TOPlist

Recenze Apple AirPods Pro s USB-C: opravdu jen nový konektor?

Sluchátka AirPods Pro (2. generace) s USB-C konektorem
  • Nejen letošní iPhony 15 dostaly USB-C konektor, dočkaly se i AirPods Pro 2. generace
  • Mají lepší odolnost vůči vniknutí prachu či podporu bezztrátového audia, avšak jen s headsetem Vision Pro
  • Skvělá je i funkce adaptivní zvuk, která přišla s operačním systémem iOS 17

Společně s letošní premiérou iPhonů 15 jsme se po dlouhých letech čekání dočkali nahrazení Lightning konektoru praktičtějším USB-C. Telefony ale nebyly jediné, dočkala se i oblíbená sluchátka AirPods Pro 2. generace. Je ale přítomnost USB-C skutečně tou jedinou novinkou, nebo dal Apple majitelům AirPods Pro 2. generace s Lightningem ještě nějaké další důvody k přechodu?

Upřímně, nedal. Pokud máte druhou generaci s Lightningem, aktualizace vám příliš velký smysl dávat nebude. Jestliže ale přecházíte z první generace sluchátek, nebo jsou vaše starší AirPody skutečně posledním produktem v portfoliu s jiným konektorem a na všem ostatním už „frčíte“ s USB-C, pak upgrade alespoň trochu smysl začne dávat.

Bezdrátová sluchátka Apple AirPods Pro ve verzi s USB-C

Počítejte ale s tím, že vás tahle změna nevyjde úplně levně. AirPods Pro 2. generace s USB-C se prodávají za 6 790 Kč. Lightning varianta díky tomu s cenou spadla zhruba na hranici šesti tisíc korun. V čem konkrétně se všechny generace AirPods Pro liší, si můžete prohlédnout v následující tabulce.

AirPods Pro USB-C (2. gen.) AirPods Pro Lightning (2. gen.) AirPods Pro (1. gen.)
Rozměry Sluchátko: 30,9 × 21,8 × 24 mm
Kryt: 45,2 × 60,6 × 21,7 mm
Sluchátko: 30,9 × 21,8 × 24 mm
Kryt: 45,2 × 60,6 × 21,7 mm
Sluchátko: 30,9 × 21,8 × 24 mm
Kryt: 45,2 × 60,6 × 21,7 mm
Hmotnost Sluchátko: 5,3 g
Kryt: 50,8 g
Sluchátko: 5,3 g
Kryt: 50,8 g
Sluchátko: 5,4 g
Kryt: 45,6 g
Bluetooth Bluetooth 5.3, SBC, AAC Bluetooth 5.3, SBC, AAC Bluetooth 5.0, SBC, AAC
Odolnost Sluchátka: IP54
Kryt: IP54
Sluchátka: IPX4
Kryt: IPX4
Sluchátka: IX54
Výdrž 6 hodin s ANC
5,5 hodiny se Spatial Audio a trasováním hlavy
S krytem: 30 hodin
6 hodin s ANC
5,5 hodiny se Spatial Audio a trasováním hlavy
S krytem: 30 hodin
4,5 hodiny s NAC
S krytem: 24 hodin
Telefonování 4,5 hodiny s ANC
S krytem: 24 hodin
4,5 hodiny s ANC
S krytem: 24 hodin
3,5 hodiny s ANC
S krytem: 18 hodin
Nabíjení USB-C
MagSafe
bezdrátové Qi
Lightning
MagSafe
bezdrátové Qi
Lightning
MagSafe
bezdrátové Qi
Mikrofony čtyři čtyři čtyři
Čipset Sluchátka: H2 (2. gen., 5GHz pásmo)
Kryt: U1
Sluchátka: H2 (1. gen., 2,5GHz pásmo)
Kryt: U1
Sluchátka: H1
Kryt: –
Barva bílá bílá bílá
Adaptivní zvuk ano ano ne
Cena 6 790 Kč 6 190 Kč už se neprodávají

Hledáme rozdíly

Recenze USB-C varianty AirPods Pro by se s trochou nadsázky dala shrnout do několika málo odstavců. Hrají i vydrží zcela stejně jako verze s Lightningem, kterou kolega Jakub Fišer testoval v říjnu 2022. Naštěstí ale od té doby přibylo několik příjemných softwarových funkcí, konkrétně například adaptivní zvuk. Já navíc na druhou generaci přecházel z té první, proto vám níže popíšu rozdíly v kvalitě zvuku.

Kromě vylepšené podpory vůči vniknutí prachu pro sluchátka i pouzdro (IP54 podle normy IEC 60529) je tu ještě jedna novinka. Tou je podpora bezztrátového audia (20bit, 48kHz), což sice zní skvěle, ale přesto ji zatím nikdo z nás nevyzkouší. Alespoň ne v dohledné době. Tato funkcionalita je totiž navázána na brýle Vision Pro, které předpokládám ještě nikdo z běžných smrtelníků nemá k dispozici. A pokud ano, napište mi… :-) 

Pokud se ptáte, proč Lightning verze sluchátek bezztrátový zvuk z Vision Pro neumožňuje, je to kvůli tomu, že podporuje pouze 2,5GHz pásmo. Obě verze AirPods Pro 2. generace sice mají shodný čip H2, nicméně u USB-C varianty jde o jeho druhou generaci, která přidává podporu 5GHz pásma. Právě to je pro lossless audio klíčové.

Je ale zajímavé, že tento speciální protokol Applu pro bezdrátové/bezztrátové audio nelze využívat například s novými iPhony 15. Je ale možné, že je to kvůli vzdálenosti a datové náročnosti – přece jen s Vision Pro máte sluchátka v blízkosti brýlí, zatímco iPhone můžete mít třeba v kapse nebo někde položený v místnosti, a Apple by v takovém případě (zatím) nemusel dokázat zaručit bezproblémový přenos.

Tím tedy výčet novinek končí. Design, rozměry, hmotnost krabičky i sluchátek jsou shodné jako u Lightning varianty. Úsměvně působí fakt, že i když je vzhled obou sluchátek identický, varianta dobíjená krabičkou s Lightningem má odolnost IPX4, zatímco novější USB-C varianta dostala IP54.

AirPods Pro: první vs. druhá generace

Pro mě samotného byl přechod z první generace AirPods Pro (poháněné čipem H1) poměrně výraznou změnou. Nejen kvůli lepšímu zvuku, ale i efektivnějšímu ANC, které jsem ocenil nejen při běžném používání, ale například i na palubě letadla. Přibylo také ovládání přehrávání hudby skrze dotykovou plošku na těle sluchátka. Tu lze využít k zahájení přehrávání, pozastavení, přepnutí na další/předchozí skladbu či snížení/zvýšení hlasitosti.

Nová gesta u AirPods Pro 2. generace
Nová gesta u AirPods Pro 2. generace, jejich kompletní přehled najdete na webu výrobce

Jak první, tak druhá generace sluchátek AirPods Pro má skvělou kvalitu podání zvuku a rozpoznat rozdíly vyžaduje celkem trénované ucho. Z mého pohledu mají „dvojky“ především o něco výraznější podání basů. Subjektivně mi také přišlo, že 2. generace má o něco přesnější detekci vložených sluchátek v uchu. Rating IP54 se u novějšího modelu vztahuje nejen na sluchátka, ale i pouzdro. První generace jej nabízela jen pro sluchátka. Zlepšila se i výdrž na jedno nabití – v případě využívání ANC je to z 3,5 na 4,5 hodiny. Verze Bluetooth poskočila z 5.0 na 5.3.

Adaptivní zvuk si zamilujete

Představte si, že sedíte u stolu v kavárně, posloucháte hudbu a máte zapnuté aktivní potlačení hluku. Najednou slyšíte, že vás někdo prosí, zda byste náhodou nemohl uhnout se svým batohem, aby si dotyčný mohl sednout k vedlejšímu stolu.

Bezdrátová sluchátka Apple AirPods Pro ve verzi s USB-C

Nebo jiný příběh. Běžíte po cestě se stejným nastavením sluchátek jako v prvním případě. Zničehonic za vámi troubí auto, abyste mu uhnuli, a vy je opět slyšíte. A do třetice – jste ve fitku, posloucháte hudbu a někdo se vás zeptá, kolik opakování budete na tomhle stroji ještě dělat? I to bez problémů slyšíte a jste schopni zareagovat.

Pokud byste v uších měli první generaci, pravděpodobně byste neslyšeli nic. Funkce adaptivního zvuku u druhé generace ale umí automaticky detekovat konverzace či hlasité zvuky ve vašem okolí a následně je „propustit“ do sluchátek se současným snížením hlasitosti právě poslouchané skladby či podcastu. A funguje to nejen v případě, že někdo začne mluvit na vás, ale i když konverzaci zahájíte vy. Přiznám se, že z mého pohledu je tohle jedna z nejužitečnějších funkcí AirPods Pro 2. generace a během testování jsem ji využil, respektive se „sama využila,“ nesčetněkrát.

Sluchátka AirPods Pro s USB-C, iPhone 15 Pro Max a Apple Watch
Sluchátka AirPods Pro s USB-C, iPhone 15 Pro Max a Apple Watch

Jelikož jsem nikdy nemusel sluchátka vyndávat, druhá strana na mě během konverzace někdy koukala trochu nedůvěřivě. Chce to ale čas – až se lidé o téhle funkci dozvědí, určitě u nich už tolik rozpaků z ignorované konverzace vznikat nebude.

Apple adaptivní zvuk zpřístupnil s vydáním aktualizace iOS 17 či iPadOS 17 (funguje tedy jak s připojeným iPhonem, tak i iPadem). Jak jsem zmínil v úvodu, nejedná se ale o žádnou exkluzivní funkci určenou jen pro USB-C variantu Airpodů, ale díky shodnému čipu H2 ji lze využívat i u verze s Lightning konektorem.

Sluchátka AirPods Pro 2. generace s USB-C
Sluchátka AirPods Pro 2. generace s USB-C

Funkce rovněž umí upravit celkovou hlasitost (a úroveň potlačení hluku) v závislosti na tom, v jakém prostředí se právě nacházíte. Jiná tak bude v letadle, na rušné ulici, v jedoucím vlaku či zcela tiché místnosti. Pokud by vám doprovodné možnosti v rámci adaptivního zvuku nevyhovovaly (detekce konverzací, tlumení hlasitých zvuků či úprava hlasitosti), lze je jednotlivě v nastavení povypínat.

Závěrečné hodnocení

Hodnocení kvality zvuku, celkové výdrže i doby nabíjení jsem do této recenze záměrně neuváděl. Hodnoty jsou totiž zcela identické jako u varianty s Lightningem, kterou jsme pro vás testovali loni. Zaměřit jsem se chtěl pouze na odlišnosti, kterých ale samozřejmě není tolik. V případě, že USB-C používáte k dobíjení veškeré své elektroniky, pak dává smysl tento „ekosystém“ nenarušovat jedním rebelujícím produktem s Lightningem. Nicméně vzhledem k ceně, za kterou se sluchátka prodávají, si tuto investici musíte obhájit především vy sami.

Pokud máte iPhone 15 (Pro/Max), můžete díky reverznímu dobíjení sluchátka dobíjet skrze USB-C kabel
Pokud máte iPhone 15 (Pro/Max), můžete díky reverznímu dobíjení sluchátka nabíjet skrze USB-C kabel

Apple se v tiskové zprávě chlubil, že USB-C AirPods Pro můžete dobíjet i z nových iPhonů 15, čímž někdo mohl nabýt dojmu, že Lightning verze toto neumí. Rozhodně tomu ale tak není. V tomto případě totiž vůbec nezáleží na sluchátkách, ale na zdroji energie. Jinými slovy, iPhonu 15 s USB-C je téměř jedno, co na druhý konec kabelu připojíte.



Sluchátka Apple AirPods Pro 2. generace



Nepřehlédněte

Recenze Apple AirPods Pro 2. generace: jen něžné vylepšení, ne nový produkt

AirPods Pro 2. generace, ať už s Lightningem, nebo modernějším USB-C, majitelům iPhonů nabídnou pohodlné nošení, skvělý zvuk, velmi dobře fungující ANC i celou řadu nadstandardních funkcí. Vůbec největší radost jsem měl z funkce adaptivního zvuku, která rozhodně přispívá ke kladnému rozhodování, proč si tato sluchátka pořídit. Na českém trhu se aktuálně prodávají za 6 790 Kč. V případě, že si je objednáte přímo na webu Apple.cz, můžete využít bezplatného gravírování na krabičku (jméno, iniciály či emotikony).

AirPods Pro (USB-C)

AirPods Pro 2. generace (USB-C)
9.2

Design a zpracování

8.8/10

Kvalita zvuku

9.5/10

Pohodlnost nošení

9.8/10

Výdrž baterie

8.6/10

Funkce

9.2/10

Klady

  • konečně s USB-C
  • skvělá ergonomie
  • výborný zvuk
  • perfektně fungující ANC
  • Funkce spojené s adaptivním zvukem
  • odolnost IP54 (sluchátka i pouzdro)
  • dotyková gesta

Zápory

  • vyšší cena
  • lesklý plast je náchylný na poškrábání
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma

Kapitoly článku