Domů » Recenze » Recenze LAMAX Beat Street ST-1 a Sentinel SE-1: Bezdrátové reproduktory pro všechny příležitosti

Recenze LAMAX Beat Street ST-1 a Sentinel SE-1: Bezdrátové reproduktory pro všechny příležitosti

Společnost LAMAX působí na našem trhu poměrně krátce a mezi lidmi je známá především díky levným akčním kamerám. Před nedávnem se ovšem v portfoliu společnosti objevila zcela nová modelová řada Beat. Jak již název napovídá, jedná se o produkty, které mají něco společného se zvukem. Konkrétně se jedná o dvoje bezdrátová sluchátka a také tři reproduktory. A právě na bezdrátové reproduktory se zaměříme v dnešní recenzi.

Konkrétně se k nám dostaly modely Beat Street ST-1 aBeat Sentinel SE-1. LAMAX má v nabídce ještě jeden modelBeat Sphere SP-1, ten však není z našeho pohledu až tak zajímavý. Reproduktor Street ST-1 na našem trhu zakoupíte za 890 Kč, odolnou verzi pak za 1 190 Kč včetně DPH.

Obsah balení

Vzhledem k tomu, že se jedná o reproduktory s cenou 1190 a 890 korun, nečekali jsme žádný bohatý obsah balení. Kromě samotného reproduktoru najdete v krabičce napájecí kabel microUSB, kabel s 3,5mm konektory jack pro připojení zařízení a samozřejmě také návod k obsluze.

K modelu Sentinel SE-1 dostanete navíc ještě karabinu, díky které můžete reproduktor připnout například na batoh. Je trochu škoda, že součástí balení není také napájecí adaptér, ale díky přítomnosti univerzálních konektorů microUSB můžete využít adaptéry určené pro smartphony.

Konstrukce a design

Beat Street ST-1

Nejprve se zaměříme na levnější model Street ST-1. Tento reproduktor měří 180 × 65 × 71 milimetrů a váží 380 gramů. Většinu těla tvoří kovová černá mřížka, plastové jsou pouze boky a horní lišta s ovládacími prvky. Na spodku jsou dvě gumové podložky, které zabraňují pohybu po podložce.

img09

Uvnitř těla jsou ukryty dva širokopásmové reproduktory a také jeden basový. Celkový výkon je udáván na 10 wattů. Informace o kapacitě integrovaného akumulátoru výrobce tají a udává pouze výdrž 5 hodin.

Na horní plastové liště jsou umístěna čtyři tlačítka pro ovládání funkcí reproduktoru. Nachází se zde také mikrofon, díky kterému může Street ST-1 posloužit jako handsfree. Konektorová výbava je překvapivě bohatá. Kromě microUSB určeného pro napájení je zde také 3,5mm jack sloužící jako vstup a slot pro paměťovou kartu microSD. Ano, tušíte správně, reproduktor umí přehrávat skladby také z paměťové karty.

Beat Sentinel SE-1

Druhý testovaný model se od prvního značně liší. Jeho rozměry i hmotnost jsou v podstatě obdobné – 187 × 56 × 62 milimetrů a 390 gramů. Boční rámeček reproduktoru je pogumovaný a přední mřížka působí velmi robustním dojmem. Testovaný model nabízí zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP65).

img03

Na vrchní hraně se nachází pětice ovládacích tlačítek. První slouží pro změnu provozního režimu, další tři pro přepínání skladeb a konečně poslední je určeno pro aktivaci LED svítilny umístěné na boku. Konektorová výbava je ukrytá na zadní straně pod gumovou krytkou. Najdete zde totožnou výbavu jako u prvního modelu.

img04

I uvnitř tohoto modelu jsou umístěny dva širokopásmové reproduktory a jeden basový. Celkový výkon je také totožný – 10 wattů. Tentokrát LAMAX uvedl i kapacitu akumulátoru, která je 2200 mAh. Udávaná výdrž je lehce vyšší a to 6 hodin.

Konektivita a funkce

Oba dva reproduktory mají shodnou funkční výbavu i konektivitu. Pro bezdrátové připojení slouží technologie Bluetooth a to konkrétně ve starší specifikaci 2.1. Ta se od té novější vyznačuje především vyšší spotřebou, které se pravděpodobně podepsala na nižší celkové výdrži. Na druhou stranu pravděpodobně nenarazíte na problémy s kompatibilitou – Bluetooth v 2.1 podporují i starší telefony. Reproduktory nemusíte spárovat pouze s telefony, ale například také s notebooky, tablety či jinými zařízeními podporující technologii Bluetooth.

Odolný reproduktor Beat Sentinel SE-1
Odolný reproduktor Beat Sentinel SE-1

U modelu Street ST-1 udává LAMAX maximální dosah 15 metrů, u odolnějšího Sentinel SE-1 je maximální vzdálenost až 25 metrů. Ve srovnání s reproduktorem od Xiaomi musím potvrdit, že dosah je opravdu o poznání lepší a v ideálních podmínkách může dosahovat udávaných hodnot.

Beat Street SE-1
Beat Street SE-1

Oba dva reproduktory mají čtyři základní funkční režimy. Po spuštění je automaticky aktivován režim, kdy reproduktor přehrává hudbu ze spárovaného zařízení. Díky přítomnosti digitálního FM tuneru můžete poslouchat hudbu i pokud zrovna nemáte žádné zařízení po ruce. Je škoda, že ani jeden reproduktor nemá integrovanou anténu pro příjem FM rádia. Pro poslech rádia tak musíte připojit kabel microUSB, který poslouží jako anténa.

V těle modelu Sentinel SE-1 najdete zabudovanou praktickou svítilnu
V těle modelu Sentinel SE-1 najdete zabudovanou praktickou svítilnu

Třetí mód nese název MP3 přehrávač. Reproduktor v tomto režimu přehrává hudbu z vložené paměťové karty microSD. Po přepnutí do posledního režimu se z reproduktoru stane handsfree. Tuto funkci by mohli ocenit například firemní klienty pro hromadné konferenční hovory.

Zvukový projev

I přes to, že jsou oba dva testované modely vybaveny stejnou konfigurací reproduktorů, zvukový přednes se liší. Street ST-1 předvedl výborný výkon. Pochvalu si zaslouží jak kvalita zvuku, která je vzhledem k rozměrům až nečekaně dobrá, tak i velmi vysoká hlasitost. Ani při maximální hlasitosti navíc nemá reproduktor s kvalitou zvuku žádný problém. Všechny složky zvuku jsou velmi dobře vyvážené.

Ovládání u odolné verze reproduktoru Sentinel ST-1
Ovládání u odolné verze reproduktoru Sentinel ST-1

Odolný model Sentinel SE-1 má zvukový přednes o něco horší. Nejhorší jsou výšky, a to především při vyšší hlasitosti. Proti sourozenci má tento kousek také méně výrazné basy. Odolnost proti vodě a prachu si tedy vybrala svou daň na kvalitě zvukového přednesu.

Ovládání u reproduktoru Street SE-1
Ovládání u reproduktoru Street SE-1

Oba dva zástupce od LAMAXu jsem porovnal také s reproduktorem Xiaomi NDZ-03-GB (recenze). Jeho cena se na českém trhu pohybuje kolem 800 korun, což je o stovku méně, než kolik zaplatíte za levnější z testovaných modelů. Reproduktor Xiaomi hraje také velmi slušně, ale hlasitostí a také kvalitou přednesu jej minimálně Street ST-1 hravě předčí.

Závěrečné hodnocení

Oba dva reproduktory mě příjemně překvapily. Nečekal jsem, že se svou cenou, která je jen lehce nad již zmiňovaným Xiaomi NDZ-03-GB dokáží podat lepší výsledky. Trochu mě mrzí horší kvalita zvuku u odolnějšího kousku, ale levnější model Street ST-1 se opravdu povedl.

Zamrzela mě poměrně nízká výdrž. Líbí se mi ovšem množství funkcí, díky kterým můžete reproduktory používat i bez připojeného smartphonu, výborný dosah, nízká cena a zajímavý design. Pokud se na cestách nebo venku neobejdete bez své oblíbené hudby, jsou bezdrátové reproduktory od LAMAXu zajímavou volbou.

LAMAX Beat Sentinel SE-1

7.6

design a zpracování

8.0/10

kvalita zvuku

8.5/10

výdrž baterie

6.3/10

Klady (+)

  • dobré zpracování
  • nízká cena
  • kvalitní zvukový přednes (Street ST-1)
  • množství funkcí
  • slušný dosah
  • zvýšená odolnost (Sentinel SE-1)

Zápory (–)

  • nízká výdrž
  • starší rozhraní Bluetooth 2.1

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments