Domů » Recenze » Recenze iPad Pro 2020: skvělý tablet s nevyužitým potenciálem

Recenze iPad Pro 2020: skvělý tablet s nevyužitým potenciálem

V závěru letošního března, přibližně po roce a půl od poslední verze, vypustil do světa Apple aktualizovaný iPad, který díky přídavku Pro vnímáme jako ten, jenž má směřovat do rukou profesionálním uživatelům. A který by (snad) měl fungovat jako náhrada notebooku. Reprezentant této nejnabušenější řady se nedočkal halasného uvedení, žádná keynote se nekonala.

Otázkou je, zda i bez přítomnosti koronaviru, by měl Apple potřebu (nebo spíše odvahu?) nejnovější iPad Pro představit s větší dávkou pompéznosti. A ano, ačkoliv jde o jeho nejlepší tablet (a dost možná nejlepší tablet vůbec), tiché vpuštění do nabídky obchodů je mnohem patřičnější.

iPad Pro si můžete pořídit ve dvou velikostech. Vůbec první Pro model z listopadu 2015 měl úhlopříčku displeje 12,9 palců. Jednoznačně demonstroval, že jde o tablet, který tady ještě nebyl a kterým hodlá Apple rozbít stigma zařízení pro pouhou pasivní konzumaci obsahu. Až po necelých pěti měsících získal menšího sourozence.

ipad pro 2020 03
Nový iPad Pro 2020 (12,9″)

Zatímco větší iPad Pro si drží stejnou úhlopříčku dodnes, drobnější varianta povyrostla z 10,5 palců na 11. A to už v předchozí, pořadím třetí, verzi.

Vezmeme-li do rukou krabici, tak nejen zvenčí, ale i po rozbalení můžeme zažít déjà vu. Nejnovější, o poměrně dlouhých sedmnáct měsíců mladší model vypadá totiž prakticky totožně. Kdyby nebylo změn u čoček fotoaparátu, rozdíl byste nepoznali.

Design, který funguje

Design, ale i rozměry zařízení se shodují, jen novinka o maličko (ale opravdu maličko) přibrala na váze (větší 12,9″ iPad Pro má 641 gramů, menší 11″ model váží 471 gramů). Což o to, vyčítat Applu absenci změny designu by nedávalo smysl, s ohledem na fakt, že právě ta minulá verze jej poměrně významně inovovala. Nehledě na fakt, že vymýšlet, jak by jinak mohla vypadat placka rodu tablet, se dost brzy dostane do slepé uličky.

ipad pro 2020 19
iPad Pro 2020 (12,9″)

Ostatně, iPad neprodělal za celou svou desetiletou historii mnoho designových posunů. Vlastně právě aktuální podoba je pravděpodobně tou nejpodstatnější. To, že se nám iPad stále ztenčoval a ubíral na váze, jde ruku v ruce s technologickými možnostmi.

V roce 2018 se ale poprvé rozhodli svůj tablet v Apple zbavit kulatosti u hran a zad. Ne že by rohy jako takové byly nyní zcela pravoúhlé, ale tělo samo o sobě působí mnohem ostřeji, minimalističtěji a vlastně i sexy (byť ano, tohle je dosti věcí vkusu).

Hliníkové ostřeji řezané šasi a displej, který jde mnohem více k okrajům, působí na jedné straně přísněji, současně je subtilnější. Překvapivě právě takto tvarované tělo méně tlačí do rukou, i když pomáhá tomu pochopitelně i nižší váha zařízení.

ipad pro 2020 13

Logickou nevýhodou displeje jdoucího až k samotným okrajům je, že při držení tabletu si budete s velkou pravděpodobností drobnou část zobrazovaného obsahu zakrývat. iPad ale pochopitelně rozpoznává, kdy jej pouze držíte a kdy prsty ovládáte. Podstatné je to především při využití Apple Pencilu, kdy se lze o displej všelijak opírat dlaní, aniž byste si zadělali na změny v psaní/kresbě.

iPad Pro je osazený IPS LCD displejem se 120Hz překreslovací frekvencí. V případě menšího 11″ dostanete rozlišení 2388 x 1668 px, u 12,9″ verze je to 2732 x 2048 px. V obou případech se jedná o „jemnost“ 265 ppi. Zobrazovací panel chrání tvrzené sklo. Maximální úroveň jasu je 600 nitů – používání na venkovním sluníčku je díky tomu bezproblémové.

Novinky na zádech

Ale ještě k designu, respektive jediné novince. Protože má aktuální iPad Pro na své zadní straně nově 10Mpx ultraširokoúhlý objektiv (f/2.4, 11mm) a také technologii LiDAR Scanner (o tom později), zarámoval Apple všechny čočky do zakulaceného čtverce. Proč to nepřiznat, nyní vypadá zezadu/spodu iPad Pro lépe než s pouhopouhou jednou čočkou, která zvláště u té větší varianty působila až nepatřičně osamoceně a drobně.

ipad pro 2020 17
iPad Pro 2020 (12,9″) se nově dočkal 10Mpx širokáče a speciální 3D kamery (LiDAR)

Primární fotoaparát je stejný jako u loňské generace – řečí čísel se jedná o 12Mpx snímač se světelností f/1.8, technologií Dual Pixel a rychlým PDAF ostřením. Video iPad Pro zvládne nahrávat maximálně ve 4K rozlišení při 24/30 a 60 fps. Kvalita fotografií je velmi slušná a iPad Pro bych se nebál označit jako jeden z nejlépe fotících a točících tabletů na trhu, ne-li vůbec ten nejlepší. Dobré výsledky podává i 7Mpx selfie kamera (f/2.2) umístěná nad displejem. Stejně jako u iPhonů, ani v tomto případě nechybí technologie FaceID pro autentizace uživatele skrze obličej.

Platí však to, co u všech mobilních zařízeních od Applu: musíte počítat s drobným vystoupením z hliníkového těla. V praxi to znamená riziko poškození, stejně jako náchylnost k drobnému vyklání, pakliže zařízení položíte bez krytu zadní strany na stůl.

A když už zde padla zmínka o rizicích, nemůžu vypustit poznámku, že minulé modely iPadu, čím dál tenčího, se dočkaly řady případů, kdy si majitelé stěžovali na prohnutí. Aniž bych chtěl přítomnost takových situací popřít, přidám svou zkušenost. Jsem majitelem iPadů od vůbec prvního modelu z roku 2010, žil jsem a pracoval s řadou verzí a mnoho z nich pak kolovaly a sloužily dalším členům rodiny.

Ani jednomu a ani jednou se nám nepřihodilo nic, co by byť náznakem působilo jako ohnutí, prasklina, zkrátka poškození. Zcela logicky to souvisí s mírou péče a opatrnosti, ale třeba můj iPad Pro procestoval na mých zádech v docela obyčejném batohu kus světa a pravidelně jej nosím do práce. Vypadá stále stejně.

(Díkybohu) USB-C a moudřejší konfigurace

Nyní opět pár kroků zpět. iPad Pro jsme rozbalili z krabice, sluší se doplnit, co nám do ní Apple přibalil. Subtilní 18W nabíječku a kabel typu USB-C. Ano. Zatímco u iPhonů se Apple zavile brání a stále užívá tzv. lightning konektor, už minulý iPad Pro přešel na standardizovaný USB-C. Přednosti se zcela nabízejí. Nejenže jde o univerzální konektor, ale díky němu máme možnost napojit k iPadu řadu doplňujících zařízení, především externí disky nebo monitory.

Krabice nám také dodává informaci, kterou z konfigurací jsme si pořídili. Rozumně Apple odstřihl variantu s pouhými 64 GB vnitřní paměti. Nyní můžeme startovat na 128 GB (tato možnost v minulém modelu zcela scházela), což už se i v případě tzv. profesionálního tabletu dá akceptovat. Zvláště, pracujeme-li s cloudovým úložištěm, třeba tím od Applu, které se umí postarat i o to, aby se delší čas nepoužívaná data (soubory, fotografie, aplikace) z paměti zařízení odporoučela a držela se pouze v „oblacích”.

Přesto o něco komfortnější bude řešení v podobě 256 GB, ideálně 512 GB, pracujeme-li více s multimédii. Maximální varianta, ta čítající 1 TB, už je dost možná přepych, který se může ukázat nejen zbytečným, ale o poznání (konkrétně o 15 000 Kč ve srovnání s 128GB variantou) více poznamená naše konto.

Nesmyslně vysoké ceny

Mimochodem, když už je tu řeč o penězích… Základní verze (čili s nejmenším 128GB úložištěm a bez podpory datových přenosů operátora) v menší 11″ variantě vyjde na 22 990 Kč a ve větší si připlatíte 6 000 Kč. S příplatkem za více místa se docela snadno dostanete na cenu MacBooku Air. Pokud vás chytne mlsná, tak 12,9 palcový iPad Pro s podporou datových přenosů (Cellular verze) o velikosti disku 1 TB máte k dispozici za naprosto šílených 48 490 Kč.

ipad pro 2020 02
iPad Pro 2020 (12,9″)

A i když cenou už rozdíl s jablečným notebookem stírá, stále zde ještě není započítána klávesnice. Té nové, kouzelné, Magic Keyboard, se budeme věnovat v samostatné recenzi. Zajímavá je ale její cena. Pro menší iPad Pro vychází na 8 890 Kč a pro větší bez deseti korun na 10 000 Kč, což jsou ceny základních iPadů.

ipad pro 2020 2
K novému iPad Pro si můžete pořídit i novou klávesnici s touchpadem. Její cena je ale extrémní.

Pokud byste nechtěli dávat za iPad Pro téměř 60 000 Kč (a to tu ještě visí ve vzduchu nápad přikoupit i Apple Pencil), budete muset jít do „obyčejnější“ klávesnice a ušetříte přibližně 4 000 Kč. A nebo si zkrátka rozmyslet velikost disku. Nebo nákup iPadu…

Nové iPady Pro se u nás prodávají ve vesmírně šedé a stříbrné barvě. Celkem jsou k dispozici čtyři paměťové varianty (+ verze s a bez podpory LTE). Ceny jsou následující:

Velikost Paměť Wi-Fi verze LTE verze
iPad Pro 11″ 128 GB 22 990 Kč 27 490 Kč
iPad Pro 11″ 256 GB 25 990 Kč 30 490 Kč
iPad Pro 11″ 512 GB 31 990 Kč 36 490 Kč
iPad Pro 11″ 1 TB 37 990 Kč 42 490 Kč
iPad Pro 12,9″ 128 GB 28 990 Kč 33 490 Kč
iPad Pro 12,9″ 256 GB 31 990 Kč 36 490 Kč
iPad Pro 12,9″ 512 GB 37 990 Kč 42 490 Kč
iPad Pro 12,9″ 1 TB 43 990 Kč 48 490 Kč

Je nejlepší. A nemusíte si jej kupovat

Vzhledem k výše popsaným vlastnostem a také informacím o tom, jak si Apple svůj produkt cení, by nyní mohla přijít na řadu podrobnější óda na výbavu iPadu Pro. Na to, že procesor Apple A12Z Bionic je nejlepší ve své kategorii, že si aktuální tablet od Applu od toho předešlého v testech polepšil a že v řadě ohledů předčí výkonem tablety i notebooky jiných značek. Všechno toto je pravdou, nic z toho však nevzbudí zrovna mnoho úžasu. Proč?

ipad pro 2020 12
iPad Pro 2020 (12,9″)

Předně se sluší říct, že pokud vlastníte rok a půl starý iPad Pro, nemusíte si vůbec tento článek číst a už vůbec ne uvažovat o jeho náhradě novým modelem. Důvod má prosté kořeny: Apple sice vypustil do světa nejnabušenější model, ale budete-li pracovat s jeho starším sourozencem, nepoznáte rozdíl.

Nějaká ta ušetřená minutka při exportu videa může potěšit, což o to, ale při běžném užívání vás může těšit jedině vědomí, že máte nejnovější kus „železa”, nikoliv pocit, že děláte svou práci rychleji. Zkrátka, už minulý iPad Pro byl natolik výkonný, že s ním byla (je) radost zacházet, a ten novější se vlastně ani papírově (natož aby pocitově) o mnoho neposunul.

Zdá se, že zkrátka Apple potřeboval udělat alespoň něco, aby ticho nebylo příliš dlouhé. A také se prorokuje, že si chystá na větší změnu až v dalším modelu, který by mohl spatřit světlo světa možná už v závěru letošního roku. Pokud to tak bude, pak v máločem bude Apple tak nepředvídatelný (v tom horším slova smyslu) než jako při aktualizacích iPadů.

LiDAR senzor je zatím jen do počtu

Jenže úplnou absenci inovace pochopitelně nemůžu Timu Cookovi předhodit. Vždyť iPad Pro roku 2020 přináší tzv. LiDAR senzor. Chtělo by se zvolat Hurá! nebo alespoň Jů! Vždyť tato technologická novinka významně vylepšuje zacházení s iPadem v kontextu rozšířené reality. Dříve, než začnete plesat, si sedněte, vezměte nový iPad Pro do rukou a zkuste tenhle zázračný LiDAR odzkoušet.

Jste tady ještě? Vidíte, já vám říkal, že se nemáte moc radovat. Ani zahraniční recenzenti se vlastně nezmohli na víc než na konstatování, že se taková technologie v iPadu Pro nachází. A ti odvážnější začali predikovat, co všechno se s tím bude moci dělat. Nicméně o rozšířené realitě toho Apple namluvil ve svých živých prezentacích už dost a dost (celou řadu let nazpět), stále jí však schází aplikace a nástroje, které by ji dokázaly opravdu využít.

ipad pro 2020 20
iPad Pro 2020 (12,9″)

Můžeme zdvihnout palec, že Apple myslí takhle dopředu, ale současně lze i zdvihnout obočí, jestli by si nechtěl občas Apple podchytit nějaký svůj hardwarový pokrok podpořit i souzněním se softwarem, nástrojem, v němž by inovaci dal smysl.

Tablet, kterému Apple hází klacky pod nohy

Ehm, ono je to s iPadem Pro vlastně tak trošku podobné jako s oním LiDARem. Opravdu jde o hardware, který nejen skvěle vypadá, ale skutečně má vlastnosti, které by mu mohly závidět i notebooky. Dokážete ale plnohodnotně výkon využít? Málokdy. Můžete iPadem Pro nahradit počítač nebo notebook?

Tak to záleží samozřejmě na typu práce, ale i při té často uváděné kancelářské lze mít pochybnosti. A ne, nejde o nějakou změnu mindsetu. Prostě si to přiznejme. iPad OS, systém, jenž v tabletu od Applu běží, byl sice krokem k lepšímu v porovnání s iOS, ale stále ilustruje kostrbatost řešení. Pokud skutečně chcete na iPadu plnohodnotně pracovat, budete v řadě (čti většině) úkonů pomalejší. Vím to. Nosím si iPad do práce…

Je proto otázkou, zda se vyloženě rozplývat nad aktualizacemi čipů, když je to:

a) výkonnostně je úžasný už i minulý model

b) výkon pořádně nevyužijete, protože vás brzdí v efektivitě samotný systém. Zda mít radost z ultraširokoúhlé čočky, když dělat fotografie nebo točit na iPad (zvláště tedy ten téměř třináctipalcový) je královsky nepohodlné.

Výše uvedené věty by mohly vyznívat v neprospěch iPadu Pro, ale novinka sama o sobě za to nemůže. Pokud máte jakoukoliv jinou „odrůdu” iPadu nebo starší model Pro (ne ten z 2018), tak přesun na iPad Pro z letošního března pro vás bude citelným zlepšením. Je to spolehlivé, hezké, výkonné zařízení, které při běžné kancelářské práci vydrží celý den.

Pokud ale očekáváte, že jím nahradíte notebook, počítejte s jistými komplikacemi a zpomalením. Možná se všechno změní (nebo aspoň zlepší) s příchodem nové klávesnice a hlavně s novou verzí iPadu OS. Ano, skončeme optimisticky. Jistojistě si i Apple uvědomuje, že vyrábí nejlepší tablety na trhu.

Za zapůjčení iPadu Pro děkujeme smarty.cz, kde si novinku můžete zakoupit

A že by si po těch deseti letech takové zařízení zasloužilo promyšlenější operační systém. Ten nemusí nutně kopírovat zvyklosti z desktopu. Klidně ať kráčí jinou, „tabletovou”, dotekovou cestou. Jen ať hardwaru zbytečně nepodráží nohy. Nezaslouží si to.

iPad Pro

9.1

Design a zpracování

9.4/10

Hardwarová výbava

9.1/10

Výkon a optimalizace

9.6/10

Výdrž baterie

8.9/10

Kvalita fotografií a videa

8.5/10

Klady (+)

  • design a kvalita zpracování
  • vysoký výkon, skvělá výbava
  • přítomnost USB-C konektoru
  • perfektní displej i zvuk
  • kvalita fotografií a videa
  • výdrž baterie

Zápory (–)

  • vysoká cena
  • nedodělky v operačním systému
  • velmi drahé příslušenství
  • potěšilo by voděodolné tělo

Lukáš Gregor

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jarmila
Anonym
Jarmila
Offline

pro mne cenově nesmyslný „pracovní“ nástroj.
Kdybych si měl vybrat, vezmu raději Surface Pro s plnohodnotným OS.

qwe123
Anonym
qwe123
Offline

ked aj ten je pre nas zbytocne drahy. tu istu robotu urobis na beznom priemernom notebooku a ovela lacnejsom.

Jarmila
Anonym
Jarmila
Offline

👍 ano

Pietor
Uživatel
Pietor
Offline

Ale takový notebook nebude mít podporu např. displayport, Thunderbolt 3 apod.
Levnému notebooku nevydrží panty tak dlouho ( viz můj Lenovo Yoga 3 kdy po normálním používání se ulomí plast který drží pant)
Děkuju ale příště si radši připlatím než mít plastový 2v1…

Tomas
Anonym
Tomas
Offline

displayport ma kazdy slusny kancelarsky notebook, kovove sasi taky najdes.
Cinsky plastacik jako Lenovo Yoga je docla spatny priklad.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Problémem notebooků je, že dnes nejde prakticky koupit nic menšího, než 13″ (nepočítám jednu vyjímku jménem Surface Pro). To je třeba pro mě sakra moc, pro mě je to velká kráva na cesty.

_WTF_
Uživatel
_WTF_
Offline

Nie každý sa che pozerat na zrnitý špatný displej, s vahou ako prasa. K tomu este aj ubohou vydrzou, vetrakom na 15w i5, čo surface nema, a hnusný dizajn. Lebo okrem apple a ms som pekný dizajn zatial inde nevidel

asdf
Anonym
asdf
Offline

„Nie každý sa che pozerat na zrnitý špatný displej,“
Uff, a stejny clovek pak piujde a koupi si zrnity displej v SE nebo XR. A na telefon se pritom clovek diva s mensi vzdalenosti. To clovek nevysmysli, nekdo si vzdy musi obhaji svoi volbu:D:D:D

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Na notebooku se 150 PPI je to ale daleko více viditelné, jak na telefonu s 320 PPI. I přes kratší vzdálenost používání smartphonu. Tvůj komentář je naprosto mimo.

Johnnny
Uživatel
Johnnny
Offline

Osobne by som dal urcite prednost iPadu, ale za tie peniaze mi nestoji. Nejaka praca s tym urobit ide, ale plnohodnotne PC mi nenahradi, rovnako ako Surface. Akurat ipad je prijemnejsi na take to matlanie :)

_WTF_
Uživatel
_WTF_
Offline

Napr mne surface nahradzuje pc oveľa lepšie ako klasicky notebook. Hlavne v programoch ako Source SDK, cinema 4D, video programy.
Okrem toho ked je polozeny na kolenách, tak ma nepalia stehna, lebo čreva su v obraze

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Pokud se ti to zarizeni nezaplati behem par dnu/tydnu, tak delas spatny nebo mizerne placeny byznys. Tak jako vetsina, ktera breci kvuli cenam pristroju, ktere by v zivote „nechteli“ :-D

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop
Offline

Až nato že Windows 10 for ARM není plnohodnotný OS.

Martin
Anonym
Martin
Offline

Az nato, ze na surface pro nie je windows 10 for arm…

Jarda
Anonym
Jarda
Offline

Mám 2 postřehy. 1) V článku dvakrát zmiňujete, že se jedná o profesionální zařízení. Kde jste na to přišli? Protože to má v názvu PRO? Ptám se, zveřejnil někdy Apple, že PRO znamená profesionální? Nejsem si toho vědom. Doporučil bych nastudovat si něco o marketingu, třeba od autora Kotlera. PRO je za mě pouze označení podznačky, aby Apple oddělil portfolio a vymezil vyšší řadu. Dříve vše od Applu bylo pro movitou klientelu, ale dnešní positioning jakožto výjimečných produktů se vztahuje na řadu PRO, zatímco NEPRO cílí na populaci, kteří si Apple nemohli dovolit. Prostě jde zase o to vydělat co… Číst vice »

Flush
Anonym
Flush
Offline

Tak určitě, Jardo :-D [odkaz]

Jarda
Anonym
Jarda
Offline

A v tom odkaze mám najít konkrétně co?

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Tak se nauč hledat Jaroušku.
iPad 10.2
iPad Mini 5

Jarda
Anonym
Jarda
Offline

Aha Ipad Mini.. to neberu za plnohodnotne zarizeni. To je spis phablet.
O 10,2” jsem ani nevedel, to priznavam. Ale specifikace s Bionicem A10 a snad i nepodporou Apple Pencil, z toho dela zarizeni k nicemu. Stejne jako muj druhy 5 let stary tablet, co se na nej prasi a na ktereho shanim kupce..

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

iPad 10.2 samozřejmě podporu Apple Pencil má. Ta nevzdělanost u tebe je hrozná, běž si nejdřív něco počíst jak a co je v nabídce a pak si tady hudruj

Jarda
Anonym
Jarda
Offline

Vzhledem k tomu, ze kupuju jenom zarizeni s pridomkem PRO a mam snad konpletni portfolio řady, tak nevidim jediny duvod, proc bych mel byt v tomto smeru vzdelany. Lowendy me nezajimaj..

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Tak proč tu potom píšeš takové bludy?
„10 000 Kč opravdu není cena základních Ipadů. Ty začínají na 14490 Kč. Vím to, protože jsem chtěl pořídit partnerce iPada za desítku a žádný jsem nenašel.“

Tak příště mlč a uděláš líp. Nikdo nechce, abys ten přehled měl, kdybys držel ústa.

Jarda
Anonym
Jarda
Offline

Tak znovu. To, že jsem psal, že jsem se podíval na Ipada pro svou partnerku za desítku, ještě neznamená, že se o to zajímám. Kdyby ani tohle nepomohlo, tak ještě jednodušeji – když se o něco zajímám, tak tím strávím klidně hodiny času pročítáním různých fór a stránek (jako např. o Ipadu Pro 2020 jsem viděl snad každé video na youtube, přečetl většinu zahraničních fór jako macrumours, rededdit atd.). Zatímco hledáním levného Ipada jsem strávil tak možná 10 minut.. kapíš? Věřím, že ano..

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Mě je jedno jak dlouho si s čím strávil. Pokud se ale v něčem nevyznáš a víš, že ses o to nikdy nezajímal, tak příště drž h.u.b.u a nepiš, že neexistuje něco, co se běžně prodává na prvním eshopu. To je celá podstata.
Místo omluvy, že blbě plácáš o něčem, o čem nic nevíš, se tu ještě budeš hádat.

Jarda
Anonym
Jarda
Offline

Hoď se do klidu, já jsem napsal hned, že přiznávám, že mi levnější iPad unikl. Ale jestli si tu někdo udêlal pěknou vizitku, pak já to nejsem 😉

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

A pak si začal zase blbě žvanit o nepodpoře Apple pencil. Typický čecháček, mistr světa s pivíčkem v ruce a když dostane argumentačně přes papulu, tak se akorát začně rozčilovat. Běž se léčit

DJ rouška
Anonym
DJ rouška
Offline

Typicka vesnická hrouda a stoupa qam moralizuje. 😅

JP23
Uživatel
JP23
Offline

Zlí jazykové tvrdí, že Pro znamená „Proper“ (lepší) :)

asdf
Anonym
asdf
Offline

Proper neznamena „lepsi“.