TOPlist

Recenze KEF LSX LT II: odlehčená varianta aktivních reproduktorů stále hraje skvěle

Recenze KEF LSX LT II
  • KEF nabízí levnější variantu populárních reproduktorů s označením LSX II LT s cenou 22 990 korun 
  • Od svého dražšího předchůdce se liší jen v několika aspektech, výborný zvuk i design zůstává 
  • Na výběr je ze tří barevných variant: šedé, zelené a bílé

Od vydání recenze na reproduktory KEF LSX II uplynul už rok a půl. Novinka mne tehdy příjemně překvapila a zajímavá kombinace prémiového zvuku, moderních funkcí a široké konektivity byla opravdu působivá. Nyní se mi do rukou dostal ještě novější model LSX II LT, který je z velké části velmi podobný svému předchůdci. Je ale o poznání levnější a chybí zde jen pár funkcí. Znamená to tedy lepší poměr ceny a výkonu?

Design netřeba měnit

Co se týče prvního dojmu, reproduktor kromě rozdílu v barevných provedeních od svého předchůdce jen těžko rozeznáte. Design od Michaela Younga dobře vypadá a zároveň akusticky podporuje průchod vln. Rozměry 240 × 155 × 180 mm platí i nadále. Hmotnost je ale nižší, namísto 7,2 kg se bavíme o 6,8 kg. Barevný výběr je nyní užší a barvy jsou decentnější. Konzervativní bílou a černou verzi doplňuje pouze jedna odvážnější tmavě zelená barva. Já jsem testoval tmavou verzi.

Tvar tedy žádné změny nezaznamenal, nicméně boční strany nyní nejsou potaženy tkaninou, ale tělo je celé plastové. To možná při bližším ohledání ubere na pocitu luxusu, nicméně vzhled reproduktorů je stále skvělý. Šedá varianta se hodí téměř do každého interiéru, z nabízených variant je rozhodně nejkonzervativnější.

Stejně jako u předchozí varianty na čelní straně najdeme logo výrobce i kruhovou informační diodu pod měničem. Zespodu pozici jistí čtveřice gumových nožiček a i zde je přítomen závit pro montáž na stojany. Na zádech zaujme temná díra bassreflexu a u obou reproduktorů USB-C konektor pro propojení mezi reproduktory. To je další specifikum oproti dražší variantě, která mezi sebou nemá napájecí kabelové propojení a je možné ji propojit pouze síťovými konektory RJ45.

KEF LSX II LT ovladač
Ovladač zůstává totožný

Pravý reproduktor pak ukrývá tlačítko pro Bluetooth párování a tlačítko pro reset, konektor pro připojení subwooferu, USB-C, HDMI a optiku pro kabelové zdroje zvuku. Je zde také síťový konektor pro napájení, který nyní nemusí být u druhého reproduktoru, jak tomu bylo u dražší verze. Zároveň chybí již zmíněný aux.

Které funkce chybí?

Z hlediska zvukového je výbava totožná. I nadále nám hraje koaxiální Uni-Q měnič kombinující 19mm tweeter a 115mm středo/basák. Opět je zde 100 wattový zesilovač pracující ve třídě D. Rozdíly přichází hlavně v konektivitě. Bluetooth 4.2 nyní střídá novější Bluetooth 5.0 (s podporou AAC i SBC), nicméně chybí Roon Ready. I nadále zůstává podpora AirPlay 2, Chromecast nebo UPnP především díky dvoupásmové Wi-Fi. Dále chybí možnost přehrávání z aux vstupu a formát DSD256 střídá DSD128. Chybí také podpora formátu MQA.

Kef Lsx Ii Lt 12
Novinka poslouží u stolního počítače, ale i pro samostatný poslech
Podporované formáty: DSD, FLAC, WAV, AIFF, ALAC, AAC, WMA, MP3, M4A, LPCM a Ogg Vorbis

Podporované služby: Spotify Connect, Tidal Connect, Amazon Music, Qobuz, Deezer, QQ Music, internetová rádia a podcasty

Zvukový projev

Co se týče hodnocení zvukového projevu, asi bych do jisté míry opakoval hodnocení předchozí generace LSX II, žádné zásadní změny totiž nepřišly. I novější a levnější varianta přináší stejné zvukové kvality, které nabídl její předchůdce. Opět zde platí, že ačkoliv tělo reproduktoru není příliš rozměrné, zvuk je opravdu velkorysý.

Kromě výrazné středové i výškové složky zde své místo mají i nižší frekvence a přednes hodnotím jako dynamický a živý. Poměr frekvencí zde zní velmi distingovaně, basy dávají prostor středům i výškám zazářit, u tanečních skladeb s pevným rytmem ale neuhnou. Celkový stereo obrázek je velmi barvitý a veškeré nástroje a hlasy jsou jasně rozeznatelné.

KEF LSX LT II

Oproti mým Yamahám HS5 mají KEFy širší vyzařovací úhel, což se hodí při méně ideálním umístění reproduktorů. Většinu času jsem je měl na stole jako reproduktor k počítači, umím si ale představit i použití k televizi nebo jinému hudebnímu přehrávači pro ozvučení celé místnosti. Zde bych se nebál především u místností menších a středních. Do velkých prostor a rozměrnějších pokojů bych volil větší modely reproduktorů.

Doprovodná aplikace

Ačkoliv k dispozici je aplikace KEF Connect pro iOS i Android, reálně ji příliš potřebovat nebudete. Na domovské obrazovce najdete přepínač jednotlivých vstupů, ať už chcete přehrávat hudbu přes Wi-Fi, Bluetooth, optiku, USB, nebo z televize. Dále se nabízí cloudové a streamovací služby nebo rádia a podcasty. V této sekci najdete také UPnP protokol.

Další záložka tvoří jakýsi dálkový ovládač, který však pouze duplikuje přepínač vstupů a přidává jednoduché ovládání přehrávání. V záložce Music vidíme opět již známé ikonky z domovské stránky: streamovací služby, rádia, podcasty nebo UPnP. Zajímavá je sekce ekvalizéru.

Zde není klasický ekvalizér, jaký byste nejspíše čekali, ale pokročilejší systém pro vyladění reproduktorů primárně dle umístění v místnosti. Na výběr máte ze jednoduššího a „expertního“ ekvalizéru. V jednoduché verzi je třeba zadat, zdali reproduktory stojí na stole nebo na stojanech, jaké je vzdálenost od hrany stolu a vzdálenost od nejbližší stěny.

Je třeba popsat také charakteristiku ozvučené místnosti a případně doplnit i údaje o subwooferu, je-li připojen. V expertním režimu je nastavení podobné, zadáváte ale přímo míru útlumu pro režim u stěny nebo na stole, útlum výšek nebo zvýraznění basů. Opět zbývá ještě nastavení subwooferu.

Aplikace má světlý i tmavý režim a mnohá další nastavení, bohužel postrádá jakékoliv jazykové mutace, takže je potřeba se spolehnout na angličtinu.

Závěrečné hodnocení

Výrobce v případě nového produktu cílí především na méně náročné uživatele, kteří nepotřebují pokročilé funkce, jako je Roon Ready nebo možnost přehrávání z aux vstupu či formát MQA. Místo toho by rádi nějaký ten tisíc ušetřili, protože ačkoliv LSX LT II můžeme označit za nejlevnější systém značky KEF, s cenou 22 990 korun se stále nejedná o nejlevnější kus techniky.

Reproduktory KEF LSX LT II
Reproduktory KEF LSX LT II

Zároveň je nutno zmínit, že za danou cenu novinka stále nabídne hodně muziky (v tomto případě se toto otřepané přirovnání vyloženě nabízí). Osobně se mi nejvíce líbí všestrannost reproduktorů, které mohu používat u svého domácího Macu mini, ale bez problému si přehraju hudbu také z telefonu nebo iPadu. Mohu je pomocí HDMI připojit k televizi a přidat k nim i subwoofer. Jako moderní řešení do menšího bytu pro fanouška kvalitního zvuku je to ideální. Nebál bych se říct, že KEF LSX LT II zní a vypadají mnohem dráž, než na kolik vás ve skutečnosti vyjdou.

KEF LSX II LT

Kef Lsx Ii Lt
8.5

Design a zpracování

8.8/10

Kvalita zvuku

9.1/10

Funkce a konektivita

7.5/10

Doprovodná aplikace

8.0/10

Poměr ceny a výkonu

9.2/10

Klady

  • výborný zvuk
  • široká konektivita
  • dálkový ovladač v balení
  • barevné varianty

Zápory

  • vhodné spíše pro menší prostory
  • chybí aux vstup
  • bez Roon Ready nebo MQA
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku