TOPlist

Recenze Lenovo Moto G5 Plus: nudný, ale překvapivě dobrý smartphone

Společnost Lenovo aktuálně vlastní legendární značku Motorola. Tento čínský gigant zatím nabízí smartphony sice pod svou vlastní značkou, ovšem se slovem „Moto“ v názvu. V budoucnu bychom se měli dočkat oživení značky Motorola v její celé kráse.

V dnešní recenzi se podíváme na jeden z nejnovějších modelů od značky Lenovo. Konkrétně se jedná o model Moto G5 Plus, který se na českém trhu prodává za 7 490 Kč. Tato novinka nabízí celkem slušnou výbavu, se kterou se bude chtít prosadit mezi silnou konkurencí.

Video recenze Lenovo Moto G5 Plus

Zvláštně řešená konstrukce

S celkovými rozměry 150 × 74 × 7,7 mm a hmotností 155 gramů se řadí mezi středně velké smartphony. Většinu čelní strany zabírá 5,2palcový displej krytý odolným sklem Gorilla Glass třetí generace. Pod ním sídlí čtečka otisků prstů, senzorová tlačítka budete hledat marně, i když by se na ně místo našlo. Tlačítka mohou být zobrazena na displeji nebo může jejich funkci převzít již zmíněná čtečka otisků.

Nad displejem se ukrývá čelní 5megapixelová kamera a také reproduktor. Ten plní funkci nejen při telefonních hovorech, ale slouží také jako hlasitý reproduktor. Kvalita přednesu se řadí k průměru.

Spodní hrana je domovem datového konektoru microUSB a sluchátkového výstupu. Je škoda, že výrobce nezvolil novější USB-C. Pravý bok obsahuje obvyklou dvojici tlačítka pro spuštění a kolébky pro ovládání hlasitosti. Na horní hraně se ukrývá také slot pro karty nanoSIM a microSD. Právě pro paměťovou kartu je připravená samostatná pozice, takže lze používat telefon se dvěma SIM i paměťovou kartou zároveň.

Zádům přístroje vévodí kruhový modul s fotoaparátem a přisvětlujícími diodami. Hlavní fotoaparát nabízí maximální rozlišení 12 megapixelů a podrobněji se na něho zaměříme později. Celá kruhová část je bohužel vystouplá nad úroveň zbytku zad, takže se může stát, že dojde k jeho snadnému poškrábání.

V čem nás Lenovo Moto G5 Plus celkem nemile překvapilo, je kombinace materiálů konstrukce. Záda jsou totiž vyrobena z kovu, což je chvályhodné, ovšem boční rámeček je plastový. Opačná kombinace materiálů je mezi smartphony celkem běžná. I přes použití plastového rámečku je naštěstí celé tělo slušně pevné, je ovšem otázkou, jak tomu bude po několika měsících používání, případně po několika nechtěných pádech na zem.

Co se týče vzhledu, novinka se řadí spíše mezi „nudnější“ kousky. Designovým oživením je snad pouze kruhový modul fotoaparátu. Lenovo se mohlo v tomto ohledu více odvázat. Díky zaobleným bokům se smartphone velmi dobře drží v ruce.

Displej: IPS panel s Full HD rozlišením

Displej s úhlopříčkou 5,2 palce zabírá 67 % čelní strany. Výrobce vsadil na osvědčený panel typu IPS s rozlišením Full HD (1080 × 1920 pixelů). Výsledná jemnost tak činí 424 pixelů na palec. Dobré barevné podání a pozorovací úhly jsou samozřejmostí i u levnějších kousků a těmito vlastnostmi se chlubí i displej Moto G5 Plus.

Testovaný model podporuje také funkci, kdy se na displeji v pohotovostním režimu zobrazují informace o čase, zmeškaných hovorech, notifikacích apod. Jedná se v podstatě o obdobu funkce always on, kterou nabízí některé konkurenční smartphony. V případě Moto G5 Plus však nesvítí tyto informace na displeji neustále, ale pouze pokud vezmete telefon do ruky.

Tip: Kompletní parametry Lenovo Moto G5 Plus včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Novinka si vede velmi dobře i v případě konektivity. Samozřejmostí je dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 4.2 a potěší také podpora NFC. Prvotřídní je také podpora LTE. Moto G5 Plus si rozumí se všemi českými frekvencemi.

Výkon střední třídy

Výpočetní výkon má na starosti čipset Qualcomm Snapdragon 625 s celkem osmi jádry Cortex-A53 s maximálním taktem 2 GHz. Ten má k dispozici 3 GB operační paměti, ze kterých zbývá při běžném provozu volných zhruba 1,2 GB. Vnitřní úložiště s kapacitou 32 GB je rozšiřitelné prostřednictvím paměťové karty microSD s maximální kapacitou 256 GB. Tato hardwarová výbava odpovídá ceně smartphonu.

Čipset Snapdragon 625 nabízí dostatek výkonu pro všechny běžné operace i pro hraní většiny her. V oblíbeném benchmarku AnTuTu jsme naměřili výsledné skóre 60 271 bodů. Výkon zkrátka odpovídá ceně zařízení.

Čistý Android s pokulhávající optimalizací

Smartphony značky Lenovo byly dříve vybavené operačním systémem Android s vlastní grafickou nadstavbou a také velkým množstvím „bonusových“ aplikací. Po akvizici společnosti Motorola došlo ke změně k lepšímu – přechodu na čistou verzi Androidu. Moto G5 Plus je konkrétně vybavena verzí systému 7.1 Nougat.

Součástí systému jsou navíc pouze aplikace, které jsou součástí čistého Androidu. V podstatě jediné, co je zde navíc, jsou funkce Moto. Pod tímto označením se ukrývá řada různých gest a povelů, kterými lze telefon ovládat. Zatřesením lze spustit svítilnu, obrácením telefonu displejem dolů dojde ke ztlumení vyzvánění apod.

S čím jsme nebyli příliš spokojeni, je optimalizace systému. Velmi často docházelo k nechtěnému ukončení nebo pádu aplikací. Doufáme, že se výrobci povede v některé z následujících aktualizacích situaci napravit.

Vydrží den i noc

Akumulátor s kapacitou 3000 mAh se ukrývá pod kovovými zády smartphonu. Vzhledem k volbě čipsetu Qualcomm Snapdragon 625, který je energeticky nenáročný, se můžete těšit na slušnou dobu výdrže. Předpoklady se vyplnily a Moto G5 Plus bez potíží vydrží v provozu celý den i noc. Druhý den ráno zbývalo většinou ještě kolem třetiny kapacity.

Potěší rovněž i rychlé nabíjení. K telefonu je dodáván adaptér s podporou technologie TurboPower, díky kterému lze nabít akumulátor z prázdného stavu do plna za přibližně hodinu a čtvrt.

Fotoaparát příjemně překvapí

Fotoaparát umístěných v kruhovém modulu na zádech telefonu se chlubí maximálním rozlišením 12 megapixelů. Světelnost objektivu činí f/1,7 a pro zaostřování je využita fázová detekce. O přisvícení v případě focení ve tmě se stará dvojice diod.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je řešena opravdu velmi jednoduše. Nechybí však ani pokročilé možnosti nastavení parametrů snímání, díky kterým můžete dostat z telefonu opravdové maximum.

Kvalita fotografií nadchne. Na vlajkové modely novinka pochopitelně nemá, ale vzhledem k ceně se rozhodně řadí k nadprůměru. Potěší především snímky pořízené ve dne, kdy je barevné podání, ostrost i vykreslení detailů na velmi dobré úrovni. Snímky focené v horších světelných podmínkách již chválu nezaslouží, objevuje se zde velké množství šumu, detaily splývají a celková kvalita není nijak valná.

Moto G5 Plus zvládá záznam videa v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. V případě potřeby si lze zvolit také nižší rozlišení Full HD, kdy smartphone umí zachytit až 60 snímků za sekundu. Zklamáním je snad jen absence stabilizace obrazu. Kvalita pořízených videí odpovídá fotografiím – ve dne pořídíte pěkné záběry, s ubývajícím světlem kvalita klesá. Kromě kvality však klesá také snímkovací frekvence a videa pořízená za šera nebo ve tmě jsou tak trhaná. Tímto problémem však trpí i některé mnohem dražší kousky.

Závěrečné hodnocení recenze Lenovo Moto G5 Plus

Lenovo Moto G5 Plus míří se svojí cenou 7 490 Kč do vod, kde panuje poměrně silná konkurence. V podobné cenové hladině totiž můžete pořídit například Huawei Nova nebo Honor 6X. Moto G5 Plus bude bodovat především svým čistým systémem Android (byť ještě nepříliš odladěným), slušným výkonem, povedeným displejem, dlouhou výdrží a rychlým nabíjením a v neposlední řadě i nadprůměrným fotoaparátem.

Rozhodně bychom ocenili výměnu microUSB za novější USB-C a především zajímavější vzhled. Lenovo Moto G5 Plus je i přes tyto drobné nedostatky velmi povedený smartphone, jehož koupi můžete jednoznačně doporučit.

Lenovo Moto G5 Plus

Lenovo Moto G5 Plus
7.6

design a zpracování

7.6/10

výkon a optimalizace

6.8/10

hardwarová výbava

7.3/10

kvalita fotografií a videa

7.7/10

výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • slušný displej
  • gesta a funkce Moto
  • čistý systém Android
  • povedený fotoaparát
  • rychlá čtečka otisků prstů

Zápory

  • nudný vzhled
  • horší optimalizace systému
  • plastový boční rámeček
  • kvalita fotografií a videa za šera
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku