktoru
  • dobrá konektivita
  • příznivá cena

Zápory

  • pomalejší čtečka otisků prstů
  • kvalita videí
  • slabší výdrž
  • starší Android 6.0
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku