Domů » Články » Recenze Xiaomi Mi Bluetooth Speaker: Za málo peněz hodně muziky

Recenze Xiaomi Mi Bluetooth Speaker: Za málo peněz hodně muziky

Léto se pomalu začíná chýlit ke konci, ale doufám, že nás ještě čeká několik příjemných dní strávených venku v přírodě, u bazénu nebo třeba na koupališti. K letním radovánkám samozřejmě patří také hudba a i já jsem měl už delší dobu v plánu pořídit si nějaký externí reproduktor k telefonu. Ano, mohu si samozřejmě pouštět hudbu přímo ze smartphonu, ale jeho zvukový přednes je velmi slabý a zkrátka to není úplně ono.

Nabídku bezdrátových reproduktorů k telefonům jsem nemusel dlouho probírat, byl jsem v podstatě rozhodnutý pro určitý model a tím je Xiaomi Mi Bluetooth Speaker. Tento externí reproduktor jsem si objednal za 20 dolarů (cca 500 Kč) z čínského e-shopu a po necelých dvou týdnech jsem jej měl doma.

img03

Konstrukce a design: Jednoduchost hraje prim

S výrobky od společnosti Xiaomi mám již nějaké zkušenosti, takže mě chudé balení nemohlo nijak překvapit. V prosté krabičce se ukrývá pouze samotný reproduktor a příručka, která je bohužel pouze v čínštině. Základem samotného reproduktoru je hliníkový boční rámeček, který dodává patřičnou pevnost, robustnost a také působí elegantním dojmem. Přední stranu tvoří plastová mřížka, pod kterou jsou ukryty reproduktory. Zadní strana je vyrobena s matného bílého plastu, k dostání je ovšem také černě zbarvená varianta, která má lehce odlišnou strukturu přední mřížky.

Uvnitř těla se ukrývají dva širokopásmové reproduktory s výkonem 2 × 2,5 W doplněné o jeden basový. Akumulátor s kapacitou 1200 mAh by měl zajistit až 10hodinový provoz. V reálu počítejte spíše s 9 hodinami, ale i tak jde o slušné číslo. Nabíjení z prázdného stavu do plna trvá přibližně 2 hodiny a díky přítomnosti konektoru microUSB jej můžete v terénu dobíjet i z powerbanky.

img05

Na spodní straně hliníkového rámečku jsou dvě gumové podložky, které zabraňují pohybu reproduktoru při jeho provozu. Na pravém boku je umístěno jediné tlačítko, které slouží pro zapnutí a vypnutí reproduktoru. Pod ním je osazena indikační LED a úplně vespod sídlí konektor microUSB, který slouží pro nabíjení. Výrobce se tedy rozhodl jít co nejjednodušší cestou, což rozhodně nemůžu nijak kritizovat. Jediné co bych ocenil, by byla kolébka pro ovládání hlasitosti. Tu totiž můžete ovládat jen prostřednictvím připojeného telefonu.

Tlačítka pro ovládání hlasitosti obsahuje až novější verze tohoto reproduktoru. Ta navíc přidává ještě mikrofon, slot na kartu microSD a další drobná vylepšení. Cena tohoto modelu je ovšem dvojnásobná a je tak na vás, kterou verzi si zvolíte. Po zvukové stránce by měly být oba dva modely téměř totožné.

Konektivita

Pro komunikaci s telefonem je zde přítomna technologie Bluetooth ve verzi 4.0. Pro spárování je potřeba spustit reproduktor podržením zapínacího tlačítka. Indikační LED bude blikat střídavě červeně a modře. Poté stačí na smartphonu provést spárování (není potřeba žádný PIN) a máme hotovo.

img04

Reproduktor si rozumí s protokoly A2DP a AVRCP. Já jsem pro vyzkoušení použil smartphone Doogee F5 vybavený operačním systémem Android 5.1 Lollipop. Spárování proběhlo bleskurychle a poté již stačilo spustit přehrávač hudby, vybrat požadovanou skladbu a reproduktor začal hrát. Přepínání skladeb, či úprava hlasitosti probíhá prostřednictvím připojeného telefonu. Výrobce udává dosah 10 metrů, v reálu počítejte spíše s nižší hodnotou.

Zvukový projev: Nečekaně dobré výsledky

Dostávám se k tomu nejdůležitějšímu a tím je pochopitelně zvukový přednes. Od zařízení s celkovými rozměry 154 × 62 × 25 mm a hmotností 224 gramů by asi nikdo nečekal příliš velké zázraky. Xiaomi se ovšem podařilo vytěžit opravdu maximum, co šlo.

Zvukový přednes je až neuvěřitelně kvalitní a hlasitý. Reproduktor postačí k ozvučení celé místnosti a dobrou zprávou je, že ani při maximální hlasitosti není zkreslení nijak výrazné. Výšky a středy jsou velmi dobré a Xiaomi se snaží také v případě basového přednesu. Jediné, co bych vytknul, jsou až příliš výrazné basy při vyšší hlasitosti.

img06

Vyzkoušel jsem propojení jak se smartphonem, tak i s notebookem. Právě ve spojení s notebookem dokázal repráček obstát i v rušné místnosti, kde by jinak neměl samotný notebook s integrovanými reproduktory šanci.

Závěrečné hodnocení

Kvalita a hlasitost zvuku mě osobně velmi příjemně překvapila. Také lidé v mém okolí byli zvukovým přednesem překvapeni a to o to více, když jsem jim pověděl cenu. Xiaomi Mi Bluetooth Speaker zkrátka nemá v dané cenové hladině žádnou konkurenci. Za zhruba 500 Kč získáte zařízení, které najde uplatnění při celé řadě situací a v případě ztráty či zničení vás to ani nebude tolik mrzet. Xiaomi neustále potvrzuje, že umí vyrobit kvalitní produkty za nízkou cenu a nechává tak konkurenci daleko za sebou.

Xiaomi Mi Bluetooth Speaker

7.6

design a zpracování

7.5/10

kvalita zvuku

8.2/10

výdrž baterie

7.1/10

Klady (+)

  • perfektní zpracování
  • velmi nízká cena
  • kvalitní zvukový přednes
  • slušná výdrž akumulátoru

Zápory (–)

  • málo funkcí
  • výrazné basy při vysoké hlasitosti

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments