Recenze HTC 8X: První bojovník s Windows Phone 8

HTC 8X je vůbec první telefon s Windows Phone 8, který si v ČR můžete koupit. Výbavou míří vysoko a rozhodně má co nabídnout. Dokážou ale pozitiva převážit vyšší cenu?

Telefon Windows Phone 8X by HTC, jak zní jeho oficiální název, byl spolu se svým méně vybaveným bratříčkem oficiálně představen již v polovině letošního září na tiskové konferenci v New Yorku. Tchajwanský výrobce ale musel čekat s jeho uvolněním do rukou novinářů a široké veřejnosti až na posvěcení Microsoftem, kterého se mu dostalo za více než měsíc na říjnovém představení nové generace mobilních Windows.

  

Ačkoliv se HTC se svými novými smartphony na platformě Windows Phone 8 pochlubilo zatím jako poslední z OEM výrobců, s uváděním na trh se naopak zdržuje nejméně, a tak je 8X prvním a zatím jediným prodávaným Windows Phone 8 telefonem na našem trhu. Pojďme se tedy blíže podívat, zda má smysl spěchat si pro novou vlajkovou loď HTC do obchodů s elektronikou, nebo se vyplatí počkat na konkurenci.

Za zapůjčení děkujeme e-shopu Smarty.cz, kde si telefon můžete zakoupit.

Klady (+)

  • design a dílenské zpracování
  • přizpůsobení hlavní obrazovky
  • barevné varianty
  • hardwarová výbava, NFC
  • kvalitní displej
  • svižné reakce systému

Zápory (-)

  • vyšší cena
  • nedoladěné detaily systému
  • Bluetooth ve verzi 2.1
  • 16 GB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření
HTC Windows Phone 8X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení: Nic nového pod sluncem

Zařízení je uloženo ve standardní, na pohled příjemné krabičce z recyklovaného materiálu, ve které jsou letos baleny všechny telefony tchajwanského výrobce. Od nich se tak balení odlišuje pouze papírovou páskou s fotografií modelu a hardwarovými informacemi na zadní straně.

- - -

Uvnitř kromě zařízení samotného, které je chráněného jednorázovou krycí fólií na displej, nalezneme obvyklou sadu příruček, dvoudílnou microUSB nabíječku, kovový nástroj na vyjmutí zásuvky na microSIM karty a překvapivě i standardní pecková sluchátka. „Překvapivě“ píši kvůli značce Beats Audio, kterou se model 8X chlubí. Ta je ale reprezentována spíše vylepšeným audio výstupem a speciálním softwarem pro úpravu zvuku. Kvalitní sluchátka si je třeba pořídit vlastní.

Videopohled

Windows Phone 8X by HTC (HTC 8X)

Design a dílenské zpracování: Tohle se HTC povedlo

Upřímně musím konstatovat, že pokud by mi někdo telefon ukázal se zakrytým logem, typoval bych jej spíše na produkt od Sony nebo některého z jihokorejských výrobců, jistá podobnost je zde i s modely Lumia od Nokie. Pryč jsou nudné oblé hrany, zařízení se chlubí rovnými liniemi a takřka ostrými boky, díky mírně vybouleným zádům se však pořád dobře drží v ruce. Námi testovaná černá varianta si navíc stále uchovává seriózní vzezření, a tak neurazí ani usedlejší zájemce či firemní zákazníky.

- - -

- - -

HTC pro svoji vlajkovou loď zvolilo unibody konstrukci a dobře udělalo. Ve spojení s moderním designem telefon působí elegantně a draze. Na jeho těle nikde nic nevrže ani neskřípe, protože zkrátka nemá co. Přesto zařízení disponuje hardwarovými prvky typickými pro systém Windows Phone. Na horní hraně nalezneme 3,5mm audio výstup, sekundární mikrofon pro eliminaci ruchů na pozadí a vypínací/uspávací tlačítko. To je stejně jako dvoupolohová spoušť fotoaparátu a kolébka pro ovládání hlasitosti, které jsou umístěny na pravém boku, jen nepatrně vystouplé nad své okolí, a tak jsem měl ze začátku trable je po paměti nahmatat. Při běžném používání jsem si ale poměrně rychle zvykl. Tlačítko Power je bohužel dost nešťastně umístěno a rozhodně bychom ocenili, kdyby jej výrobce umístil na pravý bok, takhle je totiž pokaždé nutné natahovat prst až k horní hraně.

-  - -

Na pravé straně ještě nalezneme „šuplíček“ pro vkládání microSIM karty. Ten se běžně otvírá přiloženým kovovým nástrojem, já jsem si ale bez problému poradil pouze za pomocí šikovného nehtu. Levá hrana je zcela holá, vespod pak najdeme primární mikrofon pro hovory a zdířku na microUSB kabel.

- - -

Dominantou přední strany je dotykový displej technologie Super LCD2, s úhlopříčkou 4,3 palce a rozlišením 720 × 1280 pixelů. Nad displejem a logem výrobce se nachází reproduktor pro hovory, vedle kterého se vyjímá širokoúhlá čočka 2Mpx kamerky pro videohovory. Pod obrazovkou narazíme na standardní trojici senzorových tlačítek (šipka Zpět, Start a Bing hledání/aplikace) s rozumně nastavenou citlivostí. Celá přední strana je pak chráněna odolným sklem Gorilla Glass druhé generace, které zdá se chrání dobře. Telefon testujeme druhým týdnem a rozhodně jej nešetříme, a displej zatím nenese žádné známky po vlasových škrábancích.

- - -

Na zadní straně se nachází 8Mpx fotoaparát s automatickým ostřením a snímačem BSI pro pořizování lepších snímků při nedostatku světla, který doplňuje přisvětlovací LED dioda. Kromě log firem HTC a Beats Audio a celé řádky předepsaných recyklačních a jiných značek zde nalezneme ještě mřížku hlasitého reproduktoru. Povrch zadní strany tvoří pogumovaný plast, tzv. soft-touch, díky kterému se telefon příjemně drží bez nebezpečí vyklouznutí. Co se otisků prstů týče, je tato varianta nesrovnatelně lepší než tradiční lesklé plasty, i zde však občas nějaký ulpí. Není však problém je dalším máznutím prstu nebo hadříku odstranit.

- - -

Rozměry celého telefonu činí 132,35 × 66,2 × 10,12 milimetrů, tloušťka mi však díky jeho tvaru subjektivně připadá ještě nižší. Totéž platí i o hmotnosti. 130 gramů včetně baterie je vzhledem k rozměrům lepší průměr, při pocitovém srovnání se zhruba stejně těžkými telefony Nokia Lumia 610 a HTC 7 Trophy se mi zdá 8X podstatně lehčí. Celkově tak hodnotím konstrukci a zpracování telefonu velmi pozitivně. HTC tu odvedlo kus kvalitní práce.

Hardware a výkon

Systém Windows Phone 8 přidává po hardwarové stránce oproti svému předchůdci celou řadu novinek, jmenovat můžeme například podporu vícejádrových čipů, NFC, vyššího rozlišení displeje nebo paměťových karet. HTC 8X jakožto vlajková loď jich samozřejmě většinu využívá.

Začněme dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 s taktem 1,5 GHz. Díky němu a také 1 GB RAM reaguje telefon velice svižně a bez jediného zaškobrtnutí. Rychlé reakce jsou samozřejmě hlavní předností také starších zařízení s Windows Phone 7, nový hardware ale dává pojmu „svižnost“ zcela nový rozměr.

Bleskový je i start her a aplikací třetích stran, rozdíl je v tomto ohledu oproti otevírání systémových nástrojů a nabídek opravdu stlačen na minimum. Jediné, co dokáže spouštění trochu zpomalit je načítání dat z internetu, což je ale pochopitelné. Samotný běh mobilních her je dle očekávání zcela bez problémů. Je třeba ale podotknout, že se ve Store zatím nachází jen tituly určené pro starší generaci systému, které tak nedokáží plně otestovat hardwarové možnosti telefonu. Ten by si ale měl hravě poradit i s náročnějšími hrami, které se na Windows Phone 8 teprve chystají.

Co nás u 8X mírně zaráží, je přítomnost pouze 16 GB vnitřního úložiště, ze kterých je pro uživatelská data dostupných zhruba 12 GB. To navíc není možné rozšířit pomocí paměťových karet, takže pokud si do telefonu stáhnete navigační software, rozsáhlejší hudební kolekci a nějaké ty fotogarfie, pravděpodobně vám už příliš volného místa nezbude. Senzorová výbava je pak standardní – akcelerometr, gyroskop, digitální kompas, čidlo přiblížení a okolního světla.

  

HTC 8X podporuje sítě GSM i 3G, varianta s LTE se na český trh oficiálně nedodává. Telefon dále nabídne GPS a GLONASS, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, NFC a Bluetooth. „Modrý zub“ je překvapivě přítomen pouze ve verzi 2.1, konkurenční Samsung Ativ S přitom podporuje rychlejší standard 3.0 a Nokia dokonce získala pro své modely Lumia 820 a 920 certifikaci na energeticky úspornější verzi 4.0. U high-endového zařízení tak tento nedostatek rozhodně zarazí.

- -

Na závěr této pasáže se ještě pozastavím nad displejem. Windows Phone 8 podporují kromě tradičního rozlišení 480 × 800 px ještě nové možnosti 768 × 1280 px a hlavně 720 × 1280 pixelů. Poslední jmenovaná varianta, kterou disponuje právě 8X, se oproti té původní liší kromě počtu obrazových bodů také poměrem stran (15:9 versus 16:9). Systémové nabídky jsou pro tuto změnu již připraveny, původní hry a aplikace třetí stran však nikoliv.

 - -

Microsoft tak stál před stejným problémem jako Apple s iPhonem 5 a zvolil i podobné řešení za pomocí černých pruhů. Ty se ale chovají jinak v případě silverlightových aplikací, kdy se zobrazuje jeden pruh ve vrchní části displeje, a jinak u her napsaných ve frameworku XNA, kde je pak rozdělen na dvě stejně vysoké pruhy u horního i spodního okraje.

  

Co se samotné kvality displeje týče, řadí se HTC 8X k tomu lepšímu, co u smartphonů najdeme. HD rozlišení se postará o dostatečnou jemnost zobrazení a díky technologii LCD2 nabídne telefon dobré pozorovací úhly a poměrně věrné podání barev, čímž jistě potěší především odpůrce přepálených AMOLED displejů. Na druhou stranu ale oproti nim nedokáže nabídnout tak kvalitní černou, takže je přechod mezi obrazovkou a jejím okolím znatelnější než například u starších Lumií. Co u 8X ale potěší, je velice slušná čitelnost na přímém slunci.

Baterie a výdrž

HTC 8X je vybaven vestavěným Li-ion akumulátorem, který není kvůli unibody konstrukci telefonu uživatelský přístupný. Pokud ho tedy budete chtít časem vyměnit, bude nutné navštívit servis. Kapacita 1800 mAh mi krátce poté, co jsem 8X dostal k zapůjčení, vystačila na zhruba 6,5 hodiny intenzivního testování. To jsem mu ale skutečně slušně zatápěl a z rukou jsem jej prakticky nedal.

Při běžném používání se zapnutou Wi-Fi a zjišťováním hot-spotů, přihlášený k Messengeru a FB chatu a s povolenou lokalizací mi pak telefon vydržel od rána až do druhého dne do večera. K nabíječce jsem jej připojoval s posledními cca pěti procenty a automaticky zapnutým spořičem baterie, který lze mimochodem nově povolit nastálo, nejen jednorázově nebo při sníženém stavu akumulátoru. Výdrž telefonu tedy hodnotím velmi pozitivně. Je mi ale jasné, že každý člověk svůj smartphone využívá jinak a mnou sledované hodnoty se mohou u ostatních lišit.

Operační systém

Softwarovým novinkám, které s sebou přináší Windows Phone 8, jsme se už věnovali v naší rozsáhlé recenzi. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří přepracovaná domovská a zamykací obrazovka, dětský koutek, integrované mapové podklady od Nokie, podpora Mass Storage, přenosy souborů přes Bluetooth, zcela nový hub Peněženka a mnohem větší možnosti pro vývojáře.

  
Hlavní obrazovka s různým rozmístěným dlaždic, nabídka s programy

Ti mohou nyní tvořit v nativním kódu a přistupovat k těm částem systému, které jim byly ještě donedávna zapovězené. Nově tak lze například integrovat VoIP klienty třetích stran do hubu Lidé, sdílet data na libovolnou cloudovou službu nebo přiřazovat otevírání neznámých typů souborů libovolným aplikacím ze Store, což dříve fungovalo pouze pro Adobe Reader.

  

K souborům se váže i již zmíněná možnost jejich přenášení pomocí technologie Bluetooth. Vedle testovaného smartphonu HTC 8X jsem měl k dispozici pouze starší zařízení s Windows Phone 7.5, která touto možností nedisponují, a telefon Nokia 6303. Jedinou možností, jak jsem mohl novou funkci vyzkoušet, bylo tedy spárování se zmíněným „dumbphonem.“

  

Oboustranný přenos fotografií, videa i dokumentů Office ale proběhl překvapivě bez potíží. Trable nastaly až s pokusem o otevření videa pořízeného Nokií v HTC. 8X nerozpoznal jeho formát a ani nenalezl vhodný program v Marketplace. To je ale jiný problém, který nemění nic na tom, že Bluetooth přenosy fungují ve WIndiws Phone 8 zcela v pořádku.

Tip: Přečtěte si naši podrobnou recenzi systému Windows Phone 8
 

Rád bych se ještě pozastavil nad novým hubem Peněženka. Ten slouží jako centrální správce všech finančních transakcí, které v telefonu probíhají, ale umí také uchovávat slevové kupony či elektronické letenky. Také do něj mají přístup vývojáři třetích stran, díky čemuž je nově možné platit za aplikace přes PayPal. Dokáži si tedy teoreticky představit nejen podporu jeho českých alternativ jako PaySec nebo PayU, ale i platbu přes účet mobilního operátora, kterému stačí vytvořit patřičnou aplikaci a nemusí se složitě domlouvat s Microsoftem.

  

Obrovskou výhodou je možnost zamčení Peněženky vlastním PINem nezávislým na zámek systému, takže se vám nestane, že telefon někomu půjčíte a on vám za vaše peníze nakoupí placené aplikace. Hub ostatně slouží také jako správce platební karty a NFC plateb, i když ty zatím v Česku ještě nefungují, takže je ochrana heslem jistě na místě.

  

Systém je skutečně plný větších či menších novinek. Jejich podrobný popis jsme vám ale již přinesli ve výše zmíněné recenzi, proto by bylo zbytečné je zde opakovat. Nezapomeňte si také přečíst náš kritický článek o odvrácené straně Windows Phone 8, ve kterém jsme se věnovali nepříjemným drobnostem, které mohou uživatelům nového systému zkomplikovat život.

HTC software

Za obrovskou výhodu systému Windows Phone obecně považuji jeho uniformnost napříč různými telefony. Jednotlivá zařízení se liší pouze hardwarovými parametry, které se však pohybují v rámci nastavených hranic, a aplikacemi od výrobců, které lze ale stejně jako kterékoliv jiné kdykoliv odinstalovat.

  

Softwarová nabídka modelu 8X se příliš neliší od předchozích modelů výrobce. Tradičně nejmarkantnější je aplikace HTC, dříve HTC Hub, která stále nabízí informace o počasí, akciových trzích a zprávy z přednastavených RSS kanálů. Kompletně předělaná je ale její živá dlaždice, která je nyní barevně sladěná se zbytkem systému, a které dominují zobrazené digitální hodiny. Údaj o počasí byl zatlačen do jejích spodních rohů. Aplikace HTC také využívá nové možnosti napojení na zamykací obrazovku, díky kterému vám na ní může měnit pozadí v závislosti na aktuálním stavu počasí.

Také nástroj Pozorný telefon (Attentive Phone) už je mezi uživateli určitě známý. Doplňuje možnosti nastavení telefonu, takže je možné například automaticky ztišit vyzvánění při změně polohy telefonu nebo jej naopak zvýšit, když se zařízení nachází v kapse nebo tašce.

Názvy dalších aplikací Světlo, Převodník a Nastavení připojení mluví samy za sebe. Zbývá tedy už jen Vylepšování fotografií, což je jednoduché „mrvítko“ ve stylu obrázků z Instagramu a nástroj Beats Audio. Tomu se budu věnovat v další kapitole.

Fotoaparát a záznam videa

HTC 8X se může pochlubit 8Mpx fotoaparátem se speciálním obrazovým procesorem HTC ImageChip, který pořizuje velmi slušné obrázky, na špičku mezi fotomobily ale stále ztrácí. V porovnání s tím, co tchaj-wanské telefony v oblasti fotografování předváděly ještě před dvěma roky, se ale jedná o výrazný posun. Barevné podání působí přirozeně, nikde žádné přepaly, velmi dobře vypadají i makro snímky.

- - -

Smíšené pocity mám z technologie BSI, díky které by měl být fotoaparát schopen pořizovat kvalitní fotografie i za sníženého osvětlení. Na těch je skutečně bez použití dostupného LED blesku díky objektivu se světelností f/2.0 zachyceno více detailů a obecně vypadají lépe, než bývá zvykem. Cenou za tento fakt je ovšem výrazný šum.

- - -
Další fotografie pořízené HTC 8X najdete v naší galerii

Telefon umí samozřejmě nahrávat také video, a to rovnou ve FullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Kvalita pořízených sekvencí patří v dané cenové relaci spíše k průměru, hollywoodský trhák z nich asi nikdy nebude, svůj účel coby zařízení pro pohotovostní záznamy plní. Jen se připravte na velmi pomalé přeostřování.

HTC 8X s Windows Phone 8: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (exteriér)

Co se týče 2,1Mpx kamerky na čelní straně, i zde má HTC připraveno jedno marketingové lákadlo. Tím má být ultra-širokoúhlý objektiv, opět se světelností f/2.0 (stejně jako vzadu). Musím uznat , že se do záběru na délku ruky skutečně vejde slušná skupinka obličejů, takže na skupinový videohovor z výletu (pokud máte bezedný FUP) nebo k pořizování hromadných „duckface“ autoportrétů náctiletých děvčat je telefon jako stvořený.

     

Prostředí aplikace fotoaparátu doznalo jistých změn. Přibyla celá řádka možností, jak výsledné snímky vylepšit, a totéž se týká i videa. Čeho si ale nový uživatel zřejmě všimne jako první, je chybějící český překlad u některých položek, jako Saturation nebo Sharpness.  Hledáček kamery a fotoaparátu při zvoleném širokoúhlém formátu nově zabírá celou plochu displeje. U levého okraje, kde dříve vykukoval poslední pořízený snímek, je nyní v rohu jen šipka, která naznačuje, že je posunutím prstu možné procházet předchozí úlovky. Celkově mi upravené prostředí připadá přehlednější a změnu tak hodnotím jednoznačně pozitivně.

Multimédia

Pořízené obrázky a videa lze samozřejmě prohlížet v připravené galerii, kde se nachází také vaše alba z Facebooku a ze SkyDrive. I ta doznala drobných změn, a tak je už konečně možné vybírat několik položek současně. Ty pak lze hromadně mazat, označit jako oblíbené nebo sdílet přes Bluetooth, NFC, e-mail, Facebook, SkyDrive nebo kteroukoliv z aplikací třetích stran, které se díky novým možnostem systému mohou do oddílu „Sdílet“ připojit. Teoreticky si tak budeme moci v budoucnu nahrát fotografie z telefonu jednoduše například na Picasu, Flickr, Rajče nebo třeba na vlastní FTP server, a to i pomocí automatického zálohování.

   

  

Pro přehrávání hudebních skladeb a videí stažených z počítače nebo služby Xbox Music, která je však dostupná pouze pro uživatele amerických či některých západoevropských účtů Microsoft, slouží aplikace (hub) Hudba+videa. Ta umí stejně jako u Windows Phone 7.5 promítat obrázky právě přehrávaných umělců na zamykací obrazovku. Také prostředí samotného multimediálního hubu se prakticky nezměnilo a vypadá stejně na všech smartphonech s novou generací systému.

    

Čím se HTC 8X po multimediální stránce od konkurence se stejným systémem naopak liší, je často zmiňovaná značka Beats Audio. Její logo ostatně nalezneme nejen na všech propagačních materiálech a obalu, ale i na zádech samotného zařízení. Uvnitř systému se naopak projevuje nenápadnou možností v nastavení. Ta se aktivuje pouze po připojení sluchátek, takže zvuk zadního reproduktoru telefonu je na ní zcela nezávislý. To je ostatně i znát, reproduktor u 8X je sice dostatečně hlasitý, kvalitou ale mezi ostatními telefony nijak nevybočuje.

  

Vraťme se ale k poslechu přes sluchátka. Audio výstup u 8X se dle mého názoru skutečně řadí k tomu lepšímu, co se mezi telefony najdeme, rozhodně se ale nejedná o nějaký zázrak a zapřisáhlé audiofily tak k poslechu hudby v mobilu určitě nepřivede. Hlavním rozdílem mezi zapnutou a vypnutou funkcí Beats Audio je přidání basů a zvýšení hlasitosti. Jiné rozdíly jsem svým laickým sluchem nepozoroval.

Závěrečné hodnocení

Windows Phone 8X by HTC je výborně zpracovaný a dobře vybavený telefon, kterému navíc do karet hraje fakt, že se jedná o vůbec první prodávaný smartphone s mobilními osmičkami na našem trhu.Není dokonalý a není levný, ale HTC si s ním rozhodně ostudu něudělalo a je jasné, že tenhle kousek se prostě povedl. Vždy by se našly věci, které si zaslouží vylepšit; v případě modelu 8X bychom přidali slot na paměťovou kartu, trochu zapracovali na ostření během nahrávání videa a přidali novější verzi Bluetooth.

Graf ceny produktu HTC Windows Phone 8X poskytuje server Heureka.cz

V případě, že vás systém Windows Phone 8 láká a rádi byste vyzkoušeli něco nového, budete s 8X spokojeni. A spokojeni vlastně budou i ti, kteří s mobilním systémem od Microsoftu zatím ještě nepřišli do styku. Vše je totiž dobře odladěné, systém samotný velmi rychlý a telefon se jako celek prostě dobře používá.

   
V následujících týdnech se v České republice začne prodávat také levnější HTC 8S

Čtrnáct tisíc Kč ale není málo a pokud neprahnete po nejvýkonnějším hardware, můžete si počkat na model HTC 8S, který se bude prodávat za cenu lehce pod osm tisíc Kč. Obě dvě novinky od HTC navíc lákají na velmi atraktivní design, který podtrhují barevné kryty, takže si na své přijde opravdu každý. A jsme také rádi, že Windows Phone 8 dospěly do takové podoby, kdy se konečně nemusejí bát srovnání se zaběhnutými hráči (Android a iOS).

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku