TOPlist

Recenze Asus ROG Phone 6D Ultimate: stejná písnička, jiné notičky

Asus ROG Phone 6D Ultimate recenze
  • Jde o variantu dříve uvedeného ROG Phone 6 Pro
  • Oproti němu nabízí jiný čipset a vylepšené chlazení
  • Za cenu 35 990 Kč si bude muset svou existenci tvrdě obhájit

Tchajwanská společnost Asus je u široké veřejnosti známá především pro své špičkové notebooky či routery, avšak svá želízka v ohni má také v segmentu chytrých telefonů. Tam si vybírá především okrajové kategorie, ve kterých se snaží často prezentovat nové myšlenky a alternativní přístupy, jako kupříkladu u Zenfone 8 Flip s překlopným fotomodulem. Významně ovšem působí v odvětví herních telefonů, kde hledá konkurenci jen stěží.

Aktuálně nejvybavenějším takovým modelem od Asusu je bezesporu ROG Phone 6 Pro, který jsme nedávno recenzovali. K němu se ovšem nyní připojilo téměř jednovaječné dvojče ROG Phone 6D Ultimate, které je v drtivé většině parametrů se svým starším kolegou shodné, avšak Asus se v jeho případě rozhodl vsadit na konkurenční čipset. V této recenzi se tedy primárně zaměřím na rozdíly oproti variantě Pro.

Design a zpracování

Po stránce designu a obsahu balení nečekejte žádné zásadní změny oproti sourozenci. Také v případě 6D Ultimate dorazí telefon v rozměrné a extravagantní krabičce, ve které se kromě samotného zařízení nachází kartička pro hru v rozšířené realitě, opletený USB-C kabel, 65W adaptér, přídavný větráček a ochranný obal z tvrdého plastu s netradičním designem, který má napomáhat chlazení.

Asus ROG Phone 6D Ultimate 7
Design na první pohled prozradí herní zaměření

Design je na herní telefon poměrně usedlý. Černou a šedou dominantní barvu doplňují modré akcenty a futuristické linky. Na zadní straně kromě mírně vystouplého fotomodulu najdeme ještě sekundární displej. Ten lze přizpůsobit v nastavení a může zobrazovat například text doplněný o několik animací či stav nabíjení.

Celkové rozměry činí 173 × 77 × 10,4 milimetrů a hmotnost 247 gramů – nečekejte tedy, že budete telefon bez potíží ovládat jednou rukou a v kapse jeho hmotnost nepocítíte. Zatímco u verze Pro kolega chválil její bílé provedení a prakticky neviditelné otisky prstů, v případě 6D Ultimate a jeho šedé barvy je to už o něco horší. Různé šmouhy a nečistoty jsou viditelnější, avšak stále se nejedná vyloženě o tragédii.

Displej a hardwarová výbava

V případě displeje se jedná opět o stejnou písničku jako u modelu Pro. Také zde se nachází 6,78“ AMOLED panel s rozlišením 1 080 × 2 448 pixelů (jemnost 395 ppi), obnovovací frekvencí až 165 Hz, HDR10+, maximálním jasem 1 200 nitů a ochranou Gorilla Glass Victus. Na výřez pro 12Mpx selfie kameru můžete zapomenout, zde ji najdete tradičně umístěnou mimo displej. Zato v levém horním rohu se nachází notifikační LED, na kterou drtivá většina výrobců již zapomněla.

Asus ROG Phone 6D Ultimate 10
Displej snese ta nejpřísnější měřítka

Jediný pořádný rozdíl oproti dvojčeti tkví v osmijádrovém čipsetu MediaTek Dimensity 9000+ vyrobeném 4nm technologií, který doplňuje grafika Mali-G710 MC10, překvapivě nižší porce 16 GB LPDDR5X RAM a 516 GB interní paměti UFS 3.1 bez možnosti rozšíření o microSD karty. Z benchmarku AnTuTu si telefon odnesl 1 110 125 bodů, tedy přibližně o 7 tisíc více než jeho protějšek se Snapdragonem 8+ Gen 1. Pokud ale v praxi tento rozdíl poznáte, zasloužíte si medaili.

Z ostatní výbavy nechybí Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3 s podporou aptX HD a aptX Adaptive, 5G, všechny relevantní geolokační systémy, NFC, dvojice USB-C portů (jeden na spodní hraně, druhý na levé), 3,5mm audio jack či odolnost proti vodě dle standardu IPX4. Optická čtečka otisků prstů v displeji je poměrně rychlá, avšak na můj vkus příliš vysoko umístěná a ne vždy 100%. Stereo reproduktory ovšem musím pochválit: hrají dostatečně hlasitě a jejich zvukové podání je nadprůměrné. Hráči ocení dvojici přídavných dotykových tlačítek AirTriggers na pravé hraně, stejně jako možnost telefon v dolní polovině zmáčknout a rychle aktivovat herní režim.

Hardwarové parametry Asus ROG Phone 6D Ultimate

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 12, čipset: MediaTek Dimensity 9000+, octa-core, 1× 3,35 GHz Cortex-X2 + 3× 3,20 GHz Cortex-A710 + 4× 1,80 GHz Cortex-A510, GPU: Mali-G710 MC10, RAM: 16 GB, interní paměť: 512 GB, pam. karta:
Rozměry: 173 × 77 × 10,4 mm, hmotnost: 247 g, zvýšená odolnost: ano (IP neznámý)

Displej, konektivita a baterie

6,78", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2448 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 6000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.9, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, druhý: 13 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, třetí: 5 Mpx, makro, selfie kamera: 12 Mpx, panorama, HDR, Full HD video

Baterie a výdrž

Opět se dostáváme do oblasti, kde se parametry nikterak zásadně neliší oproti dříve představenému smartphonu. Asus ROG Phone 6D Ultimate taktéž disponuje baterií s celkovou kapacitou 6 000 mAh (jedná se o dva 3000mAh akumulátory), rychlým 65W nabíjením dle standardu Power Delivery 3.0 a reverzním dobíjením o výkonu 10 W. Ani tentokrát jsme se bohužel nedočkali bezdrátového nabíjení, nicméně zůstává otázkou, zda jej u primárně herního telefonu opravdu potřebujeme.

Asus ROG Phone 6D Ultimate 7
Výdrž a rychlost nabíjení je v případě modelu Ultimate příkladná

Telefon se může díky velké baterii pochlubit až dvoudenní výdrži při běžném používání, avšak jakmile zapojíte větráček, maximální výkon a nějakou tu náročnější hru, baterie pochopitelně začne rapidně klesat a hodina hraní vám z ní uloupí klidně i 30 procent. Ke hraní tak doporučuji mít telefon připojený k zásuvce – díky funkci energetického bypassu si telefon zvládne brát energii přímo ze sítě a nezatěžuje baterii.

Naměřená rychlost nabíjení 65W adaptérem
Úroveň 30 % 50 % 80 % 100 %
Čas 8 minut 17 minut 29 minut 44 minut

Pokud jde o rychlost nabíjení, odlišný čipset se na výsledcích podepsal, avšak nejedná se o žádnou tragédii. I v případě ROG Phone 6D Ultimate dobijete telefon do plného stavu za přibližně 44 minut, což je úctyhodný výsledek vzhledem k maximálnímu dobíjecímu výkonu a kapacitě baterie.

Operační systém a hry

Roli operačního systému plní Android 12 v poměrně čisté formě. Díky ROG UI nicméně můžete sáhnout po celé řadě různých motivů zahrnujících tapety či ikony, vše pochopitelně primárně s herní tematikou. Až na drobné zásahy do nastavení nečekejte nic extra. To lze demonstrovat například na velmi strohém nastavení Always-On displeje, kde máte na výběr pouze z několika typů hodin.

Asus ROG Phone 6D Ultimate 13
Nadstavba cílí především na hráče

Zajímavým přídavkem pro hráče a majitele dalších zařízení od Asusu je Armoury Crate. Jedná se o centrum herního příslušenství, které slouží k nastavení, aktualizaci, synchronizaci RGB s ostatními produkty či rozdělení vaší knihovny her.

V první řadě jde ale o herní knihovnu se všemi vašimi hrami. Každý jednotlivý titul můžete nakonfigurovat dle svých představ, ať už jde o mapování kláves, makra, výběr režimu výkonu a tak dále. Nechybí ani položka Zrychlení grafiky, která umožňuje nastavovat anizotropní filtrování, kvalitu filtrování textur nebo třeba antialiasing. Aplikace obsahuje rychlé informace o stavu zařízení, ať už se jedná o teploty, vytížení, frekvence, nebo baterii. Nastavit si zde můžete jednotlivé herní funkce, a to od sekundárního displeje přes RGB osvětlení až po aktivní chlazení nebo herního džina.

Na Asus ROG Phone 6D Ultimate se hraje pohodlně a plynule. Za celou dobu jsem nepozoroval žádné extrémní zahřívání, byť jsem u náročnějších her jako Fortnite či PUBG raději připojil dodávaný větrák, který využívá také zajímavou novinku s názvem AeroActive Portal. Jedná se o malá dvířka na zadní straně v levé centrální části, která se po připojení větráku otevřou – lépe se tak střeva chladí.

Individuální nastavení pro každý titul rovněž musím pochválit. Pokud k instalaci her přistoupíte skrze Armoury Crate, budete zároveň vědět, jak moc je která kompatibilní s telefonem, zda si rozumí s AirTriggers či kolik zvládne maximálně snímků za sekundu.

Fotoaparát a záznam videa

Když dojde na téma fotoaparátů, herní telefony raději dělají, že se jich to vůbec netýká. Takové smartphony si přeci nekupujeme kvůli špičkové fotografii. Ani v jejich případě by výrobci ovšem neměli na fotoaparáty zapomínat a nějakým způsobem na nich šetřit. Asus ROG Phone 6D Ultimate dostal stejné fotoaparáty jako verze Pro, tudíž jejich parametry zmíníme jen v několika bodech:

  • hlavní s rozlišením 50 Mpx, clonou f/1.9, velikostí senzoru 1/1,56“, velikostí pixelů 1 µm a PDAF
  • širokoúhlý s rozlišením 13 Mpx a světelností f/2.2
  • makro s rozlišením 5 Mpx

Telefon díky výkonnému čipsetu zvládá natáčet video až v 8K při 24 snímcích za sekundu, ale mnohem lepších výsledků dosáhnete, pokud zvolíte 4K při 60 snímcích za sekundu. Rozhodně zamrzí absence optické stabilizace obrazu, přičemž si musíte vystačit s tou elektronickou, která se nabídne jen u nižších rozlišení a snímkování.

Pokud jde o kvalitu fotografií, žádné zázraky nečekejte. Za dobrých světelných podmínek umí telefon vykouzlit povedené snímky, kterým nechybí detaily, dobré vyvážení bílé, ani patřičná ostrost.

U „širokáče“ je to o trochu horší, především co se týče ostrosti a podání barev. Svou práci ale odvede. Nasazení 5Mpx makra zaslouží pochvalu, avšak dramaticky kvalitnější výsledky oproti standardním 2Mpx snímačům taktéž nečekejte.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

S horšími světelnými podmínkami klesá také kvalita snímků, byť noční režim se snaží dělat co může. Hlavní fotoaparát na tom je ještě poměrně dobře a dokáže vytáhnout i z tmavých scén dostatek světla na to, aby šlo výsledky považovat za vcelku povedené. Na „širokáč“ ale rovnou zapomeňte, ten si s nedostatkem světla nedokáže prakticky vůbec poradit a snímky jsou podprůměrné, obzvláště vezmeme-li v potaz pořizovací cenu.

Výkonné telefony se nehodí jen na hraní, ale také na natáčení videa, neboť vyšší rozlišení i snímkovou frekvenci zvládají levou zadní. I v tomto případě může být takové zařízení vhodnou volbou pro ty, kteří si potrpí na natáčení v 8K. Kvalita záznamu vás ale v takovém případě nejspíš příliš neuspokojí. Vše totiž není jen o rozlišení – jde také o ostrost, plynulost a rychlé reakce na změnu scény.

V tomto ohledu je lepší zvolit nižší rozlišení 4K a snímkovou frekvenci 60 fps, která se na nahrávání hodí mnohem více a výstup je také kvalitnější. Mírně zklame nahrávaný zvuk, který sice není vůbec špatný, avšak nějak zvlášť nevybočuje z průměru. Přitom zvuk tvoří podstatnou součást videa a dokáže pořádně ovlivnit divácký zážitek.

Závěrečné hodnocení

Hodnotit Asus ROG Phone 6D Ultimate bez kontextu, ocenil bych jeho střídmý herní design, špičkovou výbavu, skvělou výdrž na baterii, parádní displej, přídavné příslušenství nebo špičkovou připravenost na dlouhé herní seance. Jenže i tento telefon existuje v nějakém kontextu. Řeč je hlavně o jeho stájovém kolegovi, kterého jsme taktéž testovali.

Asus ROG Phone 6D Ultimate 17
Asus ROG Phone 6D Ultimate – povedený herní telefon

Vzhledem k tomu, jak málo změn 6D Ultimate oproti variantě Pro nabízí, zůstává otázkou, zda měl Asus při jeho uvádění na trh na mysli blaho zákazníků, nebo se chtěl jen pokusit o mírně odlišné zařízení, aby mohl uspokojit co nejvíce zákazníků. Ostatně nedostatek čipsetů je stále v technologických kruzích téma a výpadek dodávek Snapdragonu by se mohl negativně podepsat na prodejích.

Asus ROG Phone 6D Ultimate 8
Škoda jen minimálního množství změn oproti stájovému kolegovi

Ať už preferujete řešení od Qualcommu, nebo patříte spíše do týmu MediaTeku, ani s jedním telefonem neuděláte chybu. Oba jsou totiž až na několik parametrů totožné a na větší rozdíly si musíte vzít lupu. Pokud se mezi ROG Phone 6D Ultimate a ROG Phone 6 Pro rozhodujete, určitě si přečtěte obě naše recenze, abyste na aktuální herní mašiny od Asusu získali co nejucelenější pohled.



asus rog phone 6 recenze



Nepřehlédněte

Recenze Asus ROG Phone 6 Pro: špičková herní mašina pro náročné

Na závěr ještě nutno zmínit cenu. Asus ROG Phone 6D Ultimate půjde do prodeje 10. října za cenu 35 990 Kč v konfiguraci s 16 GB RAM a 512 GB interní paměti.

Asus ROG Phone 6D Ultimate

Asus ROG Phone 6D Ultimate katalog
9

Design a zpracování

9.6/10

Výkon a optimalizace

9.9/10

Hardwarová výbava

9.5/10

Kvalita fotografií a videa

6.9/10

Výdrž baterie

9.0/10

Klady

  • výkonný MediaTek Dimensity 9000+
  • prvotřídní 165Hz displej
  • špičkové stereo reproduktory
  • 3,5mm audio jack, notifikační dioda
  • úctyhodná výdrž s rychlým nabíjením
  • svižný systém bez bloatwaru
  • ventilátor v balení

Zápory

  • „pouze“ 16 GB RAM
  • jen průměrné fotoaparáty
  • absence slotu na microSD
  • vyšší cena
  • absence bezdrátového nabíjení
  • jen minimum rozdílů oproti ROG Phone 6 Pro
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku