- Novinka jde na trh s duálními 11mm měniči a vylepšeným ANC
- S cenou 4 799 korun útočí na střední třídu bezdrátových sluchátek
- V nabídce je trojice barevných variant, které kombinují lesklou i matnou úpravu dohromady
Když Huawei na své akci v Barceloně odhalil nový model bezdrátových sluchátek FreeBuds Pro 3, chlubil se především vylepšeným ANC a celkovou výdrží 31 hodin. S cenou 4 799 korun by se tak mělo jednat o velmi zajímavá sluchátka, která by mohla zatopit dražším konkurentům v podobě Apple AirPods Pro nebo Sony WF-1000XM5. Je tomu tak doopravdy? To vám prozradí naše recenze.
Design a zpracování
FreeBuds Pro 3 jsou k dispozici ve třech barevných variantách. Kromě klasické bílé se nabízí i decentní šedá/stříbrná, kterou jsem testoval, a nabídku oživila také zajímavá zelená. Jinak se ale jedná opět o velmi podobný příběh, jaký známe z desítek dalších modelů bezdrátových sluchátek.
Plastová krabička je na jedné straně opatřena logem výrobce, z bočního pohledu vidíme nenápadné tlačítko pro párování a spodní strana ukrývá USB-C konektor pro nabíjení. Na přední straně najdeme jen malinkou informační diodu a to je vše. Po otevření krabičky vykouknou lesklá sluchátka ve stříbrném provedení.
Krabička samotná je matná a spíše šedá nežli stříbrná. Detail pantu je opět ve stejném lesku, jaký vidíme u sluchátek. Ačkoliv nejsem fanoušek lesklých designů, kombinace matu a lesku v tomto případě nevypadá špatně. Bohužel, nutným zlem všech lesklých produktů jsou viditelné otisky prstů i prach nebo další nečistoty.
Tvarově se jedná o špunty s opěrnou nožičkou. Ta je ale na rozdíl od kulaté nožičky klasických AirPods spíše plochá a přináší tak větší prostor například pro umístění loga výrobce. Z vnitřní strany pak najdeme označení pravého a levého sluchátka. Mikrofony se nachází pod černými krytkami, což je jediný prvek, který narušuje jinak kompletně stříbrné provedení. Další otvor pro mikrofony se pak nachází ze spodní strany opěrné nožičky.
Silikonové špunty jsou přibaleny ve čtyřech velikostech – XS, S, M a L. Kromě nich pak v balení najdeme jen nabíjecí kabel a příbalové letáky v podobě manuálu a informací o záruce. Sluchátka jsou dodávána s certifikací IP54, měla by tedy odolat stříkající vodě i prachu. Z hlediska designu a zpracování se dnes jedná o zlatý standard, který ale nikoho příliš nepřekvapí. Pojďme se tedy podívat spíše na jednotlivé funkce a výkon.
Parametry a funkce
Huawei se na svém webu chlubí množstvím funkcí a prvků, které mají zákazníka ohromit. Bavíme se o bezztrátových kodecích LDAC HD nebo L2HC 2.0. Bohužel, jejich kompatibilita s různými smartphony je jen omezená. L2HC 2.0 je navíc k dispozici pouze pro telefony Huawei s nadstavbou EMUI 13 a novější. Velká část uživatelů si tedy bude muset vystačit s klasickou dvojicí SBC pro Android a AAC pro iOS.
V propagačních materiálech se také dočtete, že díky novým FreeBuds uslyšíte každý tón, ať už má 48 kHz, nebo 14 Hz, což je čirý nesmysl. Lidský sluch má totiž rozsah zhruba mezi 16 Hz a 20 kHz. Frekvenci 48 kHz si tak možná užije maximálně váš pes.
Duální měnič má průměr 11 mm a vylepšené má být také ANC, které výrobce označuje jako ANC 3.0. Každé sluchátko je osazeno čtyřmi mikrofony, přičemž jeden z nich je pro kostní vedení. Ze softwarových funkcí nechybí ani duální připojení, které je k dispozici pro iOS i Android, nebo rychlé párování. Potěší také dotykové ovládání pomocí gest, které zároveň můžete dále upravovat v nastavení.
Rozměry pouzdra 46,9 mm × 65,9 mm × 24,5 mm a hmotnost jednoho sluchátka 5,8 g řadí FreeBuds Pro 3 mezi ty menší a lehčí produkty na trhu. Při aktivaci párování nebo nabíjení sluchátka vydají slabý zvukový signál, což jsem zatím u konkurence neviděl a rozhodně to není na škodu.
Zvuk, telefonování a ANC
Zvukově jsou na tom nové FreeBuds velmi dobře. Poslech je velmi detailní a nechybějí středy, výšky ani basy. Spodní frekvence byly u některých skladeb dokonce až příliš výrazné. To se ale dá jednoduše řešit pomocí ekvalizéru. 11mm měniče tedy odvádějí svoji práci výborně. Vyzkoušel jsem různé hudební žánry i mluvené slovo a musím uznat, že Huawei na svých vlajkových sluchátkách opravdu zapracoval.
Vše je jasně zřetelné a nezaznamenal jsem žádné slévání nástrojů dohromady nebo zkreslení zvuku ani při vyšších hlasitostech, přičemž celková hlasitost je více než dostatečná. Běžně jsem využíval úroveň někde okolo 70 %. Zvukové podání je na velmi dobré úrovni a nebál bych se model FreeBuds Pro 3 srovnávat například s novými Sony WF-1000XM5, která taktéž hrají skvěle. Bohužel jsem pro testování neměl k dispozici telefon značky Huawei.
Potlačení okolního hluku
ANC v tomto případě nabízí režim potlačení hluku, zvuky okolí a úplnou deaktivaci. Režim zvuky okolí už dle názvu zvýrazní okolní zvuky i přes poslech hudby. Některé typy zvuků jsou zesíleny více, některé méně. Zároveň dochází k mírnému zkreslení některých zvuků, ale jinak se funkce chová tak, jak má. Pro pohyb ve městě určitě pomůže.
Potlačení hluku pak nabízí další 4 režimy podle intenzity tlumení. Nejvíce jsem používal dynamický režim, který se přizpůsobuje sám. Ostatní tři jsou pak nastaveny fixně. Určitě je fajn mít možnost výběru, nicméně režim Ultra už z mého pohledu příliš zasahuje do zvukového přednesu. Poslech se stává velmi basovým a dlouhodobě bych využíval spíše méně agresivní režimy. Práce s intenzitou ANC je ale v tomto segmentu sluchátek spíše nadstandardem.
Telefonní hovory
Telefonování se špuntovými sluchátky nikdy není ideální. Musím ale uznat, že s FreeBuds Pro 3 jsem neměl žádný problém. Zvuk byl velmi slušný na straně volajícího i příjemce hovoru. Pozitivem je možnost ovládání hovorů pomocí dotykových plošek.
Pohodlí a ovládání
Co se týče pohodlí nošení, musím uznat, že FreeBuds Pro 3 mi sedla opravdu dobře. Nebylo potřeba měnit velikosti špuntů a k ještě lepší stabilitě pomáhá opěrná nožka. Ani při aktivnějším použití se mi nestalo, že by mi sluchátko z ucha vypadlo. Taktéž manipulace s pouzdrem je pro mne bezproblémová.
Silikonové špunty jsou sice velmi rozšířeným prvkem, opravdu silně ale utěsní celý zvukovod a při nedávném testování konkurenčních Sony WF-1000XM5 jsem si opravdu oblíbil pěnové nástavce, díky kterým mohu mít sluchátka v uších dlouhé hodiny bez potřeby si od nich odpočinout. U FreeBuds 3 Pro mám vždy potřebu po pár desítkách minut uším ulevit a sluchátka na chvíli sundat. Patrně je to kombinací materiálu nástavce, tlaku do ucha i celkového utěsnění zvukovodu.
Testovaná sluchátka nabízejí celou řadu pokynů pomocí dotykového ovládání. V aplikaci jsou popsány buďto jako potažení (přejedete prstem po nožičce pro snížení nebo zvýšení hlasitosti nahoru nebo dolů) nebo jako „stáhnout prsty k sobě“, což je normální stisk nožičky prsty z obou stran. Podle počtu těchto stisků za sebou se pak určuje, který z pokynů zrovna máte na mysli. Můžete přepínat skladby dopředu i dozadu, případně pozastavit nebo spustit přehrávání. K dispozici je taktéž přijetí nebo odmítnutí telefonního hovoru, případně i jeho ukončení. Nabízí se také ovládání ANC nebo vyvolání hlasového asistenta. Možnosti kustomizace jsou ale velmi omezené.
Výdrž na baterii
Baterie v každém sluchátku má kapacitu 55 mAh a nabíjecí pouzdro nabídne dalších 510 mAh. Výdrž s vypnutým potlačením hluku sahá k 6,5 hodinám u sluchátek a k 31 hodinám při dobíjení z pouzdra. U aktivovaného potlačení hluku je to 4,5 hodiny a 22 hodin při dobíjení z pouzdra.
Kromě dobíjení prostřednictvím USB-C je k dispozici také 2W bezdrátové nabíjení. Sluchátka samotná v pouzdře dobijete za 40 minut. Nabíjecí pouzdro bez sluchátek pomocí kabelu potřebuje k dobití asi hodinu a bezdrátově je to zhruba 2,5násobek. Výdrž sluchátek není špatná, nicméně již zmiňovaná sluchátka Sony WF-1000XM5 zvládnou při běžném provozu až 8 hodin. Mají ale samozřejmě o něco větší rozměry i kapacitu baterie.
Aplikace Huawei AI life
A jak funguje doprovodná aplikace? Při prvním přihlášení vás čeká z mého pohledu zbytečně složitá registrace nového účtu. Po otevření domovské stránky už ale vše vypadá velmi podobně jako u ostatních výrobců sluchátek. Dominuje obrázek připojeného modelu, úroveň nabití sluchátek i krabičky v procentech a přehled ANC režimů. Kromě tří klasických variant, jimiž jsou ANC aktivováno, ANC vypnuto a propustný režim, se nabízejí ještě další režimy pro různé typy potlačení hluku. Jednoduše pro hlučnější místa můžete nastavit agresivnější ANC a naopak.
Dále následuje jakýsi ekvalizér, jehož název patrně nebyl ideálně přeložen a nyní se jmenuje „Kvalita zvuku“. Uvnitř najdete šest přednastavených profilů, můžete si ale vytvořit i svůj vlastní. Dále se nabízí přehled gest pro ovládání, možnost otestovat vhodnost koncovek nebo další nastavení sluchátek. To je ale víceméně vše, takže aplikace je opravdu velmi jednoduchá a přehledná. Česká lokalizace je samozřejmostí a podpora platforem iOS i Android také. Na Google Play ale zmíněnou aplikaci nenajdete, musíte tedy stahovat přes Huawei AppGallery.
Závěrečné hodnocení
A jak si nejvyšší model sluchátek čínské značky vede? Musím uznat, že kvalitou zvukového podání i funkčním ANC s možností nastavení režimů jsem byl mile překvapen. Ačkoliv s cenou 4 799 korun už FreeBuds Pro 3 útočí do vyšších řad, jedná se o schopná sluchátka, která jednoduše spolupracují i s iOS, umějí se přepínat mezi dvěma zařízeními, zvládnou telefonní hovory a můžete je ovládat dotykově.
Bonusem je podpora bezztrátových kodeků a potěší i detailní ekvalizér. Výdrž sluchátek je v dané třídě zcela dostačující a srovnatelná například s AirPods Pro. Osobně se neřadím mezi fanoušky lesklého designu, který vyloženě láká otisky prstů. Taktéž bych osobně dal přednost koncovkám z pěny namísto silikonu. I přesto věřím, že FreeBuds Pro 3 mohou v některých ohledech překonat i dražší konkurenci a jejich nákup tak určitě může dávat smysl.
Huawei FreeBuds Pro 3
Klady
- dotykové ovládání
- ANC i propustný režim
- podpora LDAC kodeku
- krytí IP54
- multipoint připojení
Zápory
- lesklý povrch se lehce špiní
- pokročilé kodeky pouze pro některé telefony
- vyšší cena
- aplikaci nenajdete na Google Play