Domů » Recenze » Recenze BlackBerry Z30: Kanada vrací úder

Recenze BlackBerry Z30: Kanada vrací úder

BlackBerry uvedlo na trh svůj zatím nejlépe vybavený smartphone. Slušný hardware, dobrý displej, vyladěný software, perfektní výdrž a další klady ho staví bok po boku současné špičky. Bude to ale stačit?

BlackBerry, to je i dnes pojem, který něco znamená, ale těží hlavně z minulosti, ne ze současného stavu společnosti, který lze v posledních minimálně dvou letech označit jako turbulentní (možný prodej, investoři, výměna vedení, odliv odborníků a podobně). BlackBerry patří k těm výrobcům, kteří podcenili nástup iPhonu a jeho vliv na celé odvětví. Stejně jako Nokii, i na vavřínech spícím kanaďanům ujel vlak, který se jen velmi těžko dohání, zvláště pak házíte-li si sami sobě klacky pod nohy.

BlackBerry (dříve RIM) nejspíš žilo v domnění, že jejich pozice v korporátní sféře je díky BES (BlackBerry Enterprise Server), vysoké míře zabezpečení služeb a velmi kvalitním telefonům s hardwarovými qwerty klávesnicemi natolik silná, že dění na poli smartphonů pro „běžné smrtelníky“ se jich netýká. Však vzpomeňme, že není tak dávno pryč doba, kdy takřka v každém americkém seriálu či filmu byly BlackBerry vidět v hojném počtu a prezident Obama si svoje BlackBerry neoblíbil pro nic za nic. Tato domýšlivost se Kanaďanům bohužel vymstila a poslední dobou se často objevují informace o tom, že nějaká firma nebo část státní správy kdekoli po světe nahrazuje BlackBerry řešení iPhony, Androidy nebo Windows Phone telefony.


BlackBerry Z30

V BlackBerry se probudili snad ještě včas a začali makat. Výsledkem jejich snažení je hlavně operační systém BlackBerry 10 a na něm běžící nové smartphony jako je BlackBerry Q10, Q5, Z10 a také novinka, kterou máme v testu. Do té doby nevídaná věc. BlackBerry s obřím dotykovým displejem, které se chce rovnat špičkám současného trhu. Má na to? A pomůže to kanadské společnosti dostat se zpět na výsluní? A co na to pravověrní, kteří nedají dopustit na klasické qwerty BlackBerry?

Za zapůjčení děkujeme obchodu ShopBlackBerry.cz, kde si telefon můžete zakoupit

Klady (+)

 • kvalitní materiály a zpracování
 • velký a dobrý displej
 • výborná výdrž na jedno nabití
 • BlackBerry Hub
 • ovládání gesty
 • rychlost a stabilita systému
 • microHDMI výstup
 • slot pro micro SD kartu
 • BlackBerry Messenger
 • možnost instalace aplikací pro Android 4.0+

Zápory (-)

 • vyšší hmotnost
 • ovládání systému se budete učit
 • mnohdy hluboko schované užitečné funkce
 • méně aplikací v BlackBerry World
 • podprůměrné výsledky fotoaparátu za horšího světla
 • zadní kryt jde těžko sundat
 • cena

Obsah balení

BlackBerry Z30 dorazilo ve stejné černé krabičce jako dříve model Z10 nebo Q10. Kromě samotného telefonu v balení naleznete adaptér do zásuvky a micro USB kabel, kteří společně tvoří nabíječku. Tu nebudete potřebovat tak často, jak byste si dle prvních dojmů mohli myslet.

- - 

Kromě uživatelských příruček v několika jazycích včetně češtiny jsou v balení ještě špuntová sluchátka. Ta jsou stejně jako u modelu Q10 velmi kvalitní a ve spojení s dobrým audio výstupem modelu Z30 si na kvalitní poslech rozhodně stěžovat nebudete.

- - -

My jsme k telefonu měli zapůjčené ještě ochranné pouzdro, které si lze dokoupit ve formě volitelného příslušenství. Velikost telefonu se s ním ještě nepatrně navýší, ale zase dobře ochrání rohy před pádem a navíc poslouží jako stojánek třeba pro sledování filmů.

Videopohled na BlackBerry Z30

BlackBerry Z30: Recenze

Design a zpracování

Dotykový displej nevidíme u kanadského výrobce poprvé. Modely Torch jím disponovali již několik let nazpět, ale primární ovládání bylo pohodlnější za pomoci klasických tlačítek. Stejně tak modely Storm měly na tehdejší dobu velké dotykové displeje, ale na dnešní poměry šlo o kompaktní telefony s relativně malým displejem. Q10 je také malý telefon a Z10 se se svým 4,3“ velkým displejem také řadí spíše k „prckům“. Z30 je tak první „pádlo“, které z Kanady přichází. 5“ displej a tomu odpovídající rozměry zhruba zapadají do dnešní nabídky a mezi četnou konkurencí by se telefon snadno ztratil.

- - - 

Odlišuje ho v první řadě o něco vyšší hmotnost. Když Z30 vezmete poprvé do ruky, překvapí vás, že je přístroj celkem těžký. To je tak trochu daň za baterii s vysokou kapacitou, ale také velmi kvalitní materiály, včetně kovu použitého na rámeček po obvodu telefonu a zpracování na špičkové úrovni. Nepamatuji si BlackBerry, které by nebylo dobře zpracované a model Z30 se této tradice pevně drží.

- - -

Díky hmotnosti a zaobleným hranám dobře sedí v ruce. Rozměry jsou tak akorát, abyste při troše snahy obsáhli palcem většinu displeje. Pro stažení roletky s přepínači z horní hrany displeje ale stejně budete muset lehce přehmátnout.

- -

Ač to tak na první pohled nepůsobí, Z30 není unibody konstrukce a zadní strana jde sejmout. Nicméně na svém místě sedí tak pevně, že při prvním pokusu si nejspíše zlomíte nehet. Pokud by vás snad napadlo vzít si na pomoc nějaký nástroj, tak velmi opatrně. Zadní kryt je z celkem měkkého plastu a mohli byste si na něm zanechat nehezké stopy.

- - -

BlackBerry se chlubí tím, že záda telefonu jsou zpevněná skelnými vlákny a textura krytu imituje karbon. Vypadá to velmi dobře a Z30 navozuje dojem prémiového produktu. Zároveň si ale troufnu tvrdit, že přístroj mohl být unibody konstrukce. Zadní kryt sundáváte jen pro přístup ke slotům pro microSIM a microSD karty. Baterie není uživatelský vyměnitelná. Pokud by se tedy sloty přestěhovaly pod krytky na boku telefonu, zadní kryt mohl být pevný a designér o něco kreativnější. Ale to je jen drobný detail, který nijak nekazí celkově dobrý dojem z provedení modelu Z30.

Jestli si model Z30 za něco zaslouží minusové body, je to za microUSB konektor na levém boku. Není to úplně praktické řešení a třeba v držáku v autě mnohdy není možné připojit nabíječku. Dále se mi nelíbí umístění zapínacího tlačítka na horní hraně vedle 3,5mm výstupu. Při běžném úchopu v jedné ruce na tlačítko nedosáhnete a budete muset buď přehmátnout nebo si pomoci druhou rukou. Na druhou stranu, telefon je možné probudit gestem. Uspat už takto nejde, ale buď zmáčknete tlačítko a nebo jej  jen necháte ležet a Z30 po nastaveném intervalu „usne“ sama.

- - -

Telefony BlackBerry vždy platily (pominu-li ty úplně nejlevnější) za designově zdařilé a zpracováním velmi kvalitní. Novinka z tohoto trendu nijak nevybočuje a jakmile ji poprvé vezmete do ruky, dostaví se příjemné pocity navozené kvalitními materiály, hezkým vzhledem a dobrým zpracováním. Telefon tak budete rádi používat, protože kromě zmíněného dobře sedne do ruky a nemá tendence klouzat z ní pryč.

-
BlackBerry Z30, Nokia Lumia 1020 a Samsung Galaxy S4

Hardwarová výbava

Ač se BlackBerry rozměry, cenou a výbavou chce řadit mezi současnou špičku mezi smartphony, některými parametry na současné top modely nedosahuje. Ale jen na papíře.

Mezi ty nejvýraznější „nedostatky“ patří „slabší“ dvoujádrový procesor Snapdragon S4 Pro s taktovací frekvencí 1,7 GHz. Konkurence používá novější a výkonnější Snapdragon 800, ale výkon na papíře není vše a při běžném používání vám Z30 dá jasně najevo, že důležitější než nadměrný výkon je dobrá optimalizace systému. A na hry jako Real Racing 3 stávající hardware bohatě stačí. Přidejte si k tomu grafický čip Adreno 320, 2 GB RAM, interní paměť 16 GB rozšiřitelnou za pomoci microSD karet a jen málokdy se dostanete do situace, kdy by Z30 došel dech.

Další „nevýhodou“ může pro někoho být „jen“ HD rozlišení pětipalcového displeje. Pravdou je, že konkurence má na stejné nebo o něco menší úhlopříčce Full HD rozlišení, ale v praxi bychom to za nějak výrazný handicap nepovažovali.

 
Informace o vnitřní a operační paměti

Více kritiky na stranu hardware Z30 nemám. Naopak. Chválím přítomnost LTE, které sice využijete jen někde, ale pokud máte to štěstí, je vysoká rychlost internetu ve spojení s rychlým prohlížečem velmi návyková. Pokud by snad nebylo k dispozici datové připojení ze sítě operátora, nastoupí velmi citlivý přijímač Wi-Fi. Pro spojení na kratší vzdálenosti je k dispozici NFC a Bluetooth 4.0. Pro cestování pak GPS, která svojí citlivostí ukazuje konkurentům záda a funguje perfektně i v husté městské zástavbě.

-

Vrátím se k displeji, který musím jinak také pochválit. Ač nemusím Super AMOLED panely, protože jejich „přepálené“ barvy mi nepřijdou přirozené, u Z30 bylo nastavení voleno citlivě a displej tak nepůsobí barevně jako u Samsungů. Bohužel i novinka si nese neduh jiných telefonů s AMOLED displeji a tím je horší čitelnost na přímém slunci. Budete na displej mžourat a ani nastavení jasu na nejvyšší hodnotu vám nepomůže.

 

Telefon je od slova telefonovat a ačkoli se na to mnohdy zapomíná, Z30 umí hlasové hovory. Kvalita zvuku směrem k vám je na velmi dobré úrovni a o čistý zvuk bez okolního zvuku směrem od vás se postarají celkem čtyři mikrofony.

Telefon má reálně dostatek výkonu pro běh náročných aplikací a her a ukazuje nám, že není potřeba mít spoustu jader procesoru, GB RAM a podobně, ale důležitější je dobrá optimalizace stávajícího hardwaru a na něm běžícího softwaru.

Baterie a výdrž

BlackBerry Z30 se pyšní nadstandardní kapacitou baterie. 2 880 mAh se stále řadí mezi vyšší hodnoty a přihlédneme-li k tomu, že přístroj disponuje méně náročným hardware než konkurenční produkty a jeho systém je dobře optimalizovaný, čekají nás hodně zajímavé hodnoty výdrže na jedno nabití.

Na pozici primárního telefonu mi „zettřicítka“ sloužila skoro měsíc, od prosince do ledna, takže si zažila jak běžný pracovní provoz, tak i vánoční shon a povánoční prokrastinaci.

 
Využití baterie a procesoru

Za všech okolností jsem se vždy mohl spolehnout na minimálně dvoudenní výdrž na jedno nabití, což je skvělý výsledek. Mezi svátky bylo spousta času na hraní si a pokud se pustíte do her, Z30 vydrží necelých 8 hodin, stejně tak surfování po webu. Pokud budete chtít absolvovat filmový maraton, což s pětipalcovým displejem asi nebude kdoví jaký zážitek, ale i tak, 9,5 hodiny je dostatečná výdrž.

BlackBerry se tak vrací k tomu, v čem kdysi vynikalo. Přístroje jako Curve, Bold nebo Torch běžně zvládaly 2-3 dny na jedno nabití. Ty novější jako 9900 Bold, Q10 nebo Z10 však spadly na současný standard a uživatel byl rád, pokud vydržely celý jeden den. V tomto světle je výdrž Z30 opravdu velmi ceněný úspěch.

Operační systém, prostředí a software

BlackBerry OS byl vždy svým způsobem jiný, specifický. Moje první zkušenost s tímto systémem přišla pár let zpátky společně s modelem 8900 Curve. Pomalu jsem se prokousal verzemi 5.x a díky 9700 Bold a 9800 Torch verzemi 6.x a poslední zkušenost byla s novým OS 10 v Z10. Systém udělal za poslední roky obrovský krok kupředu, částečně se přiblížil svým konkurentům, ale zachoval si svá specifika. Jak kladná, tak záporná.

 
Hlavní obrazovka se seznamem aplikací a živým náhledem aktuálně spuštěných programů (vlevo)

Kompatibilita s Android aplikacemi

Mezi ty záporné řadím nižší počet aplikací v BlackBerry World. Pořád jsou takové, které prostě nenajdete. Výrobce, vědom si tohoto nedostatku, zvolil jinou cestu než konkurence a místo toho, aby motivoval vývojáře k psaní aplikací pro BlackBerry OS, umožnil v systému instalaci APK souborů, tedy aplikací pro Android, konkrétně kompatibilních s verzí 4.0 a vyšší.

  
Aplikace z Androidu spuštěné na BlackBerry

Je to cesta trnitá a zatím je nutné soubory instalovat z BlackBerry Worldu nebo počítače. Později ale vyjde aktualizace systému, která umožní přímou instalaci APK souborů třeba z internetového prohlížeče nebo z paměti telefonu. To posouvá BlackBerry a využití Android aplikací na úplně jinou úroveň.

 
Rychlé přepínače a nabídka Nastavení

Vzal jsem tedy svůj Android smartphone a vypsal si aplikace, které často používám. Nejprve jsem hledal v BlackBerry World a pokud jsem nenašel, hledal jsem instalační APK soubor na internetu. Pominu-li placené Android aplikace, které zatím není možné do BlackBerry OS nahrát jinak, než že je ukradnete, nenarazil jsem na aplikaci, která by v Z30 nefungovala. Bohužel Google služby – Google+, Keep, GMail a další, které vyžadují přihlášení Google účtem, nefungují.

 
Google Mapy a instalace Instagramu z Androidu do BlackBerry OS

Nechám na vašem posouzení, jestli toto je ta správná cesta a jestli by jeden operační systém měl „parazitovat“ na druhém. Za dobu testování jsem narazil na několik odpůrců (většina z nich z řad BlackBerry uživatelů, což nechápu), ale mně osobně možnost instalace APK nevadí, naopak ji vítám. Stejně jako dříve, BlackBerry OS si mě získal a byl bych ochoten používat ho na každodenní bázi. Jedinou překážkou tak jsou chybějící aplikace, ale i tato nevýhoda s výše uvedeným padá.

Running Android apps on BlackBerry 10
Video: Aplikace pro Android na BlackBerry OS 10

Přechodu z Androidu nebo Windows Phone na BlackBerry v podstatě nic nebrání. Když vezmu v úvahu, jak dlouho čekali uživatelé Windows Phone na aplikaci Instagram a že dodnes nemají k dispozici třeba oficiální Dropbox aplikaci, pro BlackBerry OS jsou dostupné hned a bez komplikací. S Dropboxem je dokonce v základu provázaný i výchozí správce souborů.

 
Skvěle zvládnuté je v BlackBerry vyhledávání napříč systémem; telefonní seznam

Gesta jsou návyková, jen si na ně musíte zvykout

Další nevýhodou, kterou ale časem odstraníte, je určitá složitost systému a jeho ovládání gesty. Některá z nich jsou intuitivní, jiná se budete muset učit. Po pár dnech, maximálně týdnech, vám ale jak systém, tak způsob jeho ovládání natolik vleze pod kůži, že jakýkoli jiný telefon se budete snažit podvědomě ovládat stejným stylem. Bohužel marně, přitom hlubší integrace gest třeba do Androidu by rozhodně nebyla problém.

 

Základem systému je menu s ikonami aplikací, něco jako v iOS. Není zde žádná domovská stránka, žádné plochy s widgety, jen aplikace. Mezi stránkami s aplikacemi se posouváte doprava a doleva a nalevo od první takovéto stránky je správce běžících aplikací, kde vidíte náhledy na osm posledních. BlackBerry OS umí opravdový multitasking, takže aplikace na pozadí nejsou uspané, ale stále pracují. I proto jich může být maximálně osm a systém si šikovně řídí své zdroje, aby mu náhodou nedošel dech.

Musím přiznat, že za celou dobu testování jsem Z30 nedostal do úzkých. Nezaznamenal jsem jeden jediný lag, neviděl jsem jediný zásek nebo restart. Toto jsem chápal u dřívějších verzí systému, které byly převážně textové, grafiku aby člověk pohledal a ovládaly se jen tlačítky. Nicméně BlackBerry OS 10 je již plně grafický, ovládaný gesty na dotykovém displeji a i přesto funguje naprosto spolehlivě na výbornou.

 

A ještě více doleva od multitaskingu je fantastický BlackBerry Hub. Do něj se dostanete odkudkoli v telefonu jednoduchým gestem, od spodní hrany displeje nahoru, což je základní gesto pro přepínání aplikací, kdy se vám aktivní aplikace „minimalizuje“, nepatrně se oddálí a nalevo se objeví ikony notifikací. No a pak prst posunete k pravé hraně displeje a spustíte tak již zmíněný BlackBerry Hub, který si nechám do samostatné kapitoly.

Gestem shora dolů od horní hrany displeje stáhnete roletku s hodinami, datem, rychlými přepínači a přístupem do nastavení nebo v testované verzi systému k monitoringu systému.

Kapitolou samou pro sebe je Nastavení. Snad žádný ze současných systémů nemá tak obsáhlé a tím i složité a místy nepřehledné nastavení. Nastavit můžete vše, na co si vzpomenete, včetně notifikační diody na displejem. To ale vede k tomu, že mnohdy přemýšlíte nad tím, kde aktuálně požadovaná funkce je schovaná a místo toho, abyste šli rovnou tam, kam potřebujete, hledáte.

Z30 má v základu také bohatou softwarovou výbavu. Od velmi rychlého prohlížeče, přes přehrávač hudby a videa, až k specialitám jako je Storymaker nebo propracovaný souborový manažer. Pak je zde základní výbava v podobě klientů pro Twitter, Facebook, Foursquare, YouTube, Evernote, Box nebo Dropbox. Tedy nic, co byste si nemohli stáhnout sami, ale také nic, co by vyloženě překáželo.

Skvělá softwarová klávesnice

Za povedenou považuji klávesnici. Vzhledově vypadá jako ta na Q10, což chválím, ale její sílá tkví v napovídání slov. Tak jak píšete, písmenko za písmenkem, objevují na nad různými písmeny na klávesnici různá slova – návrhy. Nemáte tedy k dispozici jeden, tři nebo pět různých návrhů, ale mnohdy třeba deset. A pak stačí na písmeno se správným návhrem položit prst a lehkým swipnutím nahoru slovo poslat do textu, který píšete. Klávesnice se také učí, podle toho jak píšete a stejně jako třeba SwiftKey na Androidu umí „projet“ vaši komunikaci několik dní zpět a naučit se tak váš styl o něco rychleji. Klávesnice je opět funkce, na kterou si budete pár dní zvykat, ale pak funguje na výbornou, a to i v češtině, včetně diakritiky.

Softwarová klávesnice na BlackBerry také vyhodnocuje různé stavové informace, takže když odpoledne odpovídáte na e-mail, napíšete třeba slovo „Dobrý“, tak jako další pro napsání se vám nabídne slovo „den“, když byste ale samou zprávu psali v pozdních hodinách, tak vám klávesnice nabídne slovo „večer“. Nechybí zde ani podpora gest – swipe doleva smaže celé slovo, swipe dvěma prsty 2 slova, swipe dolů přejde na další systémové znaky.

Systém BlackBerry je jiný, od zavedeného Androidu nebo iOS se liší ještě více než Windows Phone i když na první pohled vypadá podobně. Ovládání gesty vás možná bude první dny trápit, v nastavení se zcela určitě ztratíte a na některé funkce přijdete až po několika týdnech používání. Jenže všechno v systému funguje plynule a spolehlivě, jakmile se naučíte gesta, nebudete chtít jinak a pokud by vám snad chyběla nějaká aplikace, najdete na internetu APK a nainstalujete. Máme tu dospělý a velmi povedený systém, který si rozhodně zaslouží podstatně větší rozšíření.

Fotoaparát a záznam videa

Osmimegapixelový snímač s přísvětlovací diodou, automatickým zaostřováním a velmi přehledným uživatelským rozhraním, ne nepodobným tomu z některých Android telefonů, ukazuje to nejlepší co umí hlavně za denního světla a dobrých světelných podmínek. Jakmile se zešeří nebo je hodně pod mrakem, výsledky z fotoaparátu nejsou nijak zázračné. Nicméně za pěkného počasí jsou obrázky ostré, plné detailu, bez jakéhokoli šumu. Občas se vyskytne lehce narůžovělý nádech, například kolem budov, za kterými je modrá obloha, ale není to nic, co by na fotce bilo do očí a vadilo.

- - -

- - -

Stejně je na tom natáčení Full HD videa. To je při snímkovací frekvenci 30 fps plynulé a zvuk díky čtveřici mikrofonů jasný a čistý. BlackBerry Z30 jsme otestovali také na koncertě a telefon si se zvukovou stopou skvěle poradil a nezalekl se ani výrazných basů. Jakmile natáčíte za horšího světla, má Z30 problémy s automatickým ostřením a často se vám stane, že video bude pár vteřin rozmazané. Venku, za dobrého světla, je video vynikající a nedělají mu potíže ani přechody mezi světlými a tmavými místy.

- - -

- - -
Další snímky si můžete prohlédnout v naší galerii, kde také najdete odkaz pro stažení v plném rozlišení

Fotoaparát funguje ve třech režimech. Fotografie, videa a Time Shift. Poslední mód „sejme“ během okamžiku 11 po sobě jdoucích záběrů a následně vám dá vybrat, tak abyste poskládali tu nejlepší možnou fotografii. Zvláště když fotíte skupinu lidí, je tato funkce velmi praktická, dokonce si lze vybrat pro každý obličej jeden z 11 „úsměvů“ a z nich pak složit výsledný snímek.

 

Fotit můžete dotykem na displej, pokud chcete zaostřit, podržte prst na displeji delší dobu. Tohle je opačně než u konkurence, ale zvyknout se na to dá. V režimu více snímků za sebou pak stačí podržet prst na displeji a dokud držíte, Z30 fotí.

BlackBerry Z30: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení

Videa i fotografie můžete ukládat buď do interní paměti telefonu nebo na microSD kartu. Samozřejmostí je automatické přiřazení souřadnic z místa, kde jste obrázky nebo záběry pořídili. Stejně tak je možné rychle přejít do galerie fotografií, kde je můžete mazat nebo upravovat dle libosti.

BlackBerry Hub: Neocenitelný pomocník

BlackBerry Hub bych přirovnal k notifikačnímu centru, které je ale tak o čtyři generace dál než v jaké podobě ho známe dnes z Androidu a iOS. Jde o centrum veškeré komunikace, kde v základu vidíte kompletní výpis řazený od nejnovějších po nejstarší. Na jedné „hromadě“ tak máte hovory, SMS, zprávy z BlackBerry Messengeru, WhatsAppu, e-maily, zprávy z Facebook chatu, mentions z Twitteru a další komunikaci. Naprosto perfektní je, že na jakoukoli zprávu můžete odpovědět rovnou z Hubu a není třeba přepínat se do příslušné aplikace. Po pár dnech zjistíte, že veškerou komunikaci vyřizujete právě z Hubu. Je to prostě jednodušší.

 
BlackBerry Hub a jednotlivé účty

Gestem zleva doprava od levé hrany displeje otevřete další menu, ve kterém si můžete přehlednými filtry vybrat, co všechno se vám má zobrazovat a jednoduše tak můžete přejít jen na výpis hovorů nebo do konkrétní e-mailové schránky.

Výrazně větší smysl získává BlackBerry ve spojení s BlackBerry Enterprise Serverem a firemní infrastukturou. Perfektně fungující mail včetně složek je základem. Dále se připravte na sdílené kontakty a kalendáře, odesílání a přijímání pozvánek na schůzky, skupinové komunikační kanály, rezervaci zasedacích místností, vzdálenou správu zařízení a možnost instalace aplikací nebo zabezpečení přístroje proti zcizení dat. BlackBerry je v tomto ohledu zatím nejdále a vše máte pohodlně po ruce, přímo v Hubu.

  

V Hubu lze zobrazit i nadcházející události z vašich kalendářů. Stačí jednoduše „stáhnout“ seznam zpráv o něco dolů a nadcházející schůzky se objeví právě nad seznamem. Pokud by zpráv bylo moc, což se dříve nebo později stane, přijde vhod pokročilé vyhledávání, které máte po ruce pokud swipnete od levé hrany displeje doprava.

Stejně tak se může stát, že v seznamu bude více nepřečtených položek narád a vy nebudete chtít je postupně procházet a číst. Podržte prst na lince, která s datem odděluje jednotlivé dny od sebe, na pravé straně se vám otevře kontextové menu, ve kterém můžete vybrat volbu pro označení všech zpráv níže jako přečtených.

Podobných funkcí obsahuje nejen BlackBerry Hub více než dost, bohužel jsou mnohdy až moc skryté, a tak na ně přijdete náhodou a nebo musíte cíleně hledat návody pro ovládání telefonu. Na jednu stranu je to nepohodlné, na druhou se vám BlackBerry náležitě odmění. Jen Hub samotný nabízí tolik funkcí a možností, že by to vydalo na samostatný článek a já doufám, že v budoucnu se této funkci budeme mít možnost věnovat více, protože jako pracovní nástroj je naprosto neocenitelná.

BlackBerry Messenger

BBM byl jeden z prvních „kecálků“ svého druhu, který však byl moc dlouho vázán pouze na jednu platformu a tak mu konkurenti jako je Viber, WhatsApp a další sebraly poměrně důležitou část klientely. Nicméně BBM se v čase stále vyvíjí a dnes lze kromě posílání textových zpráv, které jsou zdarma (datový tarif), s jednotlivci nebo skupinami lidí sdílet i soubory, volat a nově uskutěčňovat i videohovory. BBM se v loňském roce podívalo i na další platformy (na kterých nenabízí vše co na BB), ale přijetí bylo poměrně vlažné, protože karty jsou v tomto segmentu rozdány. 

 
BlackBerry Messenger

Máte-li smartphone primárně na komunikaci a věci jako web, hry či multimédia pro vás nemají takovou váhu, je právě BlackBerry Hub tím největším argumentem, proč se přiklonit k operačnímu systému kanadského výrobce. Konkurence vám nic ani vzdáleně podobného nenabídne. Hub neuvěřitelně zpřehledňuje, zrychluje a usnadňuje komunikaci, že bych dal království a půl princezny tomu, kdy mi něco podobného „nasype“ do Androidu :-)

Konkurence

BlackBerry si svým způsobem hodilo klacek pod nohy tím, že Z30 cenou a částečně také výbavou postavilo mezi špičku roku 2013. Konkurentů je tedy více než dost a všichni jsou třída.

- - -
Nexus 5, LG G2 a Apple Xperia Z1

Samsung Galaxy S4, LG G2, Google Nexus 5, Sony Xperia Z a Xperia Z1, HTC One, Nokia Lumia 925 a další. Tedy ta nejtvrdší konkurence jakou si jen lze představit a v cenovém rozpětí od zhruba 2 000 Kč pod cenou Z30 až po zhruba 4 000 Kč nad cenu BlackBerry.

 - - -
Nokia Lumia 925, hliníkový HTC One a voděodolná Xperia Z

Na český trh Z30 dorazila v posledním kvartálu loňského roku a již brzy se dočkáme nových telefonů, nástupců výše jmenovaných a o to bude situace na trhu tvrdší a ceny stávajících telefonů budou muset spadnout, včetně Z30.

Závěrečné hodnocení: Proklatě dobrá ostružina

BlackBerry Z30 je povedený smartphone. Má svoje mouchy, není jich málo, ale nejsou nijak zásadní, spíše naopak. Pozitivní vlastnosti jasně převládají a za své peníze tak dostanete dobře vyrobený telefon s kvalitním displejem, výkonným hardware, perfektní výdrží, nadprůměrným fotoaparátem a hlavně odladěným operačním systémem, který umožní instalaci „konkurenčních“ aplikací, čímž smazává jednu z nevýhod.

Graf ceny produktu BlackBerry Z30 poskytuje server Heureka.cz

Problém ale je, že těch peněz budete muset dát víc, než kolik by bylo vzhledem k výbavě nutné. Cena lehce pod 14 tisíc korun není zrovna nízká a konkurence za stejné peníze, v některých případech i méně, nabízí více. Z pohledu mnoha zájemců bude nevýhodou také operační systém, který se o svoje místo na slunci musí sakra prát a alespoň v našich končinách není tolik rozšířený. Jenže zavrhnout ho by byla právě chyba, protože BlackBerry OS je velkou výhodou díky své rychlosti, plynulosti, stabilitě a hlavně promyšlenému ovládání a pokročilým funkcím.

-

Máte-li plné zuby záplavy Androidů, iPhonů a Windows Phone vám z nějakého důvodu nesedí, je BlackBerry Z30 to nejlepší, co dnes můžete koupit. Stojí stranou mainstreamu, ale není pro každého, nejen kvůli své specifičnosti, ale také ceně.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

34 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Aj mne je to sympaticke zariadenie ale…

  ako mozete HW ktorym disponuje Z30 nazvat vykonnym. HW ktorym disponuje je v sucasnosti stredna trieda.

  Processor, grafika, displej a fotoaparat je o triedu za sucasnou spickou.

  Inac, vsetko za co bol WP este nedavno kritizovany, tu sa zrazu jedna o kwalitny HW.

  Aby bolo jasne, nekritizujem Z30 ale pristup autora.

  • gck23 (neregistrovaný)

   Kdyby HW byl na soucasne spicce, tak by byla o dost nizsi vydrz, pokud je vykon na praci dostatecny, tak je zbytecne tam davat vykonejsi HW

  • Martin II (neregistrovaný)

   gck23: Ale ja s tym nepolemizujem, len autor napisal (uz to upravil) ze Z30 ma vykonny HW a dal to dokonca do plusov. To mi pripadalo dost nevyvazene.

   Sam mam podobnu uroven HW a som spokojny.

   Ten HW je v poriadku ale ta cena je ako by Z30 mala FullHD a S800.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Tady někomu přijde výkon na úrovni Snapdragonu 600 někomu nedostatečný? MSM8960T je v podstatě Snapdragon 600, byl uveden v roce 2013, používá jádra Krait 300 a jako grafiku Adreno 320 (teď mi řekněte, čím se to liší od S600, ale prostě Qaulcomm je Qualcomm…*) Co na těch telefonech děláte? Stříháte video nebo kompilujete binárky ze zdrojáků?

   * Na označení Snapdragon 800, 600, 400, S4 apod. nemá u Qualcommu smysl koukat, protože do jedné řady jsou schopni nacpat úplně různé procesory s výkonem rozdílným jako den a noc. Je to trochu analogie k značení výrobců grafických karet, kde třeba Radeon 6850 byl taky pomalejší než Radeon 5850, ač by si normální člověk podle označení myslel opak.

  • Martin II (neregistrovaný)

   KNIZMI: Opat sa budem opakovat: Vykon sa mi zda dostatocny, problem som mal s niecim inym. Precitaj si kompletne prispevky vo vlakne.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Martin II: V pohodě, já spíš reaguju na autora recenze a jeho „Konkurence používá novější a výkonnější Snapdragon 800“, protože ten čip v Z30 je NOVĚJŠÍ než některé čipy, které QC prodává jako Snapdragon 800 :) A vtipné mi přijde, že většině lidí pak ten procesor přijde slabý jen proto, že se jmenuje S4 Pro.

 2. Pěkná recenze a myslím, že i vyvážená.

 3. Joey (neregistrovaný)

  Dá se nastavit v BB HUBu černé pozadí?

 4. Google aplikace lze používat – je na to samostatná aplikace s názvem google v obchodu, která po přihlášení k účtu google umožňuje stejné činnosti jako google+.

  • Mohu poprosit o odkaz? Na BlackBerry World je sice pokud vím aplikace Google+, ale je to jen odkaz na webové rozhraní.

  • Martin (neregistrovaný)

   [odkaz]

   Na BB World to bohužel není, zřejmě to porušuje nějaká pravidla. Musí se ručně přes PC nainstalovat soubor BAR. Pak už ale veškerá instalace jede přes mobil.

 5. tom028 (neregistrovaný)

  BB bez klavesnice? Sorry, ale v tomhle neznam bratra.

 6. Pěkná recenze na pěkné zařízení :-) , ale opravte si na poslední stránce popisek fotky – Apple Xperia Z1 mě pobavila :)

 7. Nevím, ohledně aplikací je na tom BB bídně a říct, hele BB má DropBox a WP ne, když WP má skydrive (onedrive), který je systémově provázaný je asi blbost. Instagram je pokud dobře čtu jen Android aplikace, která běží v nějakém režimu kompatibility.

  Co se toho konvertování aplikací pro BB z Androidu týká, není to stabilní, nefunguje to korektně a ne všechny aplikace se spustí. Např. Viber. Takže s pochvalou bych byl opatrný, navíc je to jen částečné řešení, protože to stále neřeší problém BB, nejedná se o nativní aplikace.

  • V těchto dnech by měl vyjít update na 10.2.1 a tam už stačí nahrát .apk na kartu a spustit… krom már případů by neměl být problém..

  • Ale to stále neřeší pro BB vůbec nic.

   Jejich platforma musí na něco táhnout, na nativní aplikace netáhne, na výkon HW netáhne, jedinou konkureční výhodu co měla bylo BBM, které už je crossplatform (Android, iOS), jestli chtějí stavět svou reklamu na tom, že umí spouštět aplikace z Androidu (ne všechny, třeba bankovní nepůjdou žádné určitě), pak podle mě naprosto postrádá smysl pro uživatele Androidu přecházet.

   Reálný multitasking asi taky nebude ohromný boom pro uživatelé.

   Až budou nějaké výsledky za Q4 tak si myslím, že znovu můžeme očekávat propad BB v celosvětovém zastoupení.

  • T.Z. (neregistrovaný)

   BB10 je hlavne o produktivitě a rychlosti prostředí. Lidi jako já mají úplně u pr*ele něaké instagramy. Pořebuju mít parádní e-mailový klient kde můžů zpravovat deset různých e-mailů (hub). A skutečný multitasking s rychlou work-flow bez lagů. To mi nenabídnul žádný operační systém. Pokud pak vlastníte Q10 nebo Q5 tak klávesové zkratky jsou naprostá skvělost. Navíc jde BB10 rozdělit na dvě pracovní plochy, má výborné korporátní rozhraní a hlavně zabezpečení. Naprosto špičková platforma pro podnikatele a lidi co nemají telefony na hraní ale ke komunikaci (kupodivu u telefonu) :)

  • S názorem, že je potřeba na mobilním telefonu mít plnohodnotný multitasking se asi neztotožním, ale dobře, berme to jako Vaší potřebu, vzhledem k tomu, že prodeje telefonů s BB klesají a růst nikde, asi lidí jako jste Vy je minimum.

   Nevím jestli žiju v nějakém jiném světě, ale nemám problém si přidat kolik emailů chci, umí to taktéž i ostatní systémy. Zabezpečení mají dost dobré i ostatní platformy, vzhledem k tomu, že v korporátní sféře většina upouští od BB řešení a snaží se je nahradit povětšinou jinými zařízeními s iOS/Androidem/WP tak si nemyslím, že máte pravdu.

   Jak Android/iOS/WP mohou být využívány ke komunikaci a ne hraní her, jak si asi mylně myslíte o ostatních platformách.

  • Žvahlav II. (neregistrovaný)

   Proč? Proč do každé diskuze o BlackBerry musí přijít rozumbrada s tím, jaké jsou prodeje BB?

   Milý Maxxzi, chápu, že jsi právě zavřel Mateřídoušku a začínáš objevovat reálný svět, ale zde myslím všichni víme, jaký je stav BlackBerry a upřímně – číst to tři roky v kuse je docela vopruz.

   Takže prosím tě: nenuť nám své platformy. My víme, proč máme BlackBerry. A jak vidíš, nenahradí nám to ani 38 verzí Angry Birds a 52 verzí pivních a prdících funny aplikací. Já ti taky nechodím blinkat do „tvých“ platforem, tak to zkus taky, můžeme se takto domluvit?

  • Nikdo ti žádnou platformu nenutí. Nikdo tady neblinka, mam názor a mohu jej snad svobodné vyjádřit, vulgární jsem nebyl a nikoho jsem snad neurážel, tak o co jde? Že neumíte unést kritiku? Tak to zavřete prohlížeč (zavřete ne aby Vám běžel na pozadí nebo na Vasi druhé pracovní ploše) a jdete si raději třídit emaily ze svých 50 emailových účtů. A jinak řekl bych, že BB world je specialistou na největší rádoby funny aplikace a tisíce audioknih o ničem, Narozdíl od ostatních na BB worldu není z hola nic a téměř mrtvy moloch se musel vydat cestou multiplatformního BBM a spouštění aplikaci pro Android. Můžeme se domluvit tak, ze jakmile nebudete mít co říct budete raději mlčet a pracovat, takový manažer jako vy přece nemůže mít čas tady cist a reagovat na komentáře.

  • @MAXXZ: No vidíš a třeba bankovní apliakce fungují takřka všechny. Respektive si teď nevzpomenu na žádnou, která by nešla – funguje Raifka, ČSOB, GE, Komerčka, Era a víc si teď nevzpomenu.

   Že firmy opouští BlackBerry je největší kravina, která se poslední dobou rozmáhá. Instalace nových BES 10 řešení naopak vytrvale rostou, abys ale mohl pochopit jak to chodí, tak si musíš uvědomit, že Enterprise seegment je samostatný trh a zdaleka nereaguje tak pružně jako Retail. Firmy nakupují telefony po tisících kusech na několik let dopředu. BlackBerry 10 je na trhu JEDEN ROK! Vážně si myslíš, že firmy dokážou během jednoho roku okamžitě migrovat všechny uživatele na jinou platformu? Když mají ještě z loňska nakoupené modely Curve 9320, Bold 9790 a Bold 9900, které tabulkově mají ještě 2 až 3 roky fungovat? To jde dost těžko. Tak se zase vrať nohama na zem.

   Možná tomu nebudeš věřit, ale opravdu jsou lidé (a není jich málo), kteří potřebují na telefonu pracovat. Heslo „We need tools, not toys“ to vystihuje naprosto přesně. Možná nejsi cílová skupina a nepotřebuješ aktivně pracovat s několika emailovými účty. Já jich občas musím ovládat až deset! A jediné BlackBerry mi dokáže nabídnout potřebnou efektivitu komunikace, kterou prostě jiná platforma nemá. Pohodlná klávesnice, BlackBerry Hub, skvělá výdrž baterie (střídavě používám Q10 a Z30, podle chuti), efektivní komunikace, multimediální funkce, snadné sdílení všeho všude, kvalitní kancelářské a organizační funkce, nejlepší internetový prohlížeč na trhu, vzdálený přístup, bezpečnost. To a ještě mnohem víc nabízí BlackBerry 10…

  • Žvahlav II. (neregistrovaný)

   maxxz: zavírat prohlížeč? Proč bych to proboha dělal? Je 21. století a BB10 mám proto, abych nemusel :-)

   A slaboduchá poznámka o manažerech? Hm, každý, co se jako ty dívá z nejnižší pozice nahoru, máš o nich zkreslený pohled. Ale díky za projev kousavosti a závisti :-)

  • Jakub (neregistrovaný)

   Naprosto souhlasím, telefon určený k tomu aby lidem pomáhal. To je BB, ale v dnešní době telefony táhnou na to, že se zde dá spustit miliarda naprosto useless aplikací, které si beztak lidé spustí tak jednou dvakrát, viz android hry. BB má nevýhodu v tom, že je tu doba úpadku, až se lidi otřepou a znovu otevřou oči, začnou opět ,,normálně´´ žít, pak bude BB dominovat celému trhu. Jde jen ustát tohle období. Pokud má někdo strach z toho, že BB jako společnost padne, tak toho bych se určitě nebál a sám BB podpořím, hned v pondělí si jdu pro BB Q10.

  • Fio banka a CSOB, obe androidi aplikace jedou naprostou v pohode….I u ostatnich emulace funguje svele, jede 90 procent aplikaci…

 8. @MAXXZ: Bankové aplikácie fungujú, teda aspoň ČSOB mi na Q10 fungovala bez problémov.

  • Ano, údajně jdou nahrát přes snap, moje chyba. O jejich bezpecnosti se ovšem spekuluje.

  • @MAXXZ bezpečnost je stejná jako v případě klasických Android aplikací. Kde si viděl spekulace o bezpečnosti? Zdroj prosím…

 9. T.Z. (neregistrovaný)

  Dám ruku do ohně za to že blackberry teď poroste každým rokem. S novým CEO který firmu vrátí zpátky ke kořenům a s nejlépe propracovaným OS na trhu. Dětem samozřejmě ta děravá umaštěná pádla na hraní zůstanou (bůhví do jakých rozměrů ještě dorostou). Blackberry je samozřejmě uplně jiný trh a co se týče manažerských telefonů tak ani zdaleka se nikomu za ty roky kdy bylo BB v útlumu nepodařilo přinést něco alespoň srovnatelně použitelného.

 10. „Dám ruku do ohně za to že blackberry teď poroste každým rokem“

  Už nyni se bouzel pripravte,ze o ni prijdete.BB nema nejmensi sanci,ac se jedna o zajimavy OS.

  • hbb (neregistrovaný)

   Takto ak BB necha foxconn aby mu vyrabal telefony + by dokazal prilakat nejakym zaujimavym sposobom vyvojarov nie je nic stratene… BB je uplne super OS na komunikaiu ako stvoreny a presne taky ucel ma plnit..neseka sa nelaguje je rychly a spolahlivy. Co su vlastnosti ktore android nema dal je daleko bezpecnejsi.

   Jedina nevyhoda ktoru ma je mala zakladna app. ale ak mate firmu alebo potrebujete vybavovat ci uz mailovu alebo inu komunikaciu tak lepsie risenie ako ma BB nenajdete..

   Sam pouzivam Xperiu T a vazne premyslam ze pojdem do BB z10.

   Hry sa nehram a to lagovanie androdiu mi vadi. Telefon primarne vyuzivam na hovory,maily,Fb,internet, proste na komunikaciu a na to mi bohate staci BB.

   Ja len dufam ze BB sa zacne viac darit pretoze ma obrovsky potencial nie len v korporatnej oblasti.

 11. A ZASE :D :D :D Novy telefon a ZASE to stoji milion :D BB10 je velmi nadejny OS (narozdil od napr. WP), ale pokud jsou ve vedeni lidi, kteri ABSOLUTNE NEVI NIC o tom, jak dostat OS mezi lidi, tak je vsechno na nic :-( Meli by zacit HODNE pracovat s komunitou uzivatelu, protoze zjevne v tom porad NESKUTECNE tapou, coz je asi bude stat „zivot“…

 12. Hbb

  Ja pred casem presedlal na bb os 6 v podani torch 9800 a prijemne prekvapenj, je to tak jak pises vc poznamky o aplikacich.

  Par mi jich sice schazi to je pravda hlavne zpravodajske kterych je jak safranu ale neni problem pouzivat mobilni weby techto vydavatelstvi.

  Nekdo namitne ze je os 6 a bb torch uz dnes vykopavka, mozna… Pro me je to vsak mimoradne povedeny pristroj , preďvsim jsem chtel kvalitni hw key, tu jsem dostal a s telefonem jako takovym jsem take spokojen.

 13. Otakar (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  mám si do práce vybrat telefon Zadání na výběr telefonu je:

  – cena 5 – 10tis Kč (bez DPH)

  – každodenní využití komunikace (telef., SMS), maily, focení

  – mobil má vypadat representativně

  – nemělo by to být nic od Applu

  – čím větší výdrž baterky na jedno nabití, tím líp

  – odolnost k hrubšímu zacházení

  – jinak mám volné ruce na výběr.

  Moje představa:

  – LG, SONY, BB, HTC, Nokia?

  – display 4-5″

  – baterka min 1800mAh

  – RAM min 1GB

  Nevím co je lepší OS jestli Android, WP8 nebo Blackberry OS10. Měl jsem v předešlé práci chvíli HTC 200 s Androidem a moc mě to nenadchlo, s WP8 nemám zkušenost (i když ještě s tlačítkovými Nokiemi jsem byl vždy spokojený) a Blackberry mám sice starší verzi OS 5 (BB 8900 Curve), ale tak nějak jsem si na něj zvykl.

  Rozhoduju se ale mezi HTC ONE (M7), Sony Xpertia Z1 compact, a BBZ30.

  Dokážete poradit? Díky za pomoc.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).