Domů » Recenze » Recenze KeySmart Pro: zapomeňte na nepřehledné svazky klíčů

Recenze KeySmart Pro: zapomeňte na nepřehledné svazky klíčů

Jen málo z nás rádo nosí objemné svazky klíčů, se kterými si připadá jako špatně placený školník. Na trhu naštěstí existují organizéry, které smrsknou velikost všech vašich klíčů na nezbytné minimum, takže se vlezou i do té nejmenší kapsy. Až doposud se nicméně tato chytrá řešení obešla bez moderních technologií. To se rozhodla nabourat společnost KeySmart se svým modelem Pro.

Design a konstrukce

Jestli jste s organizéry klíčů KeySmart měli někdy tu čest, nebudete příliš překvapeni. Stále se jedná o dva kusy materiálu spojené dohromady dvěma šrouby, na které se připevňují klíče. Materiál zmiňuji úmyslně, neboť standardní verze je vyrobena z kovu, zatímco varianta Pro se musela smířit s plastem. Chápu, že kvůli chytrým funkcím je plast nezbytný, i tak se jedná o kvalitativní posun zpátky.

KeySmart Pro 1
Design je tou nejchytřejší částí

Přes plastové tělo je pevnost příkladná a klíčenka se nezalekne ani nenadálého pádu. Po vybalení mě nicméně překvapila velikost. Kvůli lokalizačnímu senzoru a baterii je KeySmart Pro znatelně větší než jeho „hloupý“ kolega. To se projevilo především na horší ergonomii při otevírání dveří či na vyšší náchylnosti k ohnutí klíče, pokud nebudete dostatečně opatrní.

Drobným zklamáním je tuhost šroubů, které drží klíče na svém místě. Ty se z pochopitelných důvodů neustálým používáním povolují, jako tomu bylo i v případě předchozích generací. Bohužel KeySmart na rychlosti povolování nijak výrazně nezapracovalo, a tak je čas od času třeba šrouby znovu přitáhnout.

Vložení klíčů a obsluha

Nasazení klíčů může být zpočátku oříšek, nicméně se nejedná o činnost, kterou budete dělat často. Pokud potřebujete mít některé klíče rychle k dispozici pro zapůjčení, doporučuji využít jeden z dodávaných nástavců, který v sobě kombinuje otvírák a očko na uchycení kroužku či poutka. To je ideální jak pro standardní klíče, tak především pro klíče od auta.

KeySmart Pro 2
Instalace klíčů chce cvik, ale zvládne to každý

Dle výrobce zvládne pojmout KeySmart Pro až 14 klíčů. S tímto počtem si dovolím nesouhlasit, neboť v mém případě měl KeySmart problémy do sebe vměstnat více než 6 klíčů. Samozřejmě záleží na jejich tloušťce, nicméně nepočítejte, že se jich tam vleze znatelně více. Pro větší počet klíčů je totiž potřeba dokoupit delší šrouby a více podložek.

KeySmart Pro 7
Na KeySmart Pro si můžete připnout i jiné věci než jen klíče

Příslušenství, které můžete ke KeySmart Pro dokoupit, je celá řada. Na výběr máte třeba flash disk či nůž, takže si z obyčejného organizéru na klíče můžete udělat hotový švýcarský nožík. Samotná obsluha není vůbec složitá, konektor pro nabíjení je snadno k nalezení a na klíčence se nacházejí pouze dvě tlačítka – LED svítilna a lokalizační Tile tlačítko.

Parametry a funkce

Hovořit o parametrech v případě klíčenky je možná trochu přehnané. O velikosti baterie se výrobce nezmiňuje, ale v praxi vydrží klíčenka nabitá zhruba měsíc. To záleží, jak často budete využívat lokalizační funkce či LED svítilnu, která je velmi užitečná nejen pro nalezení klíčové dírky potmě.

KeySmart Pro 6
Svítilna pomůže při hledání klíčové dírky

Nabíjení probíhá skrze microUSB, což musím chtě nechtě KeySmart Pro vytknout. Sice chápu, že microUSB konektor je fyzicky menší než modernější USB-C a zrovna v případě minimalistické klíčenky se hraje o každý milimetr, nicméně s ohledem do budoucnosti se nejedná o nejšťastnější řešení.

Kromě svítilny disponuje KeySmart Pro lokalizačním systémem Tile, který za pomocí Bluetooth lokalizuje polohu klíčenky až na vzdálenost 4,5 metrů. Obdobný systém využívá například česká firma Fixed, jejíž lokalizační štítky jsem také testoval. Nutno podotknout, že na trh s lokalizačními tagy se nedávno přidal i Samsung.

KeySmart Pro 14
Plně naložená klíčenka

Pro obsluhu lokalizačních funkcí je potřeba stáhnout aplikaci, o které si povíme více v následující kapitole. Musím nicméně říct, že lokalizace probíhá až na výjimky spolehlivě a potěšila mě možnost obráceného vyhledávání – tedy když nehledáte klíče, ale mobilní telefon. K tomu stačí využít tlačítko Tile na těle klíčenky.

Vzhledem k přítomnosti elektroniky bych očekával aspoň nějakou míru odolnosti proti vodě a prachu. Konektor je sice chráněn záslepkou, nicméně její vodotěsnosti bych rozhodně nevěřil. Je škoda, že KeySmart Pro nedisponuje alespoň základní odolností. Na druhou stranu potěší možnost propojení s Assistantem či Alexou, takže klíče najdete i s pomocí hlasového příkazu.

Doprovodná aplikace

O lokalizaci se stará systém Tile, který je ve světě poměrně populární, zatímco u nás jej zná jen hrstka. S tím souvisí největší překážka – jejich aplikace není lokalizována do češtiny. Ačkoli nastavení a obsluha aplikace není nikterak složitá, jedná se o zcela zbytečnou obtíž, kterou mohou mnozí méně zkušení uživatelé považovat za nepřekonatelnou.

KeySmart Pro 13
Aplikace je jen v angličtině

Možnosti nastavení jsou poměrně omezené. Po vytvoření účtu a spárování Tile s aplikací můžete pochopitelně klíče lokalizovat na mapě (dosah až 4,5 metrů), prozvonit je jedním z připravených tónů, podívat se na historii toho, kde se nacházely, nebo využít chytrých upozornění. Tady ale padá kosa na kámen – nejužitečnější funkcionalita je totiž zpoplatněna.

KeySmart Pro 11
KeySmart Pro si zachovává sympatické rozměry

Za 89 korun měsíčně získáte notifikace v případě, že se klíče od vás vzdálí, zdarma výměnu baterie (platí pro lokalizační tagy, nikoli pro KeySmart), podrobný přístup k historii, neomezené sdílení, prodlouženou záruku a prémiovou podporu. Upřímně ale asi neznám nikoho, kdo by chtěl platit předplatné své klíčence.

Tile
Cena: zdarma

Srovnání s klasickým KeySmart

Jak jsem už zmínil v úvodu recenze, již delší dobu vlastním standardní variantu KeySmart. Za výhodu považuji především kovové zpracování a menší rozměry, kvůli kterým jsem KeySmart pořizoval.

KeySmart Pro 10
Pokud se obejdete bez chytrých funkcí, můžete sáhnout po klasickém KeySmart

Nevýhodou je neustálé povolování šroubů, které KeySmart u svého modelu Pro nicméně nezvládl odstranit. Lokalizační funkce jsou bonusem, který zvládnu oželet, nicméně absence svítilny mi bude po návratu k hloupému řešení chybět nejvíce.

Závěrečné hodnocení

Organizátor klíčů je sám o sobě chytré řešení, které si zaslouží pozornost. Ve spojení s moderními technologiemi se ale jedná o produkt, který má potenciál ulehčit život především v případě, kdy klíče ztratíme. Pokud patříte mezi jedince, pro které jsou ztracené klíče na denním pořádku, tak nemáte co řešit.

KeySmart Pro 12
KeySmart Pro je chytrá klíčenka, která stojí za to

Předností KeySmart Pro je lokalizační funkce Tile, přisvětlovací LED svítilna, propojení s Assistantem a Alexou a relativně kompaktní rozměry. Nevýhodou je neustálé povolování šroubů, nabíjení skrze microUSB a nelokalizovaná aplikace s omezenou funkčností. Za cenu 1 190 korun se jedná o zajímavý produkt, který stojí za zvážení. Pokud ale nevyužijete přidanou hodnotu lokalizace klíčů, s klidným svědomím můžete sáhnout po hloupé variantě.

KeySmart Pro

8.6

Design a zpracování

8.8/10

Funkce a využití

9.3/10

Spolehlivost

9.0/10

Výdrž baterie

9.5/10

Doprovodná aplikace

6.3/10

Klady (+)

 • chytrý design
 • lokalizační funkce
 • přisvětlovací LED svítilna
 • propojení s Assistantem a Alexou

Zápory (–)

 • neustálé povolování šroubů
 • nabíjení skrze microUSB
 • aplikace je v angličtině
 • některé funkce jsou extra zpoplatněné
 • vyšší cena

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. vypadá to dobře, ale ta cena mě odrazuje. za držák na klíče, byť smart je to fakt dost.

 2. Dobrá recenze.

 3. Měl jsem, zahodil jsem. Klidně daruji, mám jich tu (ne smart) ještě asi 5ks.

  Poskytuje větší páku na odemykání, zlomil jsem 2 klíče za měsíc.
  Jelikož mám i klíče z „odlehčeného“ materiálu, tak to nejde dohromady.

  PS: za celý život (50+) jsem zlomil jeden klíč

  • Zdravím Pavle,
   měl bych zájem, pokud je ještě máte. Ozvěte se mi na email [odkaz].

   Předem díky Michal

  • Tak ono ty hliníkové, pěkné, barevné jsou k zalomení náchylné.Pro děti určitě nevhodné, pro rozumného člověka – proč ne :-)

   Ale také jsem měl klíčenku(někde asi mám), a je to opravdu nepraktické a přesně kvůli strachu zalomení klíče jsem ji přestal použivat snad druhý den a vrátil se ke klasikým kroužkům :-)

 4. Pokud chce někdo strávit pár hodin skládání svých klíčů, aby následně poznal, že vyhodil prachy za jakýsi drek, ať neváhá. Jediná šance je, že máte rozměrově naprosto stejnou sílu klíčů, velikost a orientaci zoubků. Jinak je to marné a rovnou si kupte na US e-shopu nabízené přípravky na klíče a ty si nechte v zámečnictví zduplikovat. Pokud máte navíc klíč s excentricky umístěným otvorem, uspořádání to rozhodí natolik, že slabší povahy rovnou švihnou tím úžasným organizátorem do koše a pokorně se vrátí k osvědčenému kroužku. Já to neudělal a mrskl jsem tam s tím v momentě, kdy se šrouby opakovaně povolily a náklad klíčů se vysypal po zemi. Pokud se dotáhnou šrouby fest, což by mohla být záruka toho, že se nepovolí, klíče nepůjdou z držáku vytočit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).